30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: D0 v úseku 78,305 - 77,155 km  (Přečteno 5595 krát)

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« kdy: 23 Srpna 2021, 15:22:46 »

Zdravím,

příšlo mi divné výpalné za překročení rychlosti (90km/h na údajné 80km/h). Divné je to, že na daném úseku nejsou žádné značky omezující rychlost na 80km/h, jezdím tam skoro každý den. Nejsou tam ani žádné světelné tabule. V tuto chvíli se až na konci úseku nachází jedna značka 100km/h (před mostem), která je dokonce zabalena (tedy zneplatněna), načež se až za mostem (zhruba 200m dál) nachází značka 100km/h.
Nevím tedy, co si mám myslet o tom výpalném za překročenou osmdesátku. Máte s tím někdo taky nějaké zkušenosti? Zatím jsem kvůli termínu nahlásil řidiče (helmutku, která si vyzvedne v zahraničí poštu). Ale v tomto případě mě opravdu štve, že otravují i bez jakéhokoli značení - skoro bych se nebál nazvat to ze strany orgánu v Říčanech pokusem o podvod.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #1 kdy: 23 Srpna 2021, 15:38:50 »

Nemohli Vaše osobní vozidlo považovat za nákladní vozidlo? Už jsem jeden takový případ viděl.
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #2 kdy: 23 Srpna 2021, 15:42:46 »

To těžko. To auto je spíš menší.
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #3 kdy: 23 Srpna 2021, 15:47:24 »

Jinak tam prý měla být ta 80km/h podle dopravního značení B20a, což je klasická značka. Ta tam ale na 100% nebyla a není. Minulý týden jsem si celý úsek prohlížel na kamerovém záznamu na kameře z auta. Žádná značka 80km/h tam není, což by jistě potvrdil kdokoliv, kdo tamtudy jezdí. Je tam postupné omezení rychlosti na 100km/h a pak 80 km/h u sjezdu na Brno, ale to je už minimálně 300m za měřeným úsekem.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #4 kdy: 23 Srpna 2021, 22:50:36 »

možná OT, ale opravdu tohle staničení ( km 78 ) řeší Říčany ?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #5 kdy: 24 Srpna 2021, 00:02:35 »

Mike +1
Podle orientačního blbnutí s pravítkem v mapy.cz je to místo dost blízko hranice obvodů ORP (Dobřejovice patří pod Říčany, Jesenice pod Černošice). Jsem líný to hledat podrobně, nemohl by prosím někdo méně líný (např. tazatel) dohledat přesné souřadnice začátku a konce příslušného úsekového měření, a podle souřadnic pak názvy obcí či katastrálních území, na kterých se tyto konce nacházejí?

Bylo by docela pikantní, pokud by šlo opravdu o úsekáč přes hranici ORP. Protože z principu měření nelze říct, zda k přestupku došlo na území jen jednoho (a kterého) obvodu či na obou, měl by být podle striktního výkladu § 62 PřesZ příslušný úřad dle bydliště řidiče/provozovatele - protože podle odst. 1 to určit nejde, a odst. 4 by podle toho algoritmu neměl s výjimkou bezdomovců a cizokrajných Helmutů přijít na řadu.
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #6 kdy: 24 Srpna 2021, 01:10:36 »

Když si na mapy.cz zvolím typ mapy "Traffic", tak tam vidím na silnici trojúhelníček, na který když kliknu, tak se zobrazí informace "D0, 78km, Dobřejovice, Czechia"
(49.9727653N, 14.5757939E), takže začátek i konec úseku se tedy nachází v obvodu Dobřejovice a patří tedy pod Říčany. Nicméně ta značka omezené rychlosti tam prostě není a určitě v tom měřeném úseku platí 130km/h. Zajímalo by mě, jestli to ty Říčany na lidi prostě jen zkouší, s tím, že jim holt možná někdo ty peníze pošle?
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #7 kdy: 24 Srpna 2021, 01:11:53 »

Mimochodem, neví někdo, jestli někde existuje mapa, kde by bylo vidět, jaká jsou na daném místě omezení rychlosti?
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #8 kdy: 24 Srpna 2021, 01:29:43 »

Ještě jsem našel v tisku tuto informaci:

 
Citace

  Nové měření
  19. října 2020 - 12:00

  Policie ninformovala ŘSD  jako správce komunikace, že od pátku 16.10.2020 00:00  bbylo zahájeno ostré předávání přestupků ze systémů měření úsekové rychlosti
  dotčeným správních orgánů (D0 Jesenice: MěÚ Černošice a D0 Modletice: MěÚ Říčany).

  Nejvyšší dovolená rychlost v měřených úsecích je stanovena na 130 km/h nebo může být omezená prostřednictvím „liniového řízení dopravy“ , a proto je třeba
  sladovat i proměnné dopravní značení umístněné na portálech. Systém MÚR rozlišuje osobní a nákladní vozidla a také odlišné rychlostní limity pro tyto kategorie
  vozidel (upozorňuji, že nejvyšší dovolená rychlost pro nákladní vozidla na dálnicích je dle zákonného ustanovení 80 km/h).


