30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jízda v pruzích ve městě  (Přečteno 4857 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 917
    • Zobrazit profil
Jízda v pruzích ve městě
« kdy: 26 Října 2020, 23:29:31 »

S kolegou vedeme debatu ohledně povinnosti uvolnit levý jízdí pruh ve městě..
zákon uvádí:
V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit

Jde o to, jestli jsem povinnen např. ve městě na 50km/h uvolnit pruh jinému autu, které nezákonně překračuje rychlost?
Jestli zákon předpokládá v definici " rychleji jedoucímu vozidlu" rychlost , která není vyšší než maximální povolená pro daný úsek.

Existuje sice teoretická možnost, že vozidlo které překračuje rychlost naplňuje  § 2 odst. 2 písm. b) zákona č. 200/1990 Sb ( krajní nouze), ale jistě to nejsou desítky aut v krátkém čase.

Jezdím denně po jedné silnici( kde občas měří), která má 2 pruhy  pravý je plný kanálů a výmolů ( je tam povolená 70km/h)
Často dochází k těmto situacím
a) jedu v levém pruhu cca 75-80km/h ( dle tachometru) a za mnou se přiřítí někdo cca 100km/h a začne blikat a troubit
    - ignoruji ho - může přejet do pravého, který je volný a "podjet" - ale to nechce, jelikož ví o kvalitě silnice.... A hodněkrát se stalo, že  nakonec "podjel" a vrátil se vlevo a vybrzdil.

b) jedu souběžně s jiným autem také cca 80km ( já vlevo , on vpravo - byť si musí připadat jak na tankodromu)
a dojede mne opět někdo vyšší rychlostí a nalepí se za mne.. O.K. chci mu dle zákona uvolnit pruh ,ale mám dvě možnosti, které nejsou ani jedna O.K. -buď zrychlím a tím překračuji zásadněji povolenou rychlost a nebo zpomalím pro možnost se zařazení a je tam reálné riziko, že on do mne narazí a ještě to bude brát jako provokaci.

Ze začátku co jsem začal po této silnici jezdit, jsem se snažil být ohleduplný a uhýbat doprava.. bohužel v této 70kmh jezdí většina 90 a víc a tak mne nebavilo si nechat ničit tlumiče.. Nejedná se o krátký úsek.

V poslední době se mi zdá, že ve městech se situace s rychlostí značně zhoršila -a to na úkor bezpečnosti..
A zrovna tato silnice má havárek opravdu hodně ( někdo začne odbočovat doleva a ten pyrát co letí přes 100 to už neubrzdí - a to jsou odbočovací místa s omezením na 50km/h)

Jak to, že v Rakousku řidiči dodržují +- maximální povolené rychlosti v mnohem větší míře než u nás?



 
« Poslední změna: 26 Října 2020, 23:31:23 od sennheiser »
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 861
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #1 kdy: 26 Října 2020, 23:43:52 »

Protože v Raichu ty maximálky opravdu kopírují stav silnic. Když u nás do zatáčky s doporučenou 50 vletíte 80 tak se nic nestane, ani gumy neskřípnou. Ale když v Reichu do doporučené 50 vletíte 60 tak už budete rád když to gumy udrží..
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 018
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #2 kdy: 27 Října 2020, 00:09:37 »

Jde o to, jestli jsem povinnen např. ve městě na 50km/h uvolnit pruh jinému autu, které nezákonně překračuje rychlost?
Jakým způsobem zjišťujete, že to jiné auto nezákonně překračuje rychlost? ;-)

Nejedná se náhodou o Kníničskou ulici? Tam mi také pomalí levoproudaři lezou na nervy, ale předjíždím je zleva nebo zprava a nelepém se, neproblíkávám a netroubím (a už vůbec nevybržďuji).

Velmi zjednodušeně: Pomalá jízda v levém pruhu v obci není v rozporu se zákonem, ale může to být dosti bezohledné.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #3 kdy: 27 Října 2020, 00:12:50 »

@sennheiser:
Jste si jistý, že jste správně vyhodnotil toto fórum jako vhodnou platformu pro položení tohoto dotazu? Nespletl jste si to třeba se školením pro úředníky?

