30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu  (Přečteno 7949 krát)

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #15 kdy: 09 Února 2022, 18:32:19 »

todle je celkem blbé místo s mnoha pastmi na řidiče  :(
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #16 kdy: 09 Února 2022, 18:33:27 »

Hugo: Jeste bych pochopil nejakou spoluvinu v ramci toho, ze nereagoval dost rychle, nezabranil nehode a tak podobne. Ale ten ridic oktavky mu to tam proste poslal, urcite nemuze byt jedinym vinikem ridic autobusu.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #17 kdy: 09 Února 2022, 18:47:27 »

Tam zase pozor na překážku náhlou vs. nenáhlou. Autobus sice mohl dupnout na brzdu, ale veze lidi takže to dost dobře nejde (hrozí úrazy). Kdyby autobus přejel z pravého do levého tak bych chápal vinu busu (nemůže zahájit předjíždění pokud ten předním bliká vlevo - jak psal někde hh tam je to i o papíry za nedovolené předjíždění - nevím jak v obci), ale tady jel bus celou dobu v levém, oktávkář zahájil objíždění, dokončil objíždění .. zahájil odbočování ... ale v tu chvíli již předjížděn autobusem. Za mě tady moc neni o čem teda.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #18 kdy: 09 Února 2022, 19:17:39 »

Qoyi: § 5 (1) b), § 17 (5) e), § 19 (1)

Ano, řidič Octavie porušil ZPPK a SO může řešit jeho přestupky. Spoluvinu jsem viděl pouze při likvidaci pojistné události. Zda a jak o tom může rozhodnout SO si nejsem vědom.

Pokud to někdo vidí obráceně, tedy že viníkem je řidič Octavie a oflastrován bude i řidič MHD je samozřejmě možné.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #19 kdy: 09 Února 2022, 21:10:19 »

Já se předem omlouvám, ale tohle mi hlava nebere. Obdobnou situaci zažívam téměř pravidelně.
Pochopil bych variantu, řidič Ovce je viník, zaplatí škodu. Následně bude bojovat o nejlepší §. Ale zprasit druhého s tím, že má dávat pozor, já nic, tak to fakt neberu.

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #20 kdy: 09 Února 2022, 21:30:39 »

Též bych se klonil ke "spoluvině". Operátor oktávky jednoznačně měl koukat do zrcátek a nepřehlédnout autobus. Ale řidič autobusu té nehodě mohl a měl zabránit. Těžko říct, jak moc tu oktávku sledoval a co si o její jízdě myslel (nepřijde mi úplně věrohodné tvrzení, že si jí všimnul na poslední chvíli - a pokud jo, tak se jen usvědčuje z toho, že nesledoval provoz). Každopádně oktávka bliká, jede částečně v jeho pruhu, pokud mu nedocvaklo, že hledá parkování, tak mu minimálně měla zablikat varovná kontrolka, že to bude nějaký trouba, dát si pozor a jet tak, aby zvládl zastavit.

Těžko říct, kam se cpal. Předjet stejně nesměl (auto dává znamení, navíc tím, jak zasahuje do pruhu, by ani neměl místo). Jestli předpokládal, že jen mění přes plnou čáru pruhy (kvůli překážce o kus dál), nebo že zapomněl blinkr po předchozím objíždění, tak takhle princip omezené důvěry fakt nefunguje, nic takového předpokládat nelze (resp. lze, ale když z toho pak je nehoda, tak se na to nejde vymluvit).

Nicméně to, že chybu udělal i řidič autobusu, stíhanému řidiči oktávky nijak nepomůže. Materiálně je vina přestupkem jasná, pokud se rozhodl bojovat, tak zvolená taktika, že SO dusí na procesních věcech a nutí je řízení a rozhodnutí neodfláknout, s mírnou nadějí na kontumační WIN, je zřejmě správná. Trvat na tom, aby byl stíhán i řidič autobusu, by odpovídalo schématu s chcíplou sousedovic kozou.

