30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Témata - mikky

Stran: 1 [2] 3
16
Potřebuji poradit - ostatní / kontrolní kontrola celní správy
« kdy: 04 Května 2018, 13:42:13 »
To jsem se takhle vracel z Moravy domů, když najednou v zrcátku diskotéka, ale bez výzvy. Uhnu do pravého pruhu, diskotéka mě předjede, vybrzdí a na zadním okně se rozběhne multijazyčný nápis "Please follow me". Nic jinýho.

Na nejbližší benzinku jsem stejně potřeboval sjet, protože záchod, tak (já "J") zajedu, z auta vylez mladej, ale velice sebejistej celníček ("C").

C: "Dobrý den, občanský průkaz a doklady od vozidla"
J: (v klidu zapínám nahrávání) "Co se děje?"
C: "Běžná silniční kontrola."
J: "To můžete?"
C: "Můžeme."
J: (předávám OP a TP)
C: "Druhou část dálniční známky."
C: "Vezete nějaké zboží podléhající omezení?"
J: "Ne."
C: "Otevřete kufr."
J: (otvírám kufr, je tam asi 70l vína)
C: "Co to je?"
J: "víno"
C: "Proč jste říkal, že nevezete zboží podléhající omezení?"
J: "Protože nevezu."
C: "Víno podléhá omezení. Víte kolik můžete převážet vína?"
J: (bez reakce)
C: "90 litrů. Kolik toho je?"
J: "Asi 70l"
C: "Máte od toho doklady?"
J: (krčí rameny)
C: "Víte, že od toho musíte mít doklady?"
J: (nechápavý výraz)
C: "Tak to spočítáme."
J: (pomalu a s rozvahou po jednotlivých lahvích vykládám z kufru)
C: (po cca 2 minutách). "To stačí, ještě mi ukažte rezervu."
J: "Proč?"
C: "vlastně prostor u rezervy"
J: (nadzvedávám dekl asi na 2 cm) "Stačí?"
C: (čumí do tmy) "Stačí".
C: "Ještě tu autolednici otevřít".
J: (otevírá autolednici plnou sýrů, celník nereaguje)
C: "Počkejte tady, dokončíme to."
C: (zalezli do auta asi na 10 minut)
C: "V pořádku, můžete jet" (předává mi doklady).
C: "Máte u sebe zbraň?"
J: "Ne."
C: (odchází)

Jasně, udělal jsem spoustu chyb a zpětně si je velice dobře uvědomuju, ale rozhodilo mě, že jsou to celníci a fakt jsem si neuvědomoval, co všechno můžou.

Z týhle zkušenosti mi vyplynulo několik otázek:

  • Výzva/nevýzva z neoznačeného vozidla - jen diskotéka a nápis bez identifikace. Musím ho uposlechnout? (počítám, že ne, ale bez záznamu z kamery bych se trochu bál obhajoby)
  • Celník kontroloval známku a pak přešel ke kontrole "zboží". Může?
  • 90 litrů vína je na osobu nebo vozidlo (z toho co jsem našel mi to neni jasný)? 
  • Když bych vezl víc, mohl by se orgán na základě nějakého mozkového myšlení domnívat, že to nemám pro osobní potřebu a na mě padne důkazní břemeno o opaku (tj. presumpce viny). Musí mít orgán nějak dokazovat svou domněku, že to chci dál prodávat? Jak dokázat, že to skutečně je pro osobní potřebou a jak mi k tomu proboha má pomoct ten doklad? (kterej údajně mam podle orgána mít)
  • Během čekání na "dokončení úkonu" jsem si v rychlosti projel Zákon o celní správě a nikde jsem tam nenašel ekvivalent § 109, jen že "o podání vysvětlení sepíše celník úřední zánam", bez jakékoliv vazby na osobu, která podání vysvětlovala. Opravdu na celníky nic jako § 109 neexistuje?
  • Musím si udělat mentální cvičení o rozdílech mezi PaChem a ozbrojenou opicí z berňáku.
  • Absolutně jsem nepochopil tu otázku na rozloučenou.

