30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Vyhrazené stání  (Přečteno 1506 krát)

Tomkins

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
[WIN] Vyhrazené stání
« kdy: 21 Června 2021, 21:53:06 »

Zdravím.

Na níže vyfocené ploše rozdávají strážníci v posledních dnech pokuty. A já si myslím, že neprávem. Co myslíte vy?

Jedná se o jednosměrku. Vjezd je z levé strany a je označen svislou dopravní značkou "P - reservé" (=vyhrazené stání) s dodatkovou tabulkou "pro držitele parkovacích karet xxx". Výjezd je vpravo. Parkovací místa jsou vyznačena bílými pruhy na vozovce. Je tam uprostřed jedno parkovací místo pro invalidy. Kolem je spousta prostoru, kde by se dalo zaparkovat auto, ale kde se podle názoru městské policie stát nesmí, protože se prý jedná o vyhrazené stání.

Zajímá mě, zda automobily na fotografii lze pokutovat, či ne. Jedno stojí na příjezdové cestě k vlastní garáži. Druhé u nakládací rampy. Třetí uprostřed parkoviště. Všechna mimo vyznačená parkovací místa, takže tím pádem, podle mého názoru, i mimo vyhrazená stání. Podle policie se na tomto porkovišti mimo označená místa stát nesmí. Ale proč by nesmělo? Nejedná se o obytnou zónu.

Každopádně všichni mají za stěračem žlutý lísteček - výzva k podání vysvěltení, a že parkují na vyhrazeném stání.
« Poslední změna: 21 Června 2021, 22:38:38 od Tomkins »
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 690
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené stání
« Odpověď #1 kdy: 21 Června 2021, 22:53:27 »

Takže je tam značka IP 12 na pravé straně příjezdové komunikace, v kombinaci s V 10c různě na asfaltové ploše.

Ta IP 12 říká "tady v místě (platnosti značky) můžou parkovat jenom některá vozidla". A V 10c vyznačuje dovolené stání a způsob stání, a vozidlo nesmí přesahovat do vozovky; ale na druhou stranu V 10c neklade žádná omezení na vozidla, která stojí úplně mimo ni.

Zdá se, že orgáni se snaží tvářit, že v té jednosměrce za tou IP 12 je to tam všude parkoviště a ta IP 12 popisuje parkoviště jako celek. Pokud je to pravda a je to parkoviště i podle pasportu komunikací, tak místo, na které se ta IP 12 vztahuje, je to "tam všude" asi až k autobusovému nádraží, a tedy tam všude mohou parkovat jenom vozidla uvedená na té dodatkové tabulce. Pokud vozidlo stojí v chlívečku označeném V 10c, tak nesmí přesahovat ven, ale vyhrazené vozidlo může stát i kdekoli jinde, je-li dodržen limit 3 metrů. Byť na parkovišti by se na to asi vůbec nehrálo. A naopak, nevyhrazené vozidlo by tam nikde nesmělo stát, bez ohledu na čáry.

Ale je taky možné, že to tam je normální pozemní komunikace a ne parkoviště, a pak ta IP 12 umístěná vpravo platí jenom pro stání (parkování) u pravé strany. Na parkování u levé strany pozemní komunikace (a u toho ostrůvku uprostřed) by se na normální ulici IP 12 umístěná vpravo nevztahovala.

No a Pasport komunikací v Třebíči ukazuje, že to je normální tlustá zelená "městská komunikace MK III + účel.města (vozovky)". Takže za mne všechna tři auta parkují legálně, i když to nejsou auta uvedená na dodatkové tabulce, protože IP 12 platí dle par. 3 odst. 1 vyhlášky jenom na pravé straně, vozidla nestojí v V 10c a nepřesahují z ní ven, a tři metry tam pro ten jeden směr taky zůstávají.

Všichni tři by měli žlutý lísteček ignorovat a počkat, jestli něco vypadne z místního správního orgánu.
« Poslední změna: 22 Června 2021, 08:57:34 od solaris »
IP zaznamenána

Tomkins

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené stání
« Odpověď #2 kdy: 22 Června 2021, 00:03:02 »

Děkuju za perfetkní zhodnocení situace. A teď, aniž bych s vámi snažil polemizovat, se mi honí hlavou několik otázek:

1) Měl jsem za to, že vodorovné dopravní značení V 10c doplňuje svislou značku IP 12. A tím, že ji konkretizuje, tak zároveň i omezuje její místní platnost. Tzn. "tady všude, kde je V 10c, je vyhrazené stání. Jinde už ne." Protože, jak jste sám zmínil, je otázkou, kam až se vztahuje platnost IP 12. A kdyby nebyla její platnost v tomto případě definována bílými čárami, jak by si řidič domyslel, kam až se vztahuje její platnost? Na autobusák, či až za něj..?

