30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Informační radar není pouze informační, ale ....  (Přečteno 9422 krát)

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 628
    • Zobrazit profil
Informační radar není pouze informační, ale ....
« kdy: 20 Listopadu 2020, 17:28:40 »

V jednom městě se objevilo cca 5ks takzvaných informačních radarů, které ukazují rychlost vozidel. Při jedné z mých mnoha pracovních činností jsem si všiml, že nad číslicemi ukazujícími rychlost je uvnitř tabule schovaný objektiv. Drobnou úpravou jsem znemožnil objektivu něco "vidět", na měření rychlosti to nemělo žádný vliv. Po jednom dni od úpravy jsem dostal informaci, že je nějaký problém s výhledem. Po telefonické domluvě s firmou, která radary montuje jsem se dověděl, že radar pořizuje obrazová data, která předává policii. Nezjišťoval jsem jestli foto, nebo video a jestli MP nebo SP. Data samotná nejdou použít ke stíhání řidičů. Ani nevím proč, prostě mě to vytočilo  >:( Uvažuji o žádosti podle Zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a to:
1. kolik radary stály
2. kdo je majitelem radarů
3. jaká data radary sbírají
4. kam jsou data odesílána
5. jsou data odesílána šifrovaně
6. jsou data ukládána šifrovaně
7. pokud jsou používána obrazová data, tak za jakým účelem jsou pořizována, protože pro statistické použití stačí data textová, které sbírají radary bez kamer.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #1 kdy: 20 Listopadu 2020, 18:33:12 »

8. Kdo má k datům přístup
9. Jak dlouho jsou uchovávány
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #2 kdy: 20 Listopadu 2020, 19:01:38 »

Když mi sdělíte do SZ přesnější údaje, rád tyto informace za vás z MP a MěÚ vydoluji.. je to už takovej můj koníček  :)
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #3 kdy: 20 Listopadu 2020, 20:50:06 »

Pak prosím o zveřejnění zde. Děkuji.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 628
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #4 kdy: 21 Listopadu 2020, 18:46:34 »

Když mi sdělíte do SZ přesnější údaje, rád tyto informace za vás z MP a MěÚ vydoluji.. je to už takovej můj koníček  :)
Zdravím, milerád Váš koníček podpořím, protože mě možná čeká nějaká taškařice na tomto úřadě, tak nebudu mít černý puntík  ;)
Antiradar mně tyhle cedule hlásil, dokonce hlásí i kamery u buzeračních semaforů, tak jsem toto pásmo vypnul. No nic, zase ho zapnu  :(
IP zaznamenána

Jojoba

  • Příspěvků: 435
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #5 kdy: 21 Listopadu 2020, 19:20:10 »

Měřící tabule - eště před pár lety byl stav takový, že nepatřily mezi certifikovaná měřidla ( rychlosti ) a tudíž nešlo za ně pokutovat..... nasvědčovala tomu i absence kalibrační příčné čáry před nimi na vozovce, něco jako jsou před kamerami na úsekáčích....
Možná již utahování šroubů pokročilo, ale zatím mne minulo ( mám jiné hříchy )........ >:(
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #6 kdy: 21 Listopadu 2020, 20:27:44 »

nasvědčovala tomu i absence kalibrační příčné čáry před nimi na vozovce, něco jako jsou před kamerami na úsekáčích....
Radar čáry nepotřebuje.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #7 kdy: 21 Listopadu 2020, 20:44:32 »

Prudící InfZ podána, mimo jiné i s otázkou, jestli se jedná o automatizovaný technický prostředek bez obsluhy ve smyslu ZPPK.

Číkus > Hlavně pokud se nepletu, tak stacionární radary (např. Ramer 10P) jsou většinou poměrně velké krabice, zatímco tyhle info cedule mají většinou jakousi malou kamerku a infrared přisvícení.

Dotázek mimo - existují i lidarové informační cedule?
« Poslední změna: 21 Listopadu 2020, 20:47:21 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 628
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #8 kdy: 22 Listopadu 2020, 17:29:43 »

Našel jsem typ, který byl měl být totožný a namontovanými (když bude možnost, zkusím na krabici omrknout štítky). Prohledal jsem registr smluv i transparentní účet města, ale položku radary jsem nenašel. 
https://www.gemos.cz/data/letak-mereni-rychlosti.pdf
https://www.gemos.cz/varianty.php
Přísvitu jsem si nevšiml. V přiloženém *.pdf je zmínka o dokumentaci dopravních přestupků, ale je tam hvězdička, která odkazuje na nějakou vysvětlivku, kterou jsem nenašel. Přenos dat pomocí mobilních operátorů se dá považovat za šifrovaný?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #9 kdy: 22 Listopadu 2020, 17:39:53 »

Ano, přenos dat přes operátora je šifrovaný, navíc je velmi pravděpodobné, že data jsou šifrována ještě jednou na softwarové (aplikační) úrovni.

Jinak to s tím záznamem dopravních přestupků bych chápal asi tak, že výrobce defacto deklaruje, že je ready pro záznam dopravních přestupků, nicméně z legislativních důvodu to zatím není (nebo je?..) možné.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2020, 17:54:10 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #10 kdy: 22 Listopadu 2020, 18:13:19 »

SYDO Traffic jsou úsekovky, takže bez druhé kamery a čar na zemi je to podle mě k ničemu. Dovedu si představit, že obec využije funkci sběru statistických dat k vyhodnocení, jestli a kde se úsekovka vyplatí.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2020, 18:18:24 od IZS »
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 628
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #11 kdy: 23 Listopadu 2020, 19:22:20 »

To nic nemění na tom, že pokud jsou jim ty obrázky na hovno, tak proč je sbírají. Asi jsem trochu paranoik, ale chvíli by mně trvalo srovnat se s tím, že jakýkoliv můj průjezd z/do města je zachycen. Nebo budou vědět, že každé ráno je zachyceno x stejných aut jak překračují, tak bude další level klasické/inkasní měření. No, jsem zvědav jak to okecají.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #12 kdy: 23 Listopadu 2020, 19:23:52 »

Zeptejte se dle 106 jaka data jsou sbirana... pak nam to muzete sdelit.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #13 kdy: 27 Listopadu 2020, 07:24:08 »

Pravděpodobně sbírají data pro podporu zavedení úsekového měření z důvodu "zvýšení bezpečnosti" daného úseku. RZ vozidel jsou sbírány proto, aby byl vyloučen element opakujících/místních  hříšníků.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 628
    • Zobrazit profil
Re:Informační radar není pouze informační, ale ....
« Odpověď #14 kdy: 27 Listopadu 2020, 19:38:51 »

Pravděpodobně sbírají data pro podporu zavedení úsekového měření z důvodu "zvýšení bezpečnosti" daného úseku. RZ vozidel jsou sbírány proto, aby byl vyloučen element opakujících/místních  hříšníků.
Jsou to místa, kde je úsekové měření k ničemu. Jsou ve městě, na ulicích, kde je jedna odbočka za druhou. Jedině pokud by si vzali příklad ze Židlí, Rosic. . .  :x
IP zaznamenána