30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Přestupek provozovatele  (Přečteno 9810 krát)

Kadel42

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #30 kdy: 29 Července 2021, 07:06:08 »

Tak stížnost bych asi napsat dokázal. Podjatost taky (je lepší namítat rovnou podjatost systémovou?). Ale s trestním právem nemám zkušenosti vůbec žádné. Nejraději bych sem dal nahrávky, ale mám strach, aby neleaknuly ještě před ukončením řízení (zkusil bych vypípat datumy narození, zveřejněné jméno mi nevadí).
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #31 kdy: 29 Července 2021, 09:37:43 »

Podjatost taky (je lepší namítat rovnou podjatost systémovou?).
Systémová podjatost nemá smysl, s tím už se systém vypořádal. Člověk co ukládá pokutu, rozhoduje o ní a je z ní placen a odměňován prostě není v naší gubernii podjatý.
IP zaznamenána

Kadel42

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #32 kdy: 29 Července 2021, 10:02:57 »

Myslel jsem tím spíš to, jestli rovnou namítat podjatost vedoucího, tajemníka a starosty (jedná se o malý úřad, takže jsou tyto osoby neustále v kontaktu). O podjatosti úřednice si myslím je důkazů dost, stačí si přečíst protokol ze včera (číslo podkladu 21), kde se úřednice, poté co mě vykázala, ptá manželky dokola v podstatě na to samé, ve snaze dostat z manželky přiznání.
IP zaznamenána

Kadel42

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #33 kdy: 29 Července 2021, 13:05:31 »

Jinak sesmolil jsem odvolání proti usnesení o ustanovení tlumočníka (v příloze).
IP zaznamenána

Kadel42

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #34 kdy: 30 Července 2021, 17:02:56 »

Malá ochutnávka toho, jak jednání probíhalo: https://soundcloud.com/user-925990134/uryvek-jednani/s-mz1shcpqXwk
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #35 kdy: 30 Července 2021, 20:57:31 »

Na vse co se ji anglicky taze odpovida, tedy prokazuje ze EN rozumi... ty vety mely pokracovat nerozumim... je to tedy sila, mel jste okamzite namitnout podjatost uredni osoby a jednani ukoncit.

btw: bych si dal pozor na to, kde Vase zena pracuje a jaky jazyk bezne ke komunikaci pouziva, pripadne, jak v minulosti s urady komunikovala.

Ja bych nevahal okamzite namitnou podjatost a podat na urednici stiznost podle SpR §175 nebo trestni oznameni.

Mozna by nebylo marne do toho zahrnou i tlumocnici, ktera misto toho, aby tlumocila dava nejake sve pravni rady a snazi se ji nekam tlacit viz https://www.kstcr.cz/cz/kst-cr-eticky-kodex
9.
Soudní tlumočník dodržuje zásadu nezávislosti a nestrannosti a nepřipustí, aby mu někdo určoval, jakým způsobem má přednesený výrok tlumočit či překládat. Soudní tlumočník se zdrží jakéhokoliv kontaktu se stranami řízení kromě vlastního provedení úkonu. Toto platí zejména v případě soudního řízení, přípravného řízení apod.
« Poslední změna: 30 Července 2021, 21:10:50 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Kadel42

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #36 kdy: 30 Července 2021, 21:14:11 »

My nemáme až takový problém přiznat, že žena anglicky umí, není to ale její mateřština, která by pro jednání pro ní byla samozřejmě pohodlnější. Angličtina je pro ni až třetí jazyk, takže některé obraty jsou pro ni složitější k pochopení a potřebuje je často dovysvětlit. Myslím si ale, že tohle je spíš detail a tlumočníka jsem chtěl u jednání spíš z toho důvodu, že správní orgány mívají problém ho správně ustanovit a často jim jeho zajištění zabírá dost času. Na další jednání už se mnou manželka po předchozí zkušenosti jezdit nebude (je v pátém měsíci těhotenství a tyhle stresy nám za to fakt nestojí). Stížnost už sepisuji a na námitku se vrhnu následně.

