30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: parkovací(?) pokuta Řecko, auto z půjčovny  (Přečteno 2512 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
parkovací(?) pokuta Řecko, auto z půjčovny
« kdy: 04 Července 2021, 19:10:55 »

Stalo se, že v hlavním městě jistého řeckého ostrova mělo auto, které jsem měl zapůjčené, když jsem k němu přišel, za stěračem dva dost nečitelné lístečky (stálo tam asi 3 hodiny). Jediná relativně čitelná část na obou byla výše pokuty - lidových 40 a 60 eurokreditů - a částečně RZ. Různé podpisy, na jednom razítko, na druhém ne. Na jednom není moc čitelné ani datum a celkově je takovej divnej (ten levnější).

Ty lístečky mají formálnější charakter, než to, co dávají polocajti u nás - je to propsaná kopie se sériovým číslem a tak. Víc než lísteček to připomíná náš pokutový bloček (akorát bez ochranných prvků).

Je možné, že v místě byl zákaz stání/zastavení, nicméně stála tam řada aut a jenom to moje mělo lístečky, takže předpokládám, že se jedná o nějakou formu turistické daně.

Jak to nejlíp řešit? Přiznat v půjčovně a instruovat je, aby neplatili, ale aby jim dali moje nacionále? Zkusit se někde odvolat, že dvě pokuty za jednu věc nejsou úplně OK a že bych rád, aby mi někdo v nějakém srozumitelnějším jazyce vysvětlil, co to vlastně je? Nebo jenom zablokovat kreditku a nechat to vyhnít? Něpředpokládám, že bych v příštích 2-3 letech do Řecka opět cestoval, takže nějaké promlčení je případně ve hře, ale celkově se mi to moc nelíbí - vysoké částky, (pravděpodobně) cíleně vybrané auto, k tomu ta půjčovna... trochu to smrdí. Na druhou stranu 100 eurokreditů je za takovouhle kravinu poměrně hodně a zadarmo jim je rozhodně dát nechci.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 420
    • Zobrazit profil
Re:parkovací(?) pokuta Řecko, auto z půjčovny
« Odpověď #1 kdy: 05 Července 2021, 09:16:36 »

Pochybuju, že se půjde domluvit s půjčovnou.

Měl jsem před časem jedno velmi vleklé dohadování s půjčovnou, kdy se mi pokusili rovnou strhnout nějakou (poměrně vysokou) částku. Chtěl jsem po nich, aby to místní polici neplatili, ale oznámili mě jako řidiče, že si vyřídím správní řízení sám.
Tohle nebyli ochotní udělat absolutně. Chtěl jsem po nich aspoň nějaký důkaz, že k přestupku skutečně došlo - poslali mi jen oznámení od policie (opravdu jen to oznámení bez jakéhokoliv důkazu) a neustále argumentovali tím, že když policie poslala tu "pokutu", tak se to prostě stalo.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:parkovací(?) pokuta Řecko, auto z půjčovny
« Odpověď #2 kdy: 05 Července 2021, 10:43:27 »

Nevim jestli v Recku maji neco jako odpovednost provozovatele vozidla a jestli plati i pro FO, ale pokud ano, da se jejich pristup chapat. Kdykoli ridic pokutu nezaplati, lini lemplove z policie ji zrejme budou vymahat od nich, a at si to pak oni nejak vybavi se zakaznikem.

Bejt ridicem, napisu pujcovne at oznami ridice jako mne, ale ze si nejsem zadneho prestupku vedom a pokutu nehodlam platit. A pridal bych taky varovani, ze pokud pujcovna sahne na moji kreditku, budu u kartove spolecnosti zadat zablokovani a vraceni. Na tohle obvykle slysi, protoze cim vic maji takovejch reklamaci, tim vic jim za platbu kartou sthavaji.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:parkovací(?) pokuta Řecko, auto z půjčovny
« Odpověď #3 kdy: 05 Července 2021, 13:57:48 »

Tak je to trochu zábavnější - jedna pokuta je za zákaz zastavení, ale nemá razítko ani podpis, takže neni jistý, jestli je vůbec legální.

Druhá pokuta je za (něco jako) blokování autobusu hromadné dopravy, což je totální bullshit - asi zhrzelej autobusák, co se na tý široký silnici v zatáčce nedokázal vytočit. Ale nedovedu si představit, jak a jestli vůbec to umí dokázat.

Sranda je, že prý podle místního práva je OK dostat za jedno jednání víc pokut najednou, tj. nějaký sloučení v tomhle případě (prý) nepřichází v úvahu.

Co se bude dít - půjčovna dostane písemně pokyn, že rozhodně nic platit nemá, že má "spolupracovat a autoritami a předat jim mé údaje" a že si s nima ty pokuty vyřešim sám. Preventivně zablokuju kreditku, ale to nejspíš moc nepomůže - mají tam předautorizaci (blokaci) na nějakej kolaterlál. Když si tu pokutu strhnou, budu to samozřejmě reklamovat u banky. Uvidíme. Bude sranda.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:parkovací(?) pokuta Řecko, auto z půjčovny
« Odpověď #4 kdy: 06 Července 2021, 15:09:37 »

Ta předautorizace má ovšem nějaký timeout, a pokud půjčovna přistoupí to, že si to vyřešíte s příslušnými autoritami jako řidič, a nestáhne si tu platbu včas (jako jistotu resp. "zálohu"), nezbyde ji než to případně vymáhat standardně (což se pravděpodobně nevyplatí, protože náklady převýší jistinu).

No a že by něco policie či podobné orgány vyřešily v řádu jednotek týdnů, navíc kdesi v jižní Evropě, to nezní jako úplně pravděpodobný scénář ...
IP zaznamenána