30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: změna majitele vozidla před prvním přihlášením  (Přečteno 3219 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
změna majitele vozidla před prvním přihlášením
« kdy: 11 Prosince 2020, 16:58:32 »

ahoj, dobré odpoledne,

je možné realizovat následující scénář?

1. nové, neregistrované vozidlo zakoupeno FO od dealera (kupní smlouva)
2. vozidlo bezprostředně po koupi prodáno/darováno druhé FO (kupní/darovací smlouva)
3. druhá FO přijde na regist vozidel a přihlásí vozidlo na sebe (1. majitel v TP)

poddotaz: hraje v tom nějakou roli osoba provozovatele? Konkrétně v mém případě by byl ideální outcome "druhá FO majitel, první FO provozovatel"

díky!

 -m.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:změna majitele vozidla před prvním přihlášením
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2020, 19:03:55 »

Jde. Nebo je v tom nějaká nejasnost, proč by nešlo?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:změna majitele vozidla před prvním přihlášením
« Odpověď #2 kdy: 11 Prosince 2020, 19:10:31 »

Nevidím v tom problém, akorát pozor na daňové dopady - u vozidel atp. je zisk prodavájícího osvobozen až po roce držení vozidla (a i když neměl zisk je na to kolonka v daňovém přiznání) a u obdarovaného by mohla vzniknout povinnost přijatý dar zdanit.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:změna majitele vozidla před prvním přihlášením
« Odpověď #3 kdy: 13 Prosince 2020, 17:13:40 »

Nebo je v tom nějaká nejasnost, proč by nešlo?

Ze znění Zákon č. 56/2001 Sb. mi právě přijde, že by to mohl být problém, protože tahle konkrétní situace tam ošetřená není a obecně se tam mluví o tom, že změna majitele => zápis ve VTP.

Z toho mi (trochu krkolomě) plyne, že postup by v praxi musely být ve VTP zapsané obě osoby a vzhledem k tomu, jak svérázně si úředníci vykládají zákony bych chtěl mít nějaký argument.

akorát pozor na daňové dopady

To by problém být neměl, darování proběhne mezi osobami blízkými v přímé linii, tedy by to mělo od všech daní být osvobozené. Nicméně dotaz jsem záměrně napsal trochu obecněji, protože ten hlavní problém, který chci vyřešit, není závislý na formě převodu mezi FO a jejich vztahem.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:změna majitele vozidla před prvním přihlášením
« Odpověď #4 kdy: 13 Prosince 2020, 17:46:20 »

Samozřejmě to jde, maximálně pokud by se úřad nějak dověděl (např. z darovací smlouvy), že darování předcházela ještě koupě, mohl by se v případě nedodržení lhůty pro registraci (vámi) pokusit vám uložit pokutu.

Pokud bychom uvažovali o tom, že to nejde, pak by takto převedené vozidlo již nikdy nešlo zaregistrovat, neboť okamžikem darování k němu ztrácíte titul a už ho jít zaregistrovat nemůžete. Důsledkem toho by nejspíš bylo, že by s majetkovým právem k vozidlu nebylo možné disponovat do okamžiku, kdy dojde k registraci / změně v RV - jenže to je zase nesmysl, protože registr vozidel není veřejný seznam, má ryze veřejnoprávní (evidenční) charakter, tj. majetkové právo se k němu neváže.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:změna majitele vozidla před prvním přihlášením
« Odpověď #5 kdy: 13 Prosince 2020, 19:52:12 »

mohl by se v případě nedodržení lhůty pro registraci (vámi) pokusit vám uložit pokutu.

Good point. V tomhle případě termíny vyjdou (pokud teda správní orgán neodmítne provést zápis při první návštěvě, pak by to byl problém kvůli covidové pracovní době).


Pokud bychom uvažovali o tom, že to nejde, pak by takto převedené vozidlo již nikdy nešlo zaregistrovat, neboť okamžikem darování k němu ztrácíte titul a už ho jít zaregistrovat nemůžete. Důsledkem toho by nejspíš bylo, že by s majetkovým právem k vozidlu nebylo možné disponovat do okamžiku, kdy dojde k registraci / změně v RV - jenže to je zase nesmysl, protože registr vozidel není veřejný seznam, má ryze veřejnoprávní (evidenční) charakter, tj. majetkové právo se k němu neváže.

Hmm, zajímavá úvaha. Logicky to dává smysl. Vyzkouším, uvidím a dám vědět jak to dopadlo.

Díky!
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:změna majitele vozidla před prvním přihlášením
« Odpověď #6 kdy: 13 Prosince 2020, 20:31:21 »

Myslel jsem vám, pokud by to okno mezi koupí a darováním mělo být větší než je lhůta pro registraci.
Obdarovanému samozřejmě hrozí taky. Pokud by to měl být problém, můžete využít méně vytížený úřad, případně podat poštou či DS. Můj osobní tip ale je, že takovéto věci vůbec nemají kapacitu řešit (přinejmenším momentálně), bylo to spíš jen tak okrajově, ale je dobré o tom vědět a pokud víte, že je po lhůtě, tak např. sledovat, co podepisujete, abyste se někde neupsal k zaplacení pokuty.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:změna majitele vozidla před prvním přihlášením
« Odpověď #7 kdy: 13 Prosince 2020, 20:51:28 »

Rozumím. Celá operace je naplánovaná tak, aby proběhla do 5-7 dní od podepsání kupní smlouvy u dealera. Podání přes DS mám v záloze.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:změna majitele vozidla před prvním přihlášením
« Odpověď #8 kdy: 28 Února 2021, 20:52:19 »

Tak nakonec je to úplně jedno, kdo, kde a jak vozidlo koupil. Soudružku úřednici zajímalo jen kdo je podepsanej pod žádostí a kdo jí dodá podklady (v mym případě rozhodnutí jiného orgána o tom, že dovezené vozidlo lze registrovat + vypsané výjimky).

A celý to trvalo jen o trochu dýl než dva měsíce.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.