30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Příspěvky - 2M

Stran: 1 ... 239 240 [241] 242 243 ... 245
3601
Ne, není. A je to blbost už z principu. Žádná komunikace na území města nemůže být z města vyjmuta - dokonce ani kdyby tam ta značka "konec obce" účelově byla, tak by to nic neznamenalo, pokud by se o konec obce fakticky nejednalo, to by u soudu neprošlo  :)
Jste si jistý? Třeba tato část městského okruhu: http://mapy.cz/s/9bZL je podle značek mimo obec, přestože všude okolo je území Prahy.
Mimochodem ani nechápu důvod. Je tam všude 80 (kromě jednoho úseku, kde si to většina stejně neuvědomí), takže jediný praktický výsledek je navýšení počtu značek (kdyby to nechali "v obci", nemusely by na všech sjezdech a nájezdech být značky začátek/konec obce a na silnici značky 80). Označil bych to za ukázkový příklad úpravy značení pro SPRDEL (kdyby to byla obec, bude tam SPRDEL jen do 120, takhle až do 130), ale ono to tak bylo značené ještě když SPRDEL nebyl.

3602
Potřebuji poradit - ostatní / Re:Dálniční nálepky a PČR
« kdy: 01 Února 2014, 17:19:01 »
Chtělo by to nějaký podobný přestupek, ale levnější. Bohužel mě nenapadá žádný takový, který by zcela zjevně neměl souvislost s bezpečností a plynulostí provozu a zabřednutí do debaty o materiálním znaku není v tomto případě žádoucí.
Řekněte jim, že nemáte s sebou řidičák (nebo techničák nebo zelenou kartu).
Tam je maximální pokuta 2500 a bez bodů (spadá to pod "všeobecný" přestupek "jiným jednáním jste nesplnil povinnost danou v hlavě II zákona"), není to ohrožení bezpečnosti ani plynulosti provozu a navíc ten přestupek můžete kdykoliv vyrobit a -pokud ve skutečnosti doklady u sebe máte- v případě potřeby ho zase zrušit (doklady "najít").

3603
Pane jo, to jsou ale buzeranti. Úplně z toho dýchá jezedácká atmosféra, autor byl určitě před sesmolením toho blábolu vykydat kravám.
Proč, oni to přece napsali "správně". Cílem přece nebylo zatěžovat občany vysvětlováním jejich práv, ale sdělit jim, ať nekecají a platí.
A že to celé je z principu špatně a je to de facto racketeering? Tak to snad víme už dlouho.

3604
Ještě mě napadlo, jestli by na začátku kromě "Toho komu jsem to půjčil jsem poučil, že nemá páchat dopravní přestupky" se ještě rozepsat, že s dotyčným máte zkušenosti jako se spolehlivým zkušeným řidičem který přestupky nepáchá, takže nebyl ani důvod předpokládat, že by nějaký přestupek spáchal.

Kdyby se to snažili zahrát na to, že jste měl očekávat, že řidič bude páchat přestupky.

(Jako další level se pak nabízí výborný argument proti přestupku: Já řidiče znám a on by tam v životě nezaparkoval bezdůvodně, takže to určitě nemohlo naplnit znaky přestupku :) )

3605
Varianta 3 podle mě nejde.
V tom §158 je přímo napsané:
Citace
Policejní orgán je oprávněn vyzvat osobu, aby se dostavila k podání vysvětlení ve stanovené době na určené místo
Tzn. mají právo žádat, abyste se fyzicky dostavil. Jinak hrozí předvedení a pořádková pokuta až 50 000.

3606
Bohužel jde v tomto případě o jednu větu vytrženou z kontextu celého odstavce.
To ano, ale ten zbytek jsem necitoval, protože jsem tam neviděl nic podstatného, co by ještě nebylo řečeno a kvůli čemu by stálo za to tu citaci prodlužovat.
V čem tam spatřujete nové informace?

Jinak když stručně shrnu, co jsem prozatím tvrdil, že z toho judikátu vyplývá:
- Úřad je povinen se materiální stránkou přestupku zabývat.
- Přitom zabývat se neznamená dokazovat, úřad se k tomu jen musí nějakým způsobem vyjádřit, ale stále může říct, že prostě materiální aspekt naplněn byl a hotovo.
- Naopak obviněný musí dokazovat, že vlivem nějakých neobvyklých okolností zrovna v daném případě materiální aspekt naplněn nebyl.

3607
Potřebuji poradit - ostatní / Re:Citelnost RZ
« kdy: 22 Ledna 2014, 15:41:08 »
Odpovědnost za přestupek je podmíněná zaviněním (nelze někoho trestat za přestupek, který nezavinil - teď je řeč o zavinění jako právním termínu).
Zavinění je možné úmyslné, nebo z nedbalosti.

