30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [advice] blikání při změně směru jízdy  (Přečteno 7950 krát)

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
[advice] blikání při změně směru jízdy
« kdy: 19 Listopadu 2020, 11:11:27 »

Zdravím, zaujalo mě https://tv.idnes.cz/domaci/kviz-chyby-blikani-ridici-krizovatky.V201015_170720_idnestv_smls

Hned v prvním scénáři se probírá blikání v případě, kdy hlavní směr vede do zatáčky, a řidiči tápou v tom, jestli když jedou rovně na vedlejší, mají blikat, nebo ne. Instruktor autoškoly říká, že ne, protože jedou rovně, naopak když hlavní silnice vede do zatáčky, tak vždycky blikat. Měl jsem dosud za to, že indikaci o změně směru jízdy používám, když měním směr jízdy, a směr jízdy je udáván značením. Pokud značení ukazuje, že hlavni silnice vede do zatáčky, tak neindikuji směr jízdy, protože neplánuji měnit směr jízdy. Pán ve videu ale používá směr jízdy jako pojem ve smyslu kam reálně ukazuje čumák auta, a když auto točí koly doprava, tak má blikat blinkr doprava. Vycházel jsem z toho, že podle par. 30 ZPPK není jízda po hlavní silnici do zatáčky samo o sobě úkonem, a proto není potřeba indikovat změnu směru jízdy. V opačném případě (a podle logiky pána ve videu) bych měl indikovat blinkrem změnu směru jízdy i po zahnuté okresce, kde není kam odbočit.

Jak to teda je?
« Poslední změna: 19 Listopadu 2020, 11:14:59 od mcsoap »
IP zaznamenána

pokutobijec

  • Příspěvků: 228
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #1 kdy: 19 Listopadu 2020, 11:31:37 »

Držím se zásady zdravého rozumu - používám směrová světla především intuitivně tak, aby ostatní účastníci mohli správně předvídat, kam zřejmě pojedu.

K situaci tři: pokud můžu jet do tří směrů (vlevo, rovně, vpravo), tak mi z toho jasně vychází, že doleva blikám, rovně nic, doprava blikám. A je fuk kde je hlavní/vedlejší, nebo jestli sjíždím na účelovou komunikaci, parkoviště apod.

Na okrsce bych se na to vysral: pokud v levotočivé zatáčce budete blikat doleva (a nepředjíždíte), budu předpokládat že budete sjíždět například na polní cestu. Pokud budete v pravotočivé zatáčce blikat doprava, budu předpokládat, že budete odbočovat např. na polní cestu, nebo budete stavět vozidlo u krajnice.

Co už ve videu nepadlo, ale mělo by: při změně směru jízdy nejdřív blikám, a až pak točím volantem. Ať to můžou ostatní vstřebat, že se chystám k nějakému úkonu.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #2 kdy: 19 Listopadu 2020, 11:50:42 »

Podle mě v zákoně není nic o tom, že by hlavní silnice udávala směr jízdy.

Stačí se podívat na klasický obrázek z autoškoly. Pokud nebudete na hlavní blikat, tak taky můžete způsobit nehodu, pokud by ten z pohledu chtěl jet rovně.



V zatáčkách se samozřejmě nebliká.

Mě by spíš zajímalo jaký vliv má nedání znamení o změně směru jízdy na viníka nehody. Protože známe úřady jak rozhodují. Kdo je na hlavní, tak viník není. Ale pokud to budu mít na kameře, že třeba ten modrý kamion neblikal a ani nebyl najetý k levému okraji vozovky. Já pojedu rovně z vedlejší a srazíme se?
Neví někdo o podobném případu?

