30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Příspěvky - swenak

Stran: 1 [2] 3 4 ... 172
16
Nedopravní tématika / Re:Neekonomické rozhodnutí výboru SVJ
« kdy: 28 Února 2024, 09:53:24 »
Jinak, další "pošťouchnutí" výboru, pokud by se v dobrém režimu cukal je možnost žaloby/TO spojené s neplněním si povinností při správě cizího majetku.

17
Nedopravní tématika / Re:Neekonomické rozhodnutí výboru SVJ
« kdy: 28 Února 2024, 09:18:13 »
A navíc (autorovi se omlouvám), bez ohledu na reálný přínos, možná jde o důchodce, resp. osoby, které počítají každou korunu, každé dožité jaro a investice do pozůstalosti není úplně to, co je na programu dne. Takže minimálně je to opravdu na racionálním zhodnocení všeho a všemi, i kdyby ve výsledku vyhrála investice.

18
Nedopravní tématika / Re:Neekonomické rozhodnutí výboru SVJ
« kdy: 28 Února 2024, 01:34:35 »
...napsat co nejpodrobněji podle rad čerpaných ze stránek http://www.portalsvj.cz/ (doporučuji obrátit se s dotazem spíše tam).

Určitě bych si dal pozor na to, jednat pouze na základě toho, co tam někdo napíše (ale to je taková klasika, je potřeba si věci ověřovat a to i zde). Jde o to, že tam jsou často opět členové výborů, předsedové, členové společenství, kteří sice mají jasno, protože "jim to funguje", nebo "mají načteno" a tak mají suverénní jistotu, ale nikdy se nesetkali "s odporem", neřešili nic se soudem, OZ či stanovy četli zběžně a prohlášení vlastníka je pro ně "sprosté slovo" (ostatně, stačí se podívat na zápis zde uvedený od Hugo a jde si udělat názor, toto není výjimka). Sám jsem tam myslím jednu věc řešil, resp. chtěl řešit a rady byly 100% jedním směrem, protože prostě proto a je to přeci jasně psáno a chce to po mně soud, navzdory tomu, že nikdo z nich nikdy nic takové neřešil. Já to viděl jinak, šel jsem svou cestou a uspěl jsem (což ale samozřejmě nemusí značit, že jsem měl pravdu, možná to soudu nestálo za to se se mnou kočkovat, ale mně stačilo uspět a ne mít pravdu). Faktem je, že šlo o specifikum (soud mi nechtěl zapsat jednoho člena výboru, protože byl cizinec ze státu mimo EU).

19
Nedopravní tématika / Neekonomické rozhodnutí výboru SVJ
« kdy: 27 Února 2024, 23:59:43 »
Osobně bych asi šel cestou neformálního upozornění výboru s požadavkem na okamžité sdělení členům společenství, že došlo k zásadním procesním vadám a bude svoláno řadné shromáždění vlastníků a předpis nemají brát v potaz. Jde o to, že pokud to většina schválila, tak byť to bylo třeba formálně zcela špatně a dělají chybu a tak dále, tak rodiče budou ostatními bráni jako "špatní sousedé" a starší lidé na to nemají často žaludek (no, mladí taky ne). Takto to hodíte "v dobrém" na výbor, ať zhojí vady. Třeba bych to podpořil právě tím, že někdo může podat žalobu o vyslovení neplatnosti usnesení, napadat další kroky a tak dále a nakonec z toho díky tomu sejde, ale budou v tom utopené náklady (a ještě by to šlo pak brát jako škodu, kterou výbor svým vadným jednáním společenství způsobil). Vy vlastně jenom "v dobrém" upozorňujete na to, že bude lepší to udělat řádně a předejít tomu, tedy že nejdříve je potřeba výborem navrhnout shromáždění vlastníků takové změny (že by se mohlo zateplovat, co tak cca zjistili, ...), pak pověřit výbor k jednání s partnery, přípravě nabídek, dokumentace, včetně všeho dalšího, zejména jak se to bude financovat, jak to dopadne na pravidelné platby členů v čase, návratnost, dotace, jak by to bylo při nezateplení, .... . Pak svolat další shromáždění vlastníků, kde bude v pozvánce už vše konkrétní včetně dokumentace ke všemu. Opět, shromáždění, pokud to schválí a vybere konkrétního partnera, pak zase pověří výbor k jednání s vybraným partnerem, přípravě smluv, ..... No a pak zase další shromáždění, kde se schválí už vše konkrétní (výbor běžně nemá pravomoc toto udělat sám, takové investice jsou výhradně v pravomoci shromáždění vlastníků) a výbor bude pověřen k podepsání smluv a jednání v této věci. Teoreticky, pokud na shromáždění, kde se bude vybírat dodavatel a posuzovat vše ostatní bude už i návrh smluvní dokumentace, ceny a vše další (a bylo to samozřejmě součástí pozvánky), tak to lze udělat najednou, ale je otázka, jestli toto budou ochotni dodavatelé vše předem připravit (ač to jsou šablony), když ještě ani neví, že vyhráli. U těch pozvánek taky pozor na to, že častou není součástí vše, ale část nechává výbor k nahlédnutí na žádost (musí být uvedeno). Je to asi OK, problém je, že to členové málo kdy udělají, k tomu průtahy s pokytnutím a najednou není čas se řádně seznámit s podklady. Při takových akcích je lepší to dát jako součást dokumentace k pozvánce (byť třeba jenom PDF v emailu/na www, ač to je zase problém s prokazováním, že došlo k doručení a je to další možnost, že to někdo nebude číst a schválí i tak).


