30kmhcz

Přestupek (dříve správní delikt) provozovatele (tzv. řešení osoby blízké) => Správní delikt provozovatele vozidla v dalším stádiu => Téma založeno: MrSmith 11 Března 2020, 01:41:23

Název: Odpovědnost provozovatele vozidla v době mezi prodejem a novou registrací
Přispěvatel: MrSmith 11 Března 2020, 01:41:23
Dostal jsem se do prekérní situace a zajímal by mě názor ostatních.
Prodal jsem vůz, novému majiteli jsem dal plnou moc na změnu registrace. V době mezi uzavřením smlouvy a registrací na nového majitele s ním majitel udělal několik přestupků. Úřady postupovaly podle zákona, tj. když neztotožnily řidiče, šly do evidence a vyzvaly mě k zaplacení pokuty. Zde si myslím, že jsou dva právní problémy. Jednak za přestupek ručí osoba, která již k vozu nemá žádný právní vztah (to stát odůvodňuje zabráněním antidatování smlouvy a vyhýbání se přestupkům), druhý problém je, že já nemám žádnou kontrolu, kdy nový vlastník provede registraci a přesto jsem za to odpovědný.

Další pokračování bylo, že jsem podal na podatelně příslušné městské části informaci, kdo byl řidič. Úřad uložil pokutu, aniž by k tomuto podání přihlédl, tudíž jsem se odvolal. Odvolací orgán podání nedohledal, konstatoval tedy, že neexistuje, že jsem si jej účelově vymyslel a že bylo podané pozdě (to poslední je pravda) a odvolání zamítl. Vzhledem k tomu, že opravdu nemám náladu jít na podatelnu a studovat knihu podání z října 2019 a hledat číslo zápisu o mém podání, abych doložil že existuje, když odvolání bylo zamítnuto, tak už asi nemám jinou možnost než zaplatit za něco co jsem neudělal. Je to tak?
Název: Re:Odpovědnost provozovatele vozidla v době mezi prodejem a novou registrací
Přispěvatel: beneji 11 Března 2020, 05:42:33
Snad by šlo dotázat se Registru vozidel, jaká vozidla máš na sebe přihlášena nebo jaká jsi měl přihlášena k určitému datu a tak alespoň zjistit, jestli kupující vozidlo převedl.
Byla chyba prodávat vozidlo tímhle způsobem.
Název: Re:Odpovědnost provozovatele vozidla v době mezi prodejem a novou registrací
Přispěvatel: solaris 11 Března 2020, 05:56:14
Žádnou magickou radu, která by Vám pomohla v této situaci nemám. Takže snad jen do budoucna a obecně - kromě nedávání klíčků z ruky, dokud kupující neukáže techničák, kde je zapsán on jako majitel a provozovatel, je též vhodné chodit na podatelnu s originálem i kopií každého podání a na tu svou kopii si nechat dát razítko podatelny s datem. Tím zajistíte, že důkaz o akcích, které jste provedl, zůstane u Vás.
Název: Re:Odpovědnost provozovatele vozidla v době mezi prodejem a novou registrací
Přispěvatel: medved 11 Března 2020, 09:03:14
1) Jaka je casova osa? Kdy se stal prestupek? Predpokladam, ze prisla vyzva k zaplaceni urcene castky (kdy?) a vy jste udal ridice (kdy?).
2) Jakym zpusobem jste ridice udal? Mate podaci listek, potvrxeni z podatelny, ... ?
Název: Re:Odpovědnost provozovatele vozidla v době mezi prodejem a novou registrací
Přispěvatel: 2M 11 Března 2020, 10:21:56
Odvolací orgán podání nedohledal, konstatoval tedy, že neexistuje, že jsem si jej účelově vymyslel a že bylo podané pozdě (to poslední je pravda) a odvolání zamítl.

Tady jste asi udělal chybu.. podání musíte podat tak aby to šlo dokázat.
..při odeslání přes DS si uložíte potvrzení z DS
..při odeslání poštou posíláte doporučeně a schováte si podací lístek
..při podání osobně na podatelně si necháte orazítkovat kopii podání a uschováte
..při podání ústně do protokolu si schováte kopii protokolu

A ten důkaz o podání je na tom hlavní věc.. je to skoro důležitější než to podání skutečně udělat (naopak by byla taktická výhoda když by se nějak povedlo dosáhnout že máte papír že jste udělal podání a úřad to podání fyzicky nemá).

Ale důležitá věc je kdy k udání řidiče došlo.. jestli až po překlopení přestupku na provozovatele tak asi nemá význam to řešit.
Název: Re:Odpovědnost provozovatele vozidla v době mezi prodejem a novou registrací
Přispěvatel: hh 11 Března 2020, 10:33:21
Ono je to úplně jedno. Z příspěvku plyne, že je případ už nejspíš ve fázi pravomocného sprdelního rozhodnutí, po zamítnutém odvolání. Takže je možné se s tím smířit, zaplatit pokutu a případně ji chtít po novém vlastníkovi (asi by to bylo i žalovatelné jako náhrada škody, ale vzhledem k výši částky nedává smysl vymáhat ji soudně).

Nebo jde podat správní žalobu proti pravomocnému rozhodnutí, ale jestli (registrový, ale už ne faktický) provozovatel nereagoval na odpustek a případné další kroky SO před zahájením řízení, tak s takovou žalobou téměř jistě neuspěje.