30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6

Autor Téma: Ukončení POV  (Přečteno 19468 krát)

mhepp

  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #60 kdy: 05 Února 2022, 15:27:51 »

mcsoap: zde mi v minulosti pomohla formulace „Dne toho a toho mi bylo doručeno navýšení pojistného. V zákonné lhůtě tedy vypovídám pojištěni pro nesouhlas s výší pojistného.“ Nikdy mi pojišťovna nedělala problémy ve stylu, že jsem nedodržel termín, i když pro úřad by bylo dávno po termínu. Totiž, pokud pojišťovna pošle obyčejný dopis, tak není možné doložit odeslání ani doručení.

Jen jednou, když jsem důvod výpovědi neuvedl a oni si vydedukovali, že obecný (takže až za rok), tak jsem jim napsal druhý dopis, kde jsem zdůraznil, že výpověď byla kvůli výši pojištění a počítám, že doručení výpovědi je platné k termínu doručení první výpovědi a bylo obratem ukončeno.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #61 kdy: 09 Února 2022, 22:36:57 »

3 Písemnost odeslaná s využitím provozovatele poštovních služeb je doručena dnem dojití; v pochybnostech se má za to, že došla třetí pracovní den po odeslání, byla-li však odeslána na adresu v jiném státu, pak patnáctý pracovní den po odeslání, a to i když se adresát o zásilce nedozvěděl. Není-li ujednáno jinak, určuje druh takové písemnosti (např. obyčejná zásilka, doporučená zásilka apod.) odesílatel.[/i]

Takže toto, či jiné obdobné ujednání porovnejte s vaším navrženým házením do koše neotevřených dopisů.

Já o dni dojití pochybnosti nemám, takže ustanovení o třetím pracovním dni se nepoužije. Lze?

Navíc, pojišťovna se na toto ustanovení neodvolává, viz dále.

mcsoap: zde mi v minulosti pomohla formulace „Dne toho a toho mi bylo doručeno navýšení pojistného. V zákonné lhůtě tedy vypovídám pojištěni pro nesouhlas s výší pojistného.“ Nikdy mi pojišťovna nedělala problémy ve stylu, že jsem nedodržel termín, i když pro úřad by bylo dávno po termínu. Totiž, pokud pojišťovna pošle obyčejný dopis, tak není možné doložit odeslání ani doručení.

Jen jednou, když jsem důvod výpovědi neuvedl a oni si vydedukovali, že obecný (takže až za rok), tak jsem jim napsal druhý dopis, kde jsem zdůraznil, že výpověď byla kvůli výši pojištění a počítám, že doručení výpovědi je platné k termínu doručení první výpovědi a bylo obratem ukončeno.

No tak tajcta pojišťovna to dělá. Jak jsem uvedl v odkazu dříve, pojišťovna odpověděla s tím, že žádost zamítá, z důvodu nedodržení zákonné lhůty pro podání. Bez ohledu na pochybnosti s doručením, pojistitel se odvolává na zákonnou lhůtu. Já samozřejmě nejsem právník a nemám věšteckou kouli, takže nevím, na jaké ustanovení se odvolává.

Napadlo mě ještě prodat auto za 1 Kč kamarádovi. Následně zrušit POV. Druhý den si kamarád obchod rozmyslí a kupní smlouvu spolu zrušíme. Tím bude splněna smluvní podmínka pro okolnosti vedoucí k předčasné výpovědi POV. To už jsem v minulosti úspěšně použil několikrát, ale veskrze je tu pozitivní ohlas na ten depozit, tak to tak asi udělám taky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #62 kdy: 10 Února 2022, 05:51:00 »

Nejspíš tím zákonem je myšlen § 2786 OZ. V něm je lhůta 1 měsíc ode dne, kdy se o změně pojistník dozvěděl (tedy od doručení). Na okamžik a způsob doručení se kromě reality a jejího prokazování mohou vztahovat i různé domněnky či fikce obsažené ve smlouvě či pojistných podmínkách, nebo při jejich absenci (což není moc pravděpodobné) defaultní úprava v OZ.

Chápu to tak, že o § 2786 (jeho platnosti, výkladu, dopadu na řešenou situaci) nemáte spor. Že spor je o okamžik doručení a způsob jeho určení, a ten toto ustanovení neřeší. Pokud se vám ale nelíbí, že pojišťovna v rámci vzniklého sporu neagumentuje k věci, tak kromě toho, že s ní budete nadále jednat a pokusíte se v lepším případě o urovnání sporu, v horším alespoň o identifikaci toho, kde přesně se rozcházíte, nemáte žádné jiné páky než podle kontextu buď podat soukromoprávní žalobu, nebo čelit žalobě. Jde o soukromoprávní vztah, obě strany mají povinnost se tou smlouvou řídit, nikoliv své kroky protistraně podrobně vysvětlovat (pokud si tedy něco takového extra neujednali).