Znečitelnit SPZ nalepením něčeho je ukázkový příklad úmyslného zavinění, nekontrolovat čitelnost SPZ před jízdou je příklad zavinění z nedbalosti.
Náhodné zachycení listu na SPZ během jízdy:
Není to úmyslné zavinění. Nemohl jste o něm vědět, před jízdou byla SPZ čitelná a "znečitelnění" během jízdy je neobvyklé, tedy jste měl přiměřené důvody se domnívat, že SPZ je stále čitelná. Takže to není ani zavinění z nedbalosti.
Tím pádem nejste viníkem přestupku.

3608
Áno, slavný 5 As 104/2008–45, o tom přesně mluvím.
Cituji:
Citace
Lze tedy obecně vycházet z toho, že jednání, jehož formální znaky jsou označeny zákonem za přestupek, naplňuje v běžně se vyskytujících případech materiální znak přestupku, neboť porušuje či ohrožuje určitý zájem společnosti.

3609
To už se tu někde rozebíralo.
Úřad nemusí materiální aspekt dokazovat.

Předpokládá se, že právní normy mají nějaký smysl*, proto naplněním formálního aspektu je v obvyklé situaci automaticky naplněn i materiální aspekt. (Můžeme si to představit jako: "Ta padesátka tam má nějaký důvod, takže kdo jede rychleji, automaticky narušuje ten důvod, proč tam ta padesátka je."*)

Naopak podezřelý z přestupku musí dokázat, že zrovna v té situaci nastaly neobvyklé okolnosti, díky kterým materiální aspekt přestupku naplněn nebyl.

Podobně se u obvinění z přestupku či trestného činu nemusí vždy dokazovat, že nešlo o krajní nouzi či nutnou obranu. Ani nestačí, že to obviněný tvrdí, musí uvést nějaké argumenty, proč to tak podle něj je.

Úřad je povinen se materiálním aspektem zabývat, což vůbec není to samé, jako ho dokázat.
Když úřad v rozhodnutí napíše, že materiální aspekt naplněn byl protože proto a námitky si strčte za klobouk, zabýval se materiálním aspektem přestupku.

Podle mě přílišná medializace materiálního aspektu a související přesvědčení, že ho jde použít jako hlavní bod obhajoby, už napáchaly hodně škody.

___
* Že to ve skutečnosti tak není je jedna věc, ale právní systém tak nějak musí předpokládat smysluplnost právních norem, jinak by popřel sám sebe.

3610
Potřebuji poradit - ostatní / Re:Zastavení na chodníku.
« kdy: 21 Ledna 2014, 17:18:26 »
Chápu to správně, že Vy jako orgán obce vydáváte povolenky a městská policie jako jiný orgán té stejné obce je bojkotuje?
Nevím, jestli je to víc legrační, nebo smutné.
Když takhle MP udělí pokutu, dostane se to zase k vám na přestupkový odbor. Tam na to budou reagovat jak?

3611
1) Buď jako provozovatel zaplatím 700 nebo udám osobu, která auto řídila. Vymlouvání se, oddalováním, odmítání výpovědi apod. nemá v této fázi smysl, protože jsem za to prostě podle toho humlzákona odpovědný. Správně?
Ještě můžete nedělat nic.
Pak to buď nechají promlčet, nebo překlopí na SprDel.

3) Co když ani nezaplatím, ani neudám osobu a budu chtít pokračovat a hájit sám sebe, s tím, že jsem řídilo já? Stačí prostě nic nedělat a počkat co bude dále? Co můžu čekat? Správní řízení ohledně správního deliktu provozovatele vozidla?
Když se budete hájit s tím, že jste řídil Vy, udal jste jim osobu řidiče (sebe).
Ale možnost nedělat nic existuje, viz výše.
Možnosti obhajoby pokud to překlopí na SprDel se tu probíraly, ale praktické zkušenosti zdá se nejsou.

Je to jen dohad, ale podle mě když budete SprDel rozporovat způsobem, který má hlavu a patu, nechají to raději promlčet. Zdá se raději potížisty nechají být, než aby riskovali, že jim soudy celý SprDel zarazí.

Mimochodem - ještě mě napadlo s nimi komunikovat pomocí elektronické komunikace s el. podpisem - máte nějakou zkušenost? Umí s tím vůbec úředníci? :))
Předpokládám, že ano, protože komunikace s el. podpisem je na úřadech standard už dlouhá léta. Neumím si představit, že by to neuměli, to je jako kdyby neuměli pracovat s PC  :)
No tak k tomu mám perličku.
Sice to nesouvisí s dopravními přestupky, ale pomáhal jsem řešit jednu věc se sociálkou.
Nejenže snaha donutit je ke komunikaci přes datovou schránku byla naprosto marná (argumentovali "my nemusíme posílat do DS"), ale dokonce ani poštou to nedokázali poslat na správnou adresu.

Mohli jsme si stěžovat, ale zkuste si stěžovat na člověka, který potom bude rozhodovat o vaší žádosti.

