30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Témata - mikky

Stran: [1] 2 3
1
Na moje ne-úplně-běžné auto se nějak nedá sehnat "originální" temperované boční sklo, ale našel jsem prodejce, co prodává sklo laminované. Je laminované boční sklo v ČR/EU legální? Podle neověřených infomací by to v EU jít mělo, ale nechci se pak s STK, nebo nedej bohové s pojišťovnou nějak hádat.

díky.

 -m.

2
kontext: jistý magistrát řeší údajný přestupek, který měl spáchat řidič mnou provozovaného vozidla. Nepochybně se jednalo o bonz a podklady magistrátu dodala místní obecně poskoková organizace

1. požádál jsem poskokovou organizaci prostřednictvím e-mailu o poskytnutí informací dle InfZ e-mailem, kde jsem uvedl své jméno a adresu trvalého bydliště
2. poskoci mi (údajně) na adresu trvalého bydliště poslali jakousi výzvu k doplnění datumu narození, nicméně tato výzva byla zaslána do vlastních rukou (wtf? jak mohli poslat něco do vlastních rukou, když nemají datum narození?), která byla navíc následně vrácena odesílateli
3. mám datovku, tam nic nepřišlo
4. o cca 3 týdny později, tedy dostatečně dlouho po uplynutí lhůty na poskytnutí informace, jsem poskokům poslal stížnost podle §16a, odst 1b
5. o pár dní později mi poskoci napsali nádhernou reakci, viz příloha

Podle informací z výpisu přístupů k registru osob si mě poskoci _ne_lustrovali. Co s tim? Nechci jim to dát zadarmo, ale nevim jakej to má kočkovací potenciál. Asi se můžu točit jen na lhůtách a způsobu (ne)doručení.

Zároveň si myslim, že si mě stejně budou muset v tom registru prolustrovat a jiná osoba se stejným jménem a adresou trvalého bydliště neexistuje, takže si to můžou prověřit sami z vlastní iniciativy.

-miky

PS. dávám to pod žádosti o spis, protože mi to tady přijde relevantní (efektivně to je žádost o část spisu)

3
Dotaz asi na Číkuse, možná na Kdo - jak to vypadá z Benešovem? Furt stejný? Trocha kočkování? Nebo nějak upgradovali?

Někdo se v mém autě nechal nachytat na mýtnou bránu nový radar na rovince těsně před koncem obce.

4
Zdar a sílu všem!

Dali mi ve špitálu jen tak z čista jasna podepsat takovej divnej papír. Prý "to přišlo od vedení".

Prakticky se jedná o poučení podle § 89, odstl. 2 zákona č. 541/2020 o odpadech (WTF?):

Citace
(2) V případě zdravotní péče poskytované ve vlastním sociálním prostředí pacienta je poskytovatel zdravotních služeb povinen písemně poučit pacienta o způsobu nakládání s odpadem ze zdravotní péče a o jeho bezpečném uložení tak, aby nedošlo k ohrožení jeho zdraví, veřejného zdraví a poškození životního prostředí, a pacient je povinen s odpadem naložit v souladu s tímto poučením. O poučení učiní poskytovatel zdravotních služeb záznam do zdravotnické dokumentace; záznam podepíše zdravotnický pracovník, který ho provedl, a pacient nebo osoba, která o pacienta pečuje. Původcem odpadu ze zdravotní péče v případě zdravotní péče poskytované ve vlastním sociálním prostředí pacienta je poskytovatel zdravotních služeb.

Pacoš přečetl, nepodepsal a sestrou mu bylo vyhrožováno, že tedy nebude ošetřen a nebudou mu poskytnuty léky. Po konzultaci s primářem (který měl v očích stejné WTF jako pacoš) bylo na papír napsáno "poučení nerozumím, nesouhlasím" a založeno do lékařského spisu s tím, že se to "nějak vyřeší do příště".