Viz. komentářová literatura k tomuto ustanovení:
Citace
Posouzení, jestli řidič rychleji jedoucího vozidla překračuje v daném úseku pozemní komunikace nejvyšší povolenou rychlost, nepřísluší řidiči jedoucímu v levém jízdním pruhu, ale Policii České republiky a obecní policii a v případech stanovených zvláštním právním předpisem Vojenské policii.

Ať by vozidlo za vámi jelo sebevíc rychle, nezbavuje vás to povinnosti pruh uvolnit.

Korektní řešení je asi jet v pravém a přizpůsobit rychlost stavu PK.

Jádro problému je evidentně špatný stav komunikace, řešíte ho nějak?
« Poslední změna: 27 Října 2020, 00:16:34 od IZS »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #4 kdy: 27 Října 2020, 05:50:01 »

Jde o to, jestli jsem povinnen např. ve městě na 50km/h uvolnit pruh jinému autu, které nezákonně překračuje rychlost? Jestli zákon předpokládá v definici "rychleji jedoucímu vozidlu" rychlost, která není vyšší než maximální povolená pro daný úsek.
Ne, nic takového implicitně ze zákona neplyne. Pokud jedete přesně nejvyšší povolenou rychlostí v levém při obsazených ostatních pruzích, jiné auto přijíždí rychleji a nejde o tak hustý provoz, aby už šlo o souběžnou jízdu, porušujete ZPPK oba. Z toho, že jiný něco porušuje, vám žádné právo nevzniká.

Obecně se někdy používá opačný princip, tzv. doktrína „clean hands“, podle které důsledkem porušení nějaké povinnosti může být ztráta jiného práva (resp. možnosti dovolat se ochrany takového práva) tou samou osobou. Trochu šroubovaně na uvažovanou situaci, pokud by vás ten rychlý řidič žaloval na náhradu škody vzniklou z toho, že někam přijel o 5 sekund později, mohl by být argument, že sám žalobce porušoval předpisy, fungující obranou proti takovému nároku. Ale kdyby vše řešila veřejná moc jako přestupek, dostanou pokutu oba, ani jeden z řidičů se nemůže vyvinit tím, že jiný něco porušil. Tzv. princip omezené důvěry, podle kterého mohu při pohybu na silnici v zásadě předpokládat, že ostatní účastníci provozu se řídí pravidly, nelze aplikovat v situaci, kdy je už zjevné, že tomu tak není. Např. není legální sejmout matku s kočárkem jen proto, že přechází na červenou, ale dokud stojí na chodníku a vy máte zelenou, můžete předpokládat, že vám neskočí přímo pod kola, nemáte povinnost její případné porušení pravidel předvídat.

Korektní řešení, chcete-li kvůli tlumičům jet v levém, je čumět za sebe a předcházet situaci, že vás někdo dojede přesně ve chvíli, kdy budete spolu s jiným dodržovačem silnici blokovat. Tedy buď včas uhnout do pravého, nebo zůstat v levém ale tak, aby vás šlo pravým objet.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #5 kdy: 27 Října 2020, 07:54:17 »

No, ja ve meste nedelam v takove situaci nic. Kdyz jedu levym a pravej je volnej, at me ten rychlejsi "predjede" pravym. A kdyz je pravej plnej, nebudu se tam rvat do nake mezery a riskovat ze nekdo nedobrzdi a skonci v mem kufru. Sam to nemam rad, kdyz si udrzuju bezpecnej odstup, a nekdo se mi tam nacpe. Na druhe strane taky nejedu mestem 20km/h (kdyz nemusim)...
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 917
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #6 kdy: 27 Října 2020, 09:49:44 »