Edit: Jen mě ještě napadl jeden příklad k té angličtině. Tlumočnice celou dobu slovo obviněná překládala jako "guilty", což si troufnu tvrdit, že naprosto drtivá většina nerodilých mluvčích pochopí jako "vinná". Tlumočnice jsem se na to ptal a prý je to tak ve správním řízení v pořádku. Manželce ale tohle nikdo nevysvětlil, a tak si skutečně myslela, že se o ní celou dobu mluví jako o vinné v případu.
« Poslední změna: 30 Července 2021, 21:29:15 od Kadel42 »
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #37 kdy: 30 Července 2021, 21:16:34 »

Že někdo nějaký jazyk používá při normálním kontaktu s úřady, kdy jde vše víceméně hladce, nemá moc relevanci k tomu, jestli je daný jazyk schopen použít v pozici obviněného z přestupku nebo v případě, kdy obvinění hrozí. I v češtině jsou lidi, kterým Příkaz a Rozhodutí nebo Odpor a Odvolání znějí úplně stejně. Proto taky podle toho článku 37 LZPS stačí prohlásit, že člověk jazyk daného jednání neovládá.
« Poslední změna: 31 Července 2021, 08:06:06 od solaris »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #38 kdy: 30 Července 2021, 21:26:37 »

Namitku vzneste do nejdrive, tedy idealne jeste dnes, treba emailem, nasledne postou potvrdite.
To jednani bylo dnes? V jake skoncilo fazi, bylo vydano rozhodnuti/ byla Vam poskytnut cas na to seznamit s podklady?
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #39 kdy: 30 Července 2021, 21:57:34 »

Teda já  jsem nikdy 'guilty' ve smyslu obviněný neviděl a ani M-W to takhle neuvádí. Já osobně bých použil slovo '(the) suspect' tj. podezřelý, ale našel jsem i '(the) acused' tj. obviněný.

Zkontroloval jste, zda je osoba, která tlumočila, zapsána v seznamu znalců a tlumočníků?
IP zaznamenána

Kadel42

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #40 kdy: 30 Července 2021, 22:29:10 »

To fu: Jednání bylo ve středu a řízení bude ještě pokračovat (navrhujeme dalšího svědka). Podávat námitku ještě dnes namísto v pondělí má nějaký větší význam? Vím, že podjatost bych měl namítat hned, jak se o ní dozvím, ale to by snad nemělo znamenat, že když ji nepodám hned ten samý den, kdy proběhlo jednání, tak už se tím správní orgán nebude zabývat nebo se mýlím?

To vvvvvv: Ano, tlumočnice je v seznamu soudních tlumočníků (už nám dokonce v minulosti tlumočila). Osobně mě překlad slova obviněná taky dost zarazil, ale holt nejsem soudní tlumočník (užívání slova guilty je slyšet i v tom záznamu, co jsem postoval).
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #41 kdy: 30 Července 2021, 22:57:24 »

Tak SO k ni pozdeji neprihledne...
Asi to nema v tuto chvili moc cenu, pokud nechcete urenici z pripadu uklidit.

Podstane je asi stiznost ci trestni oznameni na urednici a pripadne tlumocnici, a to je otazka co jeste mate za audio...
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #42 kdy: 31 Července 2021, 02:35:28 »

S právnickou angličtinou při překladu Kocourkovských reálií je trochu potíž, že v drtivé většině zemí, kde se anglicky mluví (nebo je tam aspoň angličtina úředním jazykem), funguje natolik odlišný systém práva, že plno věcí zkrátka nelze na sebe namapovat, takže pokoušet se o překlad/tlumočení s využitím původních odborných pojmů z common law často nedopadá moc dobře. Na plno pojmů mají soudní překladatelé vymyšlené překlady, které v obecné angličtině působí divně a šroubovaně, a moc nedávají smysl rodilým mluvčím, ale bohužel ani cizincům, pro které je EN druhý jazyk a sami pocházejí z nějakého nám kulturně bližšího prostředí.

