30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci  (Přečteno 2389 krát)

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil

Vážení,

potřeboval bych poradit, zda mám nějakou šanci.

S armádou jsem v rámci veřejné zákázky uzavřel kupní smlouvu o dodání zboží ve které byla uvedena i smluvní pokuta v případě, že zboží nedodám. Armáda nejprve vybrala jako vítěznou nabídku jinou firmu. Po mém upozornění, že tato nabídka nesplnila podmínky zadání, byla veřejná zakázka přehodnocena a s měsíčním zpožděním jsem byl vybrán já.

Den před podpisem kupní smlouvy z mé strany jsem si u mého zahraničního dodavatele ověřil, že mi může zboží dodat. Podepsal jsem kupní smlouvu a uhradil zálohovou fakturu zahraničnímu dodavatele. Ten mi však po několika dnech oznámil, že velká mezinárodní společnost přestala daný výrobek vyrábět a nešlo ho nahradit výrobkem novým. Armádě jsem tuto skutečnost oznámil. Ta mi ale nyní poslala předžalobní výzvu s tím, že mám uhradit smluvní pokutu 100 000,00 Kč.

Přišel jsem o zisk ze zakázky a připadá mi nemožné, že bych měl za dané situace ještě přijít o velké peníze, aniž bych ze své strany jakkoliv pochybil. Pokud bych byl vybrán hned a nedošlo k cca měsíčnímu zpoždění, kdy byla neoprávněna vybrána jiná firma, navíc v době svátků a náběhu epidemie viru, zboží bych bez problémů dodal.

Výzva k podání nabídky včetně zadávací dokumentace k veřejné zakázce malého rozsahu výslovně uvádí:

Dodavatel není oprávněn podmínit jím v nabídce uvedené údaje, které jsou předmětem hodnocení nabídky, další podmínkou. Podmínění nebo uvedení několika rozdílných hodnot v nabídce je důvodem pro vyloučení dodavatele z výběrového řízení. Obdobně bude zadavatel postupovat v případě, že dojde k uvedení údajů, které jsou předmětem hodnocení nabídky, v jiné veličině či formě, než zadavatel požadoval.

Do kupní smlouvy jsem mohl jen údaje, které se týkaly mé firmy a nabídnutého zboží.

Z mé nerovné pozice živnostníka vůči Ministerstvu obrany ČR jsem proto těžko mohl měnit či přidávat do kupní smlouvy nějaké další body např. bod neplatnost úhrady smluvní pokuty z důvodu zásahu vyšší moci. Má snaha, něco v kupní smlouvě změnit, byla v jiných případech zamítnuta či bylo v podmínkách veřejné zakázky uvedeno, že ji nelze jakkoliv měnit viz výše.

Nevím, zda by bylo možné použít § 2913 odst. 2 občanského zákoníku či "nadměrnou tvrdost" ?

Další možností by také bylo naopak poslat předžalobní výzvu armádě a požadovat po ní úhradu mého zisku ve výši X Kč (+ úrok) o který jsem přišel tím, že má nabídka nebyla vybrána jako vítězná hned.

Napadá někoho z Vás, co s tím ?


IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #1 kdy: 29 Dubna 2021, 19:29:46 »

Upřímně mi není jasné, jestli to je myšleno vážně. Smlouvu jste podepsat nemusel, stejně tak je podstatné, jaký stav byl a ne, jaký by mohl být, kdyby. Mohl jste třeba dodavatele taky zkusit zavázat smluvně. Prostě jste se rozhodnul, svéprávně. Chyba se stala dle mého čistě na Vaší straně a teď chcete, aby odběratel zapomněl na smlouvu?
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #2 kdy: 29 Dubna 2021, 19:33:07 »

Zaprvné. Pokud se jedná o 100 tis, tak bych se neradil na veřejném foru, které se převážně věnuje dopravě.

2. Vyšší moc těžko. To je třeba právě uzavření hranic, válka, uzavření podniku vkůli pandemii, atd.. prostě něco nad čím nemáte kontrolu.
Nad tím, že dodáváte přes prostředníka bohužel kontrolu máte.

