30kmhcz

Social networking => Nedopravní tématika => Téma založeno: akit 13 Března 2018, 17:38:08

Název: Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 13 Března 2018, 17:38:08
Pribuzny zemrel dejme tomu 8.3.
Z jeho vsech uctu byly pred umrtim dne 8.3. prevedeny penize.
Kdyz na bezny ucet jeste neco dorazi, mam to vybrat (kdyz jsem tam disponent) nebo to tam uz radeji nechat do dedickeho rizeni?
Jedna se celkem asi o dohromady 5000 Kc, ktere jeste na ucet prijdou. Predpokladam, ze by notar mel dedicke rizeni zastavit z duvodu dedictvi nepatrne hodnoty (kolik to je?) a odmenu 400 kc plati notari soud (?).
Napada Vas, co si jeste ohlidat (na neco se pripravit, soustredit) v teto veci?
Diky.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: .qoyi 13 Března 2018, 17:39:57
A jméno s adresou nenapíše ...  ;D








Sorry, nedalo mi to.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 13 Března 2018, 17:43:46
Nechapu, ale asi to je muj problem. Nekdy jsem zpomalenej..
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: .qoyi 13 Března 2018, 18:00:23
Deathmut ..

Nicméně asi záleží co je ve smlouvě, tedy ... zák. č. 89/2012Sb. (občanský zákoník):

§ 2664
S peněžními prostředky na účtu může majitel účtu a za podmínek ujednaných ve smlouvě i jeho zmocněnci nakládat ujednaným způsobem. Nevyplývá-li ze zmocnění opak, nezaniká smrtí zmocnitele.

§ 2666
Zemře-li majitel účtu, zastaví ten, kdo vede účet, v den následující po dni, kdy mu byla smrt majitele účtu doložena, ty výplaty hotovosti a převody peněžních prostředků z účtu, o kterých majitel účtu určil, že se v nich po jeho smrti pokračovat nemá.

Takze bych se asi nebál to převést jakožto zmocněnec, pokud se jedná např. o důchod (nebo jinou dávku) na který dotyčný neměl po úmrtí nárok, předpokládám že si to strhnou sami z účtu na který se to pak převedlo (tam by mohlo hrozit riziko z pokusu o podvod, ale asi by měli prokázat že jste o tom věděl nebo mohl vědět). Dál jsem našel že "škoda nikoliv nepatrná = nejméně 5.000", z toho by se dalo odvodit že majetek nepatrné hodnoty je do 5.000, ale nic jsem k tomu nikde nenašel. (preskrtnuto jelikoz je to asi blbost)
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: uziv 13 Března 2018, 18:10:23
Do dědického řízení jde částka, která byla na účtu v okamžiku úmrtí a vše, co přišlo potom. V rámci dědického řízení někdo konkrétní účet zdědí, a ty peníze taky někdo zdědí. Pokud se nepletu, tak převod ve stejný den jako je den úmrtí už to nezachrání, neb se uvádí počáteční, nikoli koncový stav (nejsem si úplně jistý, zda je možné operovat s časem úmrtí).
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 13 Března 2018, 18:17:03
Reakce na qoyi:
Jo, jasne, deathmut... Uz chapu...
Ac jsem prave hledal sebevic, nenasel jsem na netu konkretni sumu. Ale kdyz uz nekde neco uvadeli, jednalo se spise o nizsi desetisice...
Asi neni z me strany uplne vhodne to takto zlehcovat, ale duchod je o.k. - dokonce s nejmensi moznou rezervou jak to slo - tedy vyplacen na ucet 7.3. a v poznamce k prevodu od CSSZ stoji "duchod... za obdobi od 8.3. do 7.4."
No je otazka, zda ja, jako DISPONENT jsem (=) ZMOCNENEC. Tim si nejsem jist..

