30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..  (Přečteno 3868 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« kdy: 04 Září 2020, 20:00:11 »

https://www.podnikatel.cz/clanky/trhovcum-platil-statisice-v-hotovosti-nezaplacene-dph-slo-na-jeho-vrub/

Takže zaplatit v hotovosti ( sic na tržišti) ,mít doklady, podat přiznání DPH, ověřit si dodavatele zda není v registru nespolehlivých plátců
v Babišstánu očividně není dostačující..  Pokud dodavatel nepodá přiznání a je nekontaktní pro FS tak si to DPH FS vezme od odběratele.
Tady se najednou nějaké obstavení účtu a zakleknutí na nekontaktní firmu nekoná??? Každá firma má majitele, který musí platit sociální, zdravotní a někdy si vyzvednout řidičák nebo pas a v tu chvíli ho PaChové mohou kontaktovat cobydup. Ale FS správa si raději uvaří kafe a penízky si vybere od kontaktního chudáka co je v tom nevinně. ( konkrétní případ samo neznám podrobně, ale z obecného hlediska je to riziko pro všechny podnikající osoby)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #1 kdy: 04 Září 2020, 21:23:46 »

To je jako objektivní odpovědnost provozovatele.. hlavně kasírovat a je jedno od koho..

zajímavá otázka je jak se dá prokázat že údaje odpovídají skutečnosti.. když finančák nezajímá potvrzení o platbě ani o přijetí zboží na sklad..
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #2 kdy: 04 Září 2020, 22:46:51 »

To mi nějak smrdí....pokud platil v hotovosti, tak musel dostat fakturu s údaji EET které si mohl na webu ověřit a faktury nad 10000 CZK by měly být uvedené v kontrolním hlášení a FU by neměl důvod mu nevěřit. Spíše tedy kupoval zboží "bez papírů" no tak je to trotl, když to zahrnul do účetnictví.

Je to ovšem v zásadě jedno - i kdyby to šlo přes banku a přes ověřenej účet v systému důvěryhodného plátce DPH, stejně si financové k odběrateli můžou - a rádi sahají pro DPH neodvedené dodavatelem.

Klasická Kocourkovská prasárna.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #3 kdy: 05 Září 2020, 11:58:19 »

to pk202

jj je to nějaké divné. v jednom odstavci píší, že:Podnikatel předložil daňové doklady, pokladní doklady k úhradě faktur
( daňový doklad musí ze zákona obsahovat veškeré iniciály dodavatele.. a pokud jsou údaje platné a subjekt existuje,
tak by FS měla jít primárně po dodavateli, který neplní nějaké povinnosti - KH to jistě prošlo. A ze zkušenosti  stačí pár halířů
rozdíl a už je tu dopis s nesouladem a 3 stránky výhružek a pokut,pokud do stanovené lhůty nezareaguji)

a v druhém odstavci už v odůvodnění není o daňovém dokladu ani zmínka.

ale EET v té době možná ještě nebylo - píšou , že to bylo před několika lety...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #4 kdy: 05 Září 2020, 19:39:24 »

pokud platil v hotovosti, tak musel dostat fakturu s údaji EET které si mohl na webu ověřit a faktury nad 10000 CZK by měly být uvedené v kontrolním hlášení a FU by neměl důvod mu nevěřit.

Divné to je..
ale já jsem to pochopil tak že on k papíry má správně a dodavatele tam má, ale je to nějaký nekontaktní Nguyen kterého budou těžko kasírovat.. a tak radši kasírují odběratele.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #5 kdy: 06 Září 2020, 23:02:16 »

to pk202

... A ze zkušenosti  stačí pár halířů rozdíl a už je tu dopis s nesouladem a 3 stránky výhružek a pokut,pokud do stanovené lhůty nezareaguji)
...

co vím tak je to - u běžné FO - až od 5,-Kč  8)
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #6 kdy: 07 Září 2020, 07:20:41 »

Klasické HLP (hluboký lidský příběh) osoby, které na to přišli.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #7 kdy: 07 Září 2020, 16:52:50 »

to Mike:
moje vlastní zkušenost je rozdíl na DPH 1,45 Kč a už přišel bonz dopis.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #8 kdy: 07 Září 2020, 21:11:42 »

tak to máte výkonný FÚ
já o tom vedl debatu, když se účetní někam zahleděla a nepřepsala nějaké řádky, takže z toho vypadl nesmysl, kterého si všiml až Fú
poslali mi SMS, že jim mám volat
na místě se to vyřešilo, a sama pracovnice mi řekla, že to bylo více něž 5,- Kč, tak proto
a bylo to 5,- Kč základu, takže to DPH by asi souhlasilo
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #9 kdy: 08 Září 2020, 06:41:53 »

Výzva ale může být z jiného důvodu a nesoulad tam klidně může být v tom, že protistrana něco neuvedla, nebo uvedla jinak. Rozdíl v částce tak nemusí být tím pravým důvodem.

