30kmhcz

Poradna => Potřebuji poradit - ostatní => Téma založeno: MatesBrno 18 Června 2022, 15:02:22

Název: u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: MatesBrno 18 Června 2022, 15:02:22
Preferujete cenu, či služby, nadto limit, či dokonce jméno pojišťovny.

Mám Kooperativu, ale tam mě dalším předpisem bezdůvodně zvedla cenu skoro o 75% přitom jsem žádné pojistné plnění neměl.

Když pojištění k výročí tedy zruším a znovu se v Kooperativě se stejnou službou a limitem pojistím, pojištění nabyte pouze o 26%

zůstat, či odejít? Nechci nastavovat km limit jako u Pillow a Allianz. 

Poradíte? Třeba z vašich rad objevím něco, co jsem nikdy neznal, nebo na to nepomyslel. Mám 408 bezeškodních  měsíců.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: Šmarjá Josef 18 Června 2022, 16:13:05
Úplně normální chování pojištoven. Několikrát se mně stalo, že jsem kvůli vyšší ceně dal výpověd a vzápětí u stejné poj. uzavřel nové.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: ladin 18 Června 2022, 19:16:13
Sorry jako, ale moje povinne ruceni je problem pro toho, koho (nevyuzil jsem nikdy ani jako vinik, ani poskozeny) nabouram, nikoli pro me. Takze skrze srovnavace najdu jednu az dve nejlevnejsi pojistovny, prihodim stovku az dve za lepsi pocit z vyssiho limitu a asistence, pripadne se podivam, zda jde totez uzavrit primo. Jmeno firmy neresim, v posledni dobe to u me byl Direct, kdysi snad Uniqua.

Zatim kazda pojistovna kazdy rok zvysila pojistne cca o 10 % proti novym smlouvam, vetsinou to prvni rok zkousnu, druhy rok uz udelam smlouvu novou. Neni nejmensi problem uzavrit novou smlouvu u teze pojistovny, bezne to vyridi najednou stejny clovek. V poslednich dvou letech se mi ale uz stalo, ze dokonce zareagovali na email a bez zbytecneho papirovani snizili cenu na dalsi rok na uroven novych smluv.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: Medojed 18 Června 2022, 20:42:55
Sorry jako, ale moje povinne ruceni je problem pro toho, koho (nevyuzil jsem nikdy ani jako vinik, ani poskozeny) nabouram, nikoli pro me...

This is why we can't have nice things.

Za mě doporučuji pojišťováka, co není úplný debil. Platí je pojišťovna, dokáží vyjednat větší slevu než srovnávače, dokáží si poradit i pokud nejsou bezškodné měsíce.

edit: Všechny povozy u Kooperativy, cena už několik let beze změny.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: ladin 18 Června 2022, 22:29:48
This is why we can't have nice things.
Naprosty souhlas, ale jsem sobec, muj pristup je dan tim, jak to nastavil stat, tedy povinost pro vsechny a tomu umerne chovani pojistoven.

Jsem extremni pripad, provozuju jen dve tuctova (znackou, objemem, vykonem, palivem,...) osobni auta, maximalni mozny bonus, jsem vidlak v nejlepsich letech. Za to, co platim rocne, by si se mnou soudny pojistovak odmitl sjednat schuzku, takze vitezi firmy schopne navenek pusobit jako zcela online. Z okoli vim, ze firemni flotily to maji (nemyslim korupci, ale vetsi vozovy park) jinak a stejne tak u z jakehokoli duvodu nasobne drazsich soukromych pojistek mohou byt nejvyhodnejsi jine firmy.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: swenak 19 Června 2022, 02:24:31
Sorry jako, ale moje povinne ruceni je problem pro toho, koho (nevyuzil jsem nikdy ani jako vinik, ani poskozeny) nabouram, nikoli pro me.