Reakce na uziv:
Pracovnik pohrebni sluzby (nedelam si iluze, ze je odbornik) tvrdi, ze zemrela osoba je uredne ziva do 23:59:59 dne, kdy zemrela a radil vse rychle prevest, ale ze do pulnoci toho 8.3. uz ta castka nesmi byt na tom ucte (coz jsem overoval a nebyla tam). I mi to prijde logicke - osoba jeste v den kdy zila, mohla zadat sama prevodni prikaz..
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: uziv 13 Března 2018, 18:20:27
Jak probíhá dědické řízení a kolik zaplatíte notáři (https://www.novinky.cz/finance/435366-jak-probiha-dedicke-rizeni-a-kolik-zaplatite-notari.html)

Podle článku je zanedbatelná hodnota údajně 25 tis., ale je třeba vypravit pohřeb.

Vycházím jenom z vlastních zkušeností, příslušné zákony a judikaturu jsem nedohledával.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 13 Března 2018, 18:27:14
Jsem osobou, vypravujici pohreb, takze by si notar mel k prvnimu sezeni pozvat mne. Pokud se nepletu, tak by se jeste z te castky mela odecitat castka za pohreb, takze by to melo vyjit. S temi ucty se proste necham prekvapit, ale nerad bych platil notari za "nic"..
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: se777 13 Března 2018, 18:57:59
V případě mé tchýně se řízení o pozůstalosti zastavilo z důvodu nepatrného majetku zůstavitelky (cca 20 tis.) a ten byl vydán vypravitelce pohřbu, pozůstalé dceři. Odměnu notáři, cca 2 tis., byla povinna uhradit ČR zastoupená Okresním soudem. Banka sděluje zůstatek ke dni úmrtí, takže pozdější výběry nemají na jeho výši vliv.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 13 Března 2018, 19:17:52
Ano, ke dni úmrtí. Ale zde je podstatné, k jakému času, neboť ráno tam může být 5 mega a večer nic. Předpokládám, doufám správně, že se jedná o zůstatek ke dni úmrtí k 23:59.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: ViktorN 13 Března 2018, 20:23:12
a k notáři si rozhodně vemte fakturu za pohřeb, možná se bude hodit.

A ještě důležitá poznámka — zeditujte si zde vlastní příspěvky a změňte (a nebo úplně odstraňte) Vámi zde uváděné datumy!
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: enzym 13 Března 2018, 20:32:37
Originál faktury, kopie nestačí.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: uziv 13 Března 2018, 20:35:06
A koho zajímá, jak vypadá důchodová sprdel, tak ať si nastuduje NSS 10 Ads 58/2014 - 35.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 13 Března 2018, 21:26:27
@ViktorN - datumy jsou prikladme (pisi v prvnim prispevku "dejme tomu"). Misto 8.3. je mozno dosadit si treba 4.2., 2.1. atp
@enzym - jak se, prosim, pozna original faktury od kopie, kdyz dle zakona na ni nemusi byt podpis a razitko?
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: Behemot 19 Března 2018, 07:15:15
Obvykle z nedokonalostí scanu nebo tisku? :D
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: pk202 19 Března 2018, 08:58:36
Obvykle z nedokonalostí scanu nebo tisku? :D
Takže originální faktura zaslaná emailem ve formátu PDF vytištěná na nekvalitní tiskárně je kopie a kvalitně oscanovaná a kvalitně vytištěná papírová faktura je originál ? :)

Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: Behemot 19 Března 2018, 09:19:30
Originál zaslaný v PDF…vytištěný…

Nic?

EDIT: ať už jste chtěl říct cokoliv, velikost písma 36pt k pochopení vašeho sdělení nijak nepomůže --HH
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 20 Dubna 2018, 10:48:56
Prosím, víte někdo na tuty, jak to je s těmi účty?
Jde mi o určení zůstatku ke dni úmrtí z důvodu dědického řízení.

Modelový příklad:
- převod zadán před okamžikem smrti.
- v momentě smrti peníze na účtu
- peníze převedeny na konci účetního dne (pořád v den smrti)

Já jsem pořád žil v tom, že je rozhodující konec účetního dne a že v případě uváděného modelového příkladu nejde nic do dědictví (?)
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: fu 20 Dubna 2018, 11:36:25
Na tuty mate jistou smrt a FU.

