30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] Příkaz vhozen do schránky sousedovi se stejným příjmením - prošvihnutí lhůty  (Přečteno 6673 krát)

kacafirek

  • Příspěvků: 223
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil

Podána žádost o určení neplatnosti doručení písemnosti podle § 24 zákona č. 500/2004 Správního řádu, přiloženy kopie toho, co mi do schránky vhodil někdo ze sousedů – neoriginální obálka a vzkaz. Nyní přišlo sdělení SO: Provedli jsme reklamaci doručení písemnosti na České poště kam jsme zaslali i vaše podklady, bylo nám sděleno, že doručovací pracovnice si z důvodu velkého množství zásilek nepamatuje na průběh doručení na adresu X 24, avšak podle záznamů pošty byl poštou učiněn pokus doručit na adresu X24a, adresát nebyl ale zastižen, a požádal o dosílku na adresu Y 24. Poté byl učiněn pokus o doručení na adresu Y 24, adresát ale nebyl zastižen, a zásilka byla tudíž uložena na ukládací poště. Po ukončení úložní doby byla zásilka vložena do schránky na adrese Y 24. Adresa Y 24 byla po vaší reklamaci opětovně prověřena a bylo zjištěno, že schránka na této adrese je označena jménem D, dle sdělení pošty na adrese Y 24 nikdo s vaším příjmením nebydlí. Na základě uvedeného sdělení z pošty tedy vyplývá, že písemnost vám byla dodána na adresu Y 24, kdy jste o to dle výše uvedeného sdělení z pošty sám požádal. Tedy vám dle SO byla písemnost zaslána a doručena správně. Z toho důvodu je nutné se spojit s poštou a zjistit si a prověřit výše uvedené zjištěné skutečnosti. Zároveň vás žádáme, abyste se k výše uvedeným zjištěním písemně SO vyjádříl.

No tak to jsem z toho fakt jelen. Jen pro upřesnění, já bydlím na X 24a, někdo jim zavolá, že to mají doručit na Y 24, kde je úplně jiné jméno D, oni to tam vhodí a tvrdí, že mi bylo doručeno? To jsou teda fakt jak na poště tak u SO inteligenti…Tak teď nevím, co s tím.
« Poslední změna: 29 Března 2021, 08:08:40 od kacafirek »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil

Musíte vynaložit nějakou iniciativu také sám. Třeba tím, že navštívíte web České pošty, kde zjistíte, že dosílku lze zařídit prostřednictvím tiskopisu - tedy písemně: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/ostatni-sluzby/zmena-mista-dodani-dosilka-pro-vsechny-dosle-zasilky
Tedy požádat o ní telefonicky nejde a někdo tedy uvádí nepravdu.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil

Pokud na obálce bylo od začátku od úřadu napsáno 24 (dle https://www.30kmh.cz/index.php?topic=10294.msg112555#msg112555), tak žádné doručování na 24a nemělo a nemohlo nastat, takže celá ta fabulace o dosílkách je mimo.

Není mi moc jasné, proč se řeší neplatnost doručení písemnosti - to už jsme v procesu exekuce a reakci na ni, nebo jak?
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 223
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil

Musíte vynaložit nějakou iniciativu také sám. Třeba tím, že navštívíte web České pošty, kde zjistíte, že dosílku lze zařídit prostřednictvím tiskopisu - tedy písemně: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/ostatni-sluzby/zmena-mista-dodani-dosilka-pro-vsechny-dosle-zasilky
Tedy požádat o ní telefonicky nejde a někdo tedy uvádí nepravdu.
Máte pravdu. Děkuji za informaci. Prověřovat si postup při dosílce na webu České pošty mě nenapadlo, věřil jsm úředníkovi. Já jsem si to ale nevymyslel. Přikládám černé na bílem...Akorát nevím, jak se k tomuhle zmatku mám SO vyjádřit? Tvrdí, že mi bylo doručeno na moji žádost, kterou jsem nepodával, na jakousi cizí adresu Y24, kde vůbec nebydlím, ani tam není na schránce uvedeno moje jméno. Nechápu.
« Poslední změna: 01 Dubna 2021, 04:00:53 od kacafirek »
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 223
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil

