30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Předvolání k soudu - doručování  (Přečteno 2536 krát)

cocomoon

  • Příspěvků: 1 000
    • Zobrazit profil
Předvolání k soudu - doručování
« kdy: 24 Března 2021, 17:01:18 »

Ahoj,
měl bych dotaz.
Dnes jsem zjistil, že 23.3 jsem měl být u soudu jako svěděk. Tam bych se ve vlastním zájmu klidně dostavil, kdybych to věděl. Takže nejde o nějaké cílené zdržování.
Pokus o doručení byl 11.3.2021. Takže podle kalkulačky doručení fikcí bylo 22.3. což je jeden den před konáním soudu.
Navíc doručováno bylo na adresu mého bytu, ale trvalé bydliště mám jinde. Nemělo být doručováno tam?

Stejný případ je u manželky, taky předvolaná jako svěděk, té bylo doručováné 9.3, ale už na správnou adresu, protože trvalou má zapsanou na tom bytě. Ale ta je momentálně v zahraničí. Tj. fikce nastala 19.3.

Podle mě nebylo doručováno s dostatečným předstihem a v mém případě i na špatnou adresu.
Co dělat? Poslat email na podatelnu soudu, že doručovali špatně a dodatečnou omluvu za manželku, že se nemohla dostavit, protože není na území ČR?

Taky doplňující otázka. Lze někde dohledat rozsudek? Na infosoud.justice.cz jsem dohledal, že byl vyhlášen rozsudek, ale žádný větší detail tam nikde nemůžu najít.
Děkuji

« Poslední změna: 24 Března 2021, 17:04:50 od cocomoon »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #1 kdy: 24 Března 2021, 17:34:50 »

Navíc doručováno bylo na adresu mého bytu, ale trvalé bydliště mám jinde. Nemělo být doručováno tam?

Pokud nebyla u nějakého orgánu výslovně uvedena adresa pro doručování do bytu, tak mělo být doručováno na trvalé bydliště.

Stejný případ je u manželky, taky předvolaná jako svěděk, té bylo doručováné 9.3, ale už na správnou adresu, protože trvalou má zapsanou na tom bytě. Ale ta je momentálně v zahraničí. Tj. fikce nastala 19.3.

Tohle se dá soudu napsat a doložit věrohodnými podklady.

Podle mě nebylo doručováno s dostatečným předstihem a v mém případě i na špatnou adresu.
Co dělat? Poslat email na podatelnu soudu, že doručovali špatně a dodatečnou omluvu za manželku, že se nemohla dostavit, protože není na území ČR?

Ano, je možné napsat soudu, ale nikoliv emailem, pokud nemáte el. podpis.

Taky doplňující otázka. Lze někde dohledat rozsudek? Na infosoud.justice.cz jsem dohledal, že byl vyhlášen rozsudek, ale žádný větší detail tam nikde nemůžu najít.

https://rozhodnuti.justice.cz/soudnirozhodnuti
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 000
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #2 kdy: 24 Března 2021, 19:21:23 »

Nejsem si vědom, že bych žádal o doručování na jinou adresu.

Datovku ani el. podpis ani jinou el. identitu nemám.
Zkusím to tam pinknout přes email, co se stane.

To jsem taky našel. Ale nejnovější rozsudky jsou měsíc staré. Zřejmě to tam dávají se spožděním.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 019
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #3 kdy: 24 Března 2021, 19:42:57 »

Co úřední deska příslušného soudu?
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 000
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #4 kdy: 24 Března 2021, 19:59:27 »

Tam jsem taky nic nenašel. Ono je to celkem jedno, počítám, že mi během pár dní příjde rozsudek poštou jako poškozenému. To byla jen doplňující otázka čistě ze zvědavosti.

Spíš mě zajímá to doručování, jestli to bylo špatně už jen díky těm lhůtám. Kdyby začal někdo prudit, proč jsem se nedostavil.

Jestli jsem dobře hledal, tak by se mělo doručovat, aby od seznámení bylo +5 dní. Tj. když bylo fikcí doručeno jeden den před konáním, že to bylo špatně.
« Poslední změna: 24 Března 2021, 20:01:49 od cocomoon »
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #5 kdy: 24 Března 2021, 21:19:10 »

Těch pět dní je ovšem ve správním řádu.

