30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Příspěvky - dqd

Stran: 1 2 3 [4] 5 6
46
Jiné / Re:Ujetí od dopravní nehody, odmítnutí dechové zkoušky
« kdy: 02 Května 2017, 22:36:52 »
Nerad bych to zakřiknul, ale tohle s velkou pravděpodobností znamená, že je ze hry ta krajně sporná odmítnutá zkouška na alkohol. SO konstatuje, že důvodem pro zadržení ŘP policií byl důvod podle § 118a(1)(e) ZPPK, ale že SO nemá dostatek podkladů dokonce ani k zahájení správního řízení, ve kterým by byl tento zásah potvrzen, proto ŘP vrací, tím spíše by neměl mít ani podklady pro uznání řidiče vinným z odpovídajícího přestupku.

Úžasné. Tuhle argumentaci si nechám do zálohy; já jim do písemného vyjádření napsal důvody, proč ta osoba v dané chvíli nebyla řidič.

Tedy zatím víme, že nehoda jako taková je patrně nějak uzavřena (ještě je otázka, co na to pojišťovna, ale to už půjde mimo úřady), epizoda s dýcháním by měla vyšumět do ztracena, ale jaké další kroky SO činí vůči řidičce, zda např. již zahájil řízení, co je jeho předmětem (jak zní obvinění) atp., to je nám zatím utajeno.

Omlouvám se, to jsem měl uvést rovnou. Osoba blízká je obviněna z porušení následujících ustanovení zákona o silničním provozu:
  • § 5 odst. 1 písm. f), tj. odmítnutí podrobit se vyšetření
  • § 24 odst. 3, tj. nezajištění bezpečného otáčení nebo couvání
  • § 47 odst. 2 písm. a), tj. neprodlené nezastavení vozidla po nehodě
  • § 47 odst. 2 písm. c), tj. neučinění opatření k zabránění vzniku škody po nehodě

Čekal jsem, podobně jako vy, že na mě vytáhnou Křečka, ale zatím k tomu nedošlo.

47
Jiné / Re:Ujetí od dopravní nehody, odmítnutí dechové zkoušky
« kdy: 01 Května 2017, 17:22:43 »
Najděte si poměrně dost medializovaný případ, kde nějaký místní ochlasta jezdil nalitej po vesnici, kdosi na něj zavolal fízly a ti mu chtěli dát dýchnout poté, co už delší dobu nasával v hospodě. Pokud si pamatuji, došlo to až k NSS, který rozhodl ve prospěch řidiče. Aktuální situace by s tímto případem mohla mít nějaké průniky.

Podařilo se mi nalézt to rozhodnutí, je to 9 As 62/2016 - 34. Průnik to má netriviální. :)

48
Jiné / Re:Ujetí od dopravní nehody, odmítnutí dechové zkoušky
« kdy: 01 Května 2017, 16:13:03 »
Tak, konečně jsem se dostal ke spisu a mohu upřesnit, o co šlo. Co je špatné, tak jsem zjistil, že ona osoba blízká udělala chybu č. 4, že se bavila s policajty v rámci podání vysvětlení a naprášila na sebe úplně všechno, co naprášit mohla. I když všem kolem sebe zdůrazňuji, ať se s orgány nebaví a ať mě obratem kontaktují, snaží se tu věc v dobré víře „nic tak hrozného jsem neudělal, nemohou mě přece tak moc potrestat“ vyřešit. Je to marné. :(

Docela by mě např. zajímalo, na základě čeho byl ŘP zadržen a na základě čeho pak vrácen. Jestli byl zadržen na místě podle § 118b ZPPK policajtem, ale následně podle § 118c(2) ZPPK obratem vrácen úřadem, je to vcelku nadějné i ve vztahu k potenciální sankci hrozící za odmítnutí či ujetí od nehody. Chtělo by to ale vidět příslušné dokumenty, tj. např. úřední záznam policajtů, rozhodnutí o tom řidičáku atp.

V potvrzení o zadržení není uveden důvod, je tam pouze popis, že se stala nehoda a že osoba blízká odmítla dýchnout. Ve spise je pouze protokol od PČR, kde se píše, že řidičský průkaz byl zadržen. Ve vyrozumění o vrácení se píše právě o § 118b/c, přesně jak píšete. :) Dá se na tom postavit nějaká relevantní argumentace?

Jinak ve vyprávění chybí ještě jedna dosti podstatná věc, a to, zda se dotyčný/dotyčná přiznal/a jednak k řízení, jednak k vědomosti o nehodě (za jistých okolností si třeba ťukance při couvání ani nemusel/a všimnout).

Ano, přiznala se ke všemu.

At se z toho ten 20ti lety prosim pekne hezky posere.