Pokud na obálce bylo od začátku od úřadu napsáno 24 (dle https://www.30kmh.cz/index.php?topic=10294.msg112555#msg112555), tak žádné doručování na 24a nemělo a nemohlo nastat, takže celá ta fabulace o dosílkách je mimo.
Ano. Souhlas. Jen teď nevím, koho z fabulace podezříváte, jestli mě nebo úředníka? Na obálce bylo od začátku napsáno 24. Ve sdělení už ale úředník dokonce píše (odst. 2, řádek 9), že byl učiněn pokus o doručení na adresu X24a (toto je moje správná adresa), akorát nevím jak na to přišel, když na obálce bylo X24, takže buď fabuluje úředník nebo pošta, co mu to sdělila. Já to určitě nejsem.
Není mi moc jasné, proč se řeší neplatnost doručení písemnosti - to už jsme v procesu exekuce a reakci na ni, nebo jak?
Ano, máte pravdu. Tady jsem udělal chybu. Nejsme v procesu exekuce. Neměl jsem vůbec reagovat. Souhlasím s Vámi, že mi to nebylo vůbec doručeno, tudíž nemohlo nabýt právní moci. Měl jsem raději čekat, až pošlou "Vyrozumění k úhradě nedoplatku", a až pak reagovat. Co teď?
« Poslední změna: 01 Dubna 2021, 03:49:37 od kacafirek »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Tak si to shrňme. Byl vám doručován příkaz, podle všeho blbě. Vy jste v nějakém okamžiku (z vlákna neplyně přesně kdy) podal žádost o určení neplatnosti resp. pozdějšího data doručení dle § 24(2) SprŘ, což sice vycházelo z prvotních rad na fóru, ale na základě neúplných informací od vás (neobtěžoval jste se popsat, že úřad uvedl chybnou adresu, a pošta to pak asi hodila vašemu jmenovci ve vedlejším vchodě).

Optimálním postupem bylo tvářit se, že o žádném příkazu nevíte, a vyčkat další kroky úřadu, které by při troše štěstí přišly až po prekluzi odpovědnosti. Z toho, že jste podal nějakou žádost, lze dovodit, že nejpozději k okamžiku podání žádosti, resp. k datu, které v ní uvádíte, jste se s příkazem seznámil. Klíčová otázka tedy zní - podal jste zároveň s tou žádostí i odpor? Pokud ne, není co řešit, příkaz vám byl doručen a nabyl právní moci (kdy přesně byl doručen je fuk).

Pokud odpor byl podán, formálně nebylo na místě usilovat o určení skrz žádost podle § 24(2) SprŘ, ale pouze do odporu vysvětlit, kdy a za jakých okolností vám byl příkaz doručen a proč byl tedy odpor včasný. Žádost dle § 24 totiž řeší situaci, kdy podmínky pro doručení fikcí byly splněny, tedy normálně by bez dalšího úřad mohl považovat dopis za doručený, ale z nějakého závažného a omluvitelného důvodu na straně adresáta je na místě tvrdost toho institutu zmírnit (tedy podle zákona by bylo doručeno, ale z rozhodnutí úřadu na základě posouzení žádosti se určí, že nebylo, nebo k němu došlo později). Typickou situací je, že byl adresát dočasně mimo bydliště, ale nebylo to na takovou dobu, aby dávalo smysl si zařizovat dosílku či nějaké jiné opatření, nebo to nebylo plánované (např. dvoutýdenní dovolená, hospitalizace ...). Pokud ale SO doručoval blbě, fiktivně doručeno vůbec nebylo. Striktně vzato není o co žádat, jen je třeba ty okolnosti prokázat a bránit se standardními opravnými prostředky proti případným jiným závěrům, které by SO ohledně okamžiku doručení učinil. Přesto neuškodí i tak žádost podat, ale jen tzv. z procesní opatrnosti - úřad si zaúřaduje, a dává to víc možností jak obviněnému, ale i SO, jak se dobrat ke kýženému výsledku, je to i zkratka k SO2, protože o žádosti by měl SO1 rozhodnout předtím, než bude od (ne)doručení odvozovat nějaké další kroky, a proti rozhodnutí je možnost odvolání.