17
Zdravím,

mám tu jeden pravděpodobný win. Podobných topiců tu pár je, ale tenhle je (jestli dobře hledám) zajímavý způsobem nabonzování a "řešení".

Situace: vozidlo bylo vjeto na soukromý pozemek v katastru vedený jako "ostatní komunikace/ostatní plocha", kdy při vjezdu na tento pozemek vozidlo muselo minout dopravní značku B01 "Zákaz vjezdu" s dodatkovou tabulkou E13 s textem "Mimo vozidel s povolením <majitele pozemku>". Jiné dopravní značení v místě není.

Osoba, která s vozidlem chtěla následně odjet, našla za stěračem vtipný lísteček (viz příloha), který v dobré víře předala provozovateli vozidla.

Provozovatel vozidla lísteček s úsměvem vyfotil a požádal mě o radu. Má rada zněla "nemají řidiče, nemají přestupek" a v tomto okamžiku čekáme na vyjádření MP (popř. MÚ), které ostraha tento údajný přestupek tak aktivně předala k řešení.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o neoprávněné zastavení nebo stání a ostrahu objektu lze s přimhouřeným okem považovat za živou bytost, nikoliv automatický prostředek, považuji celý případ za předem vyhraný. Sem to dávám spíš pro pobavení a pro případnou referenci.

Fakt mě moc zajímá, jak se tohoto teplého bonzu ozbrojené šimpanstvo zhostí :)

 -m.

18
situace: jedna "neziskovka" je příjemcem poměrně velkorysých EU dotací na činnost, která přímo, cíleně a zcela nepokrytě konkuruje (nejen mým spřáteleným) komerčním subjektům. To, co podnikatelé musí prodávat za cca 4500 tisíce, aby aspoň pokryli náklady na mzdy a investice, poskytuje tahle "neziskovka" úplně zadarmo.

Je možný z tý neziskovky vytáhnout nějaký podrobnosti? Účetnictví, rozpad nákladů, mzdy, etc...?

Vím, že ve 106 přímo jako povinný subjekt nejsou, ale taky tuším, že existuje nějaká judikatura, která tu definici trochu rozšiřuje i směrem k příjemcům veřejných peněz, ale nemůžu to najit (a možná si to pletu s něčím jiným).

19
Představte si hypotetickou situaci - existuje nějaké sídliště, ze kterého nějaký dopravní expert udělal prostřednictvím stragegicky rozmístěných jednosměrek jeden obrovský kruhový objezd s jedním vjezdem a jedním výjezdem na opačné straně. Teď si představte, že váš dům je hned nějakých 100 metrů v protisměru za vjezdem a vy chcete z auta vyložit opravdu, ale opravdu těžký nákup (třeba novou lednici). Máte možnost si buď se svým 1,9 TDI Euro III bez DPF udělat cca 1,2km dlouhou ekologickou okružní jízdu okolo celkem klidného sídliště, kde pobíhají děti a zvířata, je tam spousta zeleně, prostě sluníčkový ráj, a nebo to na hulváta projedt 100 metrů jednosměrkou, tím ušetřit obyvatele smogu a hluku z vašeho traktoru a eliminovat riziko hned několika potencionálních nehod.

Co je vyšší společenský zájem? Striktní dodržení dopravních předpisů spojené s relativně vysokou (12:1) ekologickou škodou a zvýšením rizika dopravní nehody, nebo naopak ekologicky uvědomnělé chování s reálně pozitivním dopadem na životní prostředí za cenu drobného formálního (nikoliv však materiálního) porušení ZPPK?


20
Po pouhých 19 dnech od podání žádosti dle InfZ jsem dostal moc vtipnou odpověď:

Citace
Vážený pane mikky,

děkujeme za Váš dotaz, který jsme zaevidovali. Zastoupení Evropské komise dostává velké množství dotazů, prosíme Vás tedy o strpení, na Váš e-mail odpovíme, jakmile to bude možné.

