30kmhcz

Procesní záležitosti => Odborná literatura => Téma založeno: fu 06 Srpna 2019, 03:09:21

Název: Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: fu 06 Srpna 2019, 03:09:21
1) Z jakého či jakých informačních systémů získávají policejní hlídky při silniční kontrole informace?
Policie České republiky má při silniční kontrole zajištěn přístup do těchto informačních systémů: Registr řidičů, Registr vozidel, Evidence obyvatel, Evidence občanských průkazů, Karta řidiče z digitálního tachografu, Karta řidiče z digitálního tachografu v rámci EU, Pátrání po osobách (PATROS), Schengenský informační systém (SIS), systém EUCARIS.

2) Jaké informace jsou hlídkám dostupné?
Z výše zmíněných informačních systémů jsou hlídkám dostupné různé údaje v závislosti na jejich vložení do daných systémů. Jedná se zejména o jméno a příjmení osoby, číslo jejího občanského průkazu, datum a místo narození, adresu trvalého pobytu, jména a příjmení rodinných příslušníků, informace o vlastnictví vozidla, registrační značku vozidla, historii změn řidičského průkazu, údaje k Mezinárodnímu řidičskému oprávnění, evidenční kartu řidiče, historii změn skupin a podskupin řidičského průkazu, historii zákazů řízení motorových vozidel, případy sledovaných přestupků, náležitosti a historie změn karet řidičů do digitálních tachografů. Co se týká pátrání po osobách případně věcech v systému SIS, dostupnými informacemi mohou být také nezměnitelné tělesné znaky, fotografie, údaje o tom zda je dotyčná osoba ozbrojena, zda jde o uprchlou osobu, informace o hledaných kreditních kartách, vozidlech, cestovních dokladech apod.

3) Co znamená, že je osoba v rámci lustrace při silniční kontrole označena v informačním systému jako „nebezpečná osoba“ či „velmi nebezpečná osoba“ a v jakém informačním systému je informace o tom, že je osoba označená jako „osoba nebezpečná“ vedena?
Pojem "nebezpečná osoba" je užíván jako jeden z variantních příznaků k osobě v informačním systému PATROS, v němž jsou zpracovávány údaje o osobách, po kterých se ze zákonných důvodů pátrá. Tento pojem nelze zaměňovat s označením "pachatel trestné činnosti". Pojem "velmi nebezpečná osoba" se v této ani jiných souvislostech neužívá.

4) Kdo a na základě čeho označuje osobu jako „nebezpečná osoba“ nebo „velmi nebezpečná osoba“ a jakým formálním způsobem? Jaký je pro to právní důvod a z čeho vyplývá pravomoc této osoby k označení občana jako „osoby nebezpečné“?
Policista, který pátrání po osobě na základě některého ze zákonných důvodů vyhlásil nebo jej vede, rozhoduje o přiřazení příznaku "nebezpečná osoba" v položce informačního systému PATROS nazvané "Poznámka k osobě".  Toto přiřazení nevyžaduje žádnou formální proceduru, za rozhodnutí je odpovědný zmíněný policista, který je povinen posoudit všechny okolnosti pátrání (všechny dostupné informace). Informace o případné nebezpečnosti osoby je potřebná pro takticky správný a bezpečný zákrok Policie České republiky při vypátrání osoby, a proto je v rámci Policie České republiky sdílena právě prostřednictvím informačního systému PATROS.

Za nebezpečnou lze označit typově například osobu chovající se agresivně, osobu s nakažlivou nemocí, osobu s psychickou poruchou. Účelem předání této informace je připravit zakročující policisty na možná rizika, umožnit jim zvolit nejvhodnější taktiku zákroku a předejít tak ohrožení života a zdraví nejen zakročujících policistů a veřejnosti, ale také samotné hledané či pohřešované osoby. Pro zakročujícího policistu je informace upozorněním, aby při jednání s osobou dbal zvýšené opatrnosti.