Jinak pokud jde o přiznání vs. kontrolní hlášení, tak to neřeší lokální finančáky, ale nějaká centrála. Sice se to tváří, že to přišlo třeba z Plzně, ale generuje to centrála. Ono je to vlastně i logické. Plzeňskej FÚ nemůže mít data třeba z Brněnských kontrolních hlášení.
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 735
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #10 kdy: 08 Září 2020, 07:32:10 »

Mám dojem, že se to sbíhá někde v Pardubicích stejně jako eet. Pak se vysype seznam podezřelých směr původní finančák a ten se těží řazené podle závažnosti. Záleží na kapacitě, takže někde na řešení je času dost a honí se každý drobný, někde je kapacita třeba na 100 případů a když ten 101. rozdíl je rozdíl litr, stejně na něj nemusí dojít (ne se možná řeší někdy další měsíce podle kapacity, to nevím). A jinde holt kapacita je, tak když 150. znamená rozdíl 2kč, tak stejně se řeší.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #11 kdy: 08 Září 2020, 08:03:39 »

Ne. Vysypou se celé výzvy přímo z centrály a odesílá se vše, co centrála vychrlila. To, co tu postnul Mike, nemá kompletní (nebo správné) odůvodnění a není tak zřejmé, proč ta výzva byla vygenerována. Ale na řešení korunového rozdílu v tom Mikeho případu bych si nevsadil už jen proto, že do hlášení jsou celé částky a na přiznání jdou částky na celé koruny. Takže rozdíly v řádech korun tam budou vždy.
« Poslední změna: 08 Září 2020, 08:06:45 od Panek »
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 906
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #12 kdy: 08 Září 2020, 16:24:47 »

to Panek:  opravdu zde šlo o ten rozdíl 1,45..  ( Odběratel pak opravil částku a už to bylo v pořádku)
Odůvodnění bylo tohle: Daňový subjekt v oddílu A.4. kontrolního hlášení nevykázal hodnotu
uskutečněných zdanitelných plnění, která by odpovídala hodnotě přijatých
zdanitelných plnění s místem plnění v tuzemsku vykázané v oddílu B.2.
kontrolního hlášení plátcem, který identifikoval daňový subjekt
v kolonce DIČ dodavatele. Výše popsaný nesoulad byl zaznamenán
u ev. č. daňového dokladu:


a KH nemá nic společnýho s přiznáním... Křížově se kontrolují údaje v kontrolním hlášení mezi dvěma subjekty.
V přiznání je jen celková částka co se zaokrouhluje. Tam už nikdo zpětně nevypitvá komu jaká částka patřila.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #13 kdy: 08 Září 2020, 16:31:31 »

No, mně přišel dopis (s doručenkou, samozřejmě) abych se dostavil na FU kvůli nesrovnalostem mezi DPH a KH. Když jsem se dostavil, zjistil jsem, že ta nesrovnalost byla ve výši 1 Kč (slovy: jedna koruna česká). Divil jsem se velice, ale je to tak…
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Aby se podnikatel bál platit v hotovosti..
« Odpověď #14 kdy: 09 Září 2020, 08:02:43 »

@sennheiser: Ano, to neodporuje tomu, co jsem napsal. Váš případ byl rozdíl v KH dodavatele a KH odběratele. A tam tomu, co to má správně stačí zaškrtnout, že trvá na svém a je hotovo.
Naopak tomu co píše @ViktorN nějak nevěřím. Nemá to oporu v zákoně a ani v logice. Někoho nezákonně předvolat musí udělat někdo ručně a pro 1,- bych chtěl osobně vidět toho imbecila, který by takovou písemnost sepisoval.
IP zaznamenána