to Číkus: koukám znalec brněnských komunikací :-)  takže víte co je to za hrůzu :-) a do toho ještě i nějací pumpičkáři
co tam risknout jet ráno v hustém provozu a skákat po kanálech( i když mají hned vedle chodník s cyklostezkou)
Špatně jsem to formuloval- " nezákonně". Myšleno bylo překočení maximální povolené. Nezákonnost se samo nedá posoudit
-viz. poznámka o krajní nouzi. A co je pro Vás pomalý levoproudař na 70km/h? :-)
a zde je polemika do pranice... zda "pomalý" levoproudař jedoucí cca 75km/h( tachometrových) - za předpokladu volného vedlejšího pruhu -se má omezovat kvůli někomu, kdo chce jet rychleji než je maximální povolená rychlost?? Kdo je v tomto případě víc bezohlednější? Za mne je to, že pokud někdo chce překračovat max. povolenou rychlost, tak at se omezí on, tím, že musí přejet do vedlejšího pruhu.

to IZS: ne nespletl.. jen jsem chtěl znát názor jiných řidičů na tuto situaci..
ano, stav komunikace jsem řešil s SUS : jejich odpověd: Silnice je pravidelně udržována lokálními vysprávkami, souvislou opravu povrchu vzhledem k reálným finančním možnostem zatím neplánujeme

to hh: díky za přesnou odpověď na můj dotaz..


« Poslední změna: 27 Října 2020, 09:54:59 od sennheiser »
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #7 kdy: 27 Října 2020, 10:01:19 »

a zde je polemika do pranice... zda "pomalý" levoproudař jedoucí cca 75km/h( tachometrových) - za předpokladu volného vedlejšího pruhu -se má omezovat kvůli někomu, kdo chce jet rychleji než je maximální povolená rychlost?? Kdo je v tomto případě víc bezohlednější? Za mne je to, že pokud někdo chce překračovat max. povolenou rychlost, tak at se omezí on, tím, že musí přejet do vedlejšího pruhu.

Me opravdu prijde, ze v tomto pripade jste na spatnem foru. Zeptam se tedy naprosto jasne: Jak muzete vedet, ze ten ridic porusuje maximalni povolenou rychlost? A jakou metodu na to pouzivate? Mozkove mysleni na zaklade vaseho necertifikovaneho tachometru, ktery jak sam uvadite, ukazuje jinou rychlost nez je skutecna? A v kombinaci se zvestujicim se vozidlem ve zpetnem zrcatku?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #8 kdy: 27 Října 2020, 10:06:46 »

Jde o to, jestli jsem povinnen např. ve městě na 50km/h uvolnit pruh jinému autu, které nezákonně překračuje rychlost?

Ano.. zákon mluví jasně.

Jestli nejste policie a nebo správní orgán tak trestání řidičů za jejich přestupky není vaše starost
(a i přestupky se trestají podle zákona a ne že vás třebas policajt vybrzdí)

Naopak.. podle principu omezené důvěry sice můžete předpokládat že ostatní dodrží pravidla provozu,
ale když vidíte že nedodrží tak to musíte vzít v úvahu.

Podobá se to argumentu že rychle jedoucí řidič si "nezaslouží" přednost na křižovatce.. "když by jel povolenou rychlostí tak bych stihl křižovatku projet".. myslím že jsem viděl rozsudek že ten argument neplatí když řidič z vedlejší viděl (a nebo měl vidět) že auto na hlavní překračuje rychlost.


Navíc vy nevíte jistě jestli druhý řidič překračuje rychlost (kolik strážců levého pruhu jezdí na rychlosti 70 pro jistotu 68 na tachometru.. a reálných asi 60) ani nevíte proč jede tak jak jede..
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 917
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #9 kdy: 27 Října 2020, 10:20:13 »

to 2M:  ale o nějakém "trestání" řidičů vůbec nebyla řeč.. Řešil jsem slovní znění zákona.. nebyl jsem si jistý, zda daný zákon definuje překročení rychlosti jako obecně a nebo vztaženo k maximální povolené v daném úseku.. Toto mi pan hh jednoznačně vysvětlil. Já se snažím jezdit co nejvíc ohleduplně,ale zase tato ohleduplnost má také své hranice...
Tam kde je pravý pruh O.K. tak jezdím i ve městě vpravo,ale šlo mi tady o tuto konkrétní anomálii..Jinak opravdu nejsem žádný strážce levého pruhu :-)

Ale díky všem za názory..
« Poslední změna: 27 Října 2020, 10:25:29 od sennheiser »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #10 kdy: 27 Října 2020, 10:28:34 »

to 2M:  ale o nějakém "trestání" řidičů vůbec nebyla řeč..

