30kmhcz

Poradna => Potřebuji poradit - jízda na červenou, pásy, světla => Téma založeno: Jury 09 Července 2022, 17:33:03

Název: Projetí na červenou v Brně , kamery na červenou
Přispěvatel: Jury 09 Července 2022, 17:33:03
Ahoj, projel jsem červenou která tam svítila 4 sekundy. Bohužel nemám tak rychlé auto abych zrychlil takže mě to asi chytlo.
LOKACE: 49.209251, 16.609030

Co mi dojde? Pokuta ? Body? Můžu to hodit na kamaráda? Auto má majitele i provozovatele člověka bez řidičáku.

Díky
Název: Re:Projetí na červenou v Brně , kamery na červenou
Přispěvatel: johncreek 09 Července 2022, 17:47:41
Provozovateli dorazí výzva k uhrazení určené částky a dojde-li k včasnému a řádnému uhrazení určené část ("pokuty"), správní orgán přestupek jako takový odložit a nebude dál řešit. Výzva nepřináší trestné body nikomu.

Nevím, co na koho chcete házet, pokud jste jen řídil, ale nejste provozovatel, tak se vás situace vůbec nijak nedotkne. Dotknout by se vás mohla v případě, že by vás provozovatel označil za řidiče. V takovém případě můžete popřít, že jste vozidlo řídil (stejný účinek bude mít i případná ignorace výzvy k podání vysvětlení) a věc se vrátí k provozovateli, tentokrát jako přestupek provozovatele. Ani tam nikomu nehrozí body, pouze pokuta bude vyšší, než u výzvy k uhrazené určené částky.

Existuje zde ještě možnost se s úřadem jako řidič kočkovat (tzv. spolupracující řidič), ale to ve vaší situaci nedává žádný smysl. Stejně tak asi nemá smysl používání Helmutů, leda, že byste si to chtěl vyzkoušet a pohrát si.

Pokud tedy chcete vykoupit vaši duši z hříchu jen za peníze, bez bodů a jiných trestů, pak se domluvte s provozovatelem, aby výzvu zaplatil a nikoho jako řidiče neoznačoval. To jak si to vyrovnáte je vaše věc. Pokud by se vzpouzel a chtěl vás zbytečně označit jako řidiče, tak ho upozorněte, že se řízení stejně nakonec vrátí k němu (nejste blbej, abyste se k věci úřadu přiznával a dostal tak zbytečné body) a pokuta bude zbytečně o něco vyšší.
Název: Re:Projetí na červenou v Brně , kamery na červenou
Přispěvatel: IZS 09 Července 2022, 18:10:04
Pokud bude mít správní orgán (SO) v ruce záznam z křižovatky, kde bude projetí na červenou, pak budou dány důvody k zahájení celkem 2 správních řízení:

1) proti řidiči vozidla, které projelo na červenou - půjde o přestupek dle § 125c odst. 1 písm. f) bod 5 ZPPK (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#f4378176), za který hrozí řidiči 5 bodů a ve správním řízení pokuta od 2.500,- do 5.000,- Kč. Navíc jde o přestupek, u kterého se sleduje recidiva, tj. spáchání 2x během po sobě jdoucích 12 měsíců znamená pro řidiče dát papíry do čistírny. SO však z fotky/záznamu z kamery není schopen totožnost řidiče určit, proto dokud řidiče nenapráskáte a/nebo se nepřizná, tak je řidič v suchu.

2) pokud nebude známa totožnost řidiče, pak SO zahájí řízení s provozovatelem. Zde se uplatňuje tzv. objektivní odpovědnost - provozovatel není odpovědný přímo za jednání, ale pouze za to, že s vozidlem, které provozuje, byl spáchán nějaký přestupek (odpovědnost za následek). Jde o přestupek dle § 125 odst. 1 ZPPK (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#f4378233). Provozovateli za tento přestupek nehrozí body (body může dostat pouze řidič) a pro určení výše pokuty se použije rozmezí pokuty pro přestupek řidiče, tj. ve správním řízení od 2.500,- Kč do 5.000,- Kč. Zahájení řízení s provozovatelem však předchází výzva k úhradě určené částky nebo sdělení totožnosti řidiče. "Určená částka" je zpravidla výrazně nižší než dolní hranice pokuty a jak píše kolega johncreek, pokud bude určená částka ve lhůtě uhrazena, tak SO věc odloží a přestupkem se dále nezabývá. Zároveň pokud má SO řidiče, tak provozovatele neřeší.

Zda bude zahájeno řízení s řidičem záleží jednak na provozovateli, zda na výzvu SO napráská řidiče, jednak na řidičovi, zda se přizná. Pokud je řízení s řidičem zahájeno, tak to dává prostor pro obhajobu. V řízení s provozovatelem vozidla jsou možnosti liberace provozovatele podstatně menší = menší prostor pro obranu, musela by tam být nějaká extrémní chyba (např. chybně přečtená SPZ).

Pokud se rozmýšlíte, zda zkusit zabojovat, doporučuji projít toto fórum, zejména sekce "Přišla mi výzva" (https://www.30kmh.cz/index.php?board=32.0) a "Přišla mi výzva k úhradě určené částky" (https://www.30kmh.cz/index.php?board=50.0), připadně "Správní delikt provozovatele vozidla v dalším stádiu" (https://www.30kmh.cz/index.php?board=23.0). Na rozmyšlenou máte času dost - než vůbec nědo dorazí a pak než uplyne lhůta pro zaplacení/napráskání řidiče.
Název: Re:Projetí na červenou v Brně , kamery na červenou
Přispěvatel: ViktorN 09 Července 2022, 20:57:30
a já jen nenápadně podotýkám, že sice některé křižovatky jsou v Brně osazené kamerami, ale ne všechny jsou skutečně funkční. A z těch, které jsou funkční, zase ne všechny slouží k zaznamenávání údajných přestupků a následně okrádání slušných občanů úředními parazity.


Takže buďte v klidu a mírně se splašte teprve až Vám skutečně něco přijde… ;-)
Název: Re:Projetí na červenou v Brně , kamery na červenou
Přispěvatel: fu 10 Července 2022, 13:12:24
Tahle tusim zrovna zaznamenava projeti na cervenou, vyckejte uvidite.
Název: Re:Projetí na červenou v Brně , kamery na červenou
Přispěvatel: sennheiser 10 Července 2022, 14:16:29
Ano, tahle křižovatka má sledování průjezdu na červenou.
Název: Re:Projetí na červenou v Brně , kamery na červenou
Přispěvatel: Číkus 02 Srpna 2022, 18:44:24
Jsou tam kamery, Waze hlásí kamery sledující jízdu na červenou, ale doposud mi odsud nic nepřišlo a párkrát jsem tam na červenou projel.
Název: Re:Projetí na červenou v Brně , kamery na červenou
Přispěvatel: lerion 03 Srpna 2022, 07:27:01
Take jsem tam nedavno prolitnul na cervenou. Uvidime :D