Pokud to neprojde po dobrém, tak další krok bych asi udělal formou předžalobní výzvy, sepsal bych všechny vady, které jste zjistil (špatné svolání shromáždění, body programu v něm, nedostatečné podklady, konkurenční nabídky, nepověření výboru k zahájení jednání, průběh shromáždění, vady v hlasováních o jednotlivých usneseních, nesoulad programu a průběhu, navýšení plateb na dlouhodobé zálohy (příspěvky), ....). Ponechal bych výboru lhůtu s tím, že chcete následně buď navrhovat vyslovení neplatnosti vybraných usnesení (těch, co jsou problematická), nebo napadnout vše jako celek, protože nebylo řádně svoláno shromáždění, nebyla možnost uplatnit práva člena a podílet se na rozhodování, ... a tedy veškerá usnesení jsou neplatná.


Teoreticky, pokud opravdu jsou vady na pozvánce, oznámení a vše kolem takové, že ani nešlo o shromáždění vlastníků, ale nějaký neformální "pokec členů", pak by možná šlo reklamovat pouze nový předpis a v rámci reklamace upozornit na to, že se řádné shromáždění vlastníků nekonalo (to jediné má, pokud se nepletu, právo na takové změny) a mělo další vady. To, jaké náležitosti jsou potřebné na svolání shromáždění výborem, zejména lhůta předem, forma, cesta (emailem, nástěnka, pozemní poštou, DS, osobně - běžně bývá minimálně nástěnka + každému do schránky/emailem), podklady, ...,  bude ve stanovách + OZ. Zde pozor, na předpisech a vyúčtováních často bývá kontakt na správcovskou firmu, případně účetní firmu a oni by to mohli (byť bez zlého úmyslu) brát pouze jako problém samotného předpisu a nikoliv jako vadu ve formálním procesu schvalování a k výboru by se to ani nedoneslo, resp. až později a sice by to taky byla chyba, průtahy by to dovedly k nemožnosti podat žalobu. Osobně bych to zaslal na výbor, případně výbor + oznámený kontakt. A opět, toto lze řešit nejdříve neformálně, nebo "natvrdo" s tím, že při neuznání reklamace + námitek dojde k předžalobní výzvě a žalobě.