Děkujeme za pochopení.

S pozdravem

Tým Zastoupení Evropské komise


To jen tak pro obecné pobavení :) Napsal jsem jim, že muselo dojít k omylu, že jsem jim žádnej dotaz neposílal. Můžu se podělit, kdyby to někoho zajímalo.

21
ahoj,

potřebuju rozjezdit ženu a do provozu se jí (zatim moc) nechce. Neznáte někdo nějakou vhodnou plochu v Praze 10 (Černý most) nebo rozumně blízkém okolí, kde by se mohla s autem trochu skamarádit, než jí pustim mezi ostatní? Nejlíp něco, kde se dají postavit i kuželky a tak, ale aby to nebylo ála parkoviště u nákupáku, kde jsou každých 10 metrů nějaký překážky, ostrůvky, apod.

dík,

 -m.

22
Jak je to s omezením na 50ccm u sk. A1? Mam tu jeden letitej řidičák, jehož majitelka žije v domnění, že má sk. A1 a že podle "novýho" zákona je A1 do 125ccm a tuším 11kW. Do práce jezdí na nějaký starší Jawě 125 a jednu policejní kontrolu už údajně ustála. Pročetl jsem si příslušné pasáže zákonů, které mi přišly jako relevantní, a nikde jsem nenašel nic, co by té poznámce "79(<=50cm3)" dávalo jakoukoliv právní váhu. Jak to teda je? Může s "A do 50ccm" z předeurouhnijských dob už dneska řídit i "větší a nebezpečnější" stroje o výkonu "až 11 kilowattů (woe!)"?

23
Na čelním skle ve výhledu řidiče ve stírané se mi "objevil" kráter asi 15mm v průměru. Viník neznámý, pojištění nemám.

Prozatím bez nadstandardního zájmu orgánů. Nicméně brzo mě čeká STK a nechce se mi kvůli tomu celý sklo měnit. Chci si to nechat zalepit za nějakých 500 Kč "u známýho" hlavně proto, aby se to nerozlezlo - ve výhledu mi to ve skutečnosti vůbec nepřekáží.

Nepovedlo se mi najít nic jinýho, než vyhlášku (na jejíž číslo si teď nemůžu vzpomenout) o technické způsobilosti vozidla, která za technicky nezpůsobilé vozidlo označuje takové vozidlo, které ve stírané ploše má prasklinu větší, než 20mm. Nic o žádném "prostoru výhledu řidiče", "15mm od spodní hrany", apod., jak se můžu často dočíst u servisů poskytujících "profesionální lepení skel".

Otázka je, co mi na zalepení takovýhle díry řeknou při STK?

-m.

24
MOD: nechám připíchnuté nahoře, po dokončení umístím a ovedu odkaz na toto téma u varování v záhlaví webu. Dobrá práce, díky. F.

--
Anonymizace nahrávaných dokumentů a případů je nutná zejména u započatých a probíhajících případů.  U těchto případů není žádoucí, aby případný agent - uředník dokázal konkrétní případ identifikovat a přizpůsobovat mu svou úřední taktiku, nebo, u vyšších agentských levelů, k případu rovnou prasit i tady.

Anonymizovat je nutné i v neveřejných sekcích, protože většina informací z nich se nakonec, po vyřešení případu, zveřejní, aby z informací mohli těžit i další nevinné oběti silničního fašismu.

