30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h  (Přečteno 3612 krát)

Soptik

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil

Dobrý den,
Na firmu přišla výzva provozovateli vozidla od městské policie :
Ve věci porušení ustanovení § 125c, odst. 1, písm. f, bod 3, zákona 361/2000Sb. o provozu na pozemních komunikacích ,ve znění pozdějších předpisů a tím podezření ze spáchání přestupku v provozu na pozemních komunikacích podle ustanovení § 18/4, zákona 361/2000Sb. , o silničním provozu, ke kterému došlo překročením rychlosti jízdy v obci  XY.
 Vás jako provozovatele výše uvedeného motorového vozidla dle §11, odst.1, písm. a, zákona 553/1991Sb. o obecní policii, vyzývám, abyste sdělil jméno, příjmení, datum narození a bydliště osoby, která ve výše uvedené době vozidlo, jehož jste provozovatelem řídila. Podle ustanovení § 10, odst. 3 zákona 361/2000Sb. je Vám, jako provozovateli tohoto vozidla, uložena povinnost zajistit, aby při užití Vašeho vozidla na pozemních komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem.
V případě, že Vámi uvedený řidič bude nekontaktní, nebo se mu nepodaří přestupek prokázat, bude s Vámi jako s provozovatelem vozidla zahájeno správní řízení o přestupku provozovatele vozidla.


Z textu jsem odstranil nacionale firmy a místo a čas.
Je to změřeno stacionárním radarem. Asi otočným, (nevím zda to vůbec jde) protože když jezdim občas kolem, vždy je natočen do protisměru než v době změření. (Nevím jestli lze změřit ze zadu).
Jel jsem rychle vím o tom a vím proč - snažil jsem se vyhnout konfliktu s autem co mě vybržďovalo.
Vím že tam ten radar je, ale v té situaci jsem nad tím nepřemýšlel z důvodu krizové situace.

Na MP jsem zavolal za naši firmu s dotazem že sice víme kdo řídil, ale nechceme sdělovat z interních důvodu nejspíš totožnost a jaký bude postup. (Myslel jsem že z nich dostanu informaci o zaplacení pokuty a bude vyřízeno).
Informace byla taková, že v případě že nesdělíme totožnost řidiče, předají to úřadu do správního řízení a ten bude po firmě chtít knihu jízd.
Na to jsem sdělil že firma do správního řízení nechce ale nemá problém zaplatit pokutu. A to prý MP neřeší, že oni mohou jen s řidičem.

Moje dotazy jsou:
1) může si obecní úřad (městský úřad) ve správním řízení oprávněně vyžádat knihu jízd?
2) je nějaká cesta z této situace bez bodové sankce a přitom nezaplatit nějaké vysoké částky? (teď je to 2.500,- Kč)
3) má vůbec smysl buď u MP nebo ve správním se odvolat na krajní nouzi z důvod ohrožování jiným účastníkem (který by teoreticky mohl být na záznamu taky)?

Mnohokrát děkuji

IP zaznamenána

Ifik1979

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #1 kdy: 23 Června 2021, 19:50:30 »

Zdřravím,

1.může,ale nikdo ji nemusí dát a na co?řidič se dle toho nedá určit
2.ano,nepřiznat se k řízení stačí
3.dle toho co je na záznamu,ale nemyslím si... aby vám to spíše nepřitížilo.....
jsem jen začátečník,vyčkejte na radu odborníků....
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 598
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #2 kdy: 23 Června 2021, 20:08:59 »

Kniha jízd není a nikdy nebyla povinná.
IP zaznamenána

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #3 kdy: 23 Června 2021, 20:37:38 »

Knihu jízd může chtít vidět finanční úřad, ale ne Močálová Patrola (© Mash).
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #4 kdy: 23 Června 2021, 20:42:02 »

1) Vyžádat asi ano, ale nepletu-li se, povinnost ji ukázat má firma pouze vůči finančáku. Správní orgánek můžete s tímto poslat někam. A nebo můžete udat kohokoliv, kdo bude ochoten to řešit.

2) Pokud se jedná o úsekovku, nebo nějaký stacionární radar, pak by měla od úřadu po ignoraci blábolu od MP, která proběhnout rovnou, přijít výzva k uhrazení částky, která bude zpravidla na menší částku, než je ve správním řízení a "je to bez bodů". MP nelže v tom co říká, skutečně to mohou řešit pouze příkazem na místě, za předpokladu, že by se jim tam k tomu někdo přiznal a podepsal blok. Nutno podotknout, že by to sice nejspíš bylo poměrně levné, ale s trestnými body.

3) U MP absolutně ne. Ve správním řízení možná ano, ale musel by tam činit spolupracující řidič, který by si současně musel dávat velký pozor, aby se k řízení vozidla opakovaně nepřiznal, protože pak by v případě prohry trestné body dostal, což by bylo btw úplně zbytečné.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Soptik

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #5 kdy: 24 Června 2021, 10:55:47 »

Zdřravím,

1.může,ale nikdo ji nemusí dát a na co?řidič se dle toho nedá určit
2.ano,nepřiznat se k řízení stačí
3.dle toho co je na záznamu,ale nemyslím si... aby vám to spíše nepřitížilo.....
jsem jen začátečník,vyčkejte na radu odborníků....