Podle ustanovení § 11 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, je každý policista povinen dbát, aby žádné osobě v důsledku jeho postupu nevznikla bezdůvodná újma. Sdílení informace o možném nebezpečném chování ze strany osoby, po které se pátrá, je tedy jedním z nástrojů ke splnění této zákonné povinnosti.

Pravomoc konkrétního policisty označit osobu jako nebezpečnou vyplývá z vnitřní dělby práce v rámci Policie České republiky (pověření policisty ke vkládání údajů o osobách, o nichž se pátrá, do informačního systému PATROS) a z odpovědnosti konkrétního policisty za průběh a výsledky pátrání.

5) Existuje zákonná definice „osoby nebezpečné“ či „velmi nebezpečné?
Pojem "nebezpečná osoba", je-li užíván Policií České republiky ve výše uvedeném kontextu, není upraven obecně závaznými právními předpisy. Jedná se o pracovní pojem užívaný v rámci  Policie České republiky a je stručným vyjádřením skutečnosti, že při jednání s osobou je policista povinen dbát zvýšené opatrnosti.

6) Co z takového označení vyplývá pro policejní orgán, resp. jaké jsou následky zjištění, že kontrolovaná osoba je „osobou nebezpečnou nebo „velmi nebezpečnou“?
Označení osoby jako nebezpečné v informačním systému PATROS je určeno všem policistům, kteří mohou s danou osobu přijít do styku, a není tedy primárně spojeno s činností policejního orgánu - myšleno policejní orgán ve smyslu § 12 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestního řádu).

Jak je uvedeno výše, smyslem označení osoby jako nebezpečné je upozornění zakročujícího policisty, aby při jednání s ní dbal zvýšené opatrnosti.  Při setkání s takovou osobou zakročující policista sám podle aktuálních okolností rozhoduje, postačí-li například zvolit vhodný způsob komunikace, nebo je-li případně potřeba přijmout nějaká bezpečností opatření.

7) Jakým způsobem občan dosáhne výmazu označení „nebezpečná osoba“/ „velmi nebezpečná osoba“? Na jaký orgán se s takovou žádostí obrátit a jaké podmínky je třeba splnit? Z jakého právního předpisu tyto podmínky i procesní postup vyplývají?“

K výmazu informace o nebezpečnosti osoby dochází automatizovaně při ukončení pátrání, což nastává po vypátrání osoby anebo poté, co z jiného důvodu pominul důvod pátrání. O označení osoby jako nebezpečné rozhoduje policista na základě dostupných informací.  Žádný postup a podmínky ke změně příznaku osoby v informačním systému, kterým by mohla osoba, po níž se pátrá, ovlivnit označení své osoby jako nebezpečné, stanoveny nejsou, neboť podkladem pro označení osoby jako nebezpečné jsou informace získané Policií České republiky při plnění jejích úkolů, nikoliv tvrzení osoby samotné. Pokud by důvod pro označení osoby jako nebezpečné pominul, policista, který je oprávněn vkládat údaje od informačního systému PATROS, záznam v tomto informačním systému příslušným způsobem aktualizuje.   

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/informace-z-informacnich-systemu.aspx
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: itmik 06 Srpna 2019, 17:22:50
Ma nekdo blizsi zkusenosti s lustraci/vyhledavanim udaju v techto systemech pri silnicni kontrole?
Zajimalo by me zda je pravdive tvrzeni policisty, ze s obcanskym prukazem jde lustrace mnohem rychleji nez bez nej?

OP pri silnicni kontrole nedavam, doklady potrebne k rizeni vozidla ano.
S timto tvrzenim jsem se setkal pouze v jedinem pripade (zastaven skrytym dohledem pro podezreni z prekroceni povolene rychlosti), ostatni odmitnuti poskytnuti OP nebyly policisty komentovany.
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: pk202 06 Srpna 2019, 22:57:49
Tak upřímně řečeno nevím, co tím chcete docílit. Já naopak při kontrole nedokážu najít ŘP, protože s nimi o něj nehodlám hrát ruskou ruletu pochybnými detektory alkoholu, drog a pod.
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: Mike 07 Srpna 2019, 00:18:01
překvapuje mě info v bodu 2
Citace
údaje o tom zda je dotyčná osoba ozbrojena
to jako najdou v Schengenském informačním systému ?

