30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Brno - přesun při blokovém čištění  (Přečteno 1871 krát)

Vydra

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Brno - přesun při blokovém čištění
« kdy: 02 Listopadu 2020, 16:12:12 »

Zdravím,

dneska jsem se vydal po víkendu ven na nákup a nenašel jsem auto na svém místě.

Řekněme, že obrázek je čistě ilustrační, měl ho za stěračem samozřejmě někdo jiný a za mým stěračem nic takového nebylo 😉

Mám kamerový záznam z palubní kamery, dne 26. 10. v 1 ráno cedule ještě nebyly na místě. 28. 10. už byly umístěny. K přesunu vozidel ale došlo nejpozději 2.11.

Mám celkem tři otázky.

1) Co můžu čekat? Pokutu za porušení přenosného zákazu stání, nebo jen 1 500 Kč za odtah?
2) Jak se proti tomu dá efektivně bránit? Napadlo mě využít kamerového záznamu "kamaráda", který dokazuje, že cedule nebyly umístěny 7 dnů předem a odvolat se na §19b odst. 2 zákona 13/1997?
3) Pokud bych se rozhodl argumentovat, že jsem v zóně stál před jejím umístěním, jsou v Brně schopni prokázat opak?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Brno - přesun při blokovém čištění
« Odpověď #1 kdy: 02 Listopadu 2020, 18:57:03 »

Pěkný den,

v prvé řadě k papírku - je jedno, jestli jste ho dostal nebo ne, o existenci pohledávky se dozvíte nejpozději v předžalobní výzvě.

Co se týče vašich otázek:

1) V Brně zpravidla pokuty nechodí, jen na odstavném parkovišti, kde jsou zároveň i měšťáci, se vás možná pokusí oholit na místě. Ale to je vesměs jedno, pokuta se dá řešit "normálně".

2) V první řadě je potřeba si uvědomit, jaký je právní stav. Z § 19b ZoPK plyne soukromoprávní pohledávka ze zákona, tzn. se nepohybujeme v rovině veřejnoprávní, ale v rovině soukromoprávní. Pokud se chcete "efektivně" (vlastně je to jediná možnost) bránit, budete s tím muset k soudu:
- Buďto můžete žalovat vy (tuto pasáž z hlavy nevím, takže berte trochu s rezervou), šlo by patrně o žalobu určovací, výsledkem by bylo určení soudu, jestli pohledávka existuje či nikoli. Asi jediná výhoda je, že ušetříte pár korun na úroku z prodlení, jinak v tom moc výhod nevidím, kromě toho budete muset prokazovat naléhavý právní zájem (§ 80 OSŘ).
- Nebo se necháte žalovat. Žalobce bude město Brno a bude vás žalovat na plnění.

Pro oba případy je shodné, že máte jen jeden "pokus" - jelikož jde o spor o bagatelní částku, nelze ve věci samé podat odvolání (a logicky ani dovolání, ani stížnost k ÚS) a v případě prohry naroste částka o náklady na řízení (minimálně 2.000,- Kč).
Druhá věc je rozložení důkazního břemene, musel byste opravdu přesvědčivě a věrohodně prokázat, že značky nebyly umístěny včas (odhadovat obtížnost si netroufnu, je to celkem loterie podle toho, jak to zadokumentují). U videozáznamu záleží, jakou bude mít vypovídací hodnotu.
Hodí se upozornit i na to, že soud ve věci nařídí jednání, kterého se musíte účastnit (a neomluvená neúčast = rozsudek pro fikci uznání, tj. kontumační LOST)

3) S tímhle nepochodíte, proto je tam těch 7 dní. Musel byste prokázat objektivní skutečnosti, které vám zabránily v tom se se značkami seznámit či vozidlo přeparkovat.

Tím se každopádně nenechte odradit, jen je potřeba pečlivě zvážit důkazy, které jste schopen navrhnout, a jejich kvalitu, protože tady vám in dubio pro reo nepomůže.

EDIT: vlastně mě napadlo, že u určovací žaloby se nerozlišuje výše částky, takže opravné prostředky by měly být k dispozici. Tím pádem by nejvýhodnější startovací pozice byla předběhnout věřitele a podat určovací žalobu.
« Poslední změna: 02 Listopadu 2020, 19:09:34 od IZS »
IP zaznamenána

Vydra

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Brno - přesun při blokovém čištění
« Odpověď #2 kdy: 02 Listopadu 2020, 19:14:34 »

Záznam z kamery z 26. je z noci, tedy nijak extra kvalitní. Riskovat to tedy nebudu a raději zaplatím, je to asi nejjednodušší cesta...
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Brno - přesun při blokovém čištění
« Odpověď #3 kdy: 02 Listopadu 2020, 19:42:17 »

Mrzí mě to, ale lepší zprávy bohužel nemám. Kvalitou jsem nemyslel kvalitu videozáznamu (ve smyslu jestli je to HD nebo 360p), ale kvalitu ve smyslu jakou má vypovídací hodnotu. Nemusí to být HD záznam, ale mělo by z něj být patrné, že jde skutečně o tu lokalitu, kde čištění bylo atd.

Pokud by se přeci jen stalo, že by dorazila pokuta, tak se neváhejte na nás obrátit, jde ji řešit s dramaticky větší úspěšností a menší náročností.
IP zaznamenána

Tomfox

  • Příspěvků: 107
    • Zobrazit profil
Re:Brno - přesun při blokovém čištění
« Odpověď #4 kdy: 13 Listopadu 2020, 14:02:25 »

Dost mne mrzí, že to tak snadno vzdáváte. Já odtah dostal zaplacen zpět. Možná se už něco změnilo, ale když jsem na ně vlítl, tak mi vcelku promptně peníze vrátili a dost jsem cítil obavu, abych se v tom nepitval, nemedializoval to a ovečky se náhodou nezačali cukat. Musel jsem teda dokázat, že jsem nemohl auto přeparkovat (byl jsem v zahraničí) a značky tam v dané době nebyly. Bylo to ve vlákně Odtah Brno. Nejsem to ale nějak schopen dohledat, je to už staršího data cca 2015.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Brno - přesun při blokovém čištění
« Odpověď #5 kdy: 23 Listopadu 2020, 01:46:10 »

Ještě se sem vracím, kdyby sem náhodou někdo zabrousil v rámci přípravy soudního sporu, v rámci rešeršování k jinému případu mi došlo, že dluh na odtahovce zřejmě nenaplňuje podmínku naléhavého právního zájmu pro podání určovací žaloby, tj. jako jediná možnost asi zbývá nechat se žalovat městem (případně vymyslet, jak ten naléhavý právní zájem odůvodnit).
« Poslední změna: 23 Listopadu 2020, 01:50:06 od IZS »
IP zaznamenána