30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vystoupení z auta  (Přečteno 2347 krát)

allcopsare

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Vystoupení z auta
« kdy: 22 Srpna 2021, 07:49:15 »

Zdravím všechny!

Chtěl bych se prosím zeptat, jestli je nutné výzvě na vystoupení z auta vyhovět za všech okolností? Viděl jsem video, kde se PaChovi rozzářily očička, když mu řidič sdělil, že je mu zima (zjevně venku pod nulou a řidič v tričku), a účelově ho vyzval k vystoupení z vozidla, aby řidiče mohl pobytem v mrazu šikanovat. Lze takovou neopodstatněnou výzvu odmítnout s tím, že řidič oznámí, že si je vědom přestupku (neuspolechnutí výzvy) a chtěl bych jej projednat ve správním řízení? Může i přesto PaCh použít chvatohmaty a rozbít například okénko u vozidla?

Když se nad tím zamyslím, tak pokud z nějakého důvodu neuposlechnu výzvu a nepředložím třeba ŘP (např. protože jej nemám u sebe), PaCh taky nezačne s chvatohmatama a sepíše to jako přestupek.

Eventuálně, pokud by řidič výzvu uspolechnul, ale po chvíli by opět nastoupil, s tím, že prostě mrzne?
« Poslední změna: 22 Srpna 2021, 07:55:23 od allcopsare »
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Vystoupení z auta
« Odpověď #1 kdy: 22 Srpna 2021, 13:14:22 »

Dokud to není výzva jménem zákona, tak se jenom normálně bavíte a je na vás, jestli pokynu uposlechnete nebo ne. Dobrým důvodem proč nevystupovat může být to, že necítíte dobře a možná na vás leze nějaká viróza.

Podle § 114 zákona o policii máte povinnost uposlechnout výzvev a pokynu, které vám PaCh dává. V souladu se zásadou enumerativnosti veřejnoprávních pretenzí (stát a jeho poskoci mají povoleno jen to, co je výslovně stanoveno v zákonech a vyhláškách) si tento paragraf vykládám tak, že se jedná o výzvy a pokyny stanovené v některém z paragrafů zákona 273/2008 o policii a 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích. Povinnost vystoupit z auta na výzvu jsem v těchto zákonech nenašel.

Samozřejmě byste měl veškerou interakci s PaCH nahrávat na kameru.

Jestli se vám nechce studovat zákony, na https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/silnicni-kontrola-co-policista-muze-a-co-ne.A060913_131550_automoto_fdv je podrobně rozebrán průběh silniční kontroly.
« Poslední změna: 22 Srpna 2021, 14:01:42 od urban.novak »
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Vystoupení z auta
« Odpověď #2 kdy: 23 Srpna 2021, 08:07:57 »

Pokud se nepletu, tak bohuzel stale plati ta judikatura, podle ktere ma plebs vyzvu vzdy uposlechnout a pak si pripadne az dodatecne stezovat. Tedy s vyjimkou naprosto zjevnych excesu, jako "jmenem zakona skocte z okna."
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Vystoupení z auta
« Odpověď #3 kdy: 23 Srpna 2021, 08:28:33 »

Záleželo by asi na počasí. Pokud je venku 10°C tak nějakou dobu v tričku v pohodě vydržím.
Pokud bude 0 a níže, tak už se člověk může nachladit. Stejně tak by to bylo asi pokud by pršelo bez ohledu na teplotu.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Vystoupení z auta
« Odpověď #4 kdy: 23 Srpna 2021, 08:53:31 »

Asi málokdo nebude mít v autě s sebou další oblečení krom toho trička na sobě, když je venku pod nulou.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Vystoupení z auta
« Odpověď #5 kdy: 23 Srpna 2021, 10:06:21 »

To nemusí být tak úplně pravda.
IP zaznamenána

allcopsare

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Vystoupení z auta
« Odpověď #6 kdy: 24 Srpna 2021, 00:05:38 »

Já třeba běžně i v zimě jezdím pouze v tričku. Spíš mi jde o to, jestli si opicajt onanující nad svými pravomocemi může vynutit vystoupení z auta silou. Jestli když mu sdělím, že nebudu plnit jeho zcela bezdůvodnou a pravděpodobně nezákonnou výzvu můžu trvat na sepsání přestupku (neuposlechnutí výzvy) a tím by to vlastně mělo skončit.

