30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Rážová by mohla dostat „papalášské auto“ s majákem  (Přečteno 1763 krát)

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jarmila-razova-hygienicka-auto-majak-prednost-jizda-cesko-presun-epidemie-koronavirus-rychlost-privi.A200911_182935_domaci_pmk

Nejvíc zajímavá mi přijde ta fakticky právní část, dovolím si pár dotazů.

"Auto s modrým majákem má právo přednostní jízdy, nemusí například respektovat červenou na semaforu, může parkovat prakticky kdekoli či jet rychleji, než je maximální povolená rychlost. A právě tím, aby se mohla hlavní hygienička pohybovat po republice co nejrychleji, argumentuje i materiál, který míří do zrychleného meziresortního připomínkového řízení."

a) Já myslel, že tyto úlevy (červená, rychlost) mají hlavně PČR, celníci, IZS atd. Vztahuje se dle zákona možnost jezdit na červenou a rychle na všechny, kteří mají legálně modrou zábleskovku nebo hlavu, třeba na základě individuální povolení ministerstva dopravy? Myslel jsem, že samotný modrý maják přináší pouze přednost v jízdě a povinnost ostatním řidičům takovému vozidlu bezpečně uhnout.

b) S tím parkováním je to taky nějaké novinářské mozkové myšlení, ne? Možná mě vyvrátíte, rád se poučím, ale měl jsem za to, že na pevně montovaný maják musí být povolení, zápis v TP, odborná montáž etc.. Dobře, to by se nejspíš dalo dohledat v nějaké databázi. Ale co jsem slyšel, tak žádná jednotná databáze lidí s individuálním povolením na modrý maják není. Měl jsem tedy za to, že když si do mého auta sedne někdo s povolením, nasadí si do něj homologovaný VRZ za sklo a zapne ho, tak je to OK. Je ale jasné, že samotný modrý maják za sklem mi žádné parkovací výhody nepřináší.. Jak by teda v takovém případě mohl hygieničku od pokuty maják liberovat? :D To by musel být permanentně zaplý a i tak by musela nejspíš na SO dokazovat, že nelegálně parkovala v rámci svého povolení.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Rážová by mohla dostat „papalášské auto“ s majákem
« Odpověď #1 kdy: 12 Září 2020, 18:29:11 »

Kdo může a nemůže mít maják je stanoveno v zákoně 361 a vládním nařízení. Maják musí být homologován a zapsán ve VTP a ORV. K tomu se vztahuje i jiná pojistka a STK každý rok. Jednotlivé výjimky jsou stanoveny v zákoně 361. Např. zákaz zastavení a stání, rychlost a pak samostatný § o vozidlech s právem přednostní jízdy.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Rážová by mohla dostat „papalášské auto“ s majákem
« Odpověď #2 kdy: 12 Září 2020, 22:01:42 »

Aha, tak to jsem mimo. Myslel jsem, že na mobilní maják stačí povolení a že až pevně montovaný musí být zapsaný v VTP a ORV.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Rážová by mohla dostat „papalášské auto“ s majákem
« Odpověď #3 kdy: 12 Září 2020, 22:38:22 »

v jejím konkrétním případě očekávám, že ji bude přiděleno vozidlo s řidičem z ochranné služby
tedy včetně majáku a příslušného proškolení

ačkoli to jinak zní, že příslušná ministerstva schválí všechno
dle zkušeností i neviditelné majáky a bourací rámy....
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Rážová by mohla dostat „papalášské auto“ s majákem
« Odpověď #4 kdy: 12 Září 2020, 23:15:04 »

Jen pro zajímavost, možná už je novější.

Nařízení vlády v souvislosti s modrým výstražným světlem 110/2001 stanoví přesně kdo plní výkon zvláštních povinností a kolk vozidel může světlem vybavit.zase tak moc jich není.

110

NAŘÍZENÍ VLÁDY

ze dne 17. ledna 2001,

kterým se stanoví další vozidla, která mohou být vybavena zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy

Vláda nařizuje podle § 137 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, (dále jen "zákon") k provedení § 41 odst. 3 zákona:

§ 1

(1) Pro plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností mohou být, kromě vozidel uvedených v § 41 odst. 2 zákona, vybavena zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy1) vozidla

a) prezidenta republiky,

b) předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,

c) předsedy Senátu Parlamentu České republiky,

d) členů vlády,

e) náčelníka Generálního štábu Armády České republiky,

f) velitele vzdušných sil Armády České republiky,

g) velitele pozemních sil územní obrany Armády České republiky,

h) velitele logistiky Armády České republiky,

i) náměstka ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost.

(2) Zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy mohou být pro každou osobu uvedenou v odstavci 1 písm. a), b), c) a d) vybavena nejvýše 2 vozidla a pro každou osobu uvedenou v odstavci 1 písm. e) až i) pouze 1 vozidlo.

§ 2

(1) Pro plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností mohou být zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy vybavena dále vozidla

a) jednotek požární ochrany,

b) vojenských hasičských jednotek,

c) horské služby,

d) celní správy,

e) poruchové služby energetických zařízení,

f) speciální motocyklové jednotky Hradní stráže,

g) Státní plavební správy,

h) Dopravního podniku hl. m. Prahy, a. s.,

i) Dopravního podniku města Hradec Králové, a. s.,

j) Dopravního podniku města Liberec, a. s.,

k) Dopravního podniku Ostrava, a. s.,

l) Plzeňských dopravních podniků, a. s.,

m) právnických osob neuvedených v písmenech h) až l) provozujících dráhu tramvajovou nebo dráhu trolejbusovou,

n) Svazu záchranných brigád kynologů České republiky, Žatec.

(2) Zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy může být pro každou právnickou osobu uvedenou v odstavci 1 písm. g), i), j), l), m) a n) vybaveno pouze 1 vozidlo, pro právnickou osobu uvedenou v odstavci 1 písm. h) nejvýše 20 vozidel a pro právnickou osobu uvedenou v odstavci 1 písm. k) nejvýše 3 vozidla.

IP zaznamenána