30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkoviště bez placení pokut, hrozí pokuta?  (Přečteno 2912 krát)

ellhonza

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Parkoviště bez placení pokut, hrozí pokuta?
« kdy: 23 Června 2021, 12:23:08 »

Ahoj, parkuji v jednom OC, kde jsou první 3 hodiny zdarma. Když vyjíždíte vložíte lísteček, který musí být zaplacený jinak Vás to nepustí, ale když se nalepím na auto přede mnou, tak je závora pořád nahoře a já bez problému projedu. Nedávno se mi to stalo omylem, hrozí mi za to nějaký postih nebo popotahování? (Samozřejmě mě napadlo, že bych to začal praktikovat, protože po městě jsou modré zóny)

+ záleží jestli tam je na lístečku SPZ? (Jsou tam kamery na SPZ, ale momentálně nefunkční)

Nikde jsem nenašel žádné podmínky nic, od čeho bych se mohl odrazit nebo si to zjistit. Tak budu rád za pomoc.

« Poslední změna: 23 Června 2021, 12:27:34 od ellhonza »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště bez placení pokut, hrozí pokuta?
« Odpověď #1 kdy: 23 Června 2021, 12:31:14 »

Ahoj, parkuji v jednom OC, kde jsou první 3 hodiny zdarma. Když vyjíždíte vložíte lísteček, který musí být zaplacený jinak Vás to nepustí, ale když se nalepím na auto přede mnou, tak je závora pořád nahoře a já bez problému projedu. Nedávno se mi to stalo omylem, hrozí mi za to nějaký postih nebo popotahování? (Samozřejmě mě napadlo, že bych to začal praktikovat, protože po městě jsou modré zóny)

+ záleží jestli tam je na lístečku SPZ? (Jsou tam kamery na SPZ, ale momentálně nefunkční)

Nikde jsem nenašel žádné podmínky nic, od čeho bych se mohl odrazit nebo si to zjistit. Tak budu rád za pomoc.

No jednoho dne vás pustí ven za pětikilo nebo za podobnou sumu za ztrátu lístku a časem vás tam třeba už nepustí, až budou kamery na RZ. V zásadě porušujete smluvní podmínky se soukromou společností, takže žádné body ani pokuty vás asi nečekají. Je to jako jezdit na černo nebo si namarkovat mango jako brambory.

zagooglete si na provozní řád parkoviště toho nákupáku, všude to maj.

Např. OC nový Smíchov:
V případě, že uživatel/uživatelé poruší povinnosti
uvedené a specifikované v Provozním řádu podzemního
parkoviště Centra, má provozovatel právo účtovat smluvní pokutu ve výši 2.000 Kč za každé jednotlivé porušení.
Uživatel/uživatelé je/jsou povinni uhradit smluvní pokutu
na výzvu provozovatele. V případě, že uživatel/uživatelé smluvní pokutu neuhradí, bude provozovatel smluvní
pokutu vymáhat dle platných právních předpisů. Nárok
provozovatele na náhradu škody není zaplacením smluvní
pokuty nijak dotčen.
« Poslední změna: 23 Června 2021, 12:34:59 od Jan Novák »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště bez placení pokut, hrozí pokuta?
« Odpověď #2 kdy: 23 Června 2021, 20:16:23 »

Já bych se spíš obával, že mi závora padne na auto.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště bez placení pokut, hrozí pokuta?
« Odpověď #3 kdy: 23 Června 2021, 21:21:03 »

Dobrý den,

ze všeho nejvíce bude záležet na tom, zda to vůbec někdo zjistí. Kamery na SPZ totiž fungují automaticky, nikdo podle mě nesleduje každé auto, které projede. Párování SPZ na příjezdu a odjezdu vás taky trápit nemusí, protože to, že se SPZ kameře nepodaří rozluštit se někdy prostě stane (na vjezdu to poznáte tak, že SPZ není na lístku a na odjezdu tak, že vás závora automaticky nepustí). Největší riziko, jak by vás někdo mohl popotahovat, by bylo sledovat vás na kamerách, jak to provádíte, a pak si vás odchytit.
Za jednorázové projetí určitě nic nehrozí, tím spíše, že výjezd byl skutečně legální.

Objektivní odpovědnost zde uplatnit nejde, smlouvu uzavírá řidič, který na parkoviště vjel, a pouze za řidičem mohou jít případné nároky z této smlouvy. Ujednání o smluvní pokutě, jaké jmenuje pan Jan Novák mi přijde poměrně překvapivé, zejména pokud máte na lístku napsáno, že "ztráta lístku za 500", což samozřejmě ani zdaleka neznamená, že "každé porušení podmínek za 500". Jako "překvapivé ujednání" by to pro vás nebylo závazné, avšak otázka je, jak moc překvapivým by to eventuálně shledal soud. I kdyby tohle nevyšlo, bylo by možné pokusit se u soudu smluvní pokutu moderovat (například na skutečnou výši škody, tj. ušlé parkovné). Ovšem zase, smluvní pokutu by šlo uplatnit proti tomu, kdo s vozidlem vjel a uzavřel tedy smlouvu.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště bez placení pokut, hrozí pokuta?
« Odpověď #4 kdy: 23 Června 2021, 22:11:03 »

IZS > A jak se to má v situaci, kdy smlouvu uzavře vjezdem a vytištěním lístku řidič A, ale s autem vyjíždí řidič B? Předpokládám, že ten smluvní závazek stále leží na řidiči A, z toho mi plyne, že řidič B by mohl poměrně oprávněně protestovat, že nic platit nebude, že on do žádného vztahu s provozovatelem parkoviště nevstoupil, a že chce jet.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště bez placení pokut, hrozí pokuta?
« Odpověď #5 kdy: 23 Června 2021, 22:54:46 »

