30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?  (Přečteno 8585 krát)

zdesu

  • Příspěvků: 321
    • Zobrazit profil

Rád bych se od zdejších práva znalých dozvěděl zda opravdu musím v následujících třech týdnech u sebe vozit různá potvrzení kdy, kde, kam a proč jedu nebo jdu, nebo pořád platí, že s fízlama se nebavíme a nic nevysvětlujeme a posíláme do správního.
Když čtu ta omezení, tak mám pocit že se na čas vypíná nejenom ekonomika, ale i ústava :x
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #1 kdy: 27 Února 2021, 08:20:52 »

Formálně se bavíme o Usnesení vlády ČR 113/2021 Sb., kde se

I. zakazuje opustit území okresu nebo Prahy, a vstup, pohyb a pobyt na území okresu nebo Prahy;

II. stanovují výjimky;

IV. nařizuje všem osobám 15+ let, co využívají výjimku podle II, povinnost prokázat důvodnost dokladem/papírem.

Takže formálně by se ve správním řízení řešilo porušení povinnosti prokázat důvodnost. Ten papír má být písemné potvrzení zaměnstnavatele, pracovní smlouva, průkazka, nebo pro podníkání blíže nespecifikovaným dokladem s uvedením důvodu. Pro všechny ostatní výjimky podle II pak je možnost čestné prohlášení, ale musí specifikovat konkrétní důvod podle toho II/2 až /9 a /11. Pro důvod II/10 (návrat do místa bydliště) je povinnost mít písemný doklad, ale nemusí mít uveden konkrétní důvod - tedy asi občanka pro ty, co mají bydliště na místě evidenčního trvalého pobytu, a něco jiného ukazujícího na reálné bydliště.

Čili to vypadá, že aby člověk vyhověl poslednímu výplodu strany a vlády, je potřeba si natisknout velké množství čestných prohlášení se seznamem výjimek podle II a před jízdou přes hranice okresu kroužkovat, co bude zrovna nejvhodnější.

Je otázka, nakolik budou mít represivní složky náladu například nařídit otočit vozidlo a jet zpět, protože takové výzvy úřední osoby je občan na fleku povinen uposlechnout.

Za pozitivní považuji to, že si možná víc lidí ty originální Usnesení ve Sbírce zákonů přečte a budou vědět, co přesně tam je, místo aby spoléhali na přežvýkanou informaci z médii.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #2 kdy: 27 Února 2021, 09:03:02 »

Ale co je to presně za přestupek to "porušení povinnosti prokázat ...", jaký paragraf jakého zákona stanovuje skutkovou podstatu a výši sankce? Aby zase nevytvořili nařízení, které se ani nedá sankciovat? Protože i to už tu bylo. Pak bychom na nějaké formuláře mohli v klidu kašlat.
« Poslední změna: 27 Února 2021, 09:07:15 od alo.is »
IP zaznamenána

mortas

  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #3 kdy: 27 Února 2021, 09:44:10 »

Solaris - no já jsem neprávník ale celkem jasně tam vidím text: 2. bodu II/2 až11 povinnost prokázat důvodnost využití těchto výjimek písemným dokladem nebo čestným prohlášením s uvedením konkrétního důvodu podle bodu II/2 až9 a 11; důvodnost využití výjimky podle bodu II/11 je nutno prokázat také dokumenty souvisejícími s vycestováním z Českérepubliky

Tj. v mém pojetí chápání - u bodu II/1 musí mít člověk nějaký papír od zaměstnavatele, zákazníka nebo něco zhruba v tom smyslu... U následujících "výjimek" musí být písemný doklad či čestné prohlášení - tj. pokud jsem pozván na úřad, k lékaři... mám písemný doklad.... aktivní jedinci si mohou vytvořit čestná prohlášení psaná ale nevidím důvod proč bych před náhodně kontrolujicím  fízlem nemohl provést čestné prohlášení ústně a nějaký bod z těch výjimek si vybrat..  Body II/2 a II/5 jsou celkem v pohodě... Rád pomáhám lidem a vždy mi někde teče voda nebo si nejsem jist zda jsem vypnul plynový sporák s kulajdou... U cestovatelů u bodu II/11 je potřeba mít doklady na vycestování z ČR..