Trestní, soudní a jiný sou, jak typický pro tendle bordel, zcela bez lhůt a je v podstatě na libovůli těch blbečků, jestli ti dají nějakou normální dobu, nebo jeden den  ::)
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #6 kdy: 24 Března 2021, 22:52:35 »

A co třeba § 115 OSŘ (99/1963)? Tedy jestli to nebylo trestní řízení....
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #7 kdy: 25 Března 2021, 01:36:57 »

cocomoon: Co to bylo za řízení? Jednou píšete, že jste svědek, podruhé, že poškozený a bude vám doručován rozsudek. Tedy trestní řízení a vy jste uplatnil nějaký nárok, že jste veden jako poškozený?

Každopádně nemá smysl se nějak dodatečně omlouvat ani soud poučovat, že doručoval blbě. Pokud navíc bylo rozhodnuto, počkejte na to rozhodnutí, a uvidíte podle výsledku, pokud s ním nebudete spokojen, můžete se odvolat a tam namítat i nemožnost účasti na tom jednání (hlavním líčení či co to bylo).

Obecně - máte-li v řízení čistě roli svědka, nemusí soud doručovat s předstihem, svědek nepotřebuje žádnou přípravu. Na druhou stranu se pak ale soud nemůže divit, že mu svědek nedorazí, předvolává-li ho na poslední chvíli, a navíc má doručeno jen fiktivně. Při systematickém vyhýbání se soudu může dojít na pořádkové pokuty či předvedení, ale pokud objektivně nedostavení se není zaviněné, není co řešit. Pokud soud rozhodl bez vás, evidentně vás nepotřeboval, tím spíš není proč se tím trápit.

Jiná věc ale je, máte-li v tom řízení postavení účastníka (byť jen ve vztahu k adheznímu řízení), tam by zpackané doručení a nezachování aspoň třídenní přípravy (§ 198 TŘ) mohlo představovat problém samo o sobě.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 000
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #8 kdy: 25 Března 2021, 07:32:46 »

Bylo to řízení o TČ loupež.
Já tam mám roli jako poškozený.
Jde mi jen o to, aby mě nějak nezačali popotahovat, že jsem se nedostavil. Hned v úvodu samozřejmě vyhrožují že dostavit se je moje občanská povinnost a v případě nedostavení se je možné uložit pokutu až 50 tis.
Budu tedy na radu hh čekat co příjde. Škodu jsem si nechal zaplatit z pojištění domácnosti, takže žádný velký zájem na výsledku nemám. Snad jen, aby díky mé nepřítomnosti obžaloba neprohrála případ. Ale to zase počítám, že kdybych tam byl až tak nutný, že ty došlo k odročení.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #9 kdy: 25 Března 2021, 09:38:01 »

No, viz výše, problémy nehrozí - pokud soud (nějak) rozhodl i bez vás, evidentně jste potřeba nebyl. Kdyby to řízení pokračovalo, asi by dávalo smysl poslat nějakou reakci typu "děkuji za váš dopis, rád se u vás zastavím, ale příště mi prosím napište jinam/včas".

Pokud jde o vaše postavení, jsou v podstatě 3 úrovně. V každém případě jste oběť TČ (z toho neplynou žádná extra procesní práva, jen nějaké možnosti podle zákona o obětech - odborná pomoc, informace, zabránění kontaktu s pachatelem atp.). Dále jste poškozený - § 43 an. TŘ, z toho už plynou práva v řízení, např. právě na možnost účastnit se hlavního líčení a dalších úkonů, právo se v řízení vyjádřit atp. Jde o práva, tedy nikoliv povinnosti, a lze se jich i vzdát, takže záleží i na tom, co všechno vám v průběhu přípravného řízení fízli podstrčili k podpisu. No a v rámci práv poškozeného jako další level stojí možnost žádat náhradu škody přímo v rámci trestního řízení - což se vás tedy asi netýká, pokud vám škodu uhradila pojišťovna (jako poškozený pak může v řízení vystupovat i pojišťovna, na kterou nárok přešel, ale to už je její boj).
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 000
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k soudu - doručování
« Odpověď #10 kdy: 25 Března 2021, 09:53:47 »

Ok, díky za rady.
Nechám to tedy zatím být bez reakce.
IP zaznamenána