Když jsme u té správní žaloby a přiznaného odkladu SO1 stupně, jak to pak je přesně s právní mocí, když správní soud rozhodne
Ptáte se na rozsudek, nebo na to předběžné opatření resp. odklad vykonatelnosti?
ad 1) Je to jednoduché, rozsudek je pravomocný (zpravidla zároveň i vykonatelný), takže se postupuje podle toho, leda by NSS v rámci řízení o kasační stížnosti rozhodl jinak (srov. § 107 SŘS). V případě žaloby proti rozhodnutí jsou nejčastější 2 případy - buď krajský soud žalobu zamítne (tedy se nic nemění, stále je v právní moci původní správní rozhodnutí) a chce-li se žalobce kasat, musí si počkat, jak to dopadne - není co odkládat (rozsudek KS fakticky nemá žádné účinky). Pokud naopak KS žalobě vyhoví a rozhodnutí zruší, tak toto zrušení je právní mocí účinné, tedy ve vztahu mezi SO a žalobcem by se mělo postupovat obdobně jako při zrušení např. v přezkumu, zároveň zpravidla obživne řízení, ve kterém zrušené rozhodnutí bylo vydáno, a to ve fázi před vydáním tohoto rozhodnutí. Bude-li se i zde někdo kasat (obvykle SO), tak samozřejmě může navrhovat, aby vykonatelnost zrušujícího rozsudku byla odložena, rozhodnutí je na soudu.
Konstrukce správního soudnictví jako jednostupňového (kasační stížnost je technicky mimořádný opravný prostředek) samozřejmě nutně přináší možnost vzniku problematických situací, např. je tu správní rozhodnutí R1, to je rozsudkem KS zrušeno a vráceno, SO si podá kasační stížnost, ale mezitím pokračuje v řízení a vydá nové rozhodnutí R2, pak ale NSS rozsudek KS zruší, čímž by mělo „obživnout“ R1 (protože je odstraněn rozsudek, který jej rušil). Takže tu jsou 2 konkurenční rozhodnutí R1 a R2 o té samé věci, obě pravomocná a zpravidla neslučitelná. Možných variací je víc, samotné správní řízení mívá 2 stupně a správní soud je může rušit do různé hloubky, ping-pong mezi KS a NSS může mít více kol nebo se něco podobného může odehrávat mezi NSS a ÚS. Další rozměr pak celá věc získá, je-li něco napojeno na ta konfliktní rozhodnutí, např. máme územní plán Ú1, zrušený, nahrazený Ú2, na základě něj vydané třeba územní rozhodnutí a stavební povolení, pak ale kvůli zvratu u soudu obživne Ú1, se kterým jsou ta následná rozhodnutí neslučitelná. Jednotný algoritmus na řešení takových situací není, nějaké dílčí zásady plynou z judikatury, ale jinak se to řeší ad hoc - zkrátka bordel.
ad 2) Předběžné opatření zanikne nejpozději vykonatelností rozsudku (§ 38(4) SŘS), přiznaný odkladný účinek skončením řízení (§ 73(3) SŘS). Tedy pokud něčeho z toho žalobce u KS dosáhnul, v řízení ale neuspěl, bude se kasat a chtěl by, aby prozatimní úprava poměrů trvala i po dobu řízení o kasační stížnosti, bude si to muset domluvit u NSS znovu.