30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Kruhák  (Přečteno 4057 krát)

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Kruhák
« Odpověď #15 kdy: 31 Července 2021, 11:59:25 »

hh> Nechce se mi hadat a uz vubec ne s Vami :-). Nicmene stale vidim problem existujiciho znaceni v tom, ze:
a) § 22(5) ZPPK mluvi o ridici, vjizdejicim na kruhovy objezd oznaceny dopravnimi znackami "Kruhovy objezd" spolecne se znackou "Dej prednost v jizde!". To tady ale neplati, ridic vjizdi do krizovatky oznacene dopravnimi znackami "Kruhovy objezd" spolecne se znackou "Dej prednost v jizde!", ktera ale rozhodne neni kruhovym objezdem.
b) platnost znacek C1 i P4 konci na nejblizsi krizovatce.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Kruhák
« Odpověď #16 kdy: 01 Srpna 2021, 01:58:12 »

Já se taky nechci hádat a už vůbec ne hájit autory konkrétního značení, na tom, že je debilní, se asi shodneme. Vymezil jsem se pouze proti názoru, že kombinaci C1+P4 lze interpretovat jako 2 nezávislé značky, které se náhodou potkaly na jednom sloupku.

Samostatná P4 značí vedlejší. Dokonce podle definice ve vyhlášce i formulace v zákoně je to pojaté tak, jako by to vlastně vůbec nebyla příkazová značka, tedy že tu přednost nedáváte kvůli té značce, ale že povinnost dát přednost plyne z obecné úpravy, typicky z § 22 ZPPK, přičemž značky jen označí hlavní/vedlejší. Vyhláška zmiňuje i další možné použití P4, totiž že se šoupne např. do "větší nebo složitější křižovatky" kde pak "přikazuje, opakuje nebo zdůrazňuje povinnost dát přednost v jízdě". Nevybavuju si, že bych někdy takové užití viděl (což ale nic neznamená, na DZ koukám jako běžný uživatel, nehledám zvláštnosti ani chyby). V řešené situaci zjevně o toto druhé užití nejde.

Kruhový objezd je pak zvláštním druhem křižovatky, kde platí lehce modifikovaná pravidla - nerozlišuje se "hlavní" a "vedlejší", ale zákon i vyhláška dává speciální význam právě kombinaci C1+P4 a říká, kdo má přednost.

Pokud jde o námitku, že použili C1+P4 nikoliv před kruháčem, tak opět souhlas, že to je nevhodné a matoucí, ale zjevně je to spojení dvou ulic a jejich napojení na kruháč myšleno jako jediná křižovatka (mají zkrátka v Chocni velký kruháč, tak může mít i velký a navíc dvojitý nájezd). Podle § 78 ZPPK mají značky tvořit ucelený systém, a jinak na jejich platnost dopadá obecný princip presumpce správnosti správních aktů. Chyba v Matrixu nastane, pokud nějaké značení lze v souladu se zákonem+vyhláškou interpretovat více způsoby. Ale stojí-li proti sobě výklad souladný s předpisy a možnost, že je to naprostý nesmysl, platí to první. Mám dojem, že úvahy tohoto typu jsem četl i v nějakých rozsudcích, tedy že řidič musí značky považovat za platné a vycházet z toho i při jejich interpretaci (a že pouze zjevně chybnou/nesmyslnou značku lze ignorovat, jako jakousi analogii nicotného správního aktu).
« Poslední změna: 01 Srpna 2021, 02:01:25 od hh »
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Kruhák
« Odpověď #17 kdy: 01 Srpna 2021, 09:38:30 »

hh> Toto je evidentne jedna ze situaci, kdy muj pokus o aplikaci logiky, tak jak ji chapu ja, na ustanoveni zakona selhava. Tohle bude klic: "... Ale stojí-li proti sobě výklad souladný s předpisy a možnost, že je to naprostý nesmysl, platí to první ...". Dekuji.
IP zaznamenána

Honzinus

  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • Honzinus78
Re:Kruhák
« Odpověď #18 kdy: 01 Srpna 2021, 13:04:51 »

Já požádám Choceň o vysvětlení. Pak sem hodím co přijde. ;)
IP zaznamenána

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Kruhák
« Odpověď #19 kdy: 01 Srpna 2021, 14:10:59 »

Na mě to evokuje to, že dávám přednost před vjetím na kruháč přednost těm zprava. Ale souhlasím, že je to zmateně značené.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Kruhák
« Odpověď #20 kdy: 01 Srpna 2021, 16:35:03 »

Možná nechtějí mít náměstí zasviněné značkami "hlavní?"  ??? :P
IP zaznamenána