Zkuste zapremyslet, jak se banka o umrti obvykle dozvi:
- urad
- rodina
- k Ev. Ob. pristu co je mi znamko nemaji

Vzhledem k doporuceni: Úmrtí majitele účtu nahlaste prokazatelným způsobem bance, nejlépe předložením originálu nebo úředně ověřené kopie úmrtního listu vystaveného matrikou příslušného obecního úřadu.
Tedy radove dny.

Obvykly prevod trva minuty a max. nasledujici pracovni den.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: 2M 20 Dubna 2018, 11:56:18
Obvykly prevod trva minuty a max. nasledujici pracovni den.

I když převod proběhl tak to neznamená že byl oprávněný..
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 20 Dubna 2018, 12:10:24
Prevod probehl pred smrti a byl zadan zesnulym, takze snad opravneny byl.

Jde mi ted o komunikaci notar vs. ja.

Od notare volali, ze jim doslo od banky vyrozumneni, ze dne toho a toho (den umrti) byl zadan prevod x tisic kc a ze to ASI budou muset projednat.
Ja na to reagoval tak, ze ke dni umrti ja rozumim ke konci toho dne a to ze to tam byla 0 a ze neni co projednavat. Na to nasledoval dotaz zda prevod zadaval zesnuly pred smrti. Sdelil jsem ze ano. Na to nasledoval dotaz, zda se jednalo o dar. Odpovedel jsem, ze se jednalo proste o prevod penez (ze to byly spolecne penize)..

Takze mi ted jde o to, zda na mne od notare neco zkousi ci postupuji spravne...

Preci musi byt jednoznacna odpoved na otazku, zda pada do projednavani dedictvi (o coz pochopitelne nestojime) i castka na ucte, na kterem ke konci dne umrti nic nebylo (?). Nebo to je na libovuli notare nebo to zavisi od okolnosti konkretniho pripadu?
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: hh 20 Dubna 2018, 12:47:15
Pozůstalost je veškeré jmění, které zůstavitel měl v okamžiku smrti. Takže bez ohledu na to, kdy byl příkaz zadán, pokud k okamžiku smrti ještě nebyl proveden, tedy pohledávka zůstavitele za bankou v dané výši byla stále jeho a nebyla dosud splněna tím, že by dané prostředky banka v souladu s příkazem převedla na jiný účet, je součástí pozůstalosti a předmětem dědického řízení. Stejně tak je ale předmětem dědického řízení odpovídající pasivum, tj. právo toho, komu ty peníze měly jít, aby byl z pozůstalosti uspokojen.

Naopak pokud příkaz již byl proveden, do pozůstalosti nevstoupí, ani ta částka na účtu, ani pohledávka, která byla převodem splněna.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 20 Dubna 2018, 13:46:54
...Stejně tak je ale předmětem dědického řízení odpovídající pasivum, tj. právo toho, komu ty peníze měly jít, aby byl z pozůstalosti uspokojen.
Chápu to dobře tak, že se to v rámci dědického řízení sečte a odměna notáři bude x% z 0,- Kč? Asi ne, že?

Pak mne ještě napadá otázka, jak se dozví notář přesný okamžik smrti. Na "svém" dokladu od lékaře čas uveden mám, na dokladu "pro úřady" čas není. Předpokládám, že se jedná o citlivý údaj nebo jak bych to nazval..
Pracovník notářské kanceláře mi sdělil, že mi ještě zavolá. Pokud by skutečně chtěli projednávat, zkusím si asi s notářem domluvit schůzku a nějak to zúřadovat ke spokojenosti obou stran...
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: vvvvvv 20 Dubna 2018, 14:04:09
Říkal mi kdysi nějaký dědic a kolega z práce (ale už to bude více než deset let), že mu notář pro stanovení své odměny započítal pouze aktiva.

