30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Příspěvky - vdolek

Stran: 1 [2]
16
A co 22 odst. 1 zák. o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-250)?

Citace
ODPOVĚDNOST PODNIKAJÍCÍ FYZICKÉ OSOBY ZA PŘESTUPEK
§ 22

Podnikající fyzická osoba jako pachatel
(1) Podnikající fyzická osoba je pachatelem, jestliže k naplnění znaků přestupku došlo při jejím podnikání nebo v přímé souvislosti s ním a podnikající fyzická osoba svým jednáním porušila právní povinnost, která je uložena podnikající fyzické osobě nebo fyzické osobě.

(2) Podnikající fyzická osoba je pachatelem též v případě, jestliže k naplnění znaků přestupku došlo jednáním fyzické osoby, která se za účelem posuzování odpovědnosti podnikající fyzické osoby za přestupek považuje za osobu, jejíž jednání je přičitatelné podnikající fyzické osobě, a která při podnikání osoby, ve vztahu ke které se považuje za osobu, jejíž jednání je přičitatelné podnikající fyzické osobě, nebo v přímé souvislosti s ním anebo ku prospěchu této podnikající fyzické osoby nebo v jejím zájmu porušila právní povinnost, která je uložena podnikající fyzické osobě nebo fyzické osobě.

(3) Za osobu, jejíž jednání je přičitatelné podnikající fyzické osobě, se za účelem posuzování odpovědnosti podnikající fyzické osoby za přestupek považuje

a) zaměstnanec nebo osoba v obdobném postavení při plnění úkolů vyplývajících z tohoto postavení,

b) fyzická osoba, která plní úkoly podnikající fyzické osoby,

c) fyzická osoba, kterou podnikající fyzická osoba používá při své činnosti, nebo

d) fyzická osoba, která za podnikající fyzickou osobu jednala, jestliže podnikající fyzická osoba výsledku takového jednání využila.

17
Zdravím,
zajímavý příkaz (v příloze) za stání na veřejné zeleni. Není to přestupek proti zákonu o pozemních komunikacích, ale proti "obecně závazné vyhlášce Hl. m. Prahy č. 6/2001 Sb., o ochraně veřejné zeleně". Vozidlo je psáno na IČO, tak se to snaží uhrát na objektivní odpovědnost.

Napadá mě napadnout toto:

Citace
V případě podnikajících fyzických osob se jedná o objektivní odpovědnost. Podnikající fyzická osoba může jednat osobně nebo prostřednictvím svých zaměstnanců nebo prostřednictvím dalších osob. Jejich jednání se pak přičítá podnikající fyzické osobě jako u právnických osob. Pro odpovědnost za přestupek podnikající právnické osoby je irelevantní, zda bude zjištěna konkrétní osoba, která za podnikající fyzickou osobu jednala, či nebude zjištěna. Provozovatelem vozidla je podnikající fyzická osoba, a tudíž je vozidlo určeno k podnikatelské činnosti.

Na základě výše uvedeného má správní orgán za to, že vozidlo na uvedeném místě zaparkovala obviněná podnikající fyzická osoba, XXX, přičemž odstavením vozidla ve veřejné zeleni se dopustila přestupků proti pořádku...

Pokud je provozovatelem vozidla podnikající fyzická osoba, tak přece vozidlo může být zčásti užíváno soukromě. Není tedy dokázáno, že vozidlo bylo v danou chvíli užíváno "služebně", není tedy možné použít objektivní odpovědnost. Důkazní břemeno je tady na straně správního orgánu.

Pak ta další věta je nesmysl - nikde není dokázáno, jaká fyzická osoba na místě zaparkovala. Jakási "série předpokladů" nic reálně nedokazuje.

Zatím jsem podal blanketní odpor a budu mít jednání, ke kterému se asi vyjádřím jen písemně.

Setkali jste se už někdo s tímto? Co případně navrhujete. Díky

18
Díky za informace. Především CzechFreak :).

Nejde mi o to letět s boxem celou cestu 250 km/h  ;D, ale o to, aby mě nemohli buzerovat Němečtí policajti za to, že někde na to trochu šlápnu.

19
Potřebuji poradit - rychlost / Německá dálnice a střešní box
« kdy: 12 Března 2019, 12:58:54 »
Ahoj,
pojedu přes Německo se střešním boxem, tak by mě zajímalo, jestli je nějak rychlost se střešním boxem omezena. Nebo platí také neomezená rychlost (na neomezených úsecích)?