No jo, ale jak? V zákoně výše je napsáno akorát "doktor poučí, pacoš podepíše" a sankce je pro pacoše jen když se tím nebude řídit. Nikde ale není napsáno nic o tom, že by to poučení měl pacoš pochopit. Stejně tak není ani v příloze zákona napsáno, jaké by to poučení vlastně mělo mít náležitosti a nebo jestli na něm závisí poskytnutí péče (=léků).

Zdravotní právo jde těžce mimo mě, trochu jsem hledal, ale zatím se mi nepodařilo najít nic, o co bych se mohl opřít, vyjma (zřejmé) absence jakýchkoliv sankcí za nepodepsání, vidím jen sankce pro ústav za nepoučení.

  -miky.

5
Zajímavé články z internetu / "útočný řidič"
« kdy: 05 Ledna 2022, 22:13:32 »
Asi podle vzoru "útočná puška"...

https://www.autozive.cz/agresivita-na-silnicich-roste/

Screen v příloze pokud se vám to nechce rozklikávat.

6
Stalo se, že v hlavním městě jistého řeckého ostrova mělo auto, které jsem měl zapůjčené, když jsem k němu přišel, za stěračem dva dost nečitelné lístečky (stálo tam asi 3 hodiny). Jediná relativně čitelná část na obou byla výše pokuty - lidových 40 a 60 eurokreditů - a částečně RZ. Různé podpisy, na jednom razítko, na druhém ne. Na jednom není moc čitelné ani datum a celkově je takovej divnej (ten levnější).

Ty lístečky mají formálnější charakter, než to, co dávají polocajti u nás - je to propsaná kopie se sériovým číslem a tak. Víc než lísteček to připomíná náš pokutový bloček (akorát bez ochranných prvků).

Je možné, že v místě byl zákaz stání/zastavení, nicméně stála tam řada aut a jenom to moje mělo lístečky, takže předpokládám, že se jedná o nějakou formu turistické daně.

Jak to nejlíp řešit? Přiznat v půjčovně a instruovat je, aby neplatili, ale aby jim dali moje nacionále? Zkusit se někde odvolat, že dvě pokuty za jednu věc nejsou úplně OK a že bych rád, aby mi někdo v nějakém srozumitelnějším jazyce vysvětlil, co to vlastně je? Nebo jenom zablokovat kreditku a nechat to vyhnít? Něpředpokládám, že bych v příštích 2-3 letech do Řecka opět cestoval, takže nějaké promlčení je případně ve hře, ale celkově se mi to moc nelíbí - vysoké částky, (pravděpodobně) cíleně vybrané auto, k tomu ta půjčovna... trochu to smrdí. Na druhou stranu 100 eurokreditů je za takovouhle kravinu poměrně hodně a zadarmo jim je rozhodně dát nechci.

7
Stalo se vám někomu, že by vás v zahraničí popotahovali za vyjádření názoru na EU prostřednictvím oblíbeného škrtátka? Jak to v zahraničí řeší?

V ČR v tom chodit umim, ale v zahraničí nevim. Budu teď hodně jezdit ve velké části EU (zejména DE, IT, FR, ES a balkán) a nerad bych někde skončil se zabavenou RZ nebo tak něco.

8
Nedopravní tématika / onboard kamera v roce 2021
« kdy: 26 Ledna 2021, 20:50:37 »
Ahoj všem,

moje stařičká kamera dosloužila a je na čase pořídit novou. Mam pár věcí, ve kterých se neumím moc dobře rozhodnout a s hlubokou vděčností ocením jakýkoliv insight.

  • baterie nebo superkapacitor (a proč)
  • stačí FullHD?
  • přídavná zadní kamera - má to smysl?
  • nejsem fanda appek na telefonu - jsou ty bezdisplayové kamery nějak zásadně lepší nebo výhodnější?
  • parkování - časosběr a aktivace pohybem v obraze a g-senzorem: funguje to? Nevybíjí to baterii?
  • netuším, jaká je situace na poli snímačů - je to ještě vůbec něco, co má smysl v roce 2021 řešit?