Nikdy jsem nezjišťoval, jak to má být, bylo nebo je. Berte tu informaci tedy jako neověřenou.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: hh 20 Dubna 2018, 14:25:58
Ach jo, to je jako když Máňa říkala, co je směroplatný. Odměna notáře se stanovuje podle obvyklé ceny aktiv, což si lze ověřit pohledem do notářského tarifu (§ 12), což je určitě efektivnější, než o tom zde diskutovat.

Jak se řeší přesný okamžik smrti netuším (nevím ani z hlavy, zda tam nenastupuje nějaká fikce či domněnka v případě nemožnosti zjistit, zda něco nastalo daný den před/po úmrtí), ale kdyby notář jako soudní komisař chtěl, tak list o prohlídce mrtvého vystavený lékařem snadno získá z příslušné matriky.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 20 Dubna 2018, 15:19:11
Pokud bude skutecne notar trvat na projednani, je resenim, ze odmitne dedic dedictvi? Stejne by zdedil 0. Resp. tech x Kc, ktere by pak stejne musel predat prijemci onoho prevodu. Takze by se vyhnul poplatku notari.
Jde ted ale o to, zda neostrouha ten prijemce toho prevodu (?) Predpokladam, ze jeho narok je opravneny, ale nemuze to propadnout statu z duvodu, ze se dedic vzdal dedictvi a nema ho jak vyplatit? To by pak prijemce prevedenou castku musel vratit statu?
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: hh 20 Dubna 2018, 15:53:47
Notář nebude řešit pravost pohledávky, ale pokud dědictví připadne jako odúmrť státu, tak nelze vyloučit, že stát jako právní nástupce zůstavitele (zastoupen vaším oblíbeným ÚZSVM) bude převedené peníze vymáhat, např. jako bezdůvodné obohacení.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 20 Dubna 2018, 17:46:42
Hmm. Tak než dát ÚZSVM byť korunu, to raději přinesu notáři dvojnásobek toho co si řekne a flašku k tomu..
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: .qoyi 21 Dubna 2018, 01:05:06
Hmm. Tak než dát ÚZSVM byť korunu, to raději přinesu notáři dvojnásobek toho co si řekne a flašku k tomu..
To je jako napsat, že než platit 7 litrů pokutu + zákaz tak dam radši úřednici trojku a flašku.  ;D Good luck :D
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 21 Dubna 2018, 09:50:36
To byla, pochopitelne, hyperbola
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: pk202 21 Dubna 2018, 11:17:47
Tak jsem se zeptal známé, která toto nedávno řešila. Prý u notáře přesně věděli, a banka potvrzoval přesný stav konta k datu a času úmrtí. Takže přestože jako manželka zesnulého měla dispoziční právo k jeho účtu, tak výběr její kartou provedený cca hodinu po smrti z tohoto účtu byl stejně započítán do dědictví. Jedinou výhodou bylo, že si nemusela půjčovat peníze, protože druhý den po úmrtí byl účet zablokován a několik měsíců trvalo, než došlo na projednání u notáře.
Nevím jestli to říkala přesně, ale doplatila na to, že měli společnej účet ale primárně vedenej na manžela a ona jen dispoziční právo...prý si měli nechat udělat nějaký společný účet, či co - pak by prý problém nebyl...
Berte to s rezervou je to starší paní a nechtěl jsem se zase moc podrobně vyptávat....ale notáři z toho vyprávění tedy dopadli coby pěkní upíři... 
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: Spocklw 21 Dubna 2018, 14:47:13
Jo a tenhle společný účet (nejenom účet s dispozičním právem, ale 2 vlastníky) tady ze všech bankovních institucí nabízí pouze 2 - v současnosti unicredit a mbank, což navíc nejsou zrovna banky mezi staršími lidmi oblíbené.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: Jenyk 21 Dubna 2018, 17:56:57
I z tohoto duvodu jako drive narozeny jednu z nich mam a no problem.
Název: Re:Účty po úmrtí
Přispěvatel: akit 19 Května 2018, 12:41:20
Tak notar to pojal tak nejak lidsky.. Rizeni zastaveno.