30kmhcz

Poradna => Potřebuji poradit - doručování => Téma založeno: Lafayette 11 Června 2020, 10:10:30

Název: Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: Lafayette 11 Června 2020, 10:10:30
Máme na jedné poště takovou zvláštnost, doručovatelka nechodí každý den.
Stalo se tedy toto:

1) do schránky vhozeno oznámení o příchozí zásilce s možností vyzvednutí na poště do 8.6.
2) na poště nevyzvednuto, fikce doručení tedy nastala toho 8.6. (a následující den, tedy 9.6. měl být dopis dle instrukcí odesílatele vhozen do schránky adresáta)
3) avšak 9.6. (a zřejmě ani 10.6.) doručovatelka nechodí, tedy dopis stále zůstal na poště
4) 10.6. byl dopis adresátem vyzvednut přímo na poště (podepsáno převzetí, atd.)

 Kdy je skutečně doručeno? Toho 8.6. fikcí, nebo toho 10.6. převzetím dopisu na poště s potvrzením převzetí (normálně se vším všudy, číslo OP, podpis...)?
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: FOMP 11 Června 2020, 10:16:52
Fikce doručení znamená, že písemnost se považuje za doručenou desátým dnem ode dne, kdy byla zásilka připravena k vyzvednutí (na provozovně pošty), i když si adresát písemnost nevyzvedl. Tím je dle zákona doručeno. Řízení tak lze provést i bez přítomnosti obviněného z přestupku.

Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, podle kterého se přestupky projednávají, pamatuje na situaci, kdy by se účastník řízení chtěl projednání věci vyhýbat tím, že nebude přebírat poštu. V § 24 tak zákon konstruuje takzvanou fikci doručení. To znamená, že dle zákona se na písemnost (třeba předvolání k ústnímu jednání či rozhodnutí o přestupku) pohlíží, jako by byla doručena, i když si ji adresát v úložní době nevyzvedl. V důsledku toho lze i celé řízení provést v nepřítomnosti obviněného z přestupku. Stejným způsobem lze provést ústní jednání, pokud si obviněný z přestupku písemnost vyzvedne, ale bez náležité omluvy a doložení důvodu nepřítomnosti se k ústnímu jednání nedostaví.
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: hh 11 Června 2020, 10:17:43
Lafayette: Jste si jist, že dispozice odesílatele byla skutečně vhodit do schránky bezprostředně následující den po konci lhůty k vyzvednutí? Jestli odkazujete jen na zákonnou úpravu, tak tam se píše „po uplynutí 10 dnů“, tedy je to časově ohraničené jen z jedné strany.

NSS se ke vhazování do schránky usnesl, že na fikci doručení v zásadě nemá vliv, že nastane i kdyby to pošta po uplynutí úložní lhůty hodila do kanálu. Doručeno je posledním dnem lhůty.
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: Lafayette 11 Června 2020, 11:13:18
Jsem si jist, že dispozice odesílatele byla "vhodit do schránky po uplynutí lhůty pro vyzvednutí", čili samozřejmě, že ne "bezprostředně".

Naprosto rozumím tomu, že pošta může dopis zahodit a stejně je doručeno fikcí, jde mi ale o případ, kdy pošta předala dopis po uplynutí lhůty pro fikci doručení a normálně to nechala potvrdit. Opravdu ani tohle oficiální doručení (s ověřením totožnosti, podpisem, atd) nepřebije tu fikci? Jistěže jde o chybný postup pošty , ale stejně...?
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: iWarp 11 Června 2020, 11:26:00
Proč by ji to mělo přebíjet? Jakmile fikce nastane, tak už platí. Leda byste úspěšně žádal o určení neplatnosti doručení (z toho, co píšete, pro to ale asi nebude důvodu).
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: Lafayette 11 Června 2020, 11:47:11
Nevím, proto se ptám. Kdyby na poště ten dopis normálně adresátovi jenom dali, tak bych chápal, že to je stejné, jako vhození do schránky a otázka přesného data doručení by mě ani nenapadla.
Ale když se adresát musel prokázat normálně občankou, oni zaznamenali číslo OP a musel podepsat přijetí, tak se mi zdálo, že by to mohlo mít vliv na doručení.
Samozřejmě je to jen akademická otázka, na žádný další postup to vliv nemá.
Ale zajímalo mě to.
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: IZS 11 Června 2020, 12:01:12
To ale nemá co dělat s doručením, nýbrž typem zásilky - když máte dopis do vlastních rukou, pošta musí zjišťovat totožnost adresáta, jinak by to nebyl dopis do vlastních rukou. Tento režim platí stále, není to tak, že by pošta po 10 dnech mohla dát dopis komukoli.
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: Lafayette 11 Června 2020, 15:40:55
Ano, totožnost zjistí samozřejmě (podle občanky), nevydá ten dopis komukoliv, kdo si přijde na poštu a řekne si. To je zřejmé.
Ale nejde o zjišťování totožnosti, jde o to, že zapíšou převzetí dopisu, včetně čísla občanky a potvrzení podpisem.
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: 2M 11 Června 2020, 15:59:40
Ale dopis byl pořád doručen už dříve..

Vyzvednutí na poště je jen důkaz že se adresát s dopisem seznámil nejpozději 10.6.
Jen když se vám povede zpochybnit dřívější doručení (třebas když by adresát měl datovou schránku a doručení fikcí nemohlo nastat) tak pak přijde na řadu doručení při vyzvednutí na poště.

K podobné situaci může dojít třebas když půjdete nahlížet do spisu a v něm bude dopis pro vás který ještě nebyl doručený.. dopis bude doručený nahlížením do spisu i když jste si ho ještě nevyzvedl a ani neuplynula lhůta pro doručení fikcí.
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: hh 11 Června 2020, 16:11:24
K řádnému vyzvednutí na poště (případně od pošťačky v místě doručování proti podpisu) ale po lhůtě ... Máte pravdu, že to není úplně jednoznačně řešitelná situace, trochu se tam tluče doslovné znění zákona (jestliže nevyzvedne ... považuje za doručenou ...) a legitimní očekávání vyvolané potvrzeným doručením.

Ale kolegové mají pravdu, že toto je už ustáleným způsobem vyřešené ve prospěch fikce. Adresát dostal výzvu, ve které byla lhůta i důsledky jejího zmeškání jasně uvedeny (proběhlo-li vše podle zákona), takže přebírá-li si to pozdě, nemá co legitimně očekávat.

Jinak je tomu v případě, že je delší než zákonná lhůta uvedena přímo ve výzvě (či v jedné z jejích částí) - tam zatím existuje pár rozsudků, podle kterých má přednost tato delší lhůta, ale není vyloučeno, že tam ještě nastanou nějaké judikaturní posuny či zpřesnění.
Název: Re:Kdy je skutečně doručeno?
Přispěvatel: Lafayette 11 Června 2020, 18:02:16
Rozumím a díky za vysvětlení.
Šlo mi samozřejmě o to, co tak přesně popsal pan hh - "(jestliže nevyzvedne ... považuje za doručenou ...) a legitimní očekávání vyvolané potvrzeným doručením."

Ale jak jsem už psal, je to jen akademická otázka, samozřejmě žádný vliv na další postup to nemá.