TL;DR: Nejjednodušší řešení pro jednotlivé typy dokumentů:
  • Vytištěný dokument nascanujte nebo vyfoťte, uložte jako JPG. Pak postupujte podle bodu Anonymizace JPG
  • Elektronický textový dokument (doc, docx, pdf, apod.) vytiskněte a postupujte podle předchozího bodu.
  • Elektronický grafický dokument (jpg, png, bmp, scanované pdf, apod.) anonymizujte podle bodu Anonymizace JPG. Pokud nevíte, jak otevřít PDF pro malování, postupujte přiměřeně  podle předchozího bodu.
  • Audio a video záznamy sdílejte pouze na požádání některého ze stálých uživatelů, hardcore uživatelů, nebo administrátorů - ti vám zároveň poradí jak moc je případně nutné záznam anonymizovat

Anonymizaci je nutné řešit ve dvou rovinách - faktické a technické.

Faktická rovina anonymizace určuje, jaké informace je bezpodmínečně nutné z dokumentu odstranit. Technická rovina říká, jak na to.

Které údaje anonymizovat?

V každém případě (i u archivních případů a/nebo neveřejných případů) je nutné z dokumentů eliminovat přinejmenším tyto údaje:
  • číslo jednací
  • jména všech osob včetně iniciálů
  • rodná čísla
  • čísla dokladů
  • telefonní čísla
  • podpisy, razítka
  • registrační značky vozidel
  • názvy souborů a další metadata (např. elektronické podpisy, bude vysvětleno v technické části níže)

Pro veřejně řešené a živé případy (a nebo pokud jste nadstandardně paranoidní) anonymizujte dle vlastního uvážení a okolností případu také:
  • veškeré datumy*
  • jména úředníků, včetně celé plochy razítek a podpisů
  • informace o osobách, včetně pohlaví
  • informace o počtu osob, včetně policistů, pokud to není důležité ze skutového hlediska
  • místa, včetně měst (možná vyjma Prahy a některých specifických regionů)
  • veškeré časové údaje, včetně denní doby
  • tovární značky vozidel
  • modely vozidel, včetně motorizace a barvy
  • celé hlavičky a patičky dokumentů (protože úředník by mohl poznat šablonu dokumentu)

*) U datumů existují výjimky a těmi jsou datumy rozhodné pro posuzování udajného přečinu z hlediska platnosti právní úpravy. Česky řečeno: zákony se v čase mění a je např. rozdíl, jestli se nějaký přestupek stal 31.12.2015 nebo 1.1.2016, protože zrovna tehdy začaly platit nějaké změny1, nebo mohlo dojít ke změně místní úpravy2. Takovýchto "zlomových" datumů je víc a budete na ně v diskusi nejspíše upozorněni. Pokud ale již během "cenzury" o těchto datumech víte, uveďte to relativně, tzn. např. "přestupek se stal před změnou místní úpravy."

Technická rovnia zajišťuje, že k anonymizaci došlo takovým způsobem, že není možné anonymizovaná data rekonstruovat.

Elektronické dokumenty mohou mít obecně dvě podoby - textovou a grafickou ("Wordy" a "Skeny"). Pozor, některé druhy dokumentů mohou obsahovat více "poddokumentů" v tzv. "vrstvách" (typicky PDF). Jak poznat a anonymizovat takový dokument bude popsáno níže. Pro publikování dokumentace tady na fóru osobně doporučuji používat pouze formáty JPG a PDF. Zásadně nedoporučuji používat formáty MS-Word, OO-XML nebo ODF (tedy MS Word a Libre/OpenOffice a jiné "Office" programy), pokud pro to nemáte opravdu dobrý důvod.

Dále budu předpokládat, že budete na fórum dávat pouze PDF a JPG soubory.

Elektronické dokumenty obsahují tzv. metadata. To jsou informace obsažené v samotném souboru, které nejsou součástí obsahu, který vidíme, ale které obsahují informace o souboru a datech v něm obsažených. Například soubory Word, ODF či PDF jsou na sebe schopné v metadatech napráskat takové informace, jako je jméno autora, jména lidí, kteří prováděli změny, datum vytvoření, datum změny, počet změn a v některých případech i historii změn. Obrázky, jako třeba JPG, zase v metadatech obsahují informace o modelu fotoaparátu (nebo telefonu) kterým byly pořízeny, světelné podmínky, jestli byl použit blesk, ale třeba i geografickou polohu místa, odkud byl snímek pořízen.