Problém s vyjížděním z parkoviště jsem měl u DBK na Budějovické. Při výjezdu se mi nechtěla otevřít závora, i přesto, že na nákupu typicky trávím 10-15 minut. Nejspíš proto, že motorka nemá vepředu SPZ a systém nebyl schopný zkontrolovat, jestli vyjíždí vozidlo, jaké přijelo. Závory na výjezdu byly moc dlouhé a nešlo kolem nich projet, proto jsem vždycky pár minut musel blokovat výjezd a otravovat obsluhu, aby mi závoru otevřeli ručně. Letos konečně problém vyřešili tak, že zkrátili závoru, lístek mi na výjezdu stále nefunguje.

Smyslem textu na papírku, který vyjede z automatu je odradit lidi od dlouhodobého parkování. Myslím si, že stisknutím tlačítka není možné smlouvu uzavírat, už třeba jenom proto, že není zřejmé, kdo smlouvu uzavřel (byl to řidič, majitel, provozovatel, nebo ten kdo tlačítko zmáčknul ?). Pokud nebudete nechávat auto na parkovišti u OC přes noc, nikdo nebude zkoumat, jestli všechny SPZ na výjezdu byly spárovány se SPZ na vjezdu.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště bez placení pokut, hrozí pokuta?
« Odpověď #6 kdy: 24 Června 2021, 00:18:26 »

@johncreek: Část odpovědi sem relativně nedávno postoval pan kolega hh, sice mi chvíli trvalo to dohledat, ale to podstatné:
Naštěstí máme moudrý NS, který dal hlavy dohromady a vymyslel, že neplyne-li z konkrétních okolností něco jiného, jde u placeného parkování o krátkodobý pronájem plochy pod autem, viz např. 25 Cdo 5758/2015. Což by znamenalo, že zadržovací právo nejde použít, protože provozovatel parkoviště nemá žádný titul, podle kterého by to auto měl u sebe a byl povinen ho vydat (§ 1395 OZ).
Asi nic nebrání tomu dovodit, že předáním klíčků od auta bude docházet k postoupení smlouvy ve smyslu § 1895 o. z. (nabídka parkování je už tak učiněna neurčitému okruhu osob, takže je jedno, jestli k postoupení dojde) - smlouva se postupuje se všemi právy i povinnostmi, takže povinnost zaplatit na výjezdu parkovné přejde na řidiče B.


Smyslem textu na papírku, který vyjede z automatu je odradit lidi od dlouhodobého parkování.
Lidsky možná, ale přemýšlím, jestli to tam není právě z toho důvodu, že to je překvapivé ujednání.

Myslím si, že stisknutím tlačítka není možné smlouvu uzavírat, už třeba jenom proto, že není zřejmé, kdo smlouvu uzavřel (byl to řidič, majitel, provozovatel, nebo ten kdo tlačítko zmáčknul ?).
Určení okamžiku vzniku smluvního vztahu mi v tomto případě přijde docela zábavné, ale podle mě je to až okamžikem, kdy dojde k faktickému vjetí na zpoplatněnou plochu. K uzavření smlouvy dochází konkludentně, tedy prostým jednáním (vjetím za závoru) dáte najevo, že s podmínkami a uzavřením smlouvy souhlasíte. Smlouva je pak uzavřená tím, kdo závorou projel. Stejným způsobem uzavíráte smlouvu třeba když nastoupíte do MHD, není to zdaleka nic neobvyklého.
« Poslední změna: 24 Června 2021, 00:37:11 od IZS »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Parkoviště bez placení pokut, hrozí pokuta?
« Odpověď #7 kdy: 24 Června 2021, 10:37:44 »

Objektivní odpovědnost zde uplatnit nejde, smlouvu uzavírá řidič, který na parkoviště vjel, a pouze za řidičem mohou jít případné nároky z této smlouvy. Ujednání o smluvní pokutě, jaké jmenuje pan Jan Novák mi přijde poměrně překvapivé, zejména pokud máte na lístku napsáno, že "ztráta lístku za 500", což samozřejmě ani zdaleka neznamená, že "každé porušení podmínek za 500". Jako "překvapivé ujednání" by to pro vás nebylo závazné, avšak otázka je, jak moc překvapivým by to eventuálně shledal soud. I kdyby tohle nevyšlo, bylo by možné pokusit se u soudu smluvní pokutu moderovat (například na skutečnou výši škody, tj. ušlé parkovné). Ovšem zase, smluvní pokutu by šlo uplatnit proti tomu, kdo s vozidlem vjel a uzavřel tedy smlouvu.
Nevidím na tom nic překvapivého, v MHD také visí obrovská cedule o podmínkách přepravy a pokutách za jejich porušování. Zmíněný OC Smíchov tam má ve zkratce, že když tam budu parkovat dva dni, a pak vyjedu bez lístku, že mi naúčtují (pokusí se) ztrátu lístku plus ušlé parkovné.
Stejně tak to musí mít upravená různá koupaliště a podobné placené prostory.

Tak nějak lidsky mi připadá, že když se někde za něco platí, tak bych měl zaplatit nebo jít jinam. Na rozdíl od modrých zón, kde stojím na majetku placeném a spravovaném z mých daní a nějaký zloděj s razítkem mě chce ještě navíc kasírovat.
IP zaznamenána