30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Neoprávněné stání na chodníku - Praha  (Přečteno 6633 krát)

Charon

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
[?] Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« kdy: 11 Prosince 2020, 13:29:31 »

Moje auto si dovolilo být zadokumentováno jak stojí na chodníku a od Magistrátu města Prahy přišla výzva k uhrazení určené částky 300 Kč.
Výzvu jsem převzal oproti podpisu a běží 15 denní lhůta na zaplacení nebo napráskání řidiče.

Prosím o radu nebo nasměrování:
1.   Jak postupovat v tomto případě?
2.   Co udělat aby stejné výzvy v budoucnu neměly šanci, nebo nechodily?

Přikládám výzvu k uhrazení od Magistrátu.


Situace je zajímavá tím, že nejspíš vznikla na udání a tak pol. projela ulici a zadokumentovala všechny vozy na chodníku. Na lidské vysvětlení nedbala, řešení nenabídla a předala Magistrátu. Celá ulice Nad Botičem a Na Sedlišti obdržela výzvy.

K otázce 1)
Z pročteného zde usuzuji, že možná obrana je helmut který odcestoval do domoviny nebo zemřel. Potřebuji něco jednoduššího co se může použít opakovaně.
Má cenu napsat nějaký odpor a podpořit odložení? Podle poučení na straně 2 výzvy mají 60 dní  na zjištění důvodu zahájení  řízení o přestupku proti určité osobě. Když nebudou mít osobu a nepoužijí vlastníka vozu tak to budou muset odložit, nebo ne?

K otázce 2)
V ulici není kde parkovat a tak je rozšířenou praxí parkovat na chodníku. Na chodníku je místo aby projel kočárek, 1,5m to ale není. Stejně zde všichni chodí po silnici jako neschůdnější cestě. Chodník není kolem všech pozemků a přechází z asfaltového v travnatý, mnohdy je hůře schůdný.

-   Kam se podívat zda je místo bráno jako chodník, do katastru? Chodníky zde vznikly svépomocí, vlastník pozemku si ho oplotil a vytvořil chodník dle svých mozností. Asfalt, tráva, dlaždice,…
-   Kolik místa musí být vedle parkujícího vozu v obousměrně průjezdné ulici. Oblast není frekventovaná.
-   Má smysl vyžadovat po magistrátů či po kom zavedení značky na částečné parkování na chodníku?
-   V této části Prahy se mají zavádět modré zóny, nechci jejich zavádění podpořit. Situaci s parkováním zhorší.

« Poslední změna: 11 Prosince 2020, 13:32:50 od Charon »
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2020, 14:09:07 »

Naprosto běžná a tuctová věc, je to zde probíráno mnohokrát.
Jediné, co by u vás mohlo být zajímavé, je se domluvit a všichni udat jednoho řidiče.
Spojení může být i v případě prohry finančně výhodné, hlavně kdyby se nájezdy opakovaly.
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #2 kdy: 11 Prosince 2020, 14:37:37 »

Pasport komunikací by tady možná mohl pomoci.

Kam se podívat zda je místo bráno jako chodník, do katastru? Chodníky zde vznikly svépomocí, vlastník pozemku si ho oplotil a vytvořil chodník dle svých mozností. Asfalt, tráva, dlaždice,…

Chápu to správně, že tedy jde o oplocený soukromý pozemek, který má nějakou stavební úpravu (asfalt, tráva, dlaždice)?
IP zaznamenána

Charon

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #3 kdy: 11 Prosince 2020, 17:31:48 »

@asmodeus: udat jednoho řidiče neprojde, taková jednota není
Ted jde o to zda napsat a poslat odpor či něco jiného na odložení či se na to vykašlat. Jde o výzvu na kterou se reagovat nemusí, ale je to vhodná strategie? Chápu, že je to běžná situace, ale byl bych rád za nasměrování.

@ Nikdo Nikdovič:
Pasport komunikací – prohrabal jsem web městské části a pasport komunikací tam není. Je nějaká centrální stránka kde by to mohlo být?

Chodník je mimo oplocenou část vedle vozovky, jen ho neudělalo město ale v průběhu let vlastníci zahrad a nemovitostí. Někdo chodník neudělal a má tam zelenou plochu, někdo udělal asfaltový povrch a oddělil to pruhem kostek od vozovky, další udělal chodník z kostek.
IP zaznamenána

plešoun

  • Příspěvků: 193
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #4 kdy: 11 Prosince 2020, 18:30:19 »

Něco jako pasport komunikací se dá najít na stránkách geoportalpraha.cz

Ve Vašem případě podle toho co píšete by stálo za to zjistit, zda je předmětný pozemek skutečně součást komunikace - pokud ne, byl by to pak zábor veřejného prostranství, na což by neměl jít uplatnit přestupek provozovatele (sprdel). (Hrozí tam ale vyšší pokuta, v případě že bude znám řidič, na to pozor.)
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #5 kdy: 11 Prosince 2020, 19:23:59 »

Co je přesně na výzvě k zaplacení - jak to úřad klasifikuje? (viz příspěvek od plešoun)
Lhůta pro zaplacení je 15 dní od doručení, lhůta pro napráskání řidiče 60 dní od okamžiku, kdy se o údajném přestupku úřad dozvěděl.