Metadata jsou překvapivě název souboru - pokud svůj dokument pojmenujete "Jarda Novák - nehoda v Žitné.jpg", říkáte tím celkem dost. Ovšem i takový "MHMP-OD-35512XA.PDF" může nést zajímavé informace. V tomhle případě jde o (zcela smyšlený) způsob pojmenování souborů na Magistrátu hl.m. P., odboru dopravy s číslem jednacím. Úředník na první pohled pozná, jestli jméno souboru odpovídá nějaké šabloně, kterou jeho úřad používá.

Všechna metadata je nutné ze souboru odstranit, nebo je přepsat.

Textová podoba znamená, že soubor obsahuje čitelná textová data, lze v nich vyhledávat, lze z nich text kopírovat (ctrl+c, ctrl+v) a to často i v případech, že text není vidět. Představte si, že byste ve Wordu změnili barvu textu na bílou barvu: sice nebude vidět, ale pořád tam bude a bude možné jej z dokumentu získat jiným způsobem, než čtením. To je naivní (ale ne zas tak neobvyklý) případ nefunkční anonymizace textového dokumentu. Stejného nefunkčního efektu byste dosáhli např. překrytím části textu nějakým obrázkem (třeba černým obdélníkem). Text je nutné z těchto dokumentů skutečně odstranit.

Grafická podoba znamená, že soubor obsahuje pouze obrázková data - např. fotografii nebo scan dokumentu. Grafické dokumenty mohou být součástí jiných dokumentů (PDF, Word), ale mohou to být i samostatné soubory (JPG, PNG, BMP). Způsob anonymizace se v těchto případech liší - u samostatných souborů stačí dotčené pasáže pouze "přebarvit" třeba v Malování a soubor "uložit jako" (vysvětlím proč), u PDF s obrázkem je nutné zajistit, aby se přebarvení anonymizovaných pasáží nedělo v jiné vrstvě, postup je jinak stejný.

Vrstvy mohou být součástí PDF dokumentů. Každá PDF stránka může být složena z více vrstev. Vrstvu si můžete představit jako průhlednou folii, na které je něco napsáno nebo nakresleno. Vezměte více takových folií, dejte je přes sebe a dostanete hotovou stránku tak, jak jí vidíte na monitoru.

Anonymizace PDF

Při anonymizaci PDF je nutné si dát pozor na to, aby anonymizační program jen nevytvořil nad textem novou vrstvu, do které nakreslí černé obdélníčky přes místa, která chcete anonymizovat. Taková anonymizace nefunguje, protože i méně gramotný úředník se dokáže naučit mechanický postup, jak takovou anonymizační vrstvu z PDF souboru odstranit. Je tedy nutné zajistit, aby data z PDF opravdu zmizela a nebyla jen překryta jinou vrstvou. To platí pro textové i grafické PDF. Z textového PDF lze takto "anonymizovaná" data dostat extrémně jednoduše - označit text pod obdélníčkem a ctrl+c, ctrl+v. O žiletku složitější to je u PDF, které obsahují obrázek (typicky scan dokumentu), tam lze v některých PDF prohlížečích kliknout na ten obrázek a opět ho "kopírovat" a "vložit" někam jinam, bez té otravné anonymizační vrstvy. Pozor na to.

Anonymizace JPG

U JPG je situace výrazně jednodušší. JPG neumí vrstvy ani text. Je to jen obyčejný obrázek, ve kterém stačí, např. v Malování, citlivé pasáže prostě překreslit černým obdélníčkem (nedělejte žádné psí kusy jako sprejování, transformace, kostičkování, apod3.) Pak je nutné odstranit metadata. To lze nejjednoduššeji udělat tak, že překreslený anonymizovaný obrázek dáte "Uložit jako", čímž se vytvoří metadata nová, která nebudou obsahovat žádné užitečné informace. Při této příležitosti zároveň můžete obrázek trochu zmenšit, pro scanovaný text stačí bohatě rozlišení okolo 100dpi, což je nějakých 826 pixelů na šířku u A4.

