30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Může mi úředník obce vstoupit na pozemek za účelem kontroly?  (Přečteno 3180 krát)

jvms

  • Příspěvků: 192
    • Zobrazit profil

Dobrý den, potřebuji poradit v situaci, která aktuálně nastala.

O co jde: Jedná se o 8 rekreačních chat, vždy 4 a 4 oddělené potokem. Všichni mají žumpy, ale nikdo je pořáně nevyváží. Takže se obsah čerpá na zahradu a nebo rovnou do potoka. Také tchán to tak dělal, ale protože je nejvýše a sousedům to vadilo (2 bývalí policajti, kteří ale vesele vypouští dále), tak již má asi 6 let plně funkční čistírnu odpadních vod, na kterou jsme dostali stavbní povolení a povolení k vsakování odpadních vod na pozemku. Vše, včetně projektu a všeho okolo máme naprosto legálně.

Informace JPP a od tchýně, takže reálné, ale mírně zkreslené: Teď přišlo udání na úřad (prý okresní hygiena, která to předala místní obci), že někdo viděl jednoho toho spodního souseda někdo viděl, jak čerpá sračky do potoku (dobře mu tak ;D). A už začaly chodit obsílky, že se to všechno bude projednávat a kontrolovat.

Takže mé dotazy:
1. Může přijít kontrola (pravděpodobně z obce) jen tak na pozemek s ČOV bez ohlášení? Pozemek je oplocen a uzamčen.
2. Musí se kontroloa předem hlásit?
3. Musí mít kontrola nějaký konkrténí důvod a nebo to může být jen kontrolní kontrola?
4. Je vůbec povinnost vpustit úředníka obce na pozemek? I kdyby se jednalo o úředníka stavebního úřadu a nebo odboru životního prostředí?
5. Projednává se taková věc podle správního řádu a nebo je na to jiný předpis?
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 739
    • Zobrazit profil
Re:Může mi úředník obce vstoupit na pozemek za účelem kontroly?
« Odpověď #1 kdy: 15 Listopadu 2020, 07:49:02 »

Myslím, že jen tak tam nevlezou a navíc ne k Vám (práci navíc neradi a tudíž s čističkou Vás nejspíše vyloučí jako podezřelého).

Každopádně ale bych měl strach z výsledků případných rozborů, pokud Vás chce někdo potahat. Kdysi (cca 15-20 let zpátky) jsem byl něco dělat jako dodavatel v jednom výzkumáku a tam dělali rozbory půdy atd. S tím týpkem tam jsme se dali do řečí, protože jsem chtěl stavět a neměl jsem konkrétní parcelu, takže čistička také hrozila, nebude-li kanalizace. No a týpek říkal, že se tam najde všechno i neškodné. Stačí, aby osazenstvo žralo multivitamíny a minerály a už tam naskáčou různé kovy (nehledě na bakterie, kterým stačí, aby domem proběhla angína a antibiotika a čistička je v hajzlu). Dříve byla žumpa s trativodem a kolem zelenější tráva a všechno bylo ok. Dneska je z toho věda a furt něco hrozí.
IP zaznamenána

ax

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Může mi úředník obce vstoupit na pozemek za účelem kontroly?
« Odpověď #2 kdy: 15 Listopadu 2020, 19:33:21 »

Tak stavební úřad k Vám může. Ale ti pouze můžou kontrolovat skutečný stav stavby. tzn. pokud nemáte v žumpě přepad apod..
Pokud jim to neumožníte - pokuta.
Životní prostředí nevím. Teoreticky si stavební úřad může kohokoliv přizvat (hasiči, hygiena) tak by mohli přijít s ním.



§ 172
Vstupy na pozemky a do staveb

(1) Pověřený zaměstnanec stavebního úřadu, orgánu územního plánování a orgánu obce (dále jen "oprávněná úřední osoba")52), pokud plní úkoly podle tohoto zákona, je oprávněn vstupovat na cizí pozemky, stavby a do staveb s vědomím jejich vlastníků při

a) zjišťování stavu stavby a pozemku,

b) opatřování důkazů a dalších podkladů pro vydání správního rozhodnutí nebo opatření.

(2) V případě bezprostředního ohrožení života nebo zdraví osob či zvířat, které nastalo v souvislosti s přípravou a prováděním neodkladného odstranění stavby, nutných zabezpečovacích prací nebo vyklizení stavby ve veřejném zájmu, může oprávněná úřední osoba vstoupit na pozemek, stavbu a do stavby i bez vědomí jejich vlastníka. O tom musí vlastníka bez zbytečného odkladu informovat a uvést důvody, které k tomu vedly.