Písemnost odeslaná s využitím provozovatele poštovních služeb je doručena dnem dojití; v pochybnostech se má za to, že došla třetí pracovní den po odeslání, byla-li však odeslána na adresu v jiném státu, pak patnáctý pracovní den po odeslání, a to i když se adresát o zásilce nedozvěděl.[/i]
Já o dni dojití pochybnosti nemám, takže ustanovení o třetím pracovním dni se nepoužije. Lze?
Tak především to gumidosem citované ustanovení psal naprostý diletant. Jde zřejmě o parafrázi § 573 OZ, nicméně v originále to začíná "má se za to" (což je konstantní formulace pro tzv. vyvratitelnou domněnku), bez toho blábolu o pochybnostech. V reálu před soudem by to asi bylo vyloženo stejně jako zákonná verze, ta pochybnost by byla daná už tím, že ani jedna strana skutečné doručení neumí prokázat. Nicméně v Kocourkově není vyloučené, že při naznačené argumentaci by se z toho u soudu stal bizár, kde by se celá věc skutečně lámala na tom, kdo měl či neměl pochybnost, a kdo a jakým způsobem je povinen to prokazovat.

Začal bych ale dohledáním skutečných VOP vztahujících se na řešený vztah, ne spekulacemi nad obecným příkladem. Je možné, že to pojišťovny od sebe berou přes kopírák, ale ďábel je jako vždy skryt v detailu.
« Poslední změna: 10 Února 2022, 05:59:53 od hh »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #63 kdy: 10 Února 2022, 06:30:10 »

Také by ty pochybnosti plynoucí ze smluvního vztahu mohly být soudem vyhodnocovány podle toho, zda je pojistník spotřebitel nebo podnikatel. Spotřebitel má totiž při pochybnostech o výkladu smlouvy vždy navrch. 
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #64 kdy: 10 Února 2022, 16:09:49 »

Dělám to stejně jako mhepp.

Ale ještě prostěji. Vůbec tam neuvádím žádné data. Prostě jen napíšu,že vypovídám pojistnou smlouvu xxxxx ke konci pojistného období z důvodu nesouhlasu se změnou pojistného.
Nikdo nikdy neřešil nějaký datum. A to jsem kolikrát posílal i po více jak měsící od obdržení dopisu. Protože to pojišťovny posílají relativně brzdo a já byl prostě líný to řešit dřív, nebo jsem byl na služebce.
Jen poslední dobou se mi párkrát stalo, že to poslali emailem, tam jsem to raději řešil ještě v termínu.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #65 kdy: 16 Února 2022, 19:07:44 »

Vůbec tam neuvádím žádné data. Prostě jen napíšu,že vypovídám pojistnou smlouvu xxxxx ke konci pojistného období z důvodu nesouhlasu se změnou pojistného.

No, tak to se tady celou dobu řeší - napsal jsem právě to. Pojišťovna argumentuje tím, že jsem nedodržel zákonnou lhůtu pro podání výpovědi. POV bylo uzavřeno soukromě.

Teď se rozmýšlím, jestli to auto prodám, tedy jestli oželím těch pár stokorun, které budu muset pojišťovně uhradit za dobu v dalším pojistném období, které jsem doteď neuhradil (patrně plus penále), nebo si z toho udělám první skutečný soudní spor. Nikdy jsem u soudu nebyl, nikdy jsem žalobu nepodával a přijde mi, že tady je to takové low risk playground. Možná se pletu.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #66 kdy: 16 Února 2022, 19:17:41 »

A uvádí nějaké konkrétní data? Např dopis jste obdržel dne xxx, výpověď jste podal dne xxx?
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #67 kdy: 17 Února 2022, 23:33:53 »

A uvádí nějaké konkrétní data? Např dopis jste obdržel dne xxx, výpověď jste podal dne xxx?

Tady jsem popsal co mi přišlo. Prostě napsali, že jsem neodpověděl v zákonné lhůtě. Na dopis, který poslali obyčejně.