Anonymizace na papíře

Napadlo vás dokument začernit fixou a vyfotit nebo nascanovat? Tak na to hned zase zapomeňte, dokument nascanujte tak jak ho máte a postupujte podle předchozího bodu. Je to bezpečnější. Proč? Zkuste to. Vemte fixu a začerněte na stránce své jméno. Pak si vemte lupu, baterku a prozkoumejte ten flek. Vidíte to? Úředník to vidí taky.


25
Byl u mě náš firemní právník se zajímavým anketním dotazem: "Co uděláš, když ti někdo ukradne auto, ty to nahlásíš PaCHům a oni ho najdou a vrátí ti ho?" Moje odpověď (a odpověď všech ostatních respondentů, včetně samotného právníka) byla že to nebudu nijak řešit.

Ve skutečnosti ovšem povinné ručení zaniká (přibližně) v okamžiku, kdy PaChům nahlásíte krádež vozidla. Pojišťovna se to sice dozví, ale nemá povinnost vás informovat. Když vám pak cajti vozidlo vrátí, musíte si povinné ručení zajistit znova. Tak bacha na to.

26
Vzkazy uživatelů administrátorům / struktura fóra
« kdy: 27 Srpna 2015, 17:06:04 »
ahoj,

mám menší výhrady ke struktuře:

1) bordelforum "Jiné" tematicky nespadá do kategorie "ukončené případy", aspoň ne podle obsahu
2) chybí mi forum ke sdílení relevantních informací a postřehů, které ovšem nespadají do kategorie "potřebuju poradit", ale do kategorie "zjistil jsem a chci se podělit" - tyhle informace se sypou do bordelfóra a tam zapadnou mezi bordelem.

Navrhuji:

Vytvořit novou kategorii / sekci s názvem třeba "Ostatní" a v ní zavést minimálně následující fóra:

 - Chci se podělit o zkušenosti z (tady je na zvážení, zda to ještě dál kategorizovat podobně, jako "potřebuju poradit", nebo to nechat kompaktnější)
 - Nedopravní právní tematika (to by mohlo nahradit bordelforum "jiné", bo tam jsou i právní a trochu užitečný vlánka)
 - Gaychat (přesunout gaychat ze Social networkingu)
 - Srandičky

A nebo sem možná špatně pochopil sekci Social networking a mohlo by se to uděla v ní :)

 -m.

27
Nedopravní tématika / daně: zamítnutí vrácení přeplatku
« kdy: 17 Června 2015, 09:57:13 »
Rozmohl se nám tu takový nešvar ve státní správě a veřejných institucích: vytírání si prdele s občany.

Kromě PaCH, polocie a skorocie, České televize a úřadů práce to dělá i daňová správa.

Mě třeba odmítli vrátit přeplatek ve výši sice relativně malé, ale přesto. Situace: podal jsem, jako každý slušný a zákona dbalý občan daňové přiznání, které, jako každý rok, obsahovalo nějaké odečitatelné položky (dary invalidním důchodcům na pomůcky, OPSkám, friendly politickým uskupením, apod.), letos ve výši asi 20tis.

Ale protože (asi) Bureš a šetříme, najednou se místo obvyklého vrácení přeplatku začali cukat a chtěli doplnit to přiznání o každou jednotlivou účtenku. Inu, k některým hmotným darům účtenky nejsou, napsalo se tedy prohlášení o přijetí daru, k jiným účtenky jsou, ale obsahujou jméno obdarovaného, nikoliv dárce (zdravotní pomůcky pro invalidní důchodce fakt nemůžou bejt napsaný na mě) a celé se to zabalilo do kabátku opravného daňového přiznání odeslaného správci daně na přelomu května a června.