A pokud způsobíte škodu třeba 80mil, ale jste pojištěn na 35mil a ještě se špatnou smlouvou/pojišťovnou, co se bude dít? Opravdu je to problém jenom pro poškozeného?
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: akit 19 Června 2022, 07:15:17
Direct. Už asi třetím rokem výrazně nejlevnější. Akorát každý rok po oznámení zvýšení ruším a vytvořím asi za 5 min. novou smlouvu, která vyjde dokonce levněji než ta loňská.. Mmnt. ~1.200 Citigo a ~1.600 Kamiq 1,5
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: ladin 19 Června 2022, 08:08:03
to swenak: Vzdyt pisu, ze prihodim stovku nebo dve za limit. Jak se projevi spatna (a co to vlastne je?) smlouva nebo pojistovna z pohledu vinika?
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: swenak 19 Června 2022, 10:51:38
Typicky krácení plnění, odmítnutí a to obecně, nejenom u povinného ručení z provozu. Je jedno, jestli to nakonec "dobře dopadne", protože to bylo v rozporu se zákonem a poškozený i pojistník se budou úspěšně bránit, ale i pro pojistníka to můžou být starosti. Snad i zde někdo řešil, že se chtěl namísto na pojišťovně hojit na pojistníkovi (nebo se na něm chtěl někdo hojit), resp. viníkovi. Pojišťovny zkouší kde co, pojistnící a poškození taky.

A co se týče argumentace stylu "udělám minimum, protože stát", tak zrovna zde osobně tu povinnost akceptuju. Důvodem je, že kdyby to nebylo povinné, tak to kdekdo nemá sjednáno, protože "jemu se nic takové nestane" úplně stejně, jako u ostatních pojištění odpovědnosti. Dnes se často nepojistíme ani sami, natož, abychom sjednávali pojištění za škodu způsobenou druhým. A nedělám si iluze, že kdyby to nebylo povinné, tak by se lidi pojišťovali i tak.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: Jenyk 20 Června 2022, 08:27:19
Když pojišťovna zvedne pojistné moc nenasytně, řeším to přes jednu porovnávací službu. Moc jsem si od toho nikdy nesliboval, ale vyšlo to dobře napoprvé a od té doby to v případě potřeby opakuji. Rovněž dávám minimum plus trochu zvýšený limit a asistence.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: ladin 20 Června 2022, 08:58:35
to swenak: Jasne jsou pripady souvisejici a havarijkem, tam si to pojistnik pri jednani s pojistovnou vyzere temer vzdy. Ale opravdu by me zajimal alespon jeden pripad dotazeny do konce, kdy mel problemy vinik nehody, prestoze existovalo povinne ruceni s odpovidajicim limitem a nehoda byla radne zdokumentovana a nahlasena. Myslim beznou nehodu, ne excesy stylu nality, bez ridicaku a v kradenem aute.

Povinne ruceni bych si na obe auta zridil take, i kdyby to nebylo povinne. Ale povazuji za nesmysl do toho nutit kazdeho, typicky pro pana v klobouku, ktery jede jednou rocne v ramci vesnice na hrbitov a jednou k sousedovi do servisu... tam to nechapu.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: swenak 20 Června 2022, 09:04:40
Naopak takového pána pojistit 2x, pomalé reflexy, nevyježděný. To je přesně ono, takový by se nepojistil a další statisíce taky. A kde si pak na něm poškozený vymůže způsobenou škodu?

OK, beru, že by měl možnost pojistit jízdu, nebo kratší období a jinak nejezdit. Ale o to více by platil, byl by rozikovější.

A co se týče případu, to, že nakonec pojištěný neuspěje neznamená, že mu nevzniknou problémy.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: hh 20 Června 2022, 09:48:58
Aby se nemohlo stát, že nesolventní nepojištěný způsobí velkou škodu a černý Petr zůstane poškozenému, řeší systém a la ČKP. Odhlédněme od toho, jak funguje v současnosti, zcela jistě by se to dalo udělat víc "smart". Např. by provozovatel měl volbu mezi klasickým POV, nebo dát vhodnou jistotu ve výši aspoň těch současných zákonných 35 mega, a měl by pokoj od pojišťoven i ČKP. A protože ne každý má volných 35 mega, ale zároveň málokterá škoda je v takové výši, dalo by se to klidně nakombinovat tak, že dá jistotu, na jakou má (resp. uzná za vhodné) a pro případ vyšších škod bude platit výpalné ČKP nastavené podle principů pojistné matematiky.