Jsem si jistý, že žádná doplňková značka tam nebyla, ale je otázka, jestli bych nepřítomnost značky musel prokazovat já, nebo naopak jestli musí výskyt značky v danou dobu prokázat orgán? Možná je i varianta, kterou zmiňoval Čikus, tedy že jejich systém vyhodnotil auto jako nákladní (chlubili se, jak to ten systém na bázi indukční smyčky umí rozpoznávat).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #9 kdy: 24 Srpna 2021, 03:26:56 »

K tomu staničení - dá-li se věřit trojúhelníčkům na mapy.cz, tak hranice obvodů ORP Černošice/Říčany je cca na 78.8, tedy těsně, ale opravdu je celý úsek v Kořenově knížectví.

K omezení rychlosti - v citovaném fízlím PR píšou něco o proměnlivém značení na portálech, a jeden portál, kde by taková značka mohla být, je před mostem na Herink, tedy kousek před začátkem měřeného úseku.

Jsem si jistý, že žádná doplňková značka tam nebyla, ale je otázka, jestli bych nepřítomnost značky musel prokazovat já, nebo naopak jestli musí výskyt značky v danou dobu prokázat orgán? Možná je i varianta, kterou zmiňoval Čikus, tedy že jejich systém vyhodnotil auto jako nákladní (chlubili se, jak to ten systém na bázi indukční smyčky umí rozpoznávat).
Prokazovat musí orgán. Pokud mělo dojít k porušení proměnlivé značky, tak v každém případě musí mít orgán nějaký podklad, ze kterého plyne, jaká značka a kde měla zrovna svítit.

Blbý je, že v tuzemských podmínkách asi projde lecos, třeba i nějaký prostý log z toho systému, a nikdo se nebude moc zatěžovat tím, jestli má srovnaný čas s měřícím systémem, jestli na tom portálu skutečně svítí to, co si ta řídící komponenta myslí, že tam je nastaveno, jestli je nějak chráněna autenticita a integrita záznamů atp. Tedy bude-li mít SO aspoň něco (což pravděpodobně bude, nejspíš info o aktuálně nastavené rychlosti je nějak přenášeno přímo do systému, který generuje podklady k rozesílaným odpustkům), tak zpochybnění je na obviněném. Ten dashcam záznam, o kterém píšete, je předpokládám z jiného průjezdu ...

Velmi robustním důkazem toho, jaká rychlost byla nastavena (resp. aspoň toho, že tam k nějaké změně došlo), by bylo porovnání záznamů o nastavené rychlosti s výsledky měření úsekáče, případně s nějakými dalšími telematickými čidly v tom úseku. Řidič sice není robot, ale pořád platí, že většina na tu značku nějak zareaguje, tedy každá změna by v měřených datech měla vyrobit "zub". Požadavek na takový důkaz je přitom logický, data by měla být dostupná bez větších obtíží, tak by se tím orgán měl zabývat (a bude-li zkoušet válcovat, dost možná v pozdější fázi narazí). Blbý je, že to taky může být luxusní důkaz potvrzující verzi orgánu, a asi nebude jednoduché opatřit si to včas nezávisle na řízení ...
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #10 kdy: 24 Srpna 2021, 21:46:33 »

Citace
Ten dashcam záznam, o kterém píšete, je předpokládám z jiného průjezdu ...

Je z jiného průjezdu, ale na nastavit mu metadata by asi nebyl problém...
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #11 kdy: 27 Srpna 2021, 21:29:59 »

Tak Říčany poslaly Helmutovi výzvu k podání vysvětlení i s formulářem k napráskání řídiče. Helmut se momentálně nachází v ČR, ale jeho příbuzní výzvu vyzvedli a poslali mu ji.

Nyní jde o způsob, jak se má Helmut správně přiznat. Stačí vyplnit ten jejich formulář v češtině nebo je třeba užitečné přidat k tomu i nějaké kecy v cizím jazyce, kterému úředník-vyžírka nebude rozumět, takže by ho to mohlo trochu více zaměstnat? Teoreticky by jim mohl v tom cizím jazyce vynadat, proč mu posílají tři stránky českého textu, kterému nemůže rozumět, ale že tedy snad pochopil, že se má přiznat v onom formuláři, což taky činí?

Možná by mu nějaká taková omáčka v cizím jazyce mohla být v nějakých pozdějších fázích užitečná, až jim bude chtít omlátit o hlavu, že auto vlastně neřídil a že ho neseriózně dotlačili k přiznání tím, že dostal dokumenty jen v českém jazyce, kterým správně nerozuměl...

Také je otázka, jestli je v pořádku, že bude doporučený dopis s přiznáním podán prostřednictvím české pošty, byť se zpětnou adresou opět do zahraničí. Přece jen to častější doručování do zahraničí může být úřadu více proti srsti, než kdyby Helmut přiznal českou adresu přechodného bydliště. Možná by také Helmut mohl podat přiznání přímo do nějaké podatelny, jestli úřad něco takového má?

Co myslíte?
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #12 kdy: 27 Srpna 2021, 21:33:33 »

Můj Helmut píše vždy z Česka.
IP zaznamenána

polsak66

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #13 kdy: 27 Srpna 2021, 22:44:30 »

A přiznává se váš Helmut v češtině nebo cizím jazyce? Příp. přiznává se na českém formuláři a doprovodí to nějakým pěkným povídáním v cizím jazyce, aby si mohl orgán procvičit své znalosti cizího jazyka?
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:D0 v úseku 78,305 - 77,155 km
« Odpověď #14 kdy: 29 Srpna 2021, 12:04:19 »

Většinou česky. Obvykle dobrou češtinou, někdy googlovskou.
IP zaznamenána