30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Soukromý pozemek - parkoviště - zabránění odjezdu technickým prostředkem  (Přečteno 5711 krát)

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil

Nejsem si vědom, jestli se to tady řešilo, nebo ne, nepovedlo se mi nic najít. Před časem jsem narazil na vůz, který stál na soukromém parkovišti, které má vjezd/výjezd opatřen závorou. Na vozidle byla botička a na okně viz obrázek.

Může takto provozovatel/vlastník parkoviště jednat a za jakých podmínek?

Díky.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil

Hlavně tahle bota je pěkný voser. Normálně to nenasadí/nesundají bez toho, aby se alespoň jednou neotřeli o hranu blatníku. Lepší botička je ta na té fotce.
IP zaznamenána

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil

Nevíte někdo, jak se dívá zákon na odstranění botiček tohoto typu flexou? Myslím to tak, pokud mi nějaký jouda nasadí botičku, jestli ji můžu zničit/odstranit
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil

Tak ta botička někomu patří. Takže přestupek proti majetku, protože škoda nedosáhne výši škody nikoli nepatrné.
« Poslední změna: 06 Dubna 2021, 10:43:22 od Panek »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

Může takto provozovatel/vlastník parkoviště jednat a za jakých podmínek?
Nerad bych paušalizoval (ono by taky bylo dobré upřesnit, co je to takové "soukromé parkoviště", zda náhodou stále nejde o pozemní komunikaci ve smyslu PozKom) ale v obecné rovině, z pohledu soukromého práva, pokud někdo bude autem užívat a blokovat cizí majetek, případně porušovat smluvní ujednání, přijde mi zabotičkování za účelem ochrany práv vlastníka (provozovatele) parkoviště jako přiměřená svépomoc (§ 14 OZ). Samozřejmě záleží na detailech, např. by mělo být zajištěno odbotičkování 24/7, a taky by asi bylo přes čáru podmiňovat odbotičkování úhradou nějaké "pokuty" (parkovného, smluvní pokuty, manipulačního poplatku ...), tedy tvářit se, že režim § 14 OZ plynule přejde do režimu § 1395 OZ, pro což tam splněné podmínky nevidím. Provozovatel by maximálně mohl požadovat prokázání totožnosti osoby, která odbotičkování žádá (pokud by odmítla napřímo, tak s asistencí PČR podle § 63(2)(k) PolČR) a případné nároky z neoprávněného parkování, nebudou-li splněné dobrovolně, si následně uplatnit civilní žalobou (ovšem jakou, proti komu, na jakou částku, z jakého právního důvodu, to už bude jeho boj).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

Nevíte někdo, jak se dívá zákon na odstranění botiček tohoto typu flexou? Myslím to tak, pokud mi nějaký jouda nasadí botičku, jestli ji můžu zničit/odstranit
No, to záleží na tom, v jakém smyslu myslíte to "můžu zničit". Pokud vhodnou flexu máte, umíte použít a nikdo vám v tom včas fyzicky nezabrání, tak jistě fakticky můžete. Otázka asi spíš zní, jaké to bude (může) mít následky.

Jak už padlo, pravděpodobně by se jednalo o přestupek proti majetku. Nešlo by o ale o přestupek, pokud by jednání bylo možno posoudit jako NO nebo KN. U KN je podmínkou subsidiarita, tedy máte-li na okénku vzkaz s informací, kdo vám botu sundá, nemůžete to vzít zkratkou (tedy opět, fakticky můžete, ale bude to exces z KN). Také není přípustná svépomoc proti oprávněné svépomoci, tedy pokud ten, kdo botu přiložil, nevybočil z mezí § 14 OZ, nelze za odvracenou újmu považovat samo nasazení boty, muselo by tam být něco dalšího, co svým významem převýší vzniklou škodu na botě (oblíbené "vezu ženu do porodnice" či něco srovnatelného). Pokud by samo přiložení boty bylo protiprávní, měl by obránce s flexou asi o něco jednodušší pozici, pak by to možná šlo považovat za NO.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 008
    • Zobrazit profil

Ovšem pokud cedulku z okna ukradla veverka...
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil

Ostatně veverka asi ukradla i tu botičku, protože když provozovatel přišel k autu už tam nebyla...
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil

z historické zkušenosti jen napovím
neházet tu uříznutou botičku do kufru, ale nechat ji tam ležet...
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 649
    • Zobrazit profil
    • HW World

Není to zněčišťování? Odnést do smetí, ne? :o
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil

"zabotičkování za účelem ochrany práv vlastníka (provozovatele) parkoviště jako přiměřená svépomoc (§ 14 OZ)"

a nedala by se svépomoc taky aplikovat na ono odbotičkování za účelem ochrany práv vlastníka? Někdo mi blokuje auto, tak si svépomocně pomůžu od botičky.

V tomto případě nevím na jakou stranu se přiklonit. Protože nevím co je to za parkoviště a jaké jsou podmínky pro zaparkování za závorou.
Takže někdo tu využívá cizí parkoviště a ten druhý nasazuje na cizí auto botičku.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

a nedala by se svépomoc taky aplikovat na ono odbotičkování za účelem ochrany práv vlastníka? Někdo mi blokuje auto, tak si svépomocně pomůžu od botičky.
Nedala, viz výše. Já vím, že jsem grafoman, a přečíst celé mé příspěvky a neusnout při tom je výzva, ale zrovna tady jsem byl docela stručný.
« Poslední změna: 07 Dubna 2021, 16:50:04 od hh »
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil

Ostatně veverka asi ukradla i tu botičku, protože když provozovatel přišel k autu už tam nebyla...
Blbe bude, pokud nejaky zoofil bude zrovna zminenou veverku smirovat - treba zoofilni kamera, tech na "soukromych parkovistich" (at uz to znamena cokoli) byva dost ...
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil

Ostatně veverka asi ukradla i tu botičku, protože když provozovatel přišel k autu už tam nebyla...
Blbe bude, pokud nejaky zoofil bude zrovna zminenou veverku smirovat - treba zoofilni kamera, tech na "soukromych parkovistich" (at uz to znamena cokoli) byva dost ...
No pokud nebude veverka blbá, tak přijde hezky v kapuci a slunečních brýlích, přefikne botičku, hodí ji pod vedlejší vůz a zase odejde. Teprve pak přijde majitel vozu v úplně jiném oblečení a odjede.
IP zaznamenána