V tomto konkrétním případě se to stalo v noci; osoba blízká zazmatkovala a odjela, ale chtěla se ráno vrátit na místo nehody a dohodnout se s majitelem na uhrazení škody. Mezitím však byla vypátrána PČR, která provedla z mého pohledu nesmyslný (a nejspíše i nezákonný) postup. Doufám, že bude pro onu osobu blízkou dostatečný trest a ponaučení do dalšího života už jenom samotný proces vyšetřování a správního řízení.

Dle mého názoru to na místě není. Rozhodně ťukancem při parkování neporušil nějakou významnou povinnost ZPPk, snad § 5 odst. 1 písm. b) ZPPK, ale to je dost násilné. Prostě špatně odhadnutá vzdálenost či délka vlastního vozu.

Není to úplně ťukanec, celková odhadnutá výše škody je 25 tisíc Kč, přesněji 10 tisíc na vlastním vozidle, 10 tisíc na stojícím a 5 tisíc na dalším, do kterého stojící vozidlo po nárazu vjelo. Musela to být velká rána, i když na fotografiích ve spise není nic vidět, kromě vysypaného zadního skla.

Zmiňované Křečkovo stanovisko:

Jste úžasný, děkuji! :)

49
Jiné / Re:Ujetí od dopravní nehody, odmítnutí dechové zkoušky
« kdy: 06 Prosince 2016, 13:44:04 »
Já to vidím podobně, děkuji za podporu. Jakmile budu vědět něco konkrétního, dám vědět.

50
Jiné / Re:Ujetí od dopravní nehody, odmítnutí dechové zkoušky
« kdy: 06 Prosince 2016, 13:02:40 »
Že o nehodě osoba věděla plyne z popisu, otázka zněla, zda se k tomu přiznala fízlům při jejich návštěvě.

To já právě nevím, ale v nejbližší době zjistím.

Ta šance, že se někdo (mladý, starý, chytrý, hloupý,...) vrátí ke škodě, kterou způsobil a přizná se... se blíží hodnotě 0,00000..... já bych takovému člověku i zaplatil za to, že se přizná.

Můžeme si to jen domýšlet, jak by to pokračovalo dál, kdyby ho policie nevypátrala. Každopádně se mi nezdá přiměřené, aby někdo po způsobení škody cca 10 tisíc Kč platil kromě té škody (v nejhorším možném případě) několikanásobnou pokutu, nasbíral 7 až 14 bodů a navíc ještě měl zákaz řízení na rok nebo dva.

51
Jiné / Re:Ujetí od dopravní nehody, odmítnutí dechové zkoušky
« kdy: 06 Prosince 2016, 12:16:36 »
Chyba c. 4 byla prasknout ridice, dalsi chybou c.5 bylo otevirat dvere a dalsi chyba c.6 byla davat z ruky ridicak

To každopádně.

Co konkrétně máte na mysli pod pojmem popotahovat?

Předpokládám, že se správní orgán bude snažit udělit viníkovi dopravní nehody pokutu, i když už uhradil škodu.

Za 3 mesice mi nekdo 2x naboural na parkovisti auto a 2x ujel. Skoda 2x 40 tisic + dohromady mesic bez auta. A platim to ja ze sveho, protoze se z toho dotycny posral a odjel.

To mě velice mrzí. Kdyby ta osoba blízká nebyla tak mladá, nezkušená a nerozvážná, určitě by se nezachovala tak pitomě. Ještě jsem s ní osobně nemluvil, ale existovala šance, že by se na místo vrátila a dotyčnému škodu uhradila.

Jinak ve vyprávění chybí ještě jedna dosti podstatná věc, a to, zda se dotyčný/dotyčná přiznal/a jednak k řízení, jednak k vědomosti o nehodě (za jistých okolností si třeba ťukance při couvání ani nemusel/a všimnout).

Děkuji za vysvětlení, přesně tyto informace jsem hledal. Vědomost nehody byla, přiznání nevím — detaily budu muset ještě zjistit. Zatím se ptám obecně, abych vůbec věděl, zdali ta obhajoba má smysl.

52
Jiné / Re:Ujetí od dopravní nehody, odmítnutí dechové zkoušky
« kdy: 06 Prosince 2016, 10:58:38 »
Ano, přesně tak, taky mi nad tím zůstal rozum stát.

53
Osoba blízká, která má čerstvě řidičský průkaz a ještě jí ani nebylo dvacet, udělala trojnásobnou chybu. Tím, že se často nevídáme, jsem jí neměl možnost poskytnout průpravu a vysvětlit, jak to v praxi funguje. Nejde to už napravit, ale chci se alespoň zapojit do případu a zkusit minimalizovat následky. Zatím nemám k dispozici všechny informace.

