30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: jak zabít o.p.s.  (Přečteno 2386 krát)

martye

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
jak zabít o.p.s.
« kdy: 03 Listopadu 2020, 12:15:40 »

Ahoj,
rád bych místní osazenstvo poprosil o radu, je-li to možné.

cca 15 let je v rejstříku zapsaná jedna obecně prospěšná společnost. Asi první polovinu života dotyčná o.p.s. vykonávala činnost, na kterou byla zřízena (nějaké vzdělávací aktivity pro děti), když však relevantní lidé odišli z VŠ, tak činnost postupně odmuřela. Teď o.p.s. jen tak visí v rejstříku, nikdo do něho nic nezasílá (a vlastně ani nikdy nezaslal), účet v bance již zřejmě velmi dávno sežrali poplatky a banka ho pravděpodobně již dávno zrušila a v místě sídla o.p.s. o ní taky již nikdo nic neví.
o.p.s. založila jedna PO a 2 FO ze zahraničí, ve správní radě a dozorčí radě jsou pouze občané z vedlejšího státu

Cílem je dotyčné o.p.s. ukončit život, pokud možno bezbolestně a bez následků pro všechny zúčastněné strany.  Tajně jsem doufal, že její stav si již dávno všimne někdo na rejstříkovém soudu a zruší ji z moci úřední, ale to se nějak nechce stát. Co by ste doporučovali prosím? bonz na rejstříkový soud? nebo to, aby se všchni členové orgánů (alespoň SŘ) vzdali své funkce (je to vůbec možné bez ingerence zakladatelů?)? nebo jak na to?

moc díky za rady

m.

IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 420
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #1 kdy: 03 Listopadu 2020, 13:32:24 »

martye parkuje svý starý auto furt na zákazu, určitě má exekuce a bydlí na úřadě, jeho vrak akorát všechny obtěžuje a nikdo s tim nic nedělá, navíc ho sousedi už delší dobu neviděli a furt má nějaký lístky za stěračem. Bude dobrej nápad mu pod to nalejt vyjetej olej a zavolat policii aby to odtáhli? Už tam stojí celkem dlouho a o auto se moc nestara ani s nim nejezdí, navíc má ještě letní gumy.
« Poslední změna: 03 Listopadu 2020, 13:34:52 od .qoyi »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

martye

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #2 kdy: 03 Listopadu 2020, 13:42:41 »

no...tesně mimo...co když to auto patří mému bratrovi, který již v CZ nežije a nechce po sobě nechat bordel?

o.p.s. je založená mně blízkými osobami, já jsem členem DR. Jsem však jediný ze všech v ČR a víceméně mi bylo uloženo se toho nějak bezbolestně zbavit bez toho, aby bylo třeba platit likvidátora a pod. tak zjišťuji, co se dá
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 420
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #3 kdy: 03 Listopadu 2020, 13:48:30 »

Jo tak to je jina, to ste mel napsat rovnou. :D :)
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #4 kdy: 03 Listopadu 2020, 14:10:01 »

Tak v tom případě se mi jeví jako nejšetrnější zrušit opsku oficiální cestou, např. rozhodnutím správní rady. Správní rada pak jen musí ustavit likvidátora, opska se zlikviduje a pak vymázne s rejstříku.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #5 kdy: 03 Listopadu 2020, 14:15:59 »

IZS +1

Jsem však jediný ze všech v ČR a víceméně mi bylo uloženo se toho nějak bezbolestně zbavit bez toho, aby bylo třeba platit likvidátora a pod. tak zjišťuji, co se dá
Má-li společnost zaniknout bez právního nástupce, tak to bez likvidace AFAIK nejde. Na druhou stranu, je-li už, jak tvrdíte, dávno de facto mrtvá a maximálně je potřeba ověřit a případně vypořádat vztah s bankou, nebude to nic složitého. Likvidátorem můžete být klidně sám, pokud nikoho nechcete platit.
IP zaznamenána

martye

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #6 kdy: 03 Listopadu 2020, 15:44:22 »

toho jsem se trošičku bál. Vzhledem k tomu, že jde o dost specifický typ osoby, tak ještě si dovolím pár dotazů.