3. Odvoláváte se na body např. pozdní podepsání smlouvy, nemožnost ve smlouvě něco změnit. Nikdo vás přece nenutil podepsat pro vás nevýhodnou smlouvu.
Bohužel to je riziko podnikání. Měl jste se posichrovat u dodavatele také smluvní pokutou v případě že vám nedodá zboží.

Nevím jestli lze občanský zákoník použít mezi firmama. O tvrdosti by šlo hovořit, když by smluví pokuta byla ve výrazném nepoměru vzhledem k ceně zakázky, kterou ale neuvádíte.
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #3 kdy: 29 Dubna 2021, 20:11:59 »

Odvolávat se na to, že jsem smlouvu nemusel podepisovat... To bych si mohl rovnou hodit mašli a jít na pracák. Živím se tím již asi 20 let a takováto věc se mi stala poprvé. Nešlo o nějakého prostředníka, ale o oficiálního autorizovaného distributora velké mezinárodní společnosti, se kterým jsem úspěšně spolupracoval několik let. Šlo o jasný zásah vyšší moci, kdy jsem ukončení výroby nemohl jakkoliv ovlivnit. Ze své strany jsem neudělal jedinou chybu.

Psal jsem, že jsem ze své pozice malého dodavatele těžko mohl nutit ministerstvo k nějaké úpravě smlouvy. Podmínky zadání to navíc vylučovaly.

Virus mění smlouvy, sankcím se dá vyhnout. Podnikatelé se mohou odvolat na zásah vyšší moci
« Poslední změna: 29 Dubna 2021, 20:14:43 od Kevil »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #4 kdy: 29 Dubna 2021, 20:37:13 »

Kevil: bylo chybou něco takového podepsat. Měl jsem se před několika lety účastnit jedné zajímavé dodávky pro jisté naše ministerstvo jako subdodavatel, takže mne se to ani zas tak přímo netýkalo, nicméně obchodní partner mne požádal, abych se mu na ty smlouvy (jakožto laik) prostě selským rozumem podíval co si o tom myslím. No, bylo to napsané tak, že si z něj v podstatě udělali onuci, která by vždy musela platit nějaké penále a pokuty a náhrady i za chyby jednoznačně způsobené (záměrně či prostě hloupostí) obsluhou (zaměstnanci příslušného ministerstva) dodané technologie. A jak to nakonec dopadlo? Vycouvali jsme od toho. Skočila po tom hladově konkurence a dodnes toho hořce litují… …a dobře jim tak!
Razím zásadu — raději skromně v klidu spát a žít, než bohatý živořit v hrůze a ve stresu před tím, co všechno se může stát.

Nyní konkrétně k Vašemu případu. Aby bylo možné to objektivně posoudit, musel byste tu smlouvu sem dát (anonymizovanou samozřejmě). Ale to Vy pochopitelně neuděláte a tak nezbývá než zajít za advokátem. Jedná se o částku minimálně 100k, takže Vám nic jiného nezbyde.
IP zaznamenána

Grave

  • Příspěvků: 266
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #5 kdy: 29 Dubna 2021, 20:48:26 »

Zásah vyšší moci (ZVM)
a) Firmě vyhoří výrobní hala se stroji na výrobu tohoto výrobku, a jeho výrobu již nebude obnovovat = ZVM
b) Firma řekne/sama se rozhodne, že tento výrobek již nebude vyrábět ≠ ZVM
Z Vašeho popisu soudím, že se jedná o možnost b). To že jste danou věc nemohl ovlivnit nelze považovat za vyšší moc.
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #6 kdy: 29 Dubna 2021, 20:56:53 »

Nyní konkrétně k Vašemu případu. Aby bylo možné to objektivně posoudit, musel byste tu smlouvu sem dát (anonymizovanou samozřejmě). Ale to Vy pochopitelně neuděláte a tak nezbývá než zajít za advokátem. Jedná se o částku minimálně 100k, takže Vám nic jiného nezbyde.