Naproti výše uvedenému mě naopak vůbec nezajímají různé GPS moduly, radarodetektory, asistenty pruhů, návod v češtině (a čeština obecně) a podobné nesmysly.

Budu rád i za doporučení konkrétních modelů, ale víc mě zajímá jak postavit ten rozhodovací strom.

Děkuji!

  -m.

9
Potřebuji poradit - ostatní / Převod vozidla s pomocí DS
« kdy: 09 Ledna 2021, 23:23:09 »
Prodávám vůz, kupující je spolehlivá osoba. Řeším jen formální aspekty, konkrétně jak to zařídit, aby kupující mohl provést převod na úřadě, aniž bychom museli složitě vymýšlet papírovou úředně ověřenou plnou moc (vozidlo předáme o víkendu, druhej konec republiky, celý je to trochu na rychlo...)

Kupující, vybaven všemi potřebnými dokumenty (vyjma té plné moci), osobně navštíví úřad v místě svého bydliště. Kupující DS nedisponuje, já ano.

Plná moc k převodu vozidla pro kupujícího musí mít úředně ověřený podpis nebo společná žádost o převod (§8) musí být úředně podepsána. O jiném možném způsobu převodu (nikoliv přechodu) vozidla nevím.

Neměl by být problém zaslat úřadu plnou moc prostřednictvím DS, ale vzhledem k tomu bordelu, co na úřadech obecně panuje, bych tam viděl minimálně časové a "úřední" komplikace (než to probublá podatelnou, než nějaké úřednici chudák kupující vysvětlí, že ta PN je "někde ve spisovce", a tak).

Proto si hraju s myšlenkou poslat jim formulář datovkou. Tím by mělo dojít k zahájení SŘ, přidělení č.j, atd. Kupující by tam pak dorazil vybaven těmito informacemi a podání "doplnil" o svůj podpis a potřebné dokumenty.

Máte někdo zkušenosti s takovým postupem? Nebo aspoň se zasláním PN skrz DS?

Rád to zkusim prokopnout, ale pokud už to někdo řešil, tak bych byl rád za jakékoliv informace nebo zkušenosti.

 -m.


10
ahoj, dobré odpoledne,

je možné realizovat následující scénář?

1. nové, neregistrované vozidlo zakoupeno FO od dealera (kupní smlouva)
2. vozidlo bezprostředně po koupi prodáno/darováno druhé FO (kupní/darovací smlouva)
3. druhá FO přijde na regist vozidel a přihlásí vozidlo na sebe (1. majitel v TP)

poddotaz: hraje v tom nějakou roli osoba provozovatele? Konkrétně v mém případě by byl ideální outcome "druhá FO majitel, první FO provozovatel"

díky!

 -m.

11
Uprostřed koronakrize, dvě noci po sobě, cca mezi 1-2. hodinou ráno bylo "zjištěno vozidlo páchající přestupek". Do DS dorazily od Schweinpérovo magorátních poskoků v pátek večer (asi náhoda) dvě výzvy za dvě noci, cca 5 minut po sobě.

Zajímá mě jen jedna věc: od okamžiku, kdy "vozidlo spáchalo přestupek" do odeslání výzvy k zaplacení výpalného uplynuly pouze přibližně dva měsíce. To se magoráci začali snažit nějak víc? Co vim, tak bývaly delaye okolo půl roku...