1) teoreticky by měl v knize jízd být uveden řidič- tedy já
2) to právě ale asi teoreticky nejde pokud mám auto přidělené a mají fotku nebo se pletu? A v situaci kdy firma musí vědět kdo řídí tak by mohla mít velký postih za to že nemá v přehled kdo jezdí v jejich autech.
IP zaznamenána

Soptik

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #6 kdy: 24 Června 2021, 11:22:11 »

1) Vyžádat asi ano, ale nepletu-li se, povinnost ji ukázat má firma pouze vůči finančáku. Správní orgánek můžete s tímto poslat někam. A nebo můžete udat kohokoliv, kdo bude ochoten to řešit.

2) Pokud se jedná o úsekovku, nebo nějaký stacionární radar, pak by měla od úřadu po ignoraci blábolu od MP, která proběhnout rovnou, přijít výzva k uhrazení částky, která bude zpravidla na menší částku, než je ve správním řízení a "je to bez bodů". MP nelže v tom co říká, skutečně to mohou řešit pouze příkazem na místě, za předpokladu, že by se jim tam k tomu někdo přiznal a podepsal blok. Nutno podotknout, že by to sice nejspíš bylo poměrně levné, ale s trestnými body.

3) U MP absolutně ne. Ve správním řízení možná ano, ale musel by tam činit spolupracující řidič, který by si současně musel dávat velký pozor, aby se k řízení vozidla opakovaně nepřiznal, protože pak by v případě prohry trestné body dostal, což by bylo btw úplně zbytečné.

1) teď jsem dostal informaci od jedné velké firmy že pokud jim přijde tohle - udávají řidiče protože ve správním řízení si mohou vyžádat knihu jízd a firma (údajně) musí knihu poskytnout.

2) no kdyby přišla od úřadu výzva k zaplacení tak by mi to nevadilo, ale v tom dopise od MP píšou o předání úřadu a zahájení správního řízení - tedy ten už nebude chtít jen zaplatit pokutu ale rovnou budou řešit správní řízení.

Mě by nevadilo kdyby to rovnou spadlo do správního řízení a chtěli jen nějakou pokutu.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 598
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #7 kdy: 24 Června 2021, 14:49:15 »

1) Kniha jízd slouží pouze pro účely účetní a daňové. Jméno řidiče nemusí vůbec obsahovat. Některé subjekty žádnou knihu jízd nevedou, neb vozidla účtují jinak.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #8 kdy: 24 Června 2021, 14:55:37 »

Co dělá náhodná velká firma je vcelku irelevantní, pokud je to jiná firma než která je provozovatelem v tomto případě.

Ano, provozovatel je povinen vědět, komu vozidlo svěřil. Dokonce je i povinen sdělit to policii, KÚ nebo SO (ale ne MP), ovšem s možností výpověď nebo vysvětlení odepřít. Pro Vás je podstatné, jestli Váš konkrétní zaměstnavatel srazí paty a totožnost sdělí, či nikoli. A také, jak se případně bude tvářit, pokud byste třeba sdělil, že jste v rozporu s pokyny firmy řízení vozidla svěřil svému bratrovi. Třeba.

Nemá cena mudrovat, co by bylo, kdyby bylo, co by bylo lepší, aby MP nebo SO udělal. Vy můžete ovlivnit, co udělá nebo neudělá firma, která je provozovatele toho vozidla. Mimochodem, ten přípis od MP přišel do firmy firmě, nebo konkrétnímu jednateli?
IP zaznamenána

Soptik

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #9 kdy: 25 Června 2021, 15:39:26 »

Co dělá náhodná velká firma je vcelku irelevantní, pokud je to jiná firma než která je provozovatelem v tomto případě.

Ano, provozovatel je povinen vědět, komu vozidlo svěřil. Dokonce je i povinen sdělit to policii, KÚ nebo SO (ale ne MP), ovšem s možností výpověď nebo vysvětlení odepřít. Pro Vás je podstatné, jestli Váš konkrétní zaměstnavatel srazí paty a totožnost sdělí, či nikoli. A také, jak se případně bude tvářit, pokud byste třeba sdělil, že jste v rozporu s pokyny firmy řízení vozidla svěřil svému bratrovi. Třeba.

Nemá cena mudrovat, co by bylo, kdyby bylo, co by bylo lepší, aby MP nebo SO udělal. Vy můžete ovlivnit, co udělá nebo neudělá firma, která je provozovatele toho vozidla. Mimochodem, ten přípis od MP přišel do firmy firmě, nebo konkrétnímu jednateli?

Přípis přišel do firmy firmě.
Firma bude prý postupovat tak, že pošle MP informaci tu, že sice ví kdo řídil ale nesdělí jméno řidiče.
IP zaznamenána

doctor

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Firemní vozidlo - překročení rychlosti v obci o víc jak 20 km/h
« Odpověď #10 kdy: 25 Června 2021, 21:27:47 »

Doporucuji prohlednout velice nazorny vyvojovy diagram sprdelniho rizeni od pana kdo: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=2239.0 Z neho pochopite jaky bude dalsi postup, pokud provozovatel neuda ridice.
IP zaznamenána