jsem myslel, že lezou do svého systému OSZBM, ale ten v bodu 1 neuvádí...
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: hh 07 Srpna 2019, 03:17:40
Najdou, pokud osoba pozitivně prochází SIS, může u ní být zapsáno, že je ozbrojená, čeho se v minulosti dopustila atp. Je to poněkud jiná informace, než že by šlo o potenciálně ozbrojeného jedince z titulu držení ZP a vlastnictví evidované zbraně. Průnik množin tuzemských držitelů ZP a osob evidovaných v SIS bude z logiky věci téměř prázdný.
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: Jan Novák 07 Srpna 2019, 09:29:40
Ma nekdo blizsi zkusenosti s lustraci/vyhledavanim udaju v techto systemech pri silnicni kontrole?
Zajimalo by me zda je pravdive tvrzeni policisty, ze s obcanskym prukazem jde lustrace mnohem rychleji nez bez nej?
Mě fizli dvakrát říkali, že v OP je bydliště (asi chtěli na návštěvu). Z logiky věci pak na jeden dotaz vypadne Itmik,Mesto, ulice a je jasné že to není jiný Itmik, kdežto z řidičáku mají jen jméno a vyjede jim případně víc Itmiku - pokud to nehledaji po číslech RP. Asi je to jen otravuje a narušuje rutinu, jinak musí že systému vědět o vás víc než vy sam.
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: jakubb 07 Srpna 2019, 15:15:10
Vozím s sebou i pas, když se začnou moc zajímato bydliště tak místo občanky dávám ten. V něm bydliště taky není.
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: Fogyn 07 Srpna 2019, 15:53:55
Na žádost "doklady k vozidlu a OP" odpovídám "OP u sebe nemám" :-) A kluci stavte se třeba na hlavu :-)
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: swenak 07 Srpna 2019, 17:15:20
V mém OP je jenom město, takže jsem taky v pohodě, i tak ho někdy nedám a lustrují si to pak u cizinecké policie:)
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: Jan Novák 07 Srpna 2019, 20:45:16
V mém OP je jenom město, takže jsem taky v pohodě, i tak ho někdy nedám a lustrují si to pak u cizinecké policie:)
Ja hlavne nevidim duvod OP neukazat, protoze o me z libovolneho dokladu vedi beztak vsechno, co je v tech ostatnich. OP mi navic nemuzou vzit a mohou si podle nej overit tu kopii RP, kterou ukazuju do doby, nez se ukaze ze mi ho treba chteji zabavit.
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: swenak 08 Srpna 2019, 00:19:20
Zabavit se a využít své právo a je vytočit? :) Racionalitu bych v tom nehledal. Jednou mě to stálo pár hodin na stanici, v klimatizovaném prostoru na fajn lavicích. To nemám ani doma, tam bych se paril jako...:) 2 fízli nemohli díky tomu měřit rychlost. Jindy jsem tím zabavil 4 maníky tak na hoďku.
Název: Re:Informace dostupné pro policejní hlídky při silniční kontrole
Přispěvatel: dj-bobr 08 Srpna 2019, 09:53:56
Jakožto nedržitel OP předkládám vždy pas a občas se tomu PČRajti diví, ale ve finále s tím při silničních kontrolách problém nebyl snad nikdy. Pikantnější to bylo jen ve chvíli, kdy jsem měl zároveň zrušený (opravdu zrušený, ne jen na adrese ohlašovny) trvalý pobyt a vyhrožovali kaucí - to pomohla věta (nahrávaná) typu "správnímu řízení se rozhodně vyhýbat nehodlám, dokonce se na něj už i docela těším" a poukázání na fakt, že aktuální legislativa jim stejně nařizuje mi doručovat písemnosti do DS, takže ani doručování se vyhýbat nemohu..

(tabletový policajt při lustraci utrousil něco jako "nojo, on tam má místo adresy fakt pomlčku" :D )