To jsem samozřejmě již udělal a požádal advokáta o pomoc ;). Nechce se mi věřit, že bych to měl opravdu platit. Nikdo ten konkrétní výrobek již nedodá.

Mám zkušenost, že jsem to v dost zdánlivě beznadějných případech vyhrál. Např. nechtěná jízda na červenou křižovatkou (ve finále se ukázalo, že obec instalací kamer porušila zákon), změřený alkohol při dechové zkoušce (lehce pod 0,24 promile) nebo pokuta za stání na "silniční vegetaci" viz zde v jiném příspěvku:).
« Poslední změna: 29 Dubna 2021, 21:02:18 od Kevil »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #7 kdy: 29 Dubna 2021, 22:02:51 »

Mám zkušenost, že jsem to v dost zdánlivě beznadějných případech vyhrál. Např. nechtěná jízda na červenou křižovatkou (ve finále se ukázalo, že obec instalací kamer porušila zákon), změřený alkohol při dechové zkoušce (lehce pod 0,24 promile) nebo pokuta za stání na "silniční vegetaci" viz zde v jiném příspěvku:).
Jenže to bylo na úrovni veřejného práva, které mnohdy vymáhají dementi (zejména na správní úrovni), kterým v zásadě o moc nejde a když to poserou, škodu z toho nemají. Tady tančíte na parketu soukromého práva, kde nějaká realná škoda je (byť vznikla státní složce) a určitě bude zájem to vymáhat. I tak asi přeji mnoho zdaru.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #8 kdy: 30 Dubna 2021, 11:12:35 »

Zásah vyšší moci (ZVM)
b) Firma řekne/sama se rozhodne, že tento výrobek již nebude vyrábět ≠ ZVM
Z Vašeho popisu soudím, že se jedná o možnost b). To že jste danou věc nemohl ovlivnit nelze považovat za vyšší moc.

A jak jsem podle vás mohl ovlivnit, že mezinárodní firma ukončí v době COVIDu výrobu nějakého výrobku ? Neměl jsem na to absolutně žádný vliv.
IP zaznamenána

Grave

  • Příspěvků: 266
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #9 kdy: 30 Dubna 2021, 11:35:51 »

Nepřu se o to, co a jak jste mohl ovlivnit. Jen se Vám snažím vysvětlit, že ZVM nemá význam, který mu přikládáte.
To, že na něco nemáte vliv není totožné jako význam pojmu ZVM
ZVM je podmnožinou množiny "na to nemám vliv"

Představte si výrobní firmu. Za tuto firmu všechny smlouvy podepisuje Karel nebo Vašek. V případě nedodržení smlouvy ze strany firmy, je za to firma odpovědná a jsou vůči ní uplatňovány sankce plynoucí ze smlouvy. Pokud by ZVM mělo výklad jaký myslíte, nebo jaký doufáte, že by mohlo mít, pak by výše zmíněná firma zaměstnávala jen Karla. Odběratel by podepisoval smlouvy s Vaškem. Vašek obratem sepíše další smlouvu, mezi Vaškem a firmou, kterou by podepsal Karel. A v případě porušení smlouvy ze strany firmy by Vašek svému odběrateli řekl jen "sorry jako, zásah vyšší moci"
« Poslední změna: 30 Dubna 2021, 11:38:45 od Grave »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #10 kdy: 30 Dubna 2021, 11:36:13 »

IMHO zásah vyšší moci není to samé jako nemohl jsem ovlivnit
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #11 kdy: 30 Dubna 2021, 11:44:03 »

A jak jsem podle vás mohl ovlivnit, že mezinárodní firma ukončí v době COVIDu výrobu nějakého výrobku ? Neměl jsem na to absolutně žádný vliv.

Psal jsem to výše. Mohl jste to ovlivnit například smlouvní pojistkou obdobnou té, kterou jste podepsal s vojákama. Toto bohužel není ZVM, stačí si na googlu vyhledat definici.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #12 kdy: 30 Dubna 2021, 12:07:45 »

Aby to byl zasah vyssi moci, musel byste prokazat, ze firma byla nucena vyrobu ukoncit v nejake prime souvislosti s Covidem. A to se podle me nemuze spolehlive podarit. Proste to bylo jejich obchodni rozhodnuti.