No a pokud to nedopadne, tak žaloba o vyslovení neplatnosti usnesení (2tis SOP, soud vyzve k úhradě). A bacha, toto může být taky na roky (včetně toho, že se výbor strachem rozhodne odstoupit, protože "nám to za to nestojí", bude se řešit nový výbor, případně opatrovník společenství a/nebo procesní opatrovník společenství v rámci řízení před soudem), což taky lze v rámci předešlé komunikace s výborem sdělit a dát to "k dobru". Možná navíc ještě přidat předběžné opatření (+10tis, soud se ale může pokust tvrdit, že je poplatek +50tis, což je snad v rámci podání právnícké osoby vs právnícké osoby, navíc pozor na splatnost, soud nevyzve k úhradě, musíte zaplatit hned, soudy mají snad na www info, jak to udělat, jak pak identifikovat provedenou platbu v podání), kde navrhnete, aby výboru bylo zamezeno jednat v té zásadní otázce, resp. dělat nějaké úkony s tím spojené a tím chcete odvrátit škody, které by mohly tím být způsobeny.

Jo a ještě bych dodal, že by dle mého nebylo vhodné se soustředit na to, že toto chcete "navěky" sestřelit, protože, pokud dojde k nápravě všeho, tedy formálně to udělají nakonec správně a schválí, tak je minimální šance, že tomu zabráníte. Teoreticky lze soud požádat i o to, aby v té otázce rozhodnul sám, ale dlouhá návratnost asi nebude tím, co by pomohlo toto zrušit, už jenom proto, že i dlouhá návratnost je ve výsledku ve prospěch ekologie a snížení závislosti na zdrojích. Takže spíše bych to směřoval tak, že pokud bude vše formálně správně, budou podklady a data, tak se členové můžou řádně, odpovědně a s péčí řádného hospodáře rozhodovat, byť třeba jinak, než chcete Vy (rodiče). A třeba pak i tlačit na členy, resp. argumentovat vůči nim, ne vůči výboru, ten s tím vlastně nic nemá a je pouze "lopata". Když pak řeknete, že ročně budou platit 12tis navíc proto, aby za 30 let (opravdu?) konečně něco málo ušetřili (pokud, protože to zateplení taky má nějakou životnost a parametry se mění, je vhodně dělat průběžně údržbu - je toto zohledněno?), tak to nemusí za to stát. Na straně druhé, zateplená nemovitost má vyšší cenu. Zateplení ale zase zvedne i pojistku (snad?) a to jsou další náklady.

A přeci jenom ještě. Nenastalo třeba, že by členové výboru (vzhledem k tomu, jak to probíhalo), měli vazbu na uvednou společnost, resp. zástupce společnosti? Nenastala nějaká "malá domů"? ;)

20
Nedopravní tématika / Re:Neekonomické rozhodnutí výboru SVJ
« kdy: 27 Února 2024, 22:14:15 »
To je mi tak nějak jedno, za co to považuje, můj den byl a je fajn, ale všímám si Vaše reakce v různých tématech delší dobu, neustále srážíte různé tazatele a už jste na to byl i upozorněn. Poradil jsem mu, kdyby jste se podíval, zároveň jsem ho ale neurazil. Zkuste to taky někdy.

21
Nedopravní tématika / Re:Neekonomické rozhodnutí výboru SVJ
« kdy: 27 Února 2024, 21:58:19 »
[V]ýbor SVJ většinou schválil zateplení domu (2x vchod, celkem 16 partají).
Napsal jste zřejmý nesmysl. O zateplení nerozhoduje výbor. Rozhoduje shromáždění.

Ze zápisu neplyne že by bylo něco schvàleno. Nebylo řádně schváleno ani zateplení, ani zvýšení plateb. Přesněji řečeno: z přiloženého zápisu nic takového neplyne, protože v něm chybí u každého hlasování návrh usnesení, počet přítomných hlasů a počet hlasů pro usnesení.

Na další Vaše dotazy nemá tedy smysl odpovídat.

Ve Vašem případě to přežijeme, chováte se neustále jako nabubřelý .... . Od toho tady asi lidi dávají dotazy a většinou slušně, pokud ale Vaše velikost nepřežije, že se zeptal neobratně, protože tomu nerozumí (rozumět tomu, neptá se), tak žádná škoda.

22
Nedopravní tématika / Re:Neekonomické rozhodnutí výboru SVJ
« kdy: 27 Února 2024, 16:55:35 »
Přidám k dobru existenci plných mocí od těch 3, co pověřili výbor k vyjádření souhlasu, tedy, co v nich je, jestli mohl výbor vůbec zastupovat členy.

