30kmhcz

Poradna => Potřebuji poradit - parkování, zastavení, stání => Téma založeno: mortas 11 Července 2022, 14:43:27

Název: Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 11 Července 2022, 14:43:27
Zdravím - mám tu zajímavou "kvízovou" otázku k posouzení ( a rozsouzení..). Spáchala vozidla na fotografiích v příloze nějaký přestupek? ( s přihlédnutím na daný den i čas kdy byla značka platná). Poprosil bych i o vysvětlení jak byl přestupek spáchán vůči přenosné značce...

Já osobně se domnívám že přenosná značka v tomto provedení rozhodně neplatí na celé parkoviště až do dálky - ale možná se pletu.
Předem všem děkuji..
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: Yea 11 Července 2022, 16:07:20
Asi ne, protože v době parkování zde značka nebyla.
Asi ne, protože značka tak jak je postavena dle mého názoru může zakazovat parkování s velkou dávkjou fantazie tak na to jedno parkovací místo na němž stojí.
Odpovídá přenosná značka parametrům která by měla mít... pruhy 100-200mm - vidím že spodní část pruh nemá ; /, je min 60cm nad zemí.

Ale zrovna na ten úklid... by ty auta mohly uhnout.
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 11 Července 2022, 16:50:02
No místní systém úklidu na daném městě je slušně řečeno - dementní... Tomu i odpovídá provedení a způsob značení... A nebojte - zde se pilně auta stěhují za pomoci jeřábu a opatřují slušivou obuví tj. úklidu nic nebrání ;-)
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: ladin 11 Července 2022, 17:04:05
Přidám argumenty, jakože "2.5" je nesrozumitelné a pokud nepatřím do party zvané "úklid komunikací", tak tam zakázáno zastavit nemám.

Asi nikdo nepřekáží rád vědomě, ale ty značky jsou opravdu tak dementní, že to často jinak nejde. Proč je v celém městě zákaz ve stejnou dobu a to celý den? Proč nejde použít hlavu, dát si klidně rezervu, a nasázet to postupně 7-9, o kus dále 8-10 atd? Pak by si zvolili místo podle sebe ti, kteří jedou do práce brzy, větší spáči, učitelky, úředníci, šichťáci,...
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: Fogyn 12 Července 2022, 08:23:22
Vy jste nebyl v armade co..? Na recnicke otazky toho typu co jste polozil je standardni odpoved - "Protoze by to davalo smysl!!" ;-)
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 12 Července 2022, 09:05:43
V armádě jsem byl ale to je myslím irelevantní.. ;) Jde mi o to, jakým způsobem se postavit k dané situaci výše... Úřad zatím požaduje "odpustek" či naprášení řidiče - a zde myslím ve výzvě i fabuluje, protože uvádí "Neuhradí li provozovatel vozidla nejpozději ve shora uvedené lhůtě určenou částku, nebo nesdělí MU údaje o totožnosti řidiče vozidla v době spáchíní přestupku, bude MU pokračovat v šetření přestupku řidiče. Nezjistí li však do 60 dnů ode dne, kdy se o přestupku dověděl, skutečnost odůvodňůjící zahájení přestupku proti určité osobě, věc odloží.. etc. "

Tj. váhám zda mám udat Helmuta... či rovnou sebe abych tento hypotetický přestupek s tímto pofiderním značením řešil klasickým SŘ. A zda stačí do těch zmíněných 60ti dnů provést udání... nebo zda přání MU o naprášení platí jen těch 30 dní....
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: Ladislav Laker 12 Července 2022, 09:28:24
Mortas, odpověď na Váš dotaz není možná, protože z fotografií se nedá zjistit jak/zda značka byla viditelná ze směru přijíždějícího řidiče. To je ovšem pro posouzení rozhodující.

Ministerstvo dopravy a spojů ČR vydalo technické podmínky TP65 "Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích", zdroj: http://www.pjpk.cz/data/USR_001_2_8_TP/TP_65_2002_12.pdf (http://www.pjpk.cz/data/USR_001_2_8_TP/TP_65_2002_12.pdf). Ačkoliv nejde o celostátně účinný právní předpis, najdete v něm důležité podmínky pro umisťování svislých dopravních značek. V kapitole 7.4 se uvádí, že značky a dopravní zařízení musí být těmi účastníky provozu, pro které jsou určeny, viditelné z dostatečné vzdálenosti. V kapitole 8.2.3 Směrové umístění se uvádí, že značky a dopravní značení se umisťují přibližně kolmo ke směru provozu.