3612
Potřebuji poradit - rychlost / Re:63 km obec, PČR
« kdy: 11 Ledna 2014, 09:26:10 »
jkraus222:
Vychází z toho jako nejlepší taktika v první instanci materiální aspekt neřešit přímo. Nejlépe dostat do spisu potřebné důkazy, ale vyhnout se termínu "materiální aspekt". Prostě na to neupozorňovat.
A když -krom toho, že materiální aspekt ignorují reálně- ho budou ignorovat i formálně, dát ho do odvolání.

Tím by šel jednak získat čas a jednak úřad si občas vzkaz nadřízeného úřadu, že se má ještě něčím zabývat, vyloží jako že to má z toho důvodu odložit (Viz "JJ versus magistrát": http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2011061202 ).

3613
Potřebuji poradit - rychlost / Re:63 km obec, PČR
« kdy: 11 Ledna 2014, 00:26:38 »
Četl jste ten zmíněný judikát?
Protože právě z něj vychází i můj příspěvek, cituji klíčovou část uvedeného judikátu:
Citace
Lze tedy obecně vycházet z toho, že jednání, jehož formální znaky jsou označeny zákonem za přestupek, naplňuje v běžně se vyskytujících případech materiální znak přestupku, neboť porušuje či ohrožuje určitý zájem společnosti. Z tohoto závěru však nelze dovodit, že by k naplnění materiálního znaku skutkové podstaty přestupku došlo vždy, když je naplněn formální znak přestupku zaviněným jednáním fyzické osoby. Pokud se k okolnostem jednání, jež naplní formální znaky skutkové podstaty přestupku, přidruží takové další významné okolnosti, které vylučují, aby takovým jednáním byl porušen nebo ohrožen právem chráněný zájem společnosti, nedojde k naplnění materiálního znaku přestupku a takové jednání potom nemůže být označeno za přestupek.

Šlo tam o to, že obviněný předložil důkazy, proč podle něj nebyl naplněn materiální aspekt, přičemž úřad se jimi vůbec nezabýval.
NSS rozhodl, že úřady se musejí materiálním aspektem zabývat a nestačí to odbýt prohlášením, že z naplnění formálního aspektu automaticky vyplývá naplnění materiálního aspektu.

To ale nic nemění na tom, že právě z pozice obviněného musíte dokazovat, že "se přidružily takové další významné okolnosti, atd."
Pak záleží na okolnostech, ale většinou bude mít úřad pořád manévrovací prostor pro tvrzení, že uvedené okolnosti zas tak významné nebyly.

Dále jsem ještě zpochybnil samotné měření, protože radar AD9C byl nastavený na citlivost 60m a vzdálenost z které jsem byl změřen mohla být dle výpočtů maximálně 20m.
Dobře.

Ale i ten konec obce by mohl být zajímavý. Minimálně co na to řeknou. Jestli v daném místě je zastavěné území by šlo zjistit z územního plánu.

3614
Potřebuji poradit - rychlost / Re:63 km obec, PČR
« kdy: 09 Ledna 2014, 15:08:48 »
Díky za tip. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet a nechám si to v záloze. Myslím si, že budou mít dost práce obhájit si materiální aspekt přestupku (respektive si myslím, že ani to nezvládnou).
Podle mě jste příliš optimistický.
Na co si chcete nechávat argumenty v záloze, když už jste ve fázi odvolání? Možná už teď je pozdě, ale tak lepší pozdě, než nikdy. Jakmile teď padne rozhodnutí, budou už nové důkazy na nic. Případný soud nebude zkoumat ten přestupek, ale jen soulad rozhodnutí úřadu se zákonem.
Postavit veškerou obhajobu jen na materiálním znaku vidím jako značně riskantní.
Úřad nemusí materiální aspekt dokazovat. Předpokládá se -pomiňme, jestli to je pravda-, že když už zákon něco trestá, je to asi nebezpečné. To znamená, že v typických situacích z formálního porušení zákona vyplývá i materiální aspekt. Vy musíte naopak dokázat, že zrovna tehdy šlo o netypickou situaci a materiální aspekt nenastal. A úřad to zazdí (resp. už nejspíš zazdil) konstatováním, že překročení o 13km/h je tak vysoké, že materiální aspekt stejně nastal, game over.
Oprava, tohle je jiný případ, než těch 63km/h.

I D-Fens pokud vím v jednom článku doporučoval nestavět celou obhajobu na materiálním aspektu. Padla zmínka o tzv. "trojnožce", tj. stavět obhajobu nejméně na třech na sobě nezávislých okolnostech zpochybňujících obvinění.

3615
Neměl by úřad na toto reflektovat a oslovit cizince v jazyce, o kterém je předpoklad, že ho ovládá?
Asi ne. Správní řízení se vede v češtině.
Sice by měl právo na tlumočníka, ale na své náklady (§16 odst. 3 správního řádu).

V tomhle ohledu větší legrace by byla s příslušníkem nějaké "oficiální" národnostní menšiny, těm úřad skutečně musí na své náklady překládat do jazyka dané menšiny.
(A příslušníkem menšiny jste tím, že se za něj prohlásíte.)

Stran: 1 ... 239 240 [241] 242 243 ... 245