SVJ je obecně pakárna, členové často prostě nechápou, co to vůbec je, co to je podílové vlastnictví, že ne vše vůbec jde měnit hlasováním, protože to prostě nařizuje zákon a je jedno, že se všichni dohodnou, že se vše platí z jejich peněz (asi jako lidé nechápou, že stát utrácí pouze a jenom jejich prachy a ne "státní"). No a o tom, že výbory často jsou skupinou (případně i jednotlivec, když nejde o výbor ale o předsedu společenství) přímo z vlastníků, co nemají ani elementární základy o čemkoliv formálním (často ani netuší, co to ta formálnost je) a jednají stylem "dyť se dohodneme, jsme lidi" a pak se diví, že mají na krku trestní oznámení a žaloby nemluvě. Ale toto se děje, i když to dělá "profi firma", kde jsou na tom často jenom o něco lépe.

Takže klasika, sehnat veškeré podklady, pozvánku, přílohy, komplet zápis z usnesení. K již uvedenému třeba i to, jestli tam byli všichni celý čas, jestli někdo neodešel a už se nevrátil, nebo se vrátil a mezi tím se něco projednávalo.

Bacha taky na lhůty, např. pro žalobu z pozice přehlasovaného vlastníka je snad max 3 měsíce ode dne, kdy se o tom vlastník dověděl (resp. mohl dovědět), ale max rok od shromáždění vlastníků. Více https://www.kurzy.cz/zakony/89-2012-obcansky-zakonik/paragraf-1209/ .

Dále, srovnávací nabídka, jak by to třeba bylo bez dotací, nebo od jiné firmy.

23
Takže když Vám to udělám já, bude Vám to asi taky vadit, že? Tak to aby se k tomu nikdo neoprávněný nedostal, což ale dnes dle všeho toho hackování, zneužívání a tak dále...vlastně je velký problém.

24
Jo, to by taky šlo, poskytnout jim v tom mezidobí jiného řidiče, ale to by výzvu prvnímu řidiči nijak nezrušilo, pouze by případně začali něco aktivně řešit sami. Nicméně v té době již bylo potvrzení emailu pomocí DS odesláno, ač to samo o sobě by nic taky nezměnilo. 

25
Potřebuji poradit - ostatní / Re:Přednost chodců na přechodu
« kdy: 10 Února 2024, 05:22:02 »
Nebo taky to někdo odnese zdravím, či životem. V tomto to mám jednoduché, přibrzdím a někdy téměř zastavím, i když tam chodec jenom tak zevluje. Pak mu "nadám", že neprošel, nebo, že se ani nedíval, že ho pouštím, ale jenom tak v autě pro sebe.

26
V jiném případu nastala zase trošku jiná situace. Řidič učinil nepodepsaným emailem podání (napráskal se jako řidič na základě výzvy provozovateli). Úřad řidiče předvolal k podání výsvětlení, nicméně dřív, než řidič podání řadně potvrdil. Než bylo předvolání doručeno, řidič řádně potvrdil podání. Až následně bylo ridiči doručeno předvolání, které ale bylo tedy vypraveno před potvrzením podání. Na jedné straně by řidič mohl ignorovat předvolání a dle všeho by uspěl. Problém je, že časově by se mohlo stát, že pokud se nedostaví, nebo mu neprojde omluva (první), tak úřad stihne provozovateli doručit příkaz, protože předvolání je na 14.2. a přestupek se stal 1.3., tedy úřad má 17 dnů na vypravení+doručení, což se dá v pohodě stihnout.

Je tedy otázka, jestli je lepší se pokusit o řádnou omluvu, nebo nějak na toto úřad upozornit s tím, že by asi měli předvolání zopakovat. Možná formou, že předvolaný čekal, že úřad toto udělá automaticky a vadu zhojí a tak s termínem rovnou nepočítal, protože nebyl potvrzen úřadem po řádně doručeném potvrzení napráskání.