U řešení škod by správný postup byl vinu nějak rozdělit, určitě s vyšší vahou pro oktávku (ne 50/50). Ale v praktické rovině, pokud se vcelku prd stalo, nemá smysl se o nějaká procenta přetahovat. Jestli se škoda na autobusu uhradí z POV okávky ze 100 % či z 80 % nehraje roli. Vliv na bonus/malus bude stejný. A pokud vlastní škoda je jen odřený nárazník, tak těch pár šupů představujících podíl odpovědnosti provozovatele autobusu na této škodě nebude mít pomalu ani cenu dopisů, které by kvůli tomu bylo třeba napsat.
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #21 kdy: 09 Února 2022, 21:39:39 »

Také se přidám k táboru těch, kterým se chování autobusáka nepozdává. Blinkr dal řidič oktávky minimálně 4 sekundy před nárazem a během celé té doby autobusák přidával. Daly se předpokládat zhruba tyto scénáře:
-někdo vystupuje ze zaparkovaného auta. V tom případě asi není nejlepší nápad tak oktávku skřípnout, nebo nutit prudce zastavit
-oktávka přejíždí do levého pruhu kvůli překážce za přechodem. Taky asi lze asi vymyslet lepší řešení, než takovému řidiči přidat
-oktávka hledá parkovací místo, vzhledem k omezenému prostoru by také dávalo smysl alespoň nepřidávat
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #22 kdy: 09 Února 2022, 21:47:56 »

Vzhledem k tomu, že se jedná o obec, nejde o předjíždění.
Také mohl řidič BUSu předpokládat, že zapnutý blinkr je z důvodu  stojícího auta v pravém pruhu  a za X metrů bude chtít řidič změnit jízdní pruh.
IP zaznamenána

Viktor Š.

  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #23 kdy: 09 Února 2022, 23:37:04 »

Také se přidám k táboru těch, kterým se chování autobusáka nepozdává. Blinkr dal řidič oktávky minimálně 4 sekundy před nárazem ...

Takže se domníváte, že blinkr znamená přednost? To je poslední dobou dost v módě.  :-\
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 360
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #24 kdy: 10 Února 2022, 10:12:20 »

Taky se mi tyto uvahy hrube nelibi -) Zapnuty blinkr zcela jiste neznamena ze budu menit rychlost a nebo smer jizdy a neponesu za to zadne nasledky v pripade kolize. Osobak vjel do pruhu aniz by mel prostor pro bezpecny manevr. Nemuzu li planovany manevr dokoncit bez toho aniz bych omezil nebo ohrozil ostatni ucastniky provozu tak jej neprovadim. Mel zastavit a vjet tam kdyz nic nejelo.

Mel obrovske stesti ze tam jel autobus ktery jel pomalu. Podle mne to byla svinarna a o nejake vine autobusaka nemuze byt vubec rec. Vubec mu tam nemel vjizdet a nutit ho menit zvoje zamery. Uvazovani stylem hodim si blinkr a ostatni se treba podelejte je zcela mimo.

Nicmene je to krasny pripad toho ze videa z palubni kamery v zadnem pripade nevydavat.
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #25 kdy: 10 Února 2022, 13:34:55 »

Pokud se nepletu, nikdo tu nepíše, ze by měl autobusák nést vinu za odbočení oktávky. Ale stejně jako když někdo předjíždí jako ocas na horizontu, tak uhnu na krajnici pro případ, že by proti jel někdo v protisměru, podobně budu dávat větší pozor, když se někdo motá přes dva pruhy se zapnutým blinkrem. Ano, nic mi to nenařizuje, ale přijde mi to docela normální.
IP zaznamenána

Viktor Š.

  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #26 kdy: 10 Února 2022, 14:32:43 »

Pokud se nepletu, nikdo tu nepíše, ze by měl autobusák nést vinu za odbočení oktávky. ...