« Poslední změna: 19 Listopadu 2020, 11:59:55 od cocomoon »
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #3 kdy: 19 Listopadu 2020, 12:07:16 »

Pokud by došlo na lámání chleba, viník bude ten z vedlejší. Druhý účastník dostane max. pokutu za směrovku.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #4 kdy: 19 Listopadu 2020, 12:18:51 »

Ale to by si pak měli předělat otázky v testech z autoškol. Protože v dané situaci se tam vždy uvádí, že auta pojedou společně.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #5 kdy: 19 Listopadu 2020, 12:57:25 »

V autoskole me ucili, ze pokud je na dodatkove tabulce zakriveni (a nebude to matouci kvuli jinym smerum, mam blikat. Popravde neznam oporu v zakone, ale dava mi to smysl, je to predvidatelne.
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 228
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #6 kdy: 19 Listopadu 2020, 15:19:37 »

@lerion +1

Osobně se snažím blikat hlavně tak, aby to co nejsrozumitelněji sdělovalo moje záměry (a to se někdy nekryje s předpisy). Někdy blikám i když nemusím, abych třeba dal čekajícímu autu signál, že opravdu sjíždím rovně z hlavní. Nebo abych dal v noci signál autu za mnou, že po krajnici jde nějaký těžko viditelný chodec. Někdy zase ne, třeba když objíždím ciklistu mezi různými odbočkami, nebo když okolo není nikdo, koho by to mohlo zajímat.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2020, 15:23:02 od mungo »
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #7 kdy: 19 Listopadu 2020, 16:29:48 »

Já blikám dle situace. Neblikám, když se vracím po předjetí do pravého. Levý blinkr dávám vždycky, když předjíždím. Neblikám, když není pro koho blikat, např. při výjezdu z kruháče, když na něj nikdo nechce najet.
Iritují mě lidé, co na výjezdu z kruháče neblikají, když tam stojí auta, co chtějí najet. Taky nechápu řidiče, co dávají levý při nájezdu na kruháč......
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 684
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #8 kdy: 19 Listopadu 2020, 16:57:45 »

Neblikám, když se vracím po předjetí do pravého.
Já blikám. Dávám najevo protijedoucím, že jsem něco objížděl. Já ale blikám hodně často, okolo auto neauto. Mám to tak zažité, ničemu to nevadí.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #9 kdy: 19 Listopadu 2020, 17:14:59 »

V autoskole me ucili, ze pokud je na dodatkove tabulce zakriveni (a nebude to matouci kvuli jinym smerum, mam blikat. Popravde neznam oporu v zakone, ale dava mi to smysl, je to predvidatelne.

A to mě právě ne.

Přístup můj: směr jízdy udává značení. Když jedu třeba na Horní Máslojedy a hlavní směr na Horní Máslojedy se v nějaké silničce stáčí, je mi to jedno. Jedu stále na Máslojedy, neměním směr jízdy, nechystám se udělat nic zajímavého, neprovádím žádný úkon, jako například odbočování na vedlejší komunikaci tím, že projedu křižovatku rovně. Pořád jedu po hlavní, a pokud neblikám, dá se předpokládat, že dále pojedu po hlavní. Toto pravidlo platí univerzálně, nejsou v něm žádné výjimky. Podle tohoto pravidla není potřeba blikat na okreskách, nebo řešit nějaké okrajové situace.

A teď přístup váš (a mnoha místních):
Blikám, pokud jsem na hlavní a ta vede do zatáčky. Když ale hlavní vede do zatáčky a nejsou tam žádné cesty, na které jde odbočit, tak neblikám. Když jedu po okresce, tak do zatáčky rovněž neblikám. Při vyjíždění z hlavní silnice na vedlejší silnici, která vede z hlavní silnice rovně, neblikám, přestože přejíždím z hlavní na vedlejší. Mě osobně tohle přijde jako naprosto praštěný labyrint nelogických pravidel, který dává hodně prostoru pro nepřesný výklad. Já třeba jedu po hlavní a auto předemnou najednou začne brzdit. Nakonec úplně zastaví. Žádné blinkry, nic. Nechápu co se děje, proč dáváme přednost protijedoucím. A on se najednou rozjede, protože celou dobu chtěl vyjet z hlavní silnice na vedlejší, která ale vede rovně. Pokud hlavní silnice někde na okresce vede do zatáčky a kříží se s polňačkou, tak teda blikáte do zatáčky nebo ne?