Například zde píšou: "...dle německých předpisů se nesmí s nákladem na střeše jet více než 130 km/h, přestože rychlost na německé dálnici bývá neomezená...". https://www.stresninosice.cz/caste-dotazy

Ale jinde jsem tento údaj nenašel. Normálně bych se podíval přímo do zákonů (být to v ČR), ale německy moc neumím a v jejich zákonech se vůbec nevyznám. Nevíte někdo, jak to je?

Díky

20
Děkuji vám všem moc za reakce a rady :).

Zeptám se ještě takto, je možný tento postup (a správný)?

  • Jako provozovatel vozidla teďka napíšu na magistrát, že řidič vozidla projel takto, protože krajní nouze.
  • Pokud to "nevyhnije", tak jako provozovatel vozidla dostanu výzvu k udání řidiče.
  • Jako provozovatel vozidla využiji svého práva a odmítnu řidiče udat (písemně na magistrát).
  • Následně může přijít správní delikt provozovatele vozidla.
  • Mohu pak jako provozovatel vozidla podávat odvolání/dovolání proti správnímu deliktu, protože se nejedná o přestupek, protože krajní nouze?

Jinými slovy mohu všechny tyto kroky vést jen jako provozovatel vozidla? Jde mi o to, jestli je šance, že se něco "posere" a řidič bude shledán vinným a byly mu přiděleny body, nebo jestli nejhorší scénář je vyšší pokuta pro mě jako pro provozovatele vozidla? Pokud by jen hrozila větší pokuta, tak do toho z principu asi půjdu. Ale pokud by řidiči hrozily body, tak to radši zaplatím a bude pokoj.

21
Fotky ze spisu zde. Sice příšerná kvalita, ale na počítači na magistrátu to vypadalo líp. Úřednice mi zakázala udělat si fotku z monitoru a dala mi jen černobílý tisk.

Jedná se o tmavé auto v pravém pruhu. Osobně tam nic moc na čem stavět nevidím.

22
Zdravím,
přišla mi výzva za jízdu na červenou z 23.12.2018 z křižovatky Kbelská x Poděbradská (Praha 9). Chtějí po mě hned 1 500 Kč. V každém případě se chci vyhnout bodům pro řidiče. Můžu to ale nechat vyhnít a v nejhorším případně to půjde do SPRDELe, ne?

Jaká je šance, že vyhnije červená? Parkování v Praze vyhnívá úspěšně zatím, ale toto jsem ještě neřešil.

Řidič mého vozidla si nevybavuje, že by tam na červenou projel, jestli jo, tak to muselo být fakt těsně. Ale abych se podíval do spisu, tak bych musel udat řidiče, ne? Nebo můžu zažádat o informace ze spisu už teď nějak?

23
Díky za odpovědi.

Nejsem sice právník, ale moje tvrzení, že se ministerstvo dopravy mýlí v tom, že na neveřejné účelové komunikaci lze uložit pokutu, by mohlo podpořit toto: § 40 odst. 4 zákona č. 13/1997 Sb.

Citace
(4) Obecní úřad obce s rozšířenou působností
...
c) projednává přestupky podle § 42a a 42b ve věcech dálnic, silnic, místních komunikací a veřejně přístupných účelových komunikacích, s výjimkou přestupků, k jejichž projednání je příslušný celní úřad nebo Ministerstvo dopravy; k projednání přestupků podle § 42a odst. 4 písm. c) a § 42b odst. 1 písm. s), t), u) a v) je místně příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu bylo provedeno kontrolní vážení,
...

O neveřejných účelových komunikacích tu není zmínka. A výzva přišla z magistrátu (obecného úřadu obce s rozšířenou působností).

24
Jinými slovy dle mého názoru ministerstvo dopravy má pravdu v tom, že se jedná o neveřejnou účelovou komunikaci, ale nemá pravdu v tom, že tam můžou rozdávat pokuty.

25
Jj, s tím souhlasím a takhle jsem to taky chápal.

Ale ministerstvo dopravy napsalo, že se jedná o "účelovou komunikaci, která není veřejně přístupná" - tedy dle mého názoru "neveřejnou účelovou komunikaci". Ale s tím, že "Na tuto komunikaci se vztahuje obecná úprava provozu daná zákonem o silničním provozu a tím pádem výzva z Magistrátu hlavního města Prahy k uhrazení částky za špatné parkování v podzemním parkovišti v Obchodním centru Chodov je oprávněná."