Pro Váš případ je rozhodující zda řidič přijížděl k parkovišti ze směru kolmého k ploše značky s dodatkovou tabulkou. V tom případě přední světla osvětlila značku dostatečně, i v případě že na parkovišti byla tma jako v pytli.

Ovšem pokud příjezd na parkoviště je z pravé strany, pak značka s dodatkovou tabulkou byla natočena rovnoběžně se směrem jízdy a nemohla plnit svou funkci. Přední světla vozidla neosvětlovala plochu značky a dodatkové tabulky. Odraz světla k řidiči byl nulový. Řidič mohl vidět jen sloupek a hranu plechu u svislé značky. Pokud to bylo například v noci, pak řidič hledající mezeru k zaparkování ve vzdálenější části parkoviště neměl možnost značku vidět.
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: IZS 12 Července 2022, 10:47:16
Ačkoliv nejde o celostátně účinný právní předpis, najdete v něm důležité podmínky pro umisťování svislých dopravních značek.
Tady bych si dovolil to lehce přeformulovat - "celostátní" působnost je dána, ale nejde o normativní právní akt, který by byl jakkoli vymahatelný nebo mohl sloužit jako pramen vyvinění z nějakého deliktního jednání. Hezky to vysvětlil kolega enzym už před 5 lety:

TP nejsou norma, ale kuchařka pro základní situace, sloužící projektantům a orgánům státní správy a buzerace k tomu, aby bylo učiněno zadost zákonu bez vysilujícího mozkového myšlení. Lze to udělat jakkoli a je to z hlediska přestupkového řízení nenapadnutelné.

Vaše logické úvahy jsou správné a mohou mít na odpovědnost za přestupek vliv, ale nelze je opřít čistě o umístění značky v rozporu s TP 65.
V tomto případě je směrodatné taky posouzení, zda může značka tak, jak je vyobrazena na fotce, platit na celém parkovišti - za mě nemůže, protože tam 1) chybí tabulka se šipkou, která by vymezovala platnost značky na další parkovací stání ve směru, kterým ukazuje, a 2) tam patrně chybí další značky - uprostřed (s "průběžnou" tabulkou se šipkami na oba směry) a na konci (s tabulkou se šipkou ukazující směrem vpravo).
Spornost textu na dodatkové tabulce už tu padla a o jejím významu by taky bylo možné s úspěchem pochybovat.
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: hh 12 Července 2022, 11:20:11
Ono hlavně záleží, zda řešíme "kvízovou otázku", nebo reálný problém. Pokud by šlo o skutečný případ, může veřejná správa útočit na dvou frontách - jednak řešit přestupek nerespektování dané DZ (a to buď napřímo s řidičem, nebo cestou přes odpustek a sprdel), a jednak chtít nějaké výpalné za odtah resp. manipulaci s autem v době čištění.

Oba procesy by probíhaly víceméně nezávisle na sobě. A minimálně ten první lze typicky vyhrát prakticky bez práce poukázáním na to, že orgány zpravidla nebudou mít prokázané, že tam to auto zaparkovalo až po umístění značek (a je úplně jedno, zda se to bude týkat ztotožněného či nezjištěného řidiče). Tedy nějaké kočkování se o tom, kdy kudy kdo přijel a jak moc kolmo měl vůči sobě značku, mi přijde vyloženě kontraproduktivní, protože k uplatnění takové argumentace by úplně zbytečně účastník řízení sděloval orgánům informace, které by pak mohly v neprospěch provozovatele použít v tom druhém procesu.

No a pokud jde o to placení za odtah/manipulaci, tam je zákon stručný, stojí v něm "bylo-li dopravní značení na pozemní komunikaci umístěno alespoň 7 dní před prvním dnem ...". Konstruuje se tím něco jako objektivní odpovědnost, tj. už se neřeší, zda tam někdo (při současném spáchání dopravního přestupku) zastavil až v době zákazu, nebo tam už stál a nepřeparkoval, protože se válí 2 týdny někde u moře. Počítá se s tím, že pokud se provozovatel někde kolem toho auta motá, tak si dočasného značení všimne (aniž by v tu chvíli musel být sám řidič), a pokud ne, tak je to jeho věc, aby si informaci o blokovém čištění ověřil nějak jinak (např. z úřední desky či dotazem na daného správce komunikace). No a z tohoto hlediska umístění značek v souladu s TP je ještě méně relevantní, než už případného přestupku řidiče.
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 12 Července 2022, 14:38:42
Děkuji za reakce, řešíme reálný "problém" ( parkovací prkotinu..) ale mě samotnému se to označení nezdálo tj. jsem chtěl znát pohled zkušenějších - značka je umístěna natolik debilně že je "bokem" směrem k příjezdu tj. přijíždějící řidič si jí skoro nevšimne ( obzvláště v noci jak píše pan Laker - a tehdy bylo i parkováno a neviděno). Vozidlo bylo zvednuto a přesunuto, následně obotičkováno, placeno při sundání boty nebylo nic ani žádné další výpalné za přesun není požadován, majitel vozidla se při sundávání boty nijak nevyjádřil - jen že kdo řídil že ví ale nepoví, nechť jde věc dál... Místní MU nyní zaslal první Výzvu k zaplacení určené částky či napráskání řidiče. Na místním MU bylo na přestupkovém provedeno nahlížení do spisu - což ouřada odmítnul, neboť žádné řízení ještě neběží a jediné co mi ukáže jsou fota ( viz. příloha - jsou i další fota ale ty jsou nepodstatná, je na nich jen přímo parkující vozidlo a pár fotek z nakládání a přesunu, jediná fota s dopravním značením jsou ty dvě).