Co se stalo?
Této osobě blízké se někdy pozdě v noci nepovedl parkovací manévr, takže narazila zádí auta do vozidla stojícího za ním (chyba č. 1). Vznikla tím třetí osobě škoda okolo 10 tisíc Kč. Osoba blízká zazmatkovala a ujela z místa nehody (chyba č. 2). Poškozený občan zavolal 158 a nahlásil škodu, policie kupodivu dle kamerového systému během několika hodin vypátrala provozovatele vozidla, který ji odkázal na osobu blízkou. Ta byla v krátké době dohledána a bylo jí nakázáno provést dechovou zkoušku, což odmítla (chyba č. 3). Následně jí byl odebrán řidičský průkaz (podle mě zbytečně, ale co už), který jí byl mezitím vrácen.

Co dál?
Pozvánka ke správnímu řízení ještě nepřišla, takže nevím, co z toho úřad vyrobí, ale nabízí se „nedovolené opuštění místa dopravní nehody“ (pokuta 2500–5000 Kč a 7 bodů k tomu), „neohlášení dopravní nehody“ (stejná sankce, jenom bez bodů) a „odmítnutí testu na alkohol“ (pokuta 25000–50000 Kč, 7 bodů a navíc zákaz řízení na 1–2 roky). Takže mě napadá několik otázek.

  • Je u takovéto malé dopravní nehody vůbec na místě popotahovat řidiče? Například zástupce ombudsmana tvrdí, že ne.
  • Vzhledem k tomu, že v době, kdy po ní příslušníci požadovali dechovou zkoušku, osoba blízká neřídila auto (nebyla řidičem), vztahuje se na ni vůbec povinnost nechat se otestovat na množství alkoholu v krvi?

54
Jiné / Re:Osoba vlastní
« kdy: 04 Července 2016, 15:08:52 »
Děkuji za vysvětlení.

Pokutu jsem uhradil, tento případ končí.

55
Jiné / Re:Osoba vlastní
« kdy: 03 Července 2016, 21:58:07 »
A jo! Tak to tam explicitně zmíněno nebylo, pouze obecné povídání:

Citace
Aby mohl být provozovatel vozidla uznán vinným ze spáchání správního deliktu, musí být naplněna
skutková podstata přestupku, kterého se dopustil nezjištěný řidič. Správní orgán se proto zabýval
samotnou skutkovou podstatou přestupku.
Dle ustanovení § 3 zákona o přestupcích k odpovědnosti za přestupek postačí zavinění z nedbalosti,
nestanoví-li zákon výslovně, že je třeba úmyslného zavinění. Dle ustanovení § 4 odst. 1 přestupkového
zákona je přestupek spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel věděl, že svým jednáním může porušit nebo
ohrozit zájem chráněný zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že tento zájem neporuší
nebo neohrozí nebo nevěděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem,
ač to vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům vědět měl a mohl. V odstavci 3 citovaného
ustanovení je pak uvedeno, že jednáním se rozumí i opomenutí takového konání, k němuž byl pachatel
podle okolností a svých osobních poměrů povinen.

[...]

Správním deliktem je protiprávní jednání, jehož znaky jsou stanoveny zákonem, správní orgán za ně
pak ukládá zákonem stanovený trest. Jedná se o protiprávní jednání bez ohledu na zavinění, zpravidla
výslovně označené zákonem jako správní delikt. Smyslem je zájem společnosti na tom, aby přestupky
zjištěné technickými nebo jinými prostředky, kterých se dopustili nezjištění řidiči, nezůstaly
neprojednány a nepotrestány.

A krajský úřad se tím vůbec nezabýval, protože jsem na to nepoukázal. Obávám se však, že na tom úspěšnou žalobu nepostavím.

56
Jiné / Re:Osoba vlastní
« kdy: 03 Července 2016, 09:20:01 »
Mimochodem, vyrovnal se SO v rozhodnutí nějak s materiální stránkou správního deliktu, neodkazuje se v něm na neexistující důvodovou zprávu, resp. považoval jeho hodnocení JMK za vyhovující?

Městský úřad:
Citace
Obviněný z přestupku svým jednáním naplnil i materiální znak přestupku, upravený v ustanovení § 2 odst. 1 přestupkového zákona (porušení nebo ohrožení zájmu společnosti), přičemž chráněný zájem je zde bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích a potažmo i zachování života a zdraví všech osob.

Já:
Citace
Takto vágní zdůvodnění není dle rozsudku č.j. 5 As 104/2008 – 45 Nejvyššího správního soudu možné, jelikož je nutné pro naplnění materiálního znaku přestupku prokazovat také společenskou nebezpečnost přestupkového jednání, jakým způsobem byl zájem společnosti porušen nebo ohrožen, potažmo v jaké intenzitě. [...]