To samé by platilo třeba i v případě, kdyby si opicajt jménem zákona vynutil ukončení nahrávání. Protože po uposlechnutí výzvy bych pak neměl jakkoliv prokázat cokoliv, co by se dělo následně. Ale samozřejmě čumákem rýpat v chodníku taky nechci.

V principu jde o to, jestli tedy lze výzvu neuposlechnout s tím, že si přeji tento můj přestupek neuposlechnutí výzvy projednat ve správním řízení. Případně na machrujícího opicajta zavolat 158, že mi nezákonně vyhrožuje chmaty a hvaty?
« Poslední změna: 24 Srpna 2021, 00:09:29 od allcopsare »
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Vystoupení z auta
« Odpověď #7 kdy: 24 Srpna 2021, 07:27:40 »

Jeste trochu z opacne strany. Pred pul rokem u nas fizli dostali za ukol hlidat hranice okresu, protoze se tudy siril virus. Osobne jsem bez vetsich problemu praktikoval, a u mnoha dalsich lidi videl, naprostou ignoraci venku (bylo nekolik dni v kuse dvacet pod nulou) stojiciho fizla, auto zamcene, okynko bez skviry, na sklo nahodne predkladany ridicak, obcanka, vicemene nesmyslne papiry o praci, obcas (kdyz to dalsi ridice nezdrzelo a naopak zachranilo pred kontrolou) doklady jakoby hledany delsi dobu, prokladano hranim si s radiem v aute, i jsem zvladl nejdrive v klidu dokoncit tefonat, nikdy reakce nepresahla zatukani prstem na sklo.

A pandemie vcetne opatreni ministerstva zdravotnictvi stale trva, takze nevidim duvod chovani ridicu menit. Na zadne moje veci, ani doklady, nebude sahat. Diskutovat s nim budu az v momente, kdy o dva metry odstoupi od okynka, stejne tak u vystupovani z auta. Mozna si jen fandim, ale u nas se po techto zkusenostech stahli, od jara se zamerili jen na rousky a pak uz presli do neviditelneho modu, pokusy o kontrolni kontroly ridicu jsem od te doby nevidel.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Vystoupení z auta
« Odpověď #8 kdy: 24 Srpna 2021, 09:58:00 »

Komunikace s PaChy může probíhat na několika úrovních
- běžná řeč, při tom vás může požádat o cokoliv a je na vás, jestli jeho žádosti vyhovíte
- výzva k tomu, na co má podle zákona nárok (doklady, test na alkohol, povinná výbava). Pokud výzvě nevyhovíte, můžete dostat pokutu, zákaz řízení atd.
- výzva jménem zákona - tam je vhodné vyhovět bez ohledu na to co po vás chce a stěžovat si později, pokud nechcete riskovat rýpání čumákem v chodníku. 158 volat můžete, ale je velká šance, že hovor nestihnete dokončit.

Interakce s PaChy by měla začínat běžnou řečí. To vám dává např. možnost zeptat se ho na důvod jeho požadavku.

Pokud PaCh situaci rovnou eskaluje do výzvy jménem zákona, buď se jedná o výjmečnou situaci nebo jste se narazil na blba.

Na většinu situací při kontaktu s PaCh se můžete připravit dopředu.  Výzva k ukončení nahrávání bývá zdůvodňovaná tím, že telefon je zbraň. Jestli vám stačí audio záznam, telefon strčte do kapsy. Pokud chcete mít i videozáznam, kupte si na alze pouzdro na krk. Nebo si pořiďte palubní kameru do auta.

K vystoupení z auta vás může PaCh motivovat tím, že vás požádá o předložení povinné výbavy.

Další návody, jak přežít kontakt s PaCh bez úhony najdete na dfensovi - např. https://dfens-cz.com/odmitnuti-zkousky-na-drogy-trebic-style/
« Poslední změna: 24 Srpna 2021, 10:17:19 od urban.novak »
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Vystoupení z auta
« Odpověď #9 kdy: 24 Srpna 2021, 11:01:36 »

Jestli nekdy uslysim, at zandam telefon, ze je to zbran, docela se na to tesim. Bez pistole ven nechodim :D A pokud se boji telefonu... Legalne drzene a v souladu se zakonem skryte nosene pistole se...
IP zaznamenána