Přímo ne, ale váš argument se dá říct "když on nedodržuje rychlost tak si nezaslouží abych já dodržel uvolnění pruhu".
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 018
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #11 kdy: 27 Října 2020, 10:34:18 »

to Číkus: koukám znalec brněnských komunikací :-)  takže víte co je to za hrůzu :-) a do toho ještě i nějací pumpičkáři
co tam risknout jet ráno v hustém provozu a skákat po kanálech( i když mají hned vedle chodník s cyklostezkou)

Zas tak hrozné to tam zase v tom pravém pruhu není. Silniční vši, to je kapitola sama pro sebe.

Citace
A co je pro Vás pomalý levoproudař na 70km/h? :-)

Pomalý levoproudař je ten, kdo se v levém pruhu táhne bezdůvodně pomalu. Za optimální cestovní rychlost (když člověk fakt nikam nespěchá a má náladu se kochat) považuji na Kníničské cca 120 km/h. Například u křižovatky s ulicí Branka je ale rozumné raději přibrzdit, cca na 90 km/h.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 917
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #12 kdy: 27 Října 2020, 11:29:43 »

to Číkus:  no tak to teď musíte být rok " hodný" pokud to neřešíte dál ( ale myslím, že odpor jste dal a show must go on . jinak byste nebyl Číkus  :-)   

P.S. těch rozsekaných aut jen co já jsem viděl, u té Branky - bohužel tohle není beznehodový úsek.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 018
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #13 kdy: 27 Října 2020, 11:45:34 »

Ano, nehody se tam stávají a proto považuji za vhodné tam raději zpomalit. Ale rozumně, třeba právě ze 120 na 90 a ne z 70 na 50 jak by se líbilo všem zklidňovačům dopravy a dopravním fašistům.
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:Jízda v pruzích ve městě
« Odpověď #14 kdy: 28 Října 2020, 00:58:23 »

Prostě pokud jedete vlevo, máte uhejbat. To jste napsal hned v úvodu sám, že to tam drncá není omluva a už vůbec ne starost toho kdo vás dojíždí v levém. Vaše starost zase není hodnotit, jestli jede rychle nebo nebo ne ho nějak školit stylem "když chce jet rychle ať si po tom drncavým jede sám".
Pokud jedete stejně rychle a jde to, tak zrychlete (nebo zpomalte) a zařaďte se jako člověk za sebe. Ostatně už na začátku ZZPK se jasně píše "Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak."

Celou tu pasáž o jízdě ve městě by to za mne zasloužilo přepsat. Protože ta současná formulace přesně vede na situace, kdy jedou vedle sebe dva stejně rychle, protože můžou a překážej...a přijde mi, že si často lidi zvyknou a jezděj tak pak i tam kde nemaj. Prostě kdyby se každej držel toho, že se jezdí vpravo(krom předjíždění, odbočování, souběžný jízdy etc.), tak by se jezdilo mnohem líp. Jak ve městě, tak na dálnicích.

Neobhajuju ježdění 120 po městě, sám tak rychle nejezdim. Každej má ale tu "svojí hranici" nějak nastavenou a co přijde mě dostatečně rychle(nebo podle předpisů) nemusí bejt pro někoho jinýho stejná rychlost. Nechci aby všichni jezdili kilo na padesátce, ale od toho trestání a hodnocení (a měření) tady nejsem já (a ani vy), ale úřady. Navíc situace který tímhle jevem vznikaj jsou mnohdy nebezpečnější, než samotná rychlost a jako bonus k tomu můžou zvyšovat agresi v lidech, která zas vede na další, zbytečný, nebezpečný situace.
IP zaznamenána