Zmíněný "pán v klobouku" by zastavil chalupu a k tomu by ČKP posílal třeba 1/4 toho, co by v jeho případě odpovídalo tržní sazbě POV. Být potenciálním dědicem, tak bych se na jeho neškodnost zase tak moc nespoléhal a radši bych mu normální POV zaplatil sám ...
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: swenak 20 Června 2022, 11:12:15
Jistě se dá najít mnoho řešení, ale ono někoho "sundá" i blbá škoda 100tis, kterou by musel uhradit a to i na delší období. Dnes ťuknete i 10 let starou "popelnici", jako mám já a je to 300tis, jak se mi před rokem stalo, dnes by to bylo jistě ještě více.

Co se týče ČKP, tak to, jak dnes funguje je dle mého právě proto, že je tady ta povinnost mít POV. Kdyby povinnost nebyla, resp. by byla stanovena jinak, tak by i ČKP fungovalo jinak. Nicméně, pokud by ČKP (nebo jiná alternativa) bylo institucí, která škodu dorovná i při nepovinném ručení, resp. dorová rozdíl, který si dobrobolně někdo tím, jakou má pojistnou smlouvu, sám určí a pak bude ČKP toto od něj vymáhat, nebo jí to bude splácet, tak by sice zrušení POV jak je dnes asi bylo z pohledu poškozeného "OK", ale z pohledu daňového poplatníka by to asi už tak jednoznačné nebylo, ač asi většina má dědice.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: motoosman 20 Června 2022, 21:02:11
Jen pro zajímavost. Ani jsem netušil, že k povinnému ručení jde sjednat spoluúčast.

https://www.portalridice.cz/clanek/spoluucast-u-povinneho-ruceni
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: johncreek 21 Června 2022, 21:03:16
Ahoj, rád bych pro jednu osobu v rodině sehnal nové povinné ručení. Nyní má ta osoba cca 13 let staré MPV s objemem motoru 1.8, v minulosti asi 4 drobné nehody (ťukance na parkovištích) a 1 velkou s usmrcením (kde byla nakonec vina 50:50). Dnes platí u Generali 9200 Kč ročně, je v tom ještě pojištění předního skla do 16 000 Kč.

Má smysl zkoušet různé ty srovnávače? V této oblasti se vůbec nevyznám a nerad bych této osobě ještě pohoršil, nepotřebujeme asi úplně to nejvýhodnější, ale pokud by se dalo ušetřit, tak by to bylo fajn. Toto pojištění jí sjednal prodejce auta, údajně velmi výhodné.. :D Nemám přehled, jestli by někde taková osoba s takovou historií nehod mohla někde realně dostat něco lepšího.

Díky za odpovědi/doporučení
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: medved 22 Června 2022, 08:50:17
Chybi dulezity udaj: jak dlouhou ma ta osoba historii povinneho ruceni, kolik mesicu si plati/platila nejake povinne ruceni pod svym RC. Jinak mne se nejvic dlouhodobe osvedcuje  tento srovanvac/vyhledavac (https://www.srovnator.cz/) (popripade  tento (https://www.povinne-ruceni.com/) - oba vedou do stejne firmy, PFP Liberec).
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: ladin 22 Června 2022, 09:50:53
Opravdu si dejte do Googlu srovnavac nebo kalkulacku povinneho ruceni, nic snazsiho neexistuje. Vsechny vraci velmi podobne vysledky, co se tyce cen i ochotnych pojistoven, ja jen na zacatku vzdy zavru rovnou ty, ktere chteji email a telefon. V dotazu chybi zasadni veci pro vypocet, tedy bydliste, vek, vykon motoru, terminy nehod. Za naprosto bezne auto, ridic nema trvale bydliste ve velkem meste, mi to vyhazuje kolem 2500-3000 od vice pojistoven, po zadani bonusu na rodne cislo je to kolem 2000-2500 Kc. Za obycejne sklo se priplacelo kolem 500-1000 rocne, za takto drahe uz v te pojistce jen za sklo je 1000-2000 Kc.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: johncreek 22 Června 2022, 11:02:32
Děkuju za odkazy. Ptal jsem se hlavně proto, abych se vyhnul nějakým případným podrazům/scamům :)
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: dj-bobr 22 Června 2022, 11:47:04
Jemně bych se sem, s dovolením, vmezeřil.

Obstaráváme POV pro čerstvou mladou řidičku z Prahy se starým autem a samozřejmě bez