Nemohu najít původní dopis od Slavie, který mi přišel obyčejně do schránky. Psalo se v něm o změně podmínek pojištění a lhůtě pro odstoupení od smlouvy ode dne doručení. Odepsal jsem na to takto:

https://mega.nz/file/vZVhRA6Q#t0O0ZsQQgQ9Glc13lHeJ_Xnof2ciu8FgUBXTY891zlk

Od té doby mi byly, také obyčejně, doručeny tato psaní:

https://mega.nz/file/vcNVASAI#M-WCZbOLika5EsBFwsb8jxaCN7bsJ0Ub0dvw2E6t7Qo
https://mega.nz/file/bVUxWCCS#w1uL3wgCA3ES2417BQPsvJ2BnbP7Ba1aFq-hvtu9_Os

Rozčiluje mě, že to vůbec musím řešit, protože jsem na ten jejich dopis skutečně odepsal v době, kdy jsem ho ze schránky vyzvednul. Nevím, jak dlouho tam byl, protože tam byl doručen obyčejně, tak jak může ta pojišťovna argumentovat pozdní reakcí.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #68 kdy: 18 Února 2022, 11:18:50 »

Chyba byla tam psát to včera, ale nemělo by to vadit.  A taky byla chyba to nechat tak dlouho vyhnít. Chtělo to pojišťovně odpovědět hned po nesouhlasu s výpovědí.

Každopádně. Pojišťovna je povinna vás informovat o změně výše pojístného minimálně 2 měsíce předem. Což dle data doručení dopisu nebylo dodrženo.
Není váš problém, že si pojišťovna zvolila jako oznamovací metodu obyčejný nespolehlivý dopis.
Pošta ho mohla, hodit sousedovy, ten na něj zapoměl a hodil ho vám do schránky až ten den. Nebo to prostě hnilo na poště. To už nikdo nezjistí co se vlastně s dopisem dělo.

Citace
§ 2786

(1) Upraví-li pojistitel výši pojistného, sdělí ji pojistníkovi nejpozději dva měsíce přede dnem splatnosti pojistného za pojistné období, ve kterém se má výše pojistného změnit.

(2) Nesouhlasí-li pojistník se změnou, může nesouhlas projevit do jednoho měsíce ode dne, kdy se o ní dozvěděl; v tom případě pojištění zanikne uplynutím pojistného období, na které bylo pojistné zaplaceno. Neupozornil-li však pojistitel na tento následek pojistníka ve sdělení podle odstavce 1, trvá pojištění nadále a výše pojistného se při nesouhlasu pojistníka nezmění.

zdroj http://zakony.centrum.cz/obcansky-zakonik-novy/cast-4-hlava-2-dil-15-oddil-2-paragraf-2786
(doufám, že je to aktuální zákon, nějak se v tom nevyznám a občas se mi povede najít nějaký co je neaktuální)

Takže pojišťovna nesplnila svojí povinnost vás informovat 2 měsíce předem. Nařizuje jí to zákon a je zcela v její kompetenci jaký způsob doručování si zvolí. Každopádně, když nedodrží zákon, tak to padá na její bedra.

Dále pak zvýrazněná část. O změně jste se dozvěděl den před odesláním nesouhlasu. Tudíž jste smlouvu vypověděl v souladu se zákonem.

Odpověděl bych zhruba toto

Vážená pojišťovno. Pojistná smlouva xx byla vypovězena dne xx zcela v souladu se zákonem 89/2012 Sb. do 30 dnů od data, kdy jsem se o změně dozvěděl.

Pokud se domníváte, že nebyla dodržena zákonná lhůta pro její podání, prosím o doložení konkrétních důkazů. Tj. datum, kdy dle vás vypršela zákonná lhůta pro podání výpovědi.

Pokud pojistná smlouva nebude vypovězena a bude nadále neoprávněné vymáháno pojistné za následující období, budu se nucen obrátit na dohledový orgán ČNB.



Pokud melu blbosti, tak mě prosím někdo opravte.
« Poslední změna: 18 Února 2022, 11:21:05 od cocomoon »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #69 kdy: 18 Února 2022, 12:33:00 »

Já jsem tomu spíš porozuměl tak, že pojišťovna odeslala informace včas, pojistník si je ale pozdě převzal, a teď je spor o to, jestli se informace včas dozvěděl, pojišťovna bude mít nejspíš pro podporu svoji verze něco napsáno ve smluvních podmínkách (néco jako fikce doručení) a bez znalosti smluvních podmínek se tedy dál nehneme.
« Poslední změna: 18 Února 2022, 12:35:48 od alo.is »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #70 kdy: 18 Února 2022, 12:59:50 »

Jo jo, ale smluvní podmínky nikdy nemůžou přebít zákon. Ujednání v rozporu se zákonem jsou neplatné.
Dle mě pojišťovna bude v důkazní nouzi, protože kromě data odeslání dopisu nemůže doložit ani to, kdy pošta zásilku doručila a kam jí vůbec doručila.
Proto se všechny dopisy s pruhem doručují proti podpisu, aby tam pak bylo možné doložit důkaz, že bylo doručeno. A ani to není na 100%, protože kolikrát pošta doručuje špatně.
« Poslední změna: 18 Února 2022, 13:01:31 od cocomoon »
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #71 kdy: 18 Února 2022, 15:35:39 »