26
My si asi moc nerozumíme. Jedna věc je, že provozoval parkoviště na soukromém pozemku "řekne", že tam platí ZPPK. Druhá věc je ta, jestli z hlediska zákona tam opravdu platí ZPPK včetně všech sankcí. Podle mě ne.

Podle mě by si tím provozovatel jen "vybral", že tam budou platit stejná pravidla, jako na silnici (přednost zprava, parkování na invalidech atd.). Stejně tak by mohl napsat, že se jezdí vlevo a dává se přednost zleva, nebo by tam třeba mohl zkopírovat celý ZPPK. A soukromá osoba si sice do svého rádu může napsat, že dostaneš pokutu od policie, ale policie ti na základě nějakého soukromého řádu nikdy nemůže dát pokutu.

Ano, soukromá osoba si může zřídit smluví pokuty - pak to ale maximálně tak může vymáhat přímo ta soukromá osoba v občanskoprávním sporu.


27
To máte sice pravdu, jenže pokud návštěvník OC porušuje návštěvní řád a chcete ho nechat vyvést, zavoláte obecní policii. Pokud platí ZPPK, zavoláte obecní policii a ta uloží delikventovi sankci podle ZPPK.

Ale pokud porušuji návštěvní řád, tak za to mě policie nemůže sankcinovat přece. Teoreticky by se mnou mohl provozovatel vést občanskoprávní spor za náhradu škody, nebo nějakou smluvní pokutu, ale nemůžu přece dostat pokutu od policie nebo úřadu.

Mně to přide, jako bych já si rozhodl, že u mě doma budou všichni nosit červenou čepici a návštěva by to nedodržovala, tak je sice můžu z bytu třeba vyhodit, nebo nechat vyvést od policie, když neodejdou sami, ale nemůžou dostat pokutu od policie.

28
Tak to záleží na tom, jak extenzivně chápete sdělení, že platí pravidla silničního provozu. Ten nejširší výklad, kterého jsem se držel i já, je, že tam platí ZPPK (aj.) v plném znění, tedy včetně sankcí. Když řeknete, že sice platí ZPPK, ale bez sankcí, kdo rozhodne o tom, které další části ZPPK tedy platí a které ne?

No já to chápu tak, že záleží na tom, kdo určí, že tam platí ZPPK, protože ten by pak měl vymáhat dodržování. Když to udělá nějaká státní instituce, tak pak tam platí sankce dle toho zákona.

Ale když soukromá osoba řekne, že na jejím pozemku se budou dodržovat stejná pravidla, jako jsou v ZPPK, tak je pak na té instituci, aby si dodržování vymáhala. Nemůže přece na základě rozhodnutí soukromé osoby policie dávat pokuty nebo nedávat.

29
Jeden článek k tématu: http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/plati-na-parkovistich-u-supermarketu-ci-v-garazich-stejna-pravidla-jako-na-silnici-/
Díky, ten článek jsem viděl. Článek je ale v rozporu s tím vyjádřením ministerstva dopravy.
Podle článku, pokud se jedná o nadzemní (nebo podzemní) parkoviště, nebo pokud je parkoviště odděleno (např. závorou), tak nelze dávat pokuty. Obě podmínky jsou v OC Chodov splněny, ale dle magistrátu a ministerstva dopravy prý pokuty dávat lze.

Jak bylo ono vyhrazené místo označeno? Svislým i vodorovným značením? Nebyla by fotka?
Kdybych si musel tipnout, tak bych řekl, že tam je vodorovné i svislé značení, ale jistě to tedy nevím.

30
Zdravím,
jak je to s parkováním na invalidech v nadzemním parkovišti za závorou? Konkrétně se jedná o obchodní centrum v Chodov, Praha. Parkoviště tam je tam za závorou, nadzemní, uvnitř obchodního centra.

Přišla mi výzva z magistrátu, že vozidlo tam bylo zaparkováno na invalidech (zaplať 500 nebo se to bude řešit). Já měl ale za to, že na neveřejně přístupné komunikaci nelze dávat sankce. Psal jsem i dotaz na ministerstvo vnitra, ti to přeposlali na ministerstvo dopravy. Dle ministerstva dopravy tam sankce dávat mohou. Opravdu to tak je?

Do příloh dávám jak výzvu z Magistrátu, tak dotaz a odpověď ministerstva dopravy. Omluvte prosím vodotisk, je tam kvůli anonymizaci.

Stran: 1 [2]