Ale jak píši, právník nejsem tj. klidně si to mohu interpretovat špatně - pokud se mýlím, klidně to proškrtejte ať nešířím bludy...
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #4 kdy: 27 Února 2021, 10:03:55 »

Ha, máte pravdu. Ten text "povinnost prokázat důvodnost využití těchto výjimek písemným dokladem nebo čestným prohlášením" je opravdu možno číst tak, že doklad má být písemný a prohlášení čestné, ale ne nutně písemné, takže by mělo stačit prostě daný důvod čestně prohlásit.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #5 kdy: 27 Února 2021, 10:24:54 »

Já určitě pojedu na způsob čestného prohlášení, že jedu do práce, samozřejmě ústně. Nebo si připravím písemný doklad na to, že moje ústní tvrzení je důvodné.
Když se zeptají proč ho nemám potvrzení od zaměstnavatele, tak jím sdělím, že do práce jedu od vyhlášení nařízení poprvé.
Pracovní smlouvu nikomu ukazovat nehodlám. Je to moje osobní věc, nechci riskovat její ztrátu a nechci aby opice viděla mojí vyši platu. Pak by z toho mohla mít nějaký komplex.
« Poslední změna: 27 Února 2021, 10:27:25 od cocomoon »
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #6 kdy: 27 Února 2021, 11:22:02 »

Jak to tak čtu, volba je jasná:
5. výkon povolání nebo činností sloužících k zajištění individuální duchovní péče a služby

Stanu se dočasně vymítačem ďábla.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #7 kdy: 27 Února 2021, 11:40:59 »

Mi to znění připadá tak, že čestné prohlášení/písemný doklad je možné předložit i dodatečně (např. v rámci správního řízení).

Alternativně bych možná zvolil cestu čestného prohlášení odeslaného před cestou protřednictvím DS. Bohužel není zřejmé, kam ho mám poslat, snad https://www.mojedatovaschranka.cz/sds/detail?dbid=trfaa33

Čestně prohlašuji, že ve dnech od 1. března do 31. března mohu cestovat do práce/zaměstnání z okresu ...... do okresu ...... přes okresy ..................
Podepsáno systémem DS
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #8 kdy: 27 Února 2021, 12:36:33 »

Taky nejsem pravnik, ale prijde mi, ze by nemelo byt mozne poruseni takove povinnosti pokutovat a nejspis ani neni mozne ji ulozit.

V tom narizeni je
Citace
ve smyslu ustanovení § 5 písm. c) a § 6 odst. 1 písm. b) krizového zákona.

pro referenci:
Citace
§ 5
Za nouzového stavu nebo za stavu ohrožení státu lze na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu omezit
c) svobodu pohybu a pobytu ve vymezeném prostoru území ohroženého nebo postiženého krizovou situací,

§ 6
(1) Vláda je oprávněna v době trvání nouzového stavu na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu nařídit
b) zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezených místech nebo území,

Uz tady mi prijde hodne pritazene za vlasy, aby se povinnost mit u sebe nejaky papir dala zahrnout pod pojem omezeni pohybu.

Ale kdyz se pak podivame na pokuty, tak je to
Citace
§ 31
Fyzické osoby
(3) Fyzická osoba je v době krizového stavu povinna
a) uposlechnout výzvy oprávněných orgánů krizového řízení k zaevidování na stanoveném místě z důvodu uložení pracovní povinnosti nebo pracovní výpomoci,
b) hlásit v obci, v jejímž správním obvodu bude pobývat, přechodnou změnu pobytu na základě povinného hlášení podle § 6 odst. 2 písm. a) a § 14 odst. 4 písm. f),
c) strpět omezení vyplývající z krizových opatření stanovených v době krizového stavu,
d) vykonávat uloženou pracovní povinnost nebo pracovní výpomoc,
e) poskytnout požadované věcné prostředky,
f) zdržet se činností zakázaných krizovým opatřením vydaným na základě § 6 odst. 3.

§ 34
Přestupky fyzických osob
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v době krizového stavu nesplní
a) některou z povinností podle § 31 odst. 3 písm. a), b) nebo c),
b) některou z povinností podle § 31 odst. 3 písm. d) nebo e), nebo
c) povinnost podle § 31 odst. 3 písm. f).
(2) Fyzická osoba se dopustí přestupku dále tím, že v rozporu s § 27 odst. 6
a) jako pracovník oprávněný se seznamovat se zvláštními skutečnostmi nezachová mlčenlivost o nich, nebo
b) jako osoba, která se při plnění úkolů krizového řízení seznámila se zvláštními skutečnostmi, sdělí zvláštní skutečnost osobě, která není oprávněna se s takovou zvláštní skutečností seznamovat.
(3) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) a odstavce 2 písm. b) lze uložit pokutu do 20000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. b) pokutu do 50000 Kč, za přestupek podle odstavce 2 písm. a) pokutu do 100000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. c) pokutu do 2000000 Kč.