<irelevantní poznámka>Netřeba dodávat, že v onom místě se na chodníku stojí běžně, nikdy to nikomu nevadilo, PČR to nikdy neřešili a v celym sídlišti je víc aut, než parkovacích míst.</irelevantní poznámka>

12
Pecina píše o zajímavém rozsudku Městského soudu v Praze, kterým celkem solidně naklepal řízky městské části P8, zejména v oblasti arbitrárního posuzování kritérií pro odmítnutí poskytnutí informace, k laxnosti v odůvodňování takových rozhodnutí a  k proporcionalitě žádosti vůči osobním údajům úředníků (vzdělání, kvalifikace):

https://paragraphos.pecina.cz/all/informacni-pravo/ospod-na-hlavu-porazeny

V textu je i odkaz na daný rozsudek. Nevztahuje se to přímo k dopravnímu právu, tak to dávám sem.

 -m.


13
ahoj,

kolegovi přišel liebesbrief od jistého finančního úřadu o exekuci na částku v řádu vyšších stokorun, navýšenou o částku 500 za exekuci, čímž vznikly zcela zbytečné náklady na exekuční příkaz + náklady na provevdení exekuce u banky. Celková výše těchto vícenákladů je srovnatelná s dlužnou částkou.

Finanční úřad se vůbec neobtěžoval kolegu jakkoliv kontaktovat (tel, e-mail, datová schránka), přesto, že všechny tyto kontaktní údaje má.

Podrobnosti viz příloha.

Kolega je pěkně nasupenej (a já se mu vůbec nedivim), mimo jiné proto, že zaplatit prostě zapomněl a kdyby se ho nějaký úředník obtěžoval kontaktovat, třeba telefonicky, tak by hned zaplatil.

Oba jsme přesvědčení, že správce daně postupoval v rozporu s § 5, odst 3. daňového řádu, který říká

Citace
(3) Správce daně šetří práva a právem chráněné zájmy daňových subjektů a třetích osob (dále jen „osoba zúčastněná na správě daní“) v souladu s právními předpisy a používá při vyžadování plnění jejich povinností jen takové prostředky, které je nejméně zatěžují a ještě umožňují dosáhnout cíle správy daní.

Podle našeho názoru je přímá exekuce bez jakéhokoliv předchozího pokusu o smír zcela v rozporu s šetřením práv poplatníka, zvlášť protože mě se už jednou stalo něco podobnýho a můj správce daně mi úplně normálně poslal poslal výzvu a s exekucí jenom vyhrožoval - čili existuje jakýsi hmatatelný precedent toho, že "to jde". Částka tenkrát byla v podobném rozpětí a shodou okolností se taky týkala daně z nemovitosti.

Absurdní je, že správce daně v odůvodnění sám tvrdí, že v souladu § 5, odst. 3. postupoval.

A pak ještě na konci tvrdí, že proti tomuto jednání neexistuje opravný prostředek.

Dá se s tím něco dělat? Je to fakt naprosto zanedbatelná částka, ale jednání úřadu je úplně mimo a kolega je ochotný vrazit vyšší finanční prostředky do případného sporu už z principu.

dík za rady,

 -m.



14
V § 111, odst. 4. se píše, že "Mezinárodní řidičský průkaz vydá držiteli řidičského oprávnění příslušný obecní úřad ...". Vím, co to nejspíš znamená, ale nikde jsem nenašel definici pojmu "příslušný obecní úřad" relevantní k zákonu 361/2000.

Problém: "můj" úřad příslušný podle trvalého bydliště je přes půl republiky a nechce se mi stát dvě hodiny na magostrátu jenom proto, aby se mi na místě vysmáli.

 -m.


15
Nedopravní tématika / úřední doba / hodiny obecně
« kdy: 29 Května 2018, 12:02:53 »
Může ve věcech mimo naši běžnou agendu (tj. zejména nahlížení do spisů) úřad tvrdě vyžadovat návštěvu v úřední hodiny? Například žádost o pas nebo tady nedávno řešenou občanku, registrace vozidel, apod. Prostě situace, kdy já potřebuju "něco" od nich, vím, že tam jsou, ale nechtějí se se mnou bavit, protože úřední hodiny. Ideálně jestli to má / nemá oporu v zákoně. Hledal jsem, ale nenašel.

dík.

Stran: [1] 2 3