IP zaznamenána

Charon

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #6 kdy: 12 Prosince 2020, 08:53:19 »

@plešoun, bezvadný odkaz. Je to tedy podle geoportalpraha.cz chodník nebo parková cesta, tak že chodník. Aspoň v místě kde jsem stál. Před jiným domem by to byla komunikace, ale moje auto bylo na chodníku.

@asmodeus. Úřad to klasifikuje jako "zastavení a stání na chodníku v míste, kde takové uživaní chodníku není zákonem stanoveno"
Máte všímavé oko. Lhůta 60 dní pro napráskání řidiče a šetření úřadu začína podle výzvy běžet okamžikem kdy se Magistrát o přestupku dozvěděl. Je to tedy od okamžiku kdy Magistrát obdržel od příslušného orgánu (policie) skutkové zjištění (to bude ve spisu, ale jít se mi nahlížet zatim nechce a upozornovat na sebe), nebo je to od okamžiku kdy příslušný organ (policie-státní subjekt) skutkové zjištění zadokumentoval, to jest 14.11.? Jde mi o možnost uspěšného napadnutí, pokud by začali řízení až po 60 dnech.

Ještě jsem si všimnul, že ve výzvě je nesprávně uvedeno jméno ulice (jiné jméno), číslo orintační (uliční, modré) sedí, číslo popisné není uvedeno. Předpokládám, že mají fotku a tak lze dohledat kde auto stálo. Ale nedokážou tím, že auto stálo tam co tvrdí ve výzvě.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #7 kdy: 12 Prosince 2020, 15:56:43 »

Bylo to tady mnohokrát řečeno. Na parkovací výzvu od MHMP je nejlépe vůbec nereagovat. Obvykle se nic nestane.
Pokud přeci jenom překlopí na SPRDEL stačí se odvolat. Odvolací orgán je ministerstvo dopravy a tam to shnije.

Dříve jsem při stání na chodníku cca 55 dní od přestupku nebo 14 den od převzetí výzvy (podle toho co nastalo později) odesílal něco ve smyslu :

"Dne DD.MM.RRRR HH:MM vozidlo SPZ XXXXXXX na uvedeném místě nouzově odstavil pan  MOJE_JMENO, bytem MOJE_ADRESA, narozen MOJE_DATUM_NAROZENI."

a také se nikdy nic dalšího nedělo.
« Poslední změna: 12 Prosince 2020, 16:02:48 od pk202 »
IP zaznamenána

Charon

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #8 kdy: 14 Prosince 2020, 09:40:50 »

@pk202: díky, to zní dobře.

Tak mi napadá, zda policie nepotřebovala nahonit počet rozdaných pokud - oznámení. V době Covidu se jim určitě nechce ztotožnovat a buzerovat řidiče aby na ně něco neprskli a tady získali spoustu oznámeních.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #9 kdy: 14 Prosince 2020, 10:01:39 »

Odvolací orgán je ministerstvo dopravy a tam to shnije.
Nerad bych maloval Humla na zeď, ale vypadá to, že MD už není černá díra.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #10 kdy: 14 Prosince 2020, 11:49:27 »

Evidentně tam čistí frontu, ale pořadí je záhadou. Vím o několika rozhodnutích, např.:

Datum rozhodnutí MD |Datum podání odvolání |Dnů na rozhodnutí |Výsledek
31.7.202019.12.2019225Zamítnuto
25.11.202020.7.2020128Zamítnuto
30.11.202025.9.20171162Zastaveno
8.12.20203.1.20181070Zastaveno

Samozřejmě tam malou roli hraje, za jak dlouho bylo odvolání doručeno SO1 a za jak dlouho MHMP předal spis MD. I tak to vypadá, že frontu nepromlčených věcí nejprve vyprázdnili (čím novější odvolání, tím rychleji je vyřízeno) a teď se snaží úplně vyčistit stůl. Vyprazdňování fronty pojali hodně "odvážně", vydaná rozhodnutí jsou obsahově poměrně otřesná s výjimkou těch, kterými zastavují řízení z důvodu zániku odpovědnosti. Těch ještě několik očekávám.
IP zaznamenána

Charon

  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #11 kdy: 09 Února 2021, 19:10:34 »

Bylo to tady mnohokrát řečeno. Na parkovací výzvu od MHMP je nejlépe vůbec nereagovat. Obvykle se nic nestane.
Pokud přeci jenom překlopí na SPRDEL stačí se odvolat. Odvolací orgán je ministerstvo dopravy a tam to shnije.