27
Nedopravní tématika / Re:Práca a odstupné
« kdy: 02 Února 2024, 11:07:11 »
OK, musím dát za pravdu, že jsem to asi nepochopil původně správně a ten dodatek dle všeho opravdu mění místo výkonu práce z domova z nějakého původního místa práce z domova (která je nějak specifikována v existujícím ujednání) na nějaké jiné místo práce z domova. Tedy, místo se mění, ale podmínky zůstávájí původní pro výkon práce "z domova" a ty my neznáme. A samozřejmě, zůstává pořád možnost, že zaměstnavatel rozhodne (pokud existuje více, než 1 místo výkonu práce), jestli bude práce vykonávána "z domova" včetně všech s tím spojených ujednání, nebo z jiného, smluvně možného místa.

28
Nedopravní tématika / Re:Práca a odstupné
« kdy: 02 Února 2024, 08:04:49 »
Mně to naopak přijde, že přesně to říká. V rámci řádné smlouvy měl dohodnuty pracovní podmínky, tedy, že někde bude od-do, co tam bude dělat, jak to bude dělat, ... . Protě to, co běžně smlouvy mají, včetně samozřejmě toho, jaká bude odměna, co se bude dít, když nebude plnit dohodnuté a tak dále a tak dále.

No a dodatek pouze změnil to "kde". Tedy vše ostatní zůstává v plastnosti, pouze se mění "místo v kanceláři" na "místo v obýváku".

Samozřejmě, pokud tam nebylo něco další, co neuvedl, nicméně formulace mi říká, že tam více nebylo.

29
Nedopravní tématika / Re:Práca a odstupné
« kdy: 01 Února 2024, 08:12:04 »
Ano, přehlížíte, napsal:
Našiel som "Dodatek k dohodě o výkonu práce z domova".

Je tam písané toto: "Smluvní strany (ja a zamestnávateľ) se dohodly, že s účinností od 1.1.2022 se mění místo výkonu práce z domova takto: (moja trvalá adresa v ČR)"

Nie je tam špecifikované, že by bol dodatok uzavretý len na dobu určitú, takže môžem počítať s tým, že zamestnávateľ mi nemôže bez predošlej dohody nariadiť opätovnú fyzickú prítomnosť v kancli pre výkon mojej práce?

Ještě bych doplnil, že teď, když už je jasné, že strany a zájmy se rozchází, nebrat na zaměstnavatele ohled, resp. nebrat ohled na jakékoliv hezké řečičky, sliby, působení stylem "ale vždy jsme lidi, dělal jsi tady xxx let" a podobně. To není nic proti zaměstnavatelům, není to výtka, je racionální, že se snaží nyní minimalizovat další náklady, což chce každý řádný hospodář. Ostatně, to samé se snaží zaměstnanci, resp. spolupracovnící na odchodu, taky z toho chtějí vytěžit co nejvíce, nebo minimalizovat ztráty. Jsou sive výjimky, ale v naprosté většině případů to takto prostě je a je to správně, zájmy jsou postaveny na ekonomických a jiných výhodách pro obě strany a tak, jak to začalo, tak to prostě i končí.

30
Nedopravní tématika / Re:Práca a odstupné
« kdy: 26 Ledna 2024, 08:15:13 »
Ještě bych pro jistotu dal k dobru toto: http://zakony.centrum.cz/zakonik-prace/cast-2-hlava-3-paragraf-41

V minulosti (ač nevím, jak hojně se dnes) se zaměstnavatelé pokoušeli změnit pracovní zařazení pracovníka, ať už jednostranně (je jenom pár důvodů, kdy je to leglální), nebo dohodou, kdy ale v rámci toho mohlo dojít, ať už z podstaty nového zařazení, nebo "jenom tak mimochodem" i ke změne místa výkonu práce, např. v tomto případě něco ve smyslu, že by byl přeřazen z pozice programátora na pozici zpracovatele digitálních dat, kdy programátor může práci dělat na dálku, ale zpracovatel to musí dělat na jiném místě, protože bude potřebovat fyzický přístup k něčemu, nebo třeba půjde o data s nutností větší ochrany (co já vím, třeba digitalizace soudních rozhodnutí, kde jsou citlivé infromace) a toto nelze efektivně řešit jinak, než prací v místě, kde je trezor a zabezpečení, tedy ne doma.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 172