Ale pokud tady rozprava dopadne vyrazně ve prospěch toho druhého postupu, tak já svůj přístup změním a budu blikat podle směru auta, ve snaze aplikovat všechna ta pravidla výše.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2020, 17:17:13 od mcsoap »
IP zaznamenána

robertSVK

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #10 kdy: 19 Listopadu 2020, 18:46:00 »

Ideš na Horní Máslojedy, hlavná cesta  na ne sa stáča doľava, rovno je vedľajšia a ide na Dolní Máslojedy. Dáš blinker doľava?
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #11 kdy: 19 Listopadu 2020, 18:48:14 »

Chyba ve Vaší úvaze je v tom, že máte za to, že "jet po hlavní v křižovatce" je to nejdůležitější a neměnící směr a jakožto nejdůležitější a neměnící směr máte právo po ní jet neustále bez blikání. Je to špatně a je to nebezpečné, protože neblikáním na zahnuté hlavní nedáváte ostatním dostatečně najevo, kterou ze dvou možností hodláte udělat.

Pokud se hlavní stáčí doleva a vedlejší vede rovně a někdo na té vedlejší čeká a usoudí že neblikáte a pojedete rovně na tu vedlejší, tak Vám tam vjede. Podobně pokud se hlavní bude stáčet doprava a Vy ji budete i nadále projíždět bez blikání, dříve nebo později Vám tam zpoza rohu vletí chodec, který si bude myslet, že jedete rovně.

Having said that ... když hlavní zatáčí doleva a jediná vedlejší vede rovně, já jedu rovně a vidím na té vedlejší někoho čekat, typicky mu bliknu doprava, abych dal najevo, že nejsem z těch trotlů, co projíždějí po zahnuté hlavní bez blikání, :-) a že na mě nemusí čekat. Přijde mi to podobné jako při opouštění kruhového objezdu, vyjít ostatním vstříc.

Úvahy o blikání v zatáčkách na okreskách pak považuji za natahování argumentů do absurdna.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2020, 18:56:14 od solaris »
IP zaznamenána

robertSVK

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #12 kdy: 19 Listopadu 2020, 18:54:38 »

Presne na toto som mieril. Takto je úplne jasné, čo chceš robiť.
V zákone nie je nikde uvedená spojitosť spojitosť medzi znamením o zmene smeru jazdy a hlavnou alebo vedľajšou cestou.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #13 kdy: 19 Listopadu 2020, 20:23:17 »

Zmrdum, kteri neblikaji pri vyjezdu z kruhace, mam vzdy sto chuti urvat packu blinkru, protoze ji evidentne nepotrebuji. Jeste mam jednu teorii, a to sice, ze ridici vozidel registrovanych v Praze*, ridici BMW* a ridici AUDI* neblikaji proste z duvodu, ze tam tu packu v aute proste nemaj'.

*) nerad bych pausalizoval, ale z provozu mam napozorovano, ze v naproste vetsine se jedna o tato auta..
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:[advice] blikání při změně směru jízdy
« Odpověď #14 kdy: 19 Listopadu 2020, 20:28:14 »


Přístup můj: směr jízdy udává značení. Když jedu třeba na Horní Máslojedy a hlavní směr na Horní Máslojedy se v nějaké silničce stáčí, je mi to jedno. Jedu stále na Máslojedy, neměním směr jízdy, nechystám se udělat nic zajímavého, neprovádím žádný úkon, jako například odbočování na vedlejší komunikaci tím, že projedu křižovatku rovně. Pořád jedu po hlavní, a pokud neblikám, dá se předpokládat, že dále pojedu po hlavní. Toto pravidlo platí univerzálně, nejsou v něm žádné výjimky. Podle tohoto pravidla není potřeba blikat na okreskách, nebo řešit nějaké okrajové situace. ...

Vy jste opravdu drzitelem ridicskeho opravneni? Pokud ano, je to hodne smutny pribeh.

Pokud se ten Vas hlavni smer na Horni Maslojedy, kam jedete, staci doleva, rovne pokracuje vedlejsi silnice na Dolni Maslojedy a doprava odbocuje druha vedlejsi silnice na Stredni Maslojedy, tak podle toho Vaseho "univerzalniho pravidla" nebudete blikat? A kdyz pojedete do Strednich Maslojed? Budete blikat doprava? A co kdyz pojedete rovne do Dolnich Maslojed? To budete blikat kam? Vsema ctyrma?
IP zaznamenána