2) Ten tip s par. 3 odst. 1 je super. To jsem nevěděl a všechno by se tím vyřešilo. Jen moc nechápu ten pasport komunikací. Když se tam podívám, tak tam parkoviště nejsou nijak konkrétně značeny, jsou jen vyplněny světlou barvou kolem pozemní komunikace. A stejně je označena i tato plocha.

3) Už jsem dostal jeden lísteček před 14 dny. Tehdy jsem se šel hádat na městsko policii a nakonec mi řekli, že to vyřeší domluvou. Stávám na tom samém místě už 4 roky a nikdy s tím neměli problém. A docela by mi pomohlo, kdybych tu mohl stávat dál. Ale teď, když budu čekat na dopis od správního orgánu, je pravděpodobné, že budu lístečky dostávat dál. Pro mě by bylo lepší, kdyby se to rozhodlo rychleji, aby bylo jasno. A já věděl, jestli tam můžu parkovat, nebo ne.

Ještě jednou díky za rady.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 690
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené stání
« Odpověď #3 kdy: 22 Června 2021, 08:56:06 »

Ano, ten par. 3 odst. 7 vyhlášky je asi možno číst tak, že normálně by ta IP 12 platila po celé pravé straně komunikace až pět metrů před křižovatku s autobusákem, ale protože v oblasti její standardní platnosti existuje aspoň jedna V 10*, tak je platnost té IP 12 omezena jenom na ty V 10c. Takže i vpravo by se mohlo mimo ta V 10c parkovat, pokud by zbyly tři metry na průjezd.

Co jsem chtěl říct tím pasportem je to, že pokud je to místo liniová průjezdná komunikace, tak si rád přečtu Rozhodnutí SO, kde se bude snažit odůvodnit, podle kterého paragrafu by ta IP 12 měla mít nějaký vztah s levou stranou té komunikace, kde parkují všechny ty tři vozy.

S MP nemá cenu se o čemkoli hádat nebo je o čemkoli předsvědčovat, pokud tedy není Vaším cílem zkalibrovat si čas od času názor na tuto sortu lidí. Mají svoje noty, sbírají svoje čárky. To vyjasnění a rozhodnutí Vám může dát právě jenom pravomocné Rozhodnutí správního orgánu, resp. soudu. A teprve až s takovýmto Rozhodnutím je pak možno jít žádat MP, aby přestali se stalkingem a rozdávali žluté lístky někde jinde někomu jinému.
IP zaznamenána

Tomkins

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Vyhrazené stání
« Odpověď #4 kdy: 10 Dubna 2024, 14:59:33 »

Ano, ten par. 3 odst. 7 vyhlášky je asi možno číst tak, že...

Chtěl jsem vám jen moc poděkovat za rady. Případ se nakonec táhl asi rok a půl. Uznali mě vinným ve správním řízení, podal jsem vůči rozhodnutí odpor, který ztratili. Ve správním řízení mezitím pokuta narostla na několik tisíc korun. Naštěstí jsem si předtím nechal orazítkovat kopii odporu, takže když jsem byl pak pozván k ústnímu jednání, mohl jsem jim ukázal podaný odpor. Tak se mě ještě snažili přesvědčit, že když uznám vinu, že mi pokutu sníží na 500 Kč, jako omluvu za to, že ztratili ten můj odpor. Odmítl jsem. Následně ten případ úplně shodili ze stolu, že značka je skutečně špatně umístěná. Neplatil jsem nic, bylo rozhodnuto za 30 sekund jednání. Rozhodnutí mi slíbil úředník poslat do datové schránky, ale ani po roce nic nepřišlo. Mám z jejich jednání opravdu zvláštní pocity, ale jsem rád, že nakonec vše dobře dopadlo a že jsem si trval na svém, když jsem věděl, že jsem nic nespáchal. Tak ještě jednou děkuji za rady.
« Poslední změna: 10 Dubna 2024, 15:01:24 od Tomkins »
IP zaznamenána