Do odvolání jsem to nepsal, ale krajský úřad mou argumentaci v rozhodnutí o odvolání zmiňoval, takže to četli. Nevím, jestli by to k něčemu bylo. Udělal jsem obrovskou chybu, že jsem odvolání vsadil všechno na jednu kartu (procesní nedostatek), což se ukázalo být neopodstatněné.

57
Jiné / Re:Osoba vlastní
« kdy: 03 Července 2016, 00:21:13 »
To znamená, že jsem naprosto špatně pochopil legislativu okolo sprdele.

Škoda, že jsem zvolil tuhle cestu, můj původní plán byl nakonec se přihlásit jako řidič a přestupek odargumentovat na základě jiných skutečností, což mi v tu chvíli připadalo jako riskantnější varianta. Nevadí, chybami se člověk učí.

Pokud sem nikdo v následujících dnech nenapíše důvody, proč by se hh mohl mýlit, kapituluji a zaplatím.

58
Jiné / Re:Osoba vlastní
« kdy: 02 Července 2016, 22:36:50 »
Ve vašem případě ale po odpustku a bonzu muselo proběhnout něco dalšího, co přesně jsem zatím z tohoto vlákna nevyčetl.
Probíhalo to takhle:
  • Městský úřad: výzva k zaplacení částky
  • Osoba vlastní: bonz
  • Městský úřad: příkaz k zaplacení částky za přestupek
  • Já: odpor
  • Městský úřad: oznámení o předvolání k ústnímu jednání
  • Já: nahlédnutí do spisu
  • Já: odmítnutí se dostavit osobně na předvolání + argumentace proti přestupku a ohrazení se vůči tomu, že jsem bonz psal já
  • Městský úřad: rozhodnutí o zastavení řízení o přestupku
  • Městský úřad: příkaz k zaplacení částky za sprdel
  • Já: odpor
  • Městský úřad: oznámení o provedení důkazů mimo ústní jednání
  • Městský úřad: rozhodnutí o správním deliktu
  • Já: odvolání
  • Krajský úřad: rozhodnutí o odvolání

59
Jiné / Re:Osoba vlastní
« kdy: 02 Července 2016, 20:46:23 »
Co přesně se skrývá pod úvodním poučení ke zjištění pachatele?
Pardon, tohle jsem nepojmenoval úplně dobře. Měl jsem tím na mysli, že v první výzvě k zaplacení částky („odpustek“) bylo uvedeno, že buďto někoho nabonzuju, nebo se bude vyšetřovat správní delikt. Podle mě nestačí jenom napsat: „Sdělení totožnosti řidiče může být posouzeno jako podání vysvětlení (viz ustanovení § 125h odst. 6 zákona o silničním provozu).“ Jsem toho názoru, že úřad musí učinit nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku, tedy například provozovatele pozvat k podání vysvětlení.

Přišel odpustek, do DS. Úřadu byl zaslán fingovaný sebe-bonz. Dále jsem se v příběhu ztratil, ale čekal bych buď zahájení přestupkového řízení s provozovatelem-řidičem, které bude následně zastavené, případně nějaký další pokus o ověření (např. výzva k podání vysvětlení), jevil-li se úřadu ten bonz nedůvěryhodný.
Zhruba tak to probíhalo, až na to, že k podání vysvětlení nedošlo. A právě tohle jsem v odvolání napadl a zvažuji, že bych s tím pokračoval u soudu.

(Jde o ust. §125f odst. 4: „Obecní úřad obce s rozšířenou působností správní delikt podle odstavce 1 projedná, pouze pokud učinil nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku...“)

60
Jiné / Re:Osoba vlastní
« kdy: 01 Července 2016, 22:20:47 »
Je nutné vědět, zda poslal SO nějakou výzvu k podání vysvětlení? Byl mu nějakým jiným způsobem "předhozen" nějaký pachatel? Atd.
Výzvu k podání vysvětlení nepodali, to se právě snažím sestřelit. Kromě toho úvodního poučení ke zjištění pachatele nepodnikli vůbec nic. Trochu se to komplikuje tím, že na začátku byla osoba vlastní, kterou jsem popřel, ale i tak by nemělo dojít k označení nikoho. (Není to tedy úplně čisté turbo.)

Pár poznámek, která asi už měly být zohledněny v odvolání (pokud byly, tak řekněte)
Díky, nebylo tam nic z toho, tyhle judikáty jsem neznal. Přiznávám, že jsem odvolání trochu podcenil, protože jsem nepočítal u tak jasné věci s takovým odporem.

Zrovna chystám odvolání k JMK na čisté turbo. Tak jsem zvědav, jestli uspěju lépe.
Držím palce!

Stran: 1 2 3 [4] 5 6