Právě že o vině či spoluvině řeč je, Viz výše. Samozřejmě, že je rozumnější v kolizní situaci uhnout, je-li na to čas a prostor. Přinejmenším proto, že je to ztráta vteřin, zatímco řešení nehody může být i pro poškozeného bez stínu spoluviny spousta hodin.   
Ovšem s autobusem s cestujícími je toho času a prostoru dost málo a riziko zranění popadaných lidí není zanedbatelné. Ale hlavně - tohle nebyla žádná zřejmá kolizní situace, řidič oktávky pouze dal najevo záměr vybočit vlevo a z ničeho není zjevné, že nekouká do zrcátek a/nebo kašle na přednosti a prostě to tam pošle.
- - -
Tohle je bohužel poněkud perverzní uvažování: sice měl přednost, ale kdyby si vyfabuloval všechny možné chyby druhého řidiče, raději zastavil a toho trotla pustil, nic by se nestalo => nese spoluvinu. To pak můžeme rovnou všechny přednosti zrušit a půjde jen o to, kdo je drzejší a kdo raději uhne nebo se nechá vytlačit.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #27 kdy: 10 Února 2022, 14:47:03 »

Takže se domníváte, že blinkr znamená přednost? To je poslední dobou dost v módě.  :-\

Zapnuty blinkr zcela jiste neznamena ze budu menit rychlost a nebo smer jizdy a neponesu za to zadne nasledky v pripade kolize.

To nikdo netvrdí, ani s tou předností, ani s odpovědností za následky. Kdo někam odbočuje (předjíždí, mění pruhy atp.), tak má blikat a zároveň si ověřit, že manévr lze bezpečně provést. Kdo jede vzadu a vidí, že auto bliká, tak si má dát bacha a musí očekávat i nečekané (zejména pokud ve chvíli, kdy to auto vpředu začalo blikat, je v jeho mrtvém úhlu). Věta "myslel jsem, že ten blinkr jen zapomněl vypnout" patří do katalogu posledních slov před smrtí hned pod "zprava dobrý".

A pokud jde o tu módu ... kdybych si musel vybrat, jestli pojedu za pitomcem, který z obavy o životnost žárovek nebliká vůbec, ale kouká do zrcátek (a myslí si, že nemůže nic přehlédnout), nebo za jiným typem blba, který poctivě bliká, ale myslí si, že pak má automaticky přednost, tak beru druhou variantu. Tu mám šanci vyřešit, na rozdíl od situace, že mi to tam blbec 1 pošle bez varování. Módní trend "blikat" vítám, i za cenu toho, že bude spojen s mylnou představou řidiče o významu blinkrů. Pořád o parník lepší než opačný módní trend, který zase pozoruju já.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #28 kdy: 10 Února 2022, 16:02:01 »

Mě příjde, že autobusák těsně před koncem přestal brzdit. Kdyby brzdil stejným tempem jako předtím, tak by zastavit stihl.
A taky si myslím, že je to spoluvina. To auto začalo přejíždět přes pruh a autobus by evidentně už nemohl projet. Přesto na to nijak nereagoval a pokračoval v jízdě.
A také mi to příjde jako video z ruska, kde je odbočování z nesprávného pruhu velice populární. Tady chápu, že vzhledem k umístění parkoviště nešlo zaparkovat z levého pruhu, ale pokud odbočuju z pravého pruhu, tak bych si měl počínat o to opatrněji a sledovat levý pruh.

Jen taková moje osobní poznámka a spíše prosba o vysvětlení jak je toto možné:
Dané místo neznám. Ale nějak tam vůbec nevidím značku, že jde o jednosměrnou dvouproudou ulici. Kdybych nebyl místní, tak bych klidně i očekával, že jízdou v levo bych jel vlastně protisměrem. A pokud to není označené jako jednosměrka, tak by řidič autobusu předjížděl vozidlo, které dává znamení o změně směru jízdy vlevo a ještě přes plnou.
« Poslední změna: 10 Února 2022, 16:10:29 od cocomoon »
IP zaznamenána

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #29 kdy: 10 Února 2022, 16:50:07 »

Je to zhruba tady https://mapy.cz/s/lalepamada 
IP zaznamenána