30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Právo nevypovídat - svědek  (Přečteno 1215 krát)

Dendak

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Právo nevypovídat - svědek
« kdy: 23 Dubna 2021, 18:44:48 »

Jedna má vzdálená příbuzná byla předvolána k soudu k podání svědectví ve věci "omezení svéprávnosti" své adoptované dcery (cca 19 let s ročním dítětem). Dotyčná by si přála nevypovídat, aby si kvůli tomu nerozházela vztah s dcerou. V OSŘ se píše:
§ 126

(1) Každá fyzická osoba, která není účastníkem řízení, je povinna dostavit se na předvolání k soudu a vypovídat jako svědek. Musí vypovědět pravdu a nic nezamlčovat. Výpověď může odepřít jen tehdy, kdyby jí způsobila nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobám blízkým; o důvodnosti odepření výpovědi rozhoduje soud.


Může v tomto případě odepřít výpověď? Jak má Dotyčná osoba vědět, zda může způsobit nebezpečí trestního stíhání nebo ne?
Plán je takový, že se na okresní soud pošle datovkou něco ve stylu. "Na základě § 126 OSŘ odmítám vypovídat o osobě blízké." Má s tím někdo zkušenosti?
 
« Poslední změna: 23 Dubna 2021, 21:46:13 od Dendak »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Právo nevypovídat - svědek
« Odpověď #1 kdy: 23 Dubna 2021, 19:18:25 »

To právo nevypovídat bude zřejmě posuzováno vůči otazkám soudu. Tedy může svědek zodpovězením konkrétní otázky způsobit sobě nebo osobě blízké trestní stíhání? Soud se jí chce možná jen zeptat, jestli by jí dělala opatrovníka. Protože při omezení svéprávnosti musí rozhodnout i o opatrovníkovi.
« Poslední změna: 23 Dubna 2021, 19:28:19 od alo.is »
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Právo nevypovídat - svědek
« Odpověď #2 kdy: 23 Dubna 2021, 21:55:00 »

Nemuze odeprit, lze jen cekat na spravnou otazku a pote odeprit.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Právo nevypovídat - svědek
« Odpověď #3 kdy: 23 Dubna 2021, 22:56:12 »

Odepřít fakticky samozřejmě může, nikdo ji na mučidlech k odpovídání nutit nebude, riskuje "jen" pokutu. (V Kocourkově jsou v tomto soudy všem pro smích, pro srovnání, v USA stačí jednou nepřijít, ignorovat vydaný bench warrant, a k dalšímu stání už předvolaný dorazí, z vazby.)

V řízení o svéprávnosti mi ale připadá nějaké odepírání výpovědi jako kanon na vrabce. Jako první věc bych si asi srovnal v hlavě, co je nejlepší pro adoptivní dceru (kdo a proč ji chce omezit atp.). To "nerozházení vztahů" není určitě jedinou a možná ani nejdůležitější kartou ve hře. Pokud výsledkem této prvotní úvahy bude, ať si to ideálně soud splácá nějak bez předvolané, lze zvolit klasický time management - poprvé třeba uvěřitelná omluva na poslední chvíli, pak předvolání doručené typem III. ignorovat (a popřít materiální doručení), případně další omluvy. Pravděpodobně to přestane bavit dřív soud než předvolanou. Další možnost je zkrátka vypovídat tak, aby to dceři vyhovovalo (není rozumné otevřeně lhát o faktech, ale udělat ze sebe debila a nevědět, nepamatovat si či nějak jinak se odpovědi vyhnout není zas takový problém, navíc v tomhle typu řízení budou asi víc než otázky na tvrdá fakta padat spíš otázky jako "myslíte si, že ...").
IP zaznamenána