30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prosím o kontrolu naplánovaného postupu - Podání vysvětlení na PČR - rychlost  (Přečteno 2232 krát)

davetess

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil

Zdravím,
jakožto nováček jsem si prošel FSM a naplánoval si podle něj postup. Rád bych ale místní osazenstvo požádal o jeho kontrolu, ať se nedostanu do slepé uličky.

Přišla mi výzva k podání vysvětlení na Krajském ředitelství PČR Praha (podle §61 ost.1 písm a).
Mám se dostavit k podání vysvětlení k objasnění skutečností, které může přispět k odhalení pachatele přestupku.
Předmětem podání vysvětlení je přestupek podle §125c odst. 1 písm.f) bod 3. zákona o silničním provozu, ke kterému došlo dne XXYY v čase XXZZ (v místě: Praha 5, Strakonická svo 515531, zc) s vozidlem, jehož jsem majitel a provozovatel.

Pokud tomu dobře rozumím, jedná se o překročení rychlosti v obci o více než 20km/h, za což je pokuta 2.500,- až 5.000,- a ztráta 3 bodů (v blokovém řízení 2.500,- a 3 body), a při zopakování stejného paragrafu dále zákaz činnosti na ...tuším 6 měsíců.

Mám tedy v plánu se k podání vysvětlení dostavit (jinak pokuta 10.000,- za neuposlechnutí výzvy podle § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 251/2016 Sb), a uvést, že jsem vozidlo v dané době neřídil.
Dále chci uvést, že znám totožnost osoby, jíž jsem vozidlo svěřil, ale odpírám podání vysvětlení, ve smyslu § 60 odst. 1 přestupkového zákona.

Je to takhle správně?
Pokud to bylo změřeno mobilním radarem, je tam objektivní odpovědnost provozovatele?
Je možné, že by si policajti zázračně vzpomněli, že mě poznávají, jako řidiče (vozidlo nebylo PČR zastaveno, totožnost řidiče je neznámá)?

Díky za odpověď a dám pak vědět detailním průběhu celé akce.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

Správně je výzvu od PČR úplně ignorovat.
Pořádková pokuta v podstatě nehrozí.
Vysvětlení můžete, mimochodem, podat i písemně, ale je to zbytečnost.

To, že by si policisté vzpomněli možné je, ale hlavně je možné, že budete na fotce. Nevím, jestli vám fotografii zaslali, ale vzhledem k tomu, že ani nechtějí pokutu, jen vysvětlení, tak předpokládám, že ne. Třeba rammery mají velmi kvalitní fotoaparát.
« Poslední změna: 23 Února 2021, 15:52:07 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

davetess

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil

Fotografii mi neposlali.
Nějak si s tím ignorováním nevím rady. Co jim brání mi tu pořádkovou pokutu vyměřit?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil

Klid, pokutu uložit nemohou, v extrémním případě by Vás mohli zkusit předvést, ale to kvůli dopravnímu přestupku dělat nebudou.

Také radím ignorovat.

A pokud se bojíte ignorovat, stačí jim poslat dopis, že v souladu s § 61(3) zákona o policii podání vysvětlení odpíráte.

johncreek> Jak by fízlové mohli chtít pokutu?
IP zaznamenána

davetess

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil

Ok, budu tedy ignorovat. Díky
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

Číkus > Byl to takový myšlenkový zkrat :D Spíš mě dlouhodobě fascinuje, že tuto funkci podávačů vysvětlení vůbec policisté plní.. Proč to rovnou neposílají na úřad. Nebo doufají, že se jich lidé budou více bát?

Tazatel > Co tak vím, tak pořádkové pokuty kvůli nedostavení se k podání vysvětlení jeden čas zkoušely úřady, nicméně to vždy prohráli. Ale jak píše Číkus, byla by to extrémní vzácnost a i tak byste tu pořádkovou pokutu vyhrál. Nenechte se vystrašit.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

davetess

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil

A jaký bude další předpokládaný postup?
Pokud mají fotku, pošlou to ke správnímu? Pokud nemají, odloží to?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

S fotkou to nemá souvislost. A pokud se nepřiznáte, nebo se nebudete promenádovat na úřadě/policii (při řešení tohoto případu), tak vám osobně žádné body nehrozí.

Mohou to poslat úřadu, ale na 90% se už nic nestane.
« Poslední změna: 23 Února 2021, 16:37:22 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil

Pošlou to správnímu orgánu a ten Vás jako provozovatele vyzve:

a) pokud se jednalo o měření automatickým zařízením (což je ale nepravděpodobné)
k uhrazení určené částky - pak budete bojovat

b) pokud se nejednalo o měření automatickým zařízením (což je výrazně pravděpodobnější)
k podání vysvětlení. Vy odmítnete podat vysvětlení a konec.

Také je možné, že fízlové pošlou další výzvu k podání vysvětlení (opět lze ignorovat nebo odepřít vysvětlení) a nebo se na to vykašlou a ke správnímu orgánu to ani nepošlou.
IP zaznamenána

davetess

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil

Tak ok. Díky  :)
IP zaznamenána