Pokud jste nemel dodani zbozi osetreno nejakou smouvou stejnym zpusobem, jakym si to osetrila armada, neda se nic delat. Sel jste do toho dobrovolne a vzal na sebe veskera rizika.

Nemohu si odpustit poznamku, ze takto to presne dopada, kdyz "stat" nakoupi od dodavatele, ktery to vezme od dodavatele, ktery to bere od vyrobce. Kdyz kazdy na tom nakupu urve svuj podil, nema to byt vse tak predrazene...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #13 kdy: 30 Dubna 2021, 12:57:31 »

Kevil: Když už to řešíte s advokátem, je asi zbytečné to zde rozebírat, těžko tu objevíme něco zásadního.

Ale jen ze zvědavosti - jak vypadá ta klauzule o smluvní pokutě? Operujete s vyšší mocí, ale i kdyby o ni šlo (jako že podle všeho nejde), tak to by na povinnost platit smluvní pokutu nemělo vliv - vis maior je okolností vylučující ze zákona pouze povinnost k náhradě škody (§ 2913(2) OZ), nikoliv automaticky suspendující i povinnost hradit smluvní pokutu.

Smluvní pokuta je jeden z vůbec nejtvrdších institutů v soukromém právu. Pokud to nemáte ošetřeno přímo ve smlouvě, pak je to v podstatě absolutní odpovědnost, buď bude plnění podle smlouvy, nebo pokuta, proč nebylo možné plnit nikoho nezajímá.

Nejaké započtení odpovědnosti protistrany v souvislosti s chybami a prodlevami v zadávání veřejné zakázky by asi v obecné rovině bylo možné, ale pokud časový sled byly nejdřív chyby při zadávání, pak podpis smlouvy a pak vznik okolnosti, kvůli které nelze splnit, tak vám chybí příčinná souvislost mezi případným pochybením zadavatele a nemožností splnit smlouvu.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Smluvní pokuta v kupní smlouvě a zásah vyšší moci
« Odpověď #14 kdy: 30 Dubna 2021, 13:05:35 »

Slušnej člověk se stádu vyhejbá, jak může. Pokud se s ním dobrovolně paktujete, a to i za předpokladu, že znáte všechny podmínky dopředu, a dostanete na budku, co byste chtěl, mimo konstatování, že to máte u stáda očekávat a že vám to patří?

Řešení byla spousta, třeba předobjednávka, smlouva o smlouvě budoucí, taky zjištění jestli výrobek náhodou není EoL (málokdy se solidní firma rozhodne ze dne na den něco ukončit, pokud jo, tak neplatí to solidní, v tomto případě se nejspíš jedná o dementní zastoupení co nic neví nebo se nestará). Osobně bych teda u takové zakázky i vůči soukromýmu subjektu měl trochu staženou prdel a dělal všechno pro to, že to dopadne jak má, a ne že si vobjednáváte takový mašiny jak rohlíky, že pošlete mejla Venco, armáda se teda nakonec asi rozhodla, že to asi koupí, takže to za měsíc vobjednám, jó? a Venca vodpoví jasně, napiš. U stáda ne, protože s tím nehodlám mít vůbec nic společnýho. Zatím jsem se jenom zkoušel dívat na nějaký ty ouřadní zakázky a už ten systém sám o sobě je naprosto donebevolající pokrytecký svinsto, co ze sebe dělá kdo ví co, přitom je to od samýho začátku evidentně udělaný právě tak, aby to omezilo vstup konkurence.

Jediný výjimky, kdy vyjdu trochu vstříc, jsou, když za mnou cíleně přijde nějakej člověk zevnitř, že chce koupit nějaký zboží, který mám jenom já, a že teda je nutný udělat nějaký papírový kraviny, aby to bylo v souladu s jejich systémem. Většinou stejně jde o droboučký částky, takže to ještě nějak ustojíme obě strany.
« Poslední změna: 30 Dubna 2021, 13:07:41 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek