2
« kdy: 10 Srpna 2022, 09:10:05 »
Chytil jsem se jak moucha na lep v Ústí nad Orlicí při výjezdu na Č. Třebovou. Radar UnicamSPEED-R je instalovaný pouze při vjezdu, ale zřejmě funguje v obousměrném režimu, že měří oba pruhy (při výjezdu snímá auta zezadu). Dne 3. 8. 2022 doručeno cca měsíc po spáchání zločinů několik výzev najednou (každá za 1000 Kč). Ve všech případech střední překročení rychlosti v obci o 6 - 19 km/hod.
První dotaz:
V minulosti jsem opakovaně využíval 60 denní lhůty na udaní řidiče, ale jak vlastně přesně zjistím, kdy lhůta začíná běžet? Dle § 76 l) zákona č. 250/2016 Sb. je lhůta pro odložení přestupku 60 dnů od přijetí oznámení nebo ode dne, kdy se SO o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě. Jak ale zjistím, kdy SO přijal oznámení nebo se o přestupku dozvěděl. Ve sprdelní výzvě toto nikde nikdy uvedeno není. Je tedy pro jistotu potřeba brát vždycky datum spáchání přestupku s tím, že SO se o tom ještě tentýž den dozvěděl?
Hypotetická úvaha - předpokládám, že data z automatizovaného technického prostředku odesílá nejdříve majitel / provozovatel zařízení policii a ta následně oznámí přestupek správnímu orgánu. Přesné datum oznámení na SO a tím i začátek 60 denní lhůty se ale člověk imho nikdy nedozví. Celá pointa kam tím mířím je v tom, že pokud SO zašle výzvu ze zpozděním řádově týdnů až několika měsíců, což se bežně děje, tak ta 60 denní lhůta od přijetí oznámení dávno uběhla a člověk se musí držet už pouze té 30 denní lhůty ve sprdelní výzvě.
Co se týče uvedených hrdelních zločinů tak předpokládám, že dnes už je jediná možná taktická varianta udat spolupracujícího řidiče, uhrát to na sloučení přestupků do jednoho společného řízení a doufat dle zásady absorbce v mírnější postih než součet jednotlivých sprdelních výzev.