Tudíž se s klidným vědomím a svědomím klidně udám jako pachatel... Předpokládám že na to mám čas po celých 60 dní, ode dne kdy se úřad o přestupku dozvěděl že? ( úřad ve Výzvě operuje jen s možností placení i udávání po dobu 30ti dnů...)
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: cocomoon 12 Července 2022, 14:46:43
Nedávají náhodou silničáři dočasné značení takto kolmo k silnici v době, když nemá platit.
Už jsem to videl mnohokrát, že přes pracovní dobu měli značky postavené a když jeli domů, tak je takto otočili.
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 12 Července 2022, 14:53:38
Ano - tohle jsem samozřejmě taky už párkrát viděl ale není to stejný případ... V daném městě je dočasné dopravní značení pro čištění ulic takhle dementně ( kolmo ke směru jízdy, naprosto nelogické umístění, že není poznat kam platí a vše další, co jste schopni vymyslet..) umisťováno zcela běžně.
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: Hugo 12 Července 2022, 19:25:35
IZS +1

294/2015 § 6 Zákazové značky
(1) Zákazové značky se umísťují u místa, odkud zákaz nebo omezení platí, popřípadě kde končí. Značku lze pro zdůraznění opakovat i v průběhu platnosti zákazu nebo omezení.


Pokud není ona DZ B28 (zákaz zastavení) doplněna o E8d (úsek platnosti) nemůže být platná pro celý prostor kolmého parkování.

Edit: změna tučné za kurzivu
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: hh 13 Července 2022, 09:47:41
Vozidlo bylo zvednuto a přesunuto, následně obotičkováno, placeno při sundání boty nebylo nic ani žádné další výpalné za přesun není požadován, majitel vozidla se při sundávání boty nijak nevyjádřil - jen že kdo řídil že ví ale nepoví, nechť jde věc dál...
Pokud nikdo nic nechtěl a stále nechce za manipulaci ani zutí boty, tak bych doporučil nechat to uležet - čím větší bude časový odstup, tím menší je pravděpodobnost, že to budou zkoušet dodatečně.

Jede-li úřad v tuto chvíli přípravu na sprdel, tak viz výše, není-li zdokumentované, od kdy tam auto stálo, je jednoznačně nejjednodušší způsob, jak se s tím vypořádat, nechat úřad "pracovat" a ve vhodný moment (po výzvě k vyjádření k podkladům, eventuálně až v odvolání) poukázat, že z žádného podkladu neplyne, že tam značka byla dřív než auto. Že je zároveň značka pochybně umístěna, a že při přísně textualistickém výkladu se navíc vztahuje jen na vozidla provádějící úklid komunikací, lze použít jen jako bonus. Osobně bych to (z pohodlnosti) v aktuální fázi proignoroval, ale varianta s nějakým stručným vyjádřením už ve fázi odpustku, případně sebebonzem, je samozřejmě taky hratelná - záleží asi hlavně na tom, jak intenzivně se s úřadem chcete kočkovat, a nakolik vám návštěvy úřadu přináší nějaký bonus (např. z hlediska fun-factoru, budování/upevňování své schopnosti jednat s úředníky, získání nějakých informací, které se do oficiálních papírů nedostanou ...).