Nicméně že by se ta jejich komora odvázala natolik, aby obviněného (lhostejno v jakém typu řízení) doporučili překládat jako "guilty", to se mi moc nezdá - i když úplně to vyloučit nemůžu. Zkusím se na to někde přeptat.

Pokud jde o odkaz na úryvek záznamu, tak upozorňuji zakladatele tématu, že blicí emotikon tu není bez důvodu - má varovat před něčím, co by se bez takového varování snadno mohlo stát v reálu. Tak ho prosím příště použijte, u materiálu podobné kvality pro jistotu dvojitého ...

Máte protokol z toho jednání? Začal bych obecnou stížností podle § 175 SprŘ na úřednci, na obsahu moc nezáleží (jde v této fázi jen o přípravu na další dění), ale určitě bych tam zdůraznil vše, kde se protokol odchýlil od reality, např. tím, že do něj něco uvedeno nebylo (třeba by mě zajímalo, zda tam budou ty nevyžádané právní rady od tlumočnice, na které se ještě úřednice extra vyptávala). Dále je třeba podat odvolání proti usnesení o vykázání - máte na to sice luxusní lhůtu, protože ta pologramotná úřednice se vás při ústním vyhlášení neobtěžovala poučit o opravných prostředcích (a ano, skutečně je odvolání přípustné, podle § 76(5) SprŘ). Z toho záznamu jsem vůbec neslyšel, jestli tam proběhl dotaz, zda se vzdáváte práva na doručení písemného stejnopisu ústně oznámeného usnesení (jen že chcete, aby to bylo v protokolu, ale kolem je dost šumů). Ale na tom moc nesejde - formální pochybení při vykazování mohou být vatou do stížnosti, v odvolání půjde o podstatu, tedy že k vykázání došlo, ale zjevně bez zákonného důvodu. Dále je třeba podat odvolání do usnesení o ustanovení tlumočnice - primárně z důvodu, že jde o tlumočení z/do angličtiny, což je jazyk, který obviněná ovládá omezeně, podle čl. 6 EÚLP má ale právo na tlumočení do jazyka, kterému (plně) rozumí, což je v jejím případě pouze jazyk Bikol. Vedle toho ale neuškodí proti tlumočnici podat námitku podjatosti - svým chováním a flagrantním porušením povinností tlumočníka demonstrovala víc než dostatečně pochybnost o své nepodjatosti. Volitelně na ni lze poslat i nějaký bonz té jejich komoře či soudu, u kterého je zapsaná, ale pokud šlo o první problematický kontakt, tak bylo by vhodné, aby tomu předcházelo soukromé varování, že budou-li se opakovat nevyžádané rady osobě, které má tlumočit, konverzace s úřednicí, či cokoliv jiného mimo samotné tlumočení, tak se naplní její vlastní slova o tom, jak si to dělá jen horší.

Podjatost úřednice bych zatím neřešil. Jednak to není není podjatost - to že vás zkouší válcovat a postupuje nezákonně je bohužel standard, ale nejde z toho obvykle dovodit podjatost, tedy specifický vztah k projenávané věci či osobám. Ale hlavně by byla škoda, kdyby ji opravdu někdo vyměnil ... s touhle to vypadá, že bude ještě hodně legrace.
« Poslední změna: 31 Července 2021, 02:37:31 od hh »
IP zaznamenána

Kadel42

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #43 kdy: 31 Července 2021, 07:54:18 »

Ještě vzhledem k tomu, že se ve vlákně množí dotazy na různé podklady, tak odkaz na veškerý obsah spisu jsem postoval. Abych všem usnadnil hledání linku, tak jsem ho vložil do mého úplně prvního postu a ještě ho přidám znovu sem: https://imgur.com/a/mHku4uC
IP zaznamenána

Kadel42

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:Přestupek provozovatele
« Odpověď #44 kdy: 31 Července 2021, 11:31:17 »

Tak to, že se jedná o chybný překlad mám potvrzené. A budu tedy asi podávat i stížnost na překladatelku.
IP zaznamenána