Takze muj amatersky vyklad je, ze tady vlada stanovuje nejakou povinnost, kterou ji zakon neumoznuje a i kdyby jo, tak pokutu je mozne ulozit jen za to, ze nestrpim omezeni a ne ze nesplnim ulozenou povinnost.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #9 kdy: 27 Února 2021, 12:42:34 »

Já v tom vidím značně velkou prasárnu v tom, že kromě zaměstnání nemůžu ani do 10 km vzdáleného lesa chodit běhat, protože "je to zakázané a určitě tam budu roznášet COVID srnkám", který jsem si prodělal před měsícem. Čistě teoreticky, po té nemoci je údajně pozitivita na PCR až 3 měsíce, takže odmítnu se bavit s PČR, protože bych ohrozil jejich zdraví a život a zároveň do přírody jedu "chránit své zdraví" ať už fyzické či duševní. Jak na to nahlížet?

Co se týče zaměstnání, tak jedu do práce, dělám tam a tam a ať si PČR už zjistí, jestli tam opravdu dělám a zda mám dnes směnu. Jak už tu padlo, přece si nebudeme s sebou vozit pracovní smlouvy...

IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #10 kdy: 27 Února 2021, 12:51:56 »

Odhlednu od toho, jak daleko jsou vsechna tato omezeni za carou, ted spise muj pocit umocneny desitkama kontrol mezi uzavrenymi okresy v poslednich dnech. Pokud to vnimate jinak, tak se s tim.

Pokud jedu nekam "ven", chci prekrocit hranici, at uz strezenou fizlem, zamestnancem obchodu, kymkoli, tak bud protistranu ukecam nebo mam smulu, mohu si pozdeji stezovat atd. Ale tezko opicaka stojiciho pred autem prejedu, i kdyz tisickrat vim, ze na to nema nejmensi pravo.

Pokud jsem naopak v zakazane zone, nechci prekracovat dalsi hranici, tak kdykoli plati argument "jedu domu".
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 735
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #11 kdy: 27 Února 2021, 17:08:50 »

možná si sedím na vedení, ale co je třeba, když je výkonem práce celá čr s tím, že jezdím za zákazníky? to musím mít vždy "zvací dopis" od každého zákazníka? sídlo firmy je někde, ale zákazníci jiný okres a jiný kraj. když to bude na klasické sídlo firmy zaměstnavatele, tak je to vesměs zcela jinde, než reálně budu příští týden fungovat.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #12 kdy: 27 Února 2021, 19:46:30 »

solaris: kromě toho, že lze vyložit vl. usnesení (https://apps.odok.cz/attachment/-/down/IHOABYLUPWWU) tak, že pro čestné prohlášení nepředepisuje písemnou formu, ale z textace vzoru čestného prohlášení i formuláře pro cesty mimo okres podle mě nelze nijak dovodit nějakou vazbu mezi dnem a hodinou uskutečňované cesty a vytvořením uvedených formulářů. Den a hodina se vztahují k podpisu, nikoliv k cestě. Takže dovozuji, že během dnešního večera vytvořím pár variant formulářů  s různými důvody cesty, dnes ve 23:30 je podepíšu a je to cajk i pro jízdu ve středu, zítra, večer, nebo v březnu...
Zřejmě se se mnou fízl nechce bavit, což kvituji, a chce komunikovat písemně.
Možná zvážím doplnit písemný text - "O ničem se s vámi bavit nebudu"
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #13 kdy: 28 Února 2021, 09:04:45 »

To je jako nově povinný míst tiskárnu nebo co?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

mortas

  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Presumpce neviny v novém nouzovém stavu. Platí nebo neplatí?
« Odpověď #14 kdy: 28 Února 2021, 09:38:22 »

To je jako nově povinný míst tiskárnu nebo co?

Vás pane Behemot v 1. třídě ZŠ nenaučili učitelé psát rukou...? :P Samozřejmě že žádnou povinnost vlastnit a používat tiskárnu neexistuje.. Má li někdo nutkání tvořit nějaký formulářový canc, může použít tužku a papír... Pro mě osobně čestné prohlášení jest prohlášením tj. bude prováděno ústně... Pro cestování za zákazníky mimo můj okres si stejně ( jako každý den pro každou práci) tvořím dopředu harmonogram s firmou či jménem a kontaktní osobou... a protože jsem kámoš a bude li orgán hodný, tak mu nechám do toho svého papírku nahlédnout - ale  pouze bude li se chovat slušně :-)
IP zaznamenána