1
Potřebuji poradit - ostatní / Re:Prodej auta ukrajincům
« kdy: 04 Září 2017, 20:45:05 »Už asi tři měsíce řeším podobný případ. Slečně, která auto prodala a uvěřila kupujícímu, že na základě plné moci zařídí převod, chodí jedna výzva k úhradě určené částky za druhou. Základní kroky, které doporučuji podniknout:
1) Co nejdříve podat standardizovanou žádost o změnu zápisu vlastníka vozidla - k 1. 6. 2017 vešla v účinnost změna zákona č. 56/2001, zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Byl přidán § 8a následujícího zněníCitace(1) Došlo-li ke změně vlastníka silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva a dosavadní nebo nový vlastník neposkytl potřebnou součinnost pro podání společné žádosti o zápis změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel ve lhůtě podle § 8 odst. 2, provede obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis změny rovněž na žádost dosavadního nebo nového vlastníka.Žádost bude odmítnuta, protože nepředložíte zákonem požadované dokumenty (technický průkaz, zelenou kartu, protokol o evidenční kontrole), nicméně Vy máte liberační důvod pro případná řízení o správních deliktech.
2) Následně podat žádost o vymazání Vaší osoby jako vlastníka vozidla a opřít ji o poměrně čerstvý rozsudek NSS č. j. 7 As 254/2016 - 33, cituji:Citace[23] ... je nutné analogicky připustit, aby byla změna údajů v registru učiněna i na žádost osoby, která je jako vlastník stále v registru evidována, ale dostatečným způsobem prokáže, že reálným vlastníkem vozidla již není. Takový postup je nutné připustit tím spíše s ohledem na to, že osoba v této situaci již zpravidla nebude mít dokumenty požadované zákonem č. 56/2001 Sb. k dispozici, a nemusí mít ani možnost se k nim dostat...
[30] Je samozřejmě pravda, že stav, kdy v registru vlastník vozidla není evidován vůbec, není žádoucí. Stejně tak nicméně není žádoucí, aby byla v registru evidována jako vlastník vozidla osoba, která vlastníkem prokazatelně není. V takovém případě se totiž údaj v registru dostává do rozporu nejen se skutečným stavem, což jej činí v podstatě zbytečným, ale také se zákonem o ochraně osobních údajů, a tedy s právy třetích osob. Z toho důvodu je nutné upřednostnit stav, kdy v registru není vlastník evidován vůbec.
Na okraj dodávám, že podle mých zjištění tímto způsobem zcela běžně nakupují vozidla osoby, které jsou dlouhodobě živy ze sociálních dávek. Zneužívajíce naivity prodávajících tak snadno dosahují stavu, kdy a) nejsou postižitelné za přestupek, b) nehrozí jim odebrání či snížení sociálních dávek z důvodu vlastnictví vozidla.
Na závěr doplňuji, že Vám v souladu s § 83 zák. č. 56/2001 hrozí pokuta do 50.000 Kč (v blokovém řízení do 5.000 Kč) za nedodržení povinnosti stanovené v § 8 téhož zákona (žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla se podává do 10 pracovních dnů ode dne převodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu).
Velice zajímavé, jen by mě zajímalo jestli kuli tomu budu muset jít taky k soudu, nebo mi vyčarují nějaký formulář o odstranění vlastníka z evidence?
Jinak by to bylo super kdyby to bylo tak ''jednoduché''
