Mě by spíš zajímalo jak ty odposlechy fungují. To je na simku, kdy jsou odposlouchávány přímo hovory přes operátora (tedy volání přes whatsapp je mimo?) .. nemá k tomu někdo nějaký materiál?
Jako člověk co studuje IT a ještě se i věnuje docela dost bezpečnosti/privacy rád řeknu ke IM komunikátorům toto:
- WhatsApp je end-to-end encrypted, ale klíče vlastní Facebook. V praxi to znamená, že dokud po vás nepůjde vážně něco jako EUROPOL, tak příliš nehrozí, že by Facebook klíče poskytl. Obecně se hodně cuká s vydáváním klíčů (u WhatsAppu), ale v několika stovkách případů už uvolil. Jiná situace by měla být s FB Messengerem, který se ani nedeklaruje jako bezpečný a tam je údajně spolupráce i s ÚOOZ + PČR (třeba když jde o drogy) mnohem plodnější. Ještě dodám, že třebaže WhatsApp se relativně zdráhá poskytnout obsahy konverzací, tak metadata údajně (vycházíme jen z náznaků a uniklých informací) tzn. s kým, kdy, kde a jak si píšete, ty poskytuje bezproblémově.
- Spíš vám podrazí nohy špatně zabezpečený telefon. Nic není neprorazitelné, ale s trochou umu si podle tutoriálů lze vytvořit super-bezpečný telefon (vždy z Androidu), který dá zabrat i těm nejlepším tajným službám (pokud dodržíte i bezpečné zacházení s takovým zařízením). Obecně lze říct, že produkty Applu, zejména iPhone 8 a výš jsou na tom s bezpečností velmi dobře, při použití dobrého pinu vyloženě výborně (snaží se to prolomit tajné služby po celém světě, nemám iluze, že by v tom byla BIS nějak nadprůměrná).
Ale pokud byste potřebovali opravdu maximální bezpečnost, tak jedině softwarově překopat Android. Android může i běžný uživatel decentně zabezpečit (při nejmenším zapnout šifrování úložiště a používat heslo místo pinu/biometriky), nicméně zde se uživatel opravdu spoléhá na to, že ve firmwaru/softwaru nejsou žádné díry. Což vždycky jsou...
- Signal je aplikace, kterou sám používám asi rok a mohu ji doporučit. A už se to rozmáhá. Používají ji novináři, používá (a doporučuje) ji Edward Snowden, ale třeba i Babiš. Jedná se o kompletně open-source appku, která prošla několika audity, je provozována americkou neziskovkou a její prioritou je zejména udržet svobodu slova a komunikace. Přes Signal se dá i zdarma volat, takže ideálka. Zase ale zde platí, že pokud máte špatně zabezpečenej telefon, tak vám ho odemknou a fakt, že komunikace je mimořádně dobře zabezpečená je vám potom naprd.
Jak zde již bylo napsáno, nejlepší mobil při páchání nějakých nekalostí je žádný mobil, ale když se sejdou 2 dobře poučení lidé, tak se dá komunikovat i v relativně bezpečném režimu (je třeba dodržovat nějaké zvyky při takové komunikaci). Naposledy zopakuji, že největší riziko je špatně zabezpečený telefon, který si odemknou. A pak metadata (s kým, kdy, odkud si píšete), která mohou být ve vyšetřování cennější, než samotné konverzace.
Zde přikládám zajímavé články o tomto:
https://tema.aktuality.sk/kocnerova-threema/https://neovlivni.cz/za-kulisy-jak-policie-zahajila-hon-na-prazskeho-imama/Jak Kočnerovi, tak imámovi nepodrazily nohy WhatsApp, nebo Threema (něco jako Signal), ale fakt, že měli špatně zabezpečený telefon a policisté prolomili právě to.
Snad toto aspoň někoho trochu zajímavlo a poučilo. Přejděte na Signal, fakt EDIT: Tak jen co jsem to dopsal jsem narazil na toto -
https://androidrookies.com/german-police-can-access-any-whatsapp-message-without-any-malware/, takže WhatsApp možná tak na posílání fotek a komunikaci v rodině.