Dříve jsem při stání na chodníku cca 55 dní od přestupku nebo 14 den od převzetí výzvy (podle toho co nastalo později) odesílal něco ve smyslu :

"Dne DD.MM.RRRR HH:MM vozidlo SPZ XXXXXXX na uvedeném místě nouzově odstavil pan  MOJE_JMENO, bytem MOJE_ADRESA, narozen MOJE_DATUM_NAROZENI."

a také se nikdy nic dalšího nedělo.

Nechci to zakřiknout, ale použil jsem taktiku napráskat sám sebe. Zatim je klid.

Bohužel přišel další dopis o dalším nedovoleném stání na chodníku a to 19.12. Mam za to, že již jsem na chodníku nestál, ale kdo si to má po takové době pamatovat. A asi budou mít fotku, jak jinak by to prokazovali?

Vždy když udávám sám sebe, tak mám nepříjemný pocit. Prosím, jaký je pak postup obrany v případě napráskání sama sebe 55 den po přestupku?

Varianty
1) Na základě udání nestihnou přiřadit přestupek řidiči do 60 dnů a řidič je nepostižitelný a provozovatel také.
2) Na základě udání zjistí viníka řidiče a toho pokutují, v spisu bude uvedeno zjištění viníka do 60 dnů (tim spíš, že nevím kdy se na úřadu o přestupku dozvěděli, jak dlouho to MP držela u sebe).
3) Dopis s napráskáním dostanou od pošty pozdě, 61 den od okamžiku co se o přestupku dozvěděti. To je asi stejný případ jako by nic nedostali.

Jak se pak bránit když jsem se udal?

Zapátral jsem a MP jezdí do našich ulic na udání, máme tady prazita který ulice projíždí na kole a udává. MP pak musí reagovat a posílá to na úřad.  Soused dokonce vydržel 9 výzev k zaplacení, pak došel na úřad a dohodl se na zaplacení jedný, ostatní mu odpustili. Z taho vyvozuji, že sami to moc řešit nechtějí, tak proč jim nepomoct.
« Poslední změna: 09 Února 2021, 19:17:17 od Charon »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #12 kdy: 09 Února 2021, 20:05:40 »

1) Tohle je podle mě totální blábol. Rád se nechám opravit někým znalejším, ale podle mě
a) nesmí zahájit sprdel do 60 dní (musí vyšetřovat řidiče, tedy čekat u kávy)
b) řízení s řidičem naopak mohou zahájit třeba měsíc po včasném a přípustném udání
2) To, kdy se úřad dozvěděl o přestupku můžete zjistit nahlédnutím do spisu, nebo i InfZ dotazem, zde však riskujete, že informaci neobdržíte včas
3) Máte smůlu. Je vaše starost jako provozovatele, aby měli řidiče na stole do 60 dní.

Jinak vzhledem k tomu, že se jedná MHMP, tak pravděpodobně vyhrajete (nic se nestane), ALE.. to, že s vámi zatím nic nezahájili, vůbec nic neznamená. Tipuju, že je to tak měsíc a půl od doby, co jste se udal. Přičemž mají rok na to, aby zahájili s udaným řidičem řízení..

K postupu obrany vám můžu říct hlavně to, že už nikde mimo podání vysvětlení nesmíte v rámci řízení říct, že jste řídil vy. Zbytek je otázka kreativity.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

flesh

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #13 kdy: 10 Února 2021, 09:47:18 »

K poznámce, že si nejste jistý, zda jste tam vůbec stál na chodníku bych uvedl, že moje zkušenost je, že Vám na úřadě spis ukážou. Kdysi jsem rovněž dostal výzvu za stání na chodníku (dokonce jsem to tu řešil, nakonec jsem zaplatil odpustek) a nebyl problém s ukázáním - a to jsem přišel neohlášený (na malém městě do 30 000 obyvatel). Jakožto provozovatel vozidla jste účastníkem řízení, takže na to nárok máte (měl jsem tehdy někde poznamenaný i nějaký paragraf či jiné vyjádření, kdyby dělali problémy). Navíc pokud si tam nejdřív zavoláte a vytvoříte dojem, že se chcete nechat oškubat, tak vám IMO vyhoví rádi.

BTW: 300 je super, tady na divokém severu se za tento zločin inkasuje 700,-.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné stání na chodníku - Praha
« Odpověď #14 kdy: 10 Února 2021, 09:53:12 »

Jakožto provozovatel vozidla jste účastníkem řízení, takže na to nárok máte (měl jsem tehdy někde poznamenaný i nějaký paragraf či jiné vyjádření, kdyby dělali problémy).
Těžko může být účastníkem řízení v době, kdy žádné správní řízení neběží. Nahlížet ale jde z důvodu právního zájmu (což jako provozovatel má).
IP zaznamenána