Orgán se s tím popasoval vskutku zajímavě - po doplnění si dal asi měsíc na čas a následně mě stejně odmítl se vskutku "zábavným" odůvodněním:

Citace
O d ů v o d n ě n í:
Správce daně v souladu s ustanovením § 155 odst. 3 daňového řádu, ve
znění pozdějších předpisů, nevyhověl Vaší žádosti o vrácení řeplatku na
dani z příjmů fyzických osob podané dne x.x.2015, neboť na Vašem
osobním účtu daně z příjmů fyzických osob nebyl ke dni podání žádosti
evidován žádný vratitelný přeplatek a ani nevznikl ve lhůtě 60 dnů ode
dne podání Vaší žádosti.

A ještě krásně zaperlil v poučení:
Citace
P o u č e n í :
...
Odvolání je nepřípustné, směřuje-li jenom proti odůvodnění rozhodnutí.

No a teď co s tim? To zdůvodnění mi přijde trochu, ehm, nekonkrétní. Mam pocit, že se vůbec nevypořádali s opravným daňovým přiznáním (tzn. identickým, akorát o 4MB větším kvůli obrázkům účtenek) a formulovali to nějak divně, podle mě účelově, aby se proti tomu nedalo odvolat (viz poučení).

Jsem nasrán a chci jim to rozcupovat, ale nevim jak a nerad bych, aby si nevymysleli nějaký srandičky zpětně, když podobný přiznání několik let zpátky normálně uznávali a přeplatky vraceli...

28
Zaparkované auto bylo lehce nabouráno projíždějícím vozem, způsobená škoda je (zatím) v řádu jednotek tisíců.

Účastník nehody - provozovatel nabouraného vozidla, dostal od správního orgánu dopis, poučení, ve kterém je vyzván k uplatnění náhrady škody na pachateli přestupku podle § 70 zákona o přestupcích.

Pak jsou tam nějaký kecy o spolehlivém zjištění výše škody a uplatňování po dalších orgánech (pojišťovny, soudy), na anonymizaci poučení se pracuje.

Osobně jsem ještě podobnou situaci neřešil (15 let bez nehody. Pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má? :) ) a provozovatel vozidla také ne.

Zajímá mě, jakej je workflow a jestli se to vůbec vyplatí řešit přes úřad. Škoda na autě je poškrábaný lak, ale možná i mírné, zatím nespecifikované poškození zadní nápravy (trochu to tam píská, ale nevíme, jestli to bylo přímo způsobené nehodou).

Máme s tím do servisu, nechat to nacenit (to už samo o sobě bude něco stát) a případně to nechat rovnou opravit a pak s tím jít na úřad? Nebo je lepší to řešit přes pojišťovnu? Nebo to rovnou nechat na servisu a úřad nechat, ať si jen vyšetří svojí nehodu? Může se stát, že požadavkem na úřad by se, v případě, že by vyšetřování přestupu dopadlo nepříznivě (tzn. nezjištění řidiče, prekluze, cokoliv), nárok na náhradu škody úplně vytratil?

díky za info.

29
Tuhle mantru opakuje kde kdo, ale nikde se mi nedaří najít důvěryhodnej zdroj. Kdysi sem o tom četl něco na OSBIDu, možná u DF, ale teď to vůbec nemůžu najít. Existuje k tomuhle tvrzení nějakej důvěryhodnej zdroj?

edit: lepší titulek

30
Citace

!!! Uvědomte si prosím, že strážník při řešení přestupku plní jen svoji zákonnou povinnost. Spácháte-li přestupek, neobracejte svůj hněv na strážce pořádku,
vinni jste především vy !!!



Takovej PR masakr se jen tak nevidí. No, ale aspoň to ukazuje, jak šimpanzové "přemýšlí"...

http://www.mpkv.cz/index.asp?menu=278

Stran: 1 [2] 3