Vy jste tedy momentálně ve fázi, že žádost byla podaná, úřad o ní rozhoduje, opatřuje nějaké podklady a chce upřesnění. Jak už je výše řečeno, jestli jste nepodal odpor, jste v háji a nemá smysl se dál snažit. Jestli jste odpor podal, odpovězte úřadu, normálně, jak to bylo, není třeba žádné právničení. Uveďte v bodech (pokud to tak opravdu je), že

* vaše adresa (faktická i úředně evidovaná) je X24a, ale úřad na obálce chybně uvedl Y24 (můžete přiložit foto obálky), tedy od počátku doručoval chybně

* že vám není nic známo o pokusu doručení na adrese X24a ani žádosti o dosílku na Y24, jak tvrdí pošta v reakci na reklamaci, pokud někdo v tomto smyslu s poštou komunikoval, nebyl jste to vy a navrhujete, ať pošta doloží, kdo a jakým způsobem o údajnou dosílku požádal, jak byla ověřena jeho totožnost, resp. oprávnění takovou dispozici provést, a zda to bylo v souladu s poštovními podmínkami vztahujícími se k příslušné službě

Pokud to bylo ve skutečnosti nějak jinak, než jste sem napsal, tak viz výše, buď máte vlastní rozum a postup si upravte, nebo se nedivte (princip garbage in, garbage out, funguje univerzálně).
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 223
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil

Vy jste v nějakém okamžiku (z vlákna neplyne přesně kdy) podal žádost o určení neplatnosti resp. pozdějšího data doručení dle § 24(2) SprŘ…
Ano, bylo to před Vánoci 2020.
…což sice vycházelo z prvotních rad na fóru...
Ano, máte pravdu, vycházel jsem z prvotních rad fóru, tady jsem pojal myšlenku podat žádost o určení neplatnosti doručení a tady jsem se dostal na scestí.
…ale na základě neúplných informací od vás (neobtěžoval jste se popsat, že úřad uvedl chybnou adresu, a pošta to pak asi hodila vašemu jmenovci ve vedlejším vchodě).
Máte pravdu i v tom, já bych se „obtěžoval“, šlo ale o to, že jsem si v úvodu nevšiml, že na obálce zásilky od úřadu je chybně uvedeno 24 místo správného 24a, a všiml jsem si toho až na základě dotazů z fóra.
Optimálním postupem bylo tvářit se, že o žádném příkazu nevíte, a vyčkat další kroky úřadu, které by při troše štěstí přišly až po prekluzi odpovědnosti.
Ano, souhlasím, stala se chyba.
Klíčová otázka tedy zní - podal jste zároveň s tou žádostí i odpor?
Ne, odpor jsem nepodal, neboť jsem měl za to, že když žádám o určení neplatnosti doručení zásilky, tak i přesto, že ji mám v ruce, ji považuji za nedoručenou a proti nedoručené zásilce nemohu podávat odpor.
Pokud ne, není co řešit, příkaz vám byl doručen a nabyl právní moci…
Zde si dovolím s Vámi nesouhlasit. Podle mého názoru mi příkaz, i když se mi dostal do ruky, doručen nebyl. Je zřejmé, že správní orgán jej doručoval prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, ale do mé schránky mi byl vhozen evidentně někým jiným, což dle mého názoru správní řád neumožňuje (pravděpodobně jedním ze sousedů – což dokazuje i výše uvedené „Sdělení“ SO, podle kterého byl příkaz poštou vhozen na adresu Y 24, přitom má adresa je X 24a, kde jsem jej objevil, musel jej tedy do schránky vhodit někdo jiný než pošta). Pošta jej tudíž evidentně doručila někomu jinému, tento jej měl v ruce, otevřel jej a mohl jej teoreticky i zmanipulovat. To vlastně i vy sám uvádíte v následujícím odstavci, kde píšete, že „…Pokud ale SO doručoval blbě, fiktivně doručeno vůbec nebylo. Striktně vzato není o co žádat…“ Dodám tedy, chcete-li být konzistentní, není ani proti čemu podávat odpor.
Ohledně další taktiky mě tudíž napadá jediná věc. Dělat to, co doporučujete ve druhém odstavci vaší odpovědi. Na výše uvedené „Sdělení“ s výzvou k písemnému vyjádření se k uvedeným zjištěným skutečnostem nereagovat a „tvářit se, že o žádném příkazu nevím, a vyčkat další kroky úřadu, které by při troše štěstí mohou přijít až po prekluzi“. Mám pravdu? Jinak, jako vždy, děkuji hh za podnětnou reakci.
« Poslední změna: 02 Dubna 2021, 01:45:42 od kacafirek »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil

kacafirek> Jakmile se Vám příkaz (ať už jakýmkoli způsobem) dostal do rukou (a Vy to přiznal), byl doručen. Stíháte ještě podat odpor?

edit: Hint: žádost o prominutí zmeškání úkonu a nouzový stav.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil

K nahlodání Vašeho přesvědčení, že "příkaz, i když se mi dostal do ruky, doručen nebyl", doporučuji poslední větu par. 19 odst. 7 Správního řádu. Velice záleží na tom, co jste úřadu uvedl do té žádosti o určení neplatnosti doručení - například jenom že se k vám dostala od souseda prázdná obálka a moc byste chtěl vědět, co v ní bylo, nebo že v té obálce byl i ten Příkaz.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil

Zde si dovolím s Vámi nesouhlasit. Podle mého názoru mi příkaz, i když se mi dostal do ruky, doručen nebyl.