Jinak na nahlédnutí do spisu i před zahájením řízení samozřejmě právo je - § 38 SprŘ obsahuje 2 nezávislé tituly, jednak účastenství v řízení (které samozřejmě u dosud nezahájeného řízení není), ale také právního zájmu, který u provozovatele je IMHO dán kdykoliv se veřejná správa jakýmkoliv způsobem motá kolem jím provozovaného vozidla (a ve chvíli, kdy po něm chce odpustek, resp. rozhodnutí, zda platit, bonzovat nebo čelit přestupkovému řízení, o tom není sebemenších pochyb).
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 13 Července 2022, 11:51:00
Děkuji pane hh a jsem vám velmi vděčný - vaše rady a návrhy jsou vždy přínosné a dokáží i méně znalé nasměrovat, jak věc řešit. Kočkování s úřadem si milerád odpustím a snažím se to řešit co nejúsporněji - stojí to můj volný čas zaplácaný tvořením dokumentů, který mohu využít smysluplněji. Následující týden ( stále ve lhůtě 60ti dnů) tedy jen úřadu doručím za osobu provozovatele prohlášení, nechť se úřad znovu pořádně podívá na dokumentaci kterou má a zda je opravdu přesvědčen, že se nějaký přestupek stal.. a následně se uvidí, zda SO překlopí na sprdel či to rovnou odpíská ( poslední prohra SO vůči mě je docela čerstvá - tak si to snad madam pamatuje..).

Co se týče nějakého dodatečného vymáhání financí za přesun či odbotičkování, tak mám dojem, že tohle se na daném místě nijak neprovozuje.. Takže tato linie by mohla být už mrtvá.
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 17 Srpna 2022, 16:58:08
Úřad přešel na přestupek provozovatele a vydal Příkaz, bude podán odpor a protože je na místním MÚ mám rád a pro aktivní, leč mírně neschopnou "madam" si pomalu ale jistě pěstuji slabost, tak odpor dodán i s mírným slovním povzbuzením, kdy chválím kvalitu práce místní MP i odhodlanost pracovníků přestupkového... Nebo si to mám odpustit??


Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 22 Září 2022, 17:44:02
Po podání Odporu si SO zve provozovatele k ústnímu jednání, neboť je to dle něj nezbytně nutné ku zjištění skutkového stavu... Předpokládám že ignorací ústního jednání nic nezkazím, úřad si pak v klidu vydá Rozhodnutí a následně se vše pořádně rozmázne až v odvolání k SO2 že??

Nebo jim mám ještě před ústním jednáním dodat dopis, že se ÚJ nezúčastním, neboť žádný přestupek se nestal, jelikož vozidlo tam stálo furt již před umístěním značek.. je to bod který pak bude použit i v odvolání, tak nevím zda ho zbytečně předčasně nevytahovat a šetřit ho spíš na později??
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 30 Června 2023, 10:08:38
Bylo podáno odvolání ku SO2 ( orgán SO1 je opravdu tak kvalitní, že v rozhodnutí sám najde další pěkný bod do odvolání - že "důkazní fotografie" nejsou opatřeny časovým označením či jiným identifikátorem ale to "neva, je to důkaz.. :-D )... SO1 mě na začátku února 2023 informoval, že odvolání bylo předáno k SO2.. Od té doby je totální ticho po pěšině...

Mám podat stížnost pro nečinnost, nebo nechat orgány, ať jim tam papír spokojeně hnije dál..?
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: Lafayette 30 Června 2023, 14:03:02
Kdy bude prekluze?
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 30 Června 2023, 17:05:04
Hrdelní zločin byl spáchán 2.5. 2022
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: Lafayette 01 Července 2023, 00:38:20
Byla lhůta restartována? Příkazem, rozhodnutím?
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 01 Července 2023, 00:46:44
Ano - poslední krok bylo rozhodnutí SO1 ze začátku února 2023, na něj jsem podal odvolání k SO2 které bylo ve lhůtě doručeno SO1, následně mě orgán SO1 informoval o předání odvolání k SO2 - zde se omlouvám, poplet jsem tu lehce data - oznámení o předání k SO2 bylo ze začátku března 2023..

Od té doby SO1 a i SO2 jsou naprosto zticha a nečinné ( ani datovka ani pošta papírová)
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: Lafayette 01 Července 2023, 23:40:18
Pak samozřejmě nechat být a počkat, stane-li se něco. Pak podle toho reagovat.
Název: Re:Zákaz zastavení - byl spáchán přestupek??
Přispěvatel: mortas 24 Července 2023, 08:37:13
Malý posun.. SO2 se probral z letargie, vybral si jeden odvolací bod který stvrdil .. následně ho ještě "přitvrdil" v nedostatečném prokazování ze strany SO1.. a vrátil zpět k SO1... takže předpokládám že tam to snad už odpískají a hodí ručník do ringu....