30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Anketa

Viníkem je:

řidič A
- 23 (88.5%)
řidič B
- 2 (7.7%)
nikdo
- 1 (3.8%)

Celkem hlasů: 26

Hlasování ukončeno: 19 Června 2021, 12:05:50


Autor Téma: [WIN] Kuriózní nehoda  (Přečteno 2530 krát)

kdo

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 2 306
  • Zobrazit profil
Re:Kuriózní nehoda
« Odpověď #15 kdy: 18 Června 2021, 22:58:59 »

zároveň řidič B se dostatečně nevěnoval řízení. Osobně se přikláním k tomu, že viníkem je spíše řidič B.
Upřímně to nechápu... Takže když pojedu 90 po hlavní a budu se kochat tak mi to tam z vedlejší může někdo beztrestně poslat..? Z toho co jste napsal to vypadá "kdyby dával pozor tak mohl brzdit, uhnout, ..", ale to je definice "z vedlejší nedal přednost". Tak jak může být na vině ten kdo nedostal přednost...?

Jednoduše:
1) řidič vozidla najíždějícího z vedlejší nesmí řidiče jedoucího po hlavní ohrozit, ale omezit může;
2) vozidlo B se ze vzdálenosti, na kterou se řidiči mohli vidět, při rychlosti 90 km/h dostane k místu nehody cca za 3,3 sekundy, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby řidič vozidla B zareagoval na výrazně pomaleji jedoucí vozidlo A;
3) technicky vzato došlo k nehodě dvou vozidel jedoucích po hlavní silnici - řidič vozidla A po ní ujel cca 12 metrů, než došlo k nehodě, a dalších cca 5 metrů ujel od místa, z nějž měl bezpečný výhled; při průměrné rychlosti 20 km/h by tuto vzdálenost překonal cca za 3,1 sekundy;
4) obdobná situace je naprosto běžná a zpravidla k nehodě nevede; pokud ano, je tím, kdo má výrazně více možností nehodě zabránit, řidič B - zejména pak v situaci, kdy je vozovka dostatečně široká pro předjetí a v protisměru nic nejede.

Řidič vozidla A po mém soudu mohl a měl jet rychleji. Překážku vozidlu B vytvořil, vzhledem ke vzdálenosti místa nehody od křižovatky nikoli však překážku náhlou, a tedy řidiče vozidla B omezil, ale neohrozil (pokud by se řidič B nekochal do té míry, že by zapomněl, že řídí). Ze skutečnosti, že se řidič vozidla B nepokusil vozidlo A předjet (v přímém nárazu zezadu shledávám kurióznost oné nehody), dovozuji, že se dostatečně nevěnoval řízení, což je v souladu i s naprostou absencí brzdné stopy (jež samozřejmě za určitých podmínek absentovat může i v případech, kdy vozidlo brzdí).

Podstatné pro posouzení otázky, kterou kladete, je, zda vytvořil řidič A překážku náhlou a neočekávanou, či nikoliv, a tedy řidiče vozidla B ohrozil, nebo jen omezil (tj. “donutil dát nohu z plynu”). Zkuste v běžném provozu sledovat, jak často Vás někdo ke snížení rychlosti donutí. Tyto situace “vyježděný” řidič vůbec nevnímá, jelikož jsou naprosto běžnou součástí každodenní rutiny.
IP zaznamenána

cocomoon

 • Příspěvků: 520
  • Zobrazit profil
Re:Kuriózní nehoda
« Odpověď #16 kdy: 18 Června 2021, 23:30:36 »

Dle mě, poslat to někomu před čumám a dát mu pouze 3 vteřiny na reakci je jasné porušení "jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy"
takže vina by měla jít za vozidlem, které to porušilo. Potkávám takové piloty dnes a denně. Jedu jako jediné auto a prostě mi to tam posílají před čumák a ještě se pak vláčí sedmdesátkou aby o pár metrů dále mohli odbočit.

Ale pokud řidič vůbec nijak nereagoval a prostě to poslal bez brždění do zadku toho odbočujícího. Tak by to měla být spoluvina, protože evidentně nečuměl nacestu. Mohl nehodě zabránit, ale třeba nemusel. To by nemělo být moc podstatné. Pokud by tam byla alespoň nějaká snaha o objetí (střet s překrytím), nebo brzdná dráha, tak by to měla být vina jen vozidla co nedalo přednost.
Stačí, když se člověk koukne do zpětného zrcátka a máte 1 vteřinu pryč.
IP zaznamenána

SimSon

 • Příspěvků: 321
  • Zobrazit profil
Re:Kuriózní nehoda
« Odpověď #17 kdy: 19 Června 2021, 04:15:05 »

1) řidič vozidla najíždějícího z vedlejší nesmí řidiče jedoucího po hlavní ohrozit, ale omezit může;

Drzme se radsi zakona, kterej rika:
"...dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy..."

Pokud ridic jedouci po hlavni je nucen behem ~3 vterin snizit rychlost z 90km/h na ~20km/h, pak to rozhodne je nahla zmena rychlosti...
IP zaznamenána

Tez

 • Příspěvků: 218
  • Zobrazit profil
Re:Kuriózní nehoda
« Odpověď #18 kdy: 20 Června 2021, 21:21:40 »

SimSon> nestavím se na ničí stranu, ale rád bych poukázal na to, že: spáchal přestupek != zavinil nehodu
IP zaznamenána

kdo

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 2 306
  • Zobrazit profil
Re:Kuriózní nehoda
« Odpověď #19 kdy: 19 Července 2021, 12:14:36 »

Správní řízení nakonec vůbec nebylo zahájeno, věc odložena podle § 76(1)(a) PřesZ.

Pokuta nebyla udělena ani jednomu z účastníků nehody, z pohledu veřejnoprávního hezký WIN.
IP zaznamenána