Jak si tak čtu zákon o OPS (ja vím, že je zrušený, ale v NOZ se uvádí, že pro existující ops se postupuje dle tohoto zákona stále...platí to i pro likvidaci?), tak k provedení likvidace v "naší režii" je nutná správní rada - §9 zák. 248/1995. V tomto případě však  funkční období SŘ uplynulo již dávno a novou nikdo nejmenuje. Je možné použít §8 ods. 4 tak, že např. jeden ze zakladatelů napíše podání na soud ve významu, viz dále?

Drahý soude,
ops již delší dobu nefunguje, nemá žádný majetek, možná nějaké drobné dluhy, žádám tedy o její likvidaci a pokud možno, jmenuj likvidátorem martyeho

s úctou
zakladatel_1

vytře si s tím soud prdel, nebo jmenuje martyeho? Nevypomstí se to zakladateli, že po něm soud bude chtít zaplatit poplatek?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #7 kdy: 03 Listopadu 2020, 16:18:41 »

Jen v rychlosti, mohl by vám pomoci § 12 odst. 5 ZOPS
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #8 kdy: 03 Listopadu 2020, 18:23:54 »

martye: právě proto se musí ustanovit likvidátor, který musí zevidovat veškeré závazky a pohledávky subjektu. Jakmile soud upozorníte na existenci dluhů, situaci si tím zkomplikujete a soud si může o to pečlivěji ověřovat, zda-li jste osobou vhodnou k likvidaci. Soudu byste měl zároveň doručit prohlášení likvidátora (že souhlasí s tímto ustanovením do funkce a prohlášení, že splňuje potřebné požadavky).
Také existuje možnost si na to najmout specializovanou firmu, ale to už stojí nemalé peníze…
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #9 kdy: 04 Listopadu 2020, 05:37:19 »

toho jsem se trošičku bál [...]
Likvidace osoby, která nemá žádné živé právní vztahy, a především žádné věřitele, není proč se bát. A už vůbec bych do toho netahal soud (nad rámec rejstříkové agendy, tedy nejdřív zápisu likvidace, a po uplynutí zákonných lhůt výmazu). Nechat soudem opravit neobsazené orgány PO jen proto, aby ty pak mohly rozhodnout o likvidaci, sice asi jde, ale dává to podobný smysl, jako dentální hygiena den před popravou.

Jestli osoby zapsané v rejstříku žijou, tak je bez ohledu na to, že už jim mandát možná dávno zanikl, nechte podepsat příslušné rozhodnutí o zrušení společnosti a určení likvidátora, je to 1000x jednodušší, než to chtít po soudu, či dokonce bláhově doufat, že by to snad soud udělal sám od sebe. Samotná likvidace pak bude převážně formální - zápis likvidace do veřejného rejstříku, vyhotovení rozvahy a dalších účetních výkazů, 2x výzvu věřitelům do obchodního věstníku, sepsání závěrečné zprávy a pak samotný výmaz. Ovšem doporučuju najít nějakého právníka či ekonoma, který už to někdy dělal, a pokud to rovnou neoutsourcovat (v takto jednoduchém případě by to nemuselo být nijak extra drahé), tak to aspoň konzultovat. Ne že by to nešlo nějak splácat vlastními silami a s pomocí google, ale strávíte tím tolik času, že se to nevyplatí (nemáte-li dalších 10 o.p.s. k likvidaci v záloze).
IP zaznamenána

martye

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:jak zabít o.p.s.
« Odpověď #10 kdy: 05 Listopadu 2020, 00:17:18 »

díky moc tedy za rady, zkusím se po někom porozhlédnout
IP zaznamenána