Bohužel slovy klasika můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme udělat... doručeno je totiž okamžikem, kdy jste se s dokumentem mohl prokazatelně seznámit. Což jste díky sousedovi mohl a příkaz tak nabyl právní moci i přes nedokonalé doručování.

Takže je to bohužel pasé a je zde vidět že spořit čas a práci s nahráním všech souvisejících dokumentů a uvedením všech i zdánlivě nepodstatných informací na fórum, se nemusí vyplatit.
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 223
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil

Jakmile se Vám příkaz (ať už jakýmkoli způsobem) dostal do rukou (a Vy to přiznal), byl doručen.
To podle mě přece nemůže být pravda. Je to někde černé na bílém?

Stíháte ještě podat odpor?
Jak bych mohl, vždyť podle hh – viz. víše – lhůta pro jeho podání již dávno uplynula.

edit: Hint: žádost o prominutí zmeškání úkonu a nouzový stav.
Máte na mysli to, že nouzový stav by se dal využít pro prominutí zmeškání úkonu podle § 41 správního řádu?
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 223
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil

Velice záleží na tom, co jste úřadu uvedl do té žádosti o určení neplatnosti doručení - například jenom že se k vám dostala od souseda prázdná obálka a moc byste chtěl vědět, co v ní bylo, nebo že v té obálce byl i ten Příkaz.
No, každopádně jsem tam uvedl číslo jednací toho příkazu, které je asi jedinečné. Takže LOST. Vzdávám to a jdu zaplatit.
« Poslední změna: 02 Dubna 2021, 09:36:45 od kacafirek »
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil

To podle mě přece nemůže být pravda. Je to někde černé na bílém?

Již zmíněný par. 19 odst. 7: Písemného dokladu o doručení nebo dodání však není zapotřebí, je-li z postupu účastníka řízení v řízení zjevné, že mu bylo doručeno.
IP zaznamenána

kacafirek

  • Příspěvků: 223
  • "Kdo v životě neriskuje, zaslouží si být otrokem".
    • Zobrazit profil

Již zmíněný par. 19 odst. 7: Písemného dokladu o doručení nebo dodání však není zapotřebí, je-li z postupu účastníka řízení v řízení zjevné, že mu bylo doručeno.
Podle mě zde jde o jinou situaci. Trvám na tom, že mi doručeno nebylo. Ten, kdo mi to do schránky vhodil, neměl s SO smlouvu o doručování, což požaduje správní řád, nemohl tedy "doručovat". Ale je to jen můj názor.
... doručeno je totiž okamžikem, kdy jste se s dokumentem mohl prokazatelně seznámit. Což jste díky sousedovi mohl a příkaz tak nabyl právní moci i přes nedokonalé doručování.
Kdybych se příkazem seznámil ve spise, datové schránce někoho jiného, úřední desce, nebo jiném oficiálním uložišti, nic bych proti tomu neměl, ale považovat za prokazatelné seznámení se s něčím, co mi bylo třetí neznámou osbou bez doručovací licence vhozeno jen tak do schránky, byť v úřední obálce a číslem jednacím, může být dle mého názoru také pochybné. Přede mnou to prošlo zřejmě rukama někoho jiného, neoprávněného, kdo ani není nositelem poštovního tajemství. Autenticita dokumentu i doručování tak byla jednoznačně narušena, navíc mohlo dojít k porušení mých práv i z titulu narušení listovního tajemství.
« Poslední změna: 02 Dubna 2021, 10:13:20 od kacafirek »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil

Škoda takhle zbytečně pokazit takhle hezky rozehraný případ.

Přijetí/doručení příkazu jste přiznal, dokonce jste uvedl číslo jednací. Pokud od oné žádosti o určení neplatnosti doručení uplynulo více než 8 dní, už je pozdě na odpor.

A to prominutí zmeškání úkonu je vlastně také mimo hru, když jste mohl poslat žádost, mohl jste poslat i odpor.

Příště raději poslouchejte, co vám kdo radí a nepodnikejte pokoutně a potají neschválené kroky, o kterých ani neinformujete.
IP zaznamenána