(3) Do obydlí může oprávněná úřední osoba vstoupit, jen pokud je to nezbytné pro ochranu života, zdraví nebo bezpečnosti osob. Pokud je obydlí užíváno také pro podnikání nebo provozování jiné hospodářské činnosti, může do něj oprávněná úřední osoba vstoupit též, je-li to nezbytné pro plnění úkolů veřejné správy podle tohoto zákona. Uživatel obydlí je v uvedených případech povinen oprávněné úřední osobě vstup do obydlí umožnit.

(4) Oprávnění ke vstupu se prokazuje zvláštním průkazem, ve kterém je uvedeno jméno, příjmení, zaměstnavatel a funkce oprávněné úřední osoby, rozsah oprávnění a vymezení platnosti průkazu. Průkaz musí být opatřen otiskem úředního razítka a podepsán s uvedením jména, příjmení a funkce osoby, která pověření vydala. Pokud je to třeba, přizve oprávněná úřední osoba na pozemek, stavbu a do stavby znalce, autorizovaného inspektora nebo pověřeného pracovníka dotčeného orgánu, popřípadě další osoby z důvodu jejich odborných znalostí. Vlastník je povinen umožnit pro účely podle odstavce 1 vykonání nezbytných zkoušek a měření použitím nezbytných technických zařízení či prostředků. Oprávněné úřední osoby i přizvané osoby jsou povinny dbát, aby při vstupu na pozemek, stavbu nebo do stavby nedošlo ke škodě, které bylo možno zabránit.

(5) Pokud vlastník pozemku nebo stavby bude bránit vstupu oprávněné úřední osobě nebo jí přizvané osobě, může mu stavební úřad rozhodnutím, které je prvním úkonem v řízení, umožnění vstupu nařídit. Odvolání proti takovému rozhodnutí nemá odkladný účinek.

(6) Zvláštní právní předpisy o vstupu na pozemky nebo do staveb v okruhu zájmů obrany, bezpečnosti nebo jiného zájmu státu nejsou dotčeny.

§ 173
Pořádková pokuta

(1) Stavební úřad může rozhodnutím uložit pořádkovou pokutu do 50 000 Kč tomu, kdo závažným způsobem ztěžuje postup v řízení nebo provedení kontrolní prohlídky, anebo plnění úkolů podle § 172 tím, že

a) znemožňuje oprávněné úřední osobě nebo osobě jí přizvané vstup na svůj pozemek nebo stavbu,

b) na výzvu stavebního úřadu se nezúčastní kontrolní prohlídky, ač je k tomu podle tohoto zákona povinen.

(2) Pořádkovou pokutu do 50 000 Kč může stavební úřad uložit vlastníku technické infrastruktury, který neposkytl nezbytnou součinnost podle § 161 odst. 2, ačkoli byl k tomu vyzván.

(3) Při ukládání pořádkové pokuty podle odstavců 1 a 2 se postupuje podle ustanovení správního řádu o pořádkové pokutě53).
IP zaznamenána

zdesu

  • Příspěvků: 321
    • Zobrazit profil
Re:Může mi úředník obce vstoupit na pozemek za účelem kontroly?
« Odpověď #3 kdy: 16 Listopadu 2020, 07:54:55 »

A stavební úřady velice často těchto paragrafů zneužívají, zejména pokud chtějí vstoupit do obydlí. Jako nepoučený jsem pustil do baráku kontrolu ze stavebního úřadu na základě výzvy podle § 172 (3) s vyhrůžkou pokuty podle § 173, zda jsem zazdil větrací otvor z koupelny vedoucí na sousedův pozemek. Mezi čtyřma očima mi úřednice řekla, že jsem je tam vůbec pouštět z tohoto důvodu nemusel.
To byl poslední úředník tohoto státu který mi vlezl do domu.
IP zaznamenána

Sturmgewer44

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Může mi úředník obce vstoupit na pozemek za účelem kontroly?
« Odpověď #4 kdy: 22 Listopadu 2020, 18:40:08 »

Takže pokud ouřadu nepustím musí mne dle par.172 odst.5 nařídit rozhodnutím. To tedy bude muset být počitám písemná výzva se vším všudy?
IP zaznamenána