Počkejte, možná mluvíme o tom samém, ale já píšu, že jsem to nenechával vyhnít. Ja jsem odpověděl den po tom, co jsem si dopis ze schránky vyzvednul. Jak dlouho tam byl, já nevím.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #72 kdy: 18 Února 2022, 16:44:26 »

Vyhnít jsem myslel to, když pojišťovna napsala, že neakceptuje výpověď. Jelikož přišla už i upomínka, tak jsem vycházel z toho, že to bylo už nějaký čas po tom dopise.
Jelikož jsou rozmazané datumy, tak se jen domnívám.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #73 kdy: 18 Února 2022, 16:57:08 »

Jo jo, ale smluvní podmínky nikdy nemůžou přebít zákon. Ujednání v rozporu se zákonem jsou neplatné.
Dle mě pojišťovna bude v důkazní nouzi, protože kromě data odeslání dopisu nemůže doložit ani to, kdy pošta zásilku doručila a kam jí vůbec doručila.
Proto se všechny dopisy s pruhem doručují proti podpisu, aby tam pak bylo možné doložit důkaz, že bylo doručeno. A ani to není na 100%, protože kolikrát pošta doručuje špatně.
Pojišťovna ale není správní orgán, nepotřebuje prokazovat skutečné datum doručení, stačí jí nějaké fiktivní odvozené od data odeslání třeba a smluvně ošetřené ve smluvních podmínkách. Např.:

https://www.slavia-pojistovna.cz/wp-content/uploads/2019/01/vpp-2014.pd

Písemnost odeslaná na poštovní adresu s využitím provozovatele  poštovních služeb je doručena dnem dojití; v pochybnostech se má za to, že  došla/byla doručena třetí pracovní den po odeslání.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Ukončení POV
« Odpověď #74 kdy: 18 Června 2022, 23:43:50 »

Pojišťovna ale není správní orgán, nepotřebuje prokazovat skutečné datum doručení, stačí jí nějaké fiktivní odvozené od data odeslání třeba a smluvně ošetřené ve smluvních podmínkách. Např.:

https://www.slavia-pojistovna.cz/wp-content/uploads/2019/01/vpp-2014.pd

Písemnost odeslaná na poštovní adresu s využitím provozovatele  poštovních služeb je doručena dnem dojití; v pochybnostech se má za to, že  došla/byla doručena třetí pracovní den po odeslání.

No ale s tím bych vás odkázal na příspěvek HH dříve:

Tak především to gumidosem citované ustanovení psal naprostý diletant. Jde zřejmě o parafrázi § 573 OZ, nicméně v originále to začíná "má se za to" (což je konstantní formulace pro tzv. vyvratitelnou domněnku), bez toho blábolu o pochybnostech. V reálu před soudem by to asi bylo vyloženo stejně jako zákonná verze, ta pochybnost by byla daná už tím, že ani jedna strana skutečné doručení neumí prokázat. Nicméně v Kocourkově není vyloučené, že při naznačené argumentaci by se z toho u soudu stal bizár, kde by se celá věc skutečně lámala na tom, kdo měl či neměl pochybnost, a kdo a jakým způsobem je povinen to prokazovat.

Začal bych ale dohledáním skutečných VOP vztahujících se na řešený vztah, ne spekulacemi nad obecným příkladem. Je možné, že to pojišťovny od sebe berou přes kopírák, ale ďábel je jako vždy skryt v detailu.

In other news, skutečně mi přišla předžalobní výzva k uhrazení "dluhu." Uhradil jsem leda ho*no. Čekám na tu žalobu, hledám advokáta. Mě je úplně jedno, jestli to bude stát 100k, já chci ten kocourkov vidět. Mě napadlo argumentovat tím, že když člověk odjede na pracovní cestu nebo dovolenou, tak mu pojišťovna může poslat nějaký dopis, který oznamuje navýšení pojistného třeba na desetinásobek, a pojistník tím přijde o možnost se k tomu jakkoliv vyjádřit, protože pojišťovna si jednostranně rozhodne o tom, že obyčejné dopisy se berou jako doručené třetí den po odeslání. POV nemám, protože chci, ale protože to stát nařídil a tyhle blitky v jejich podmínkách tolerovat nechci.
« Poslední změna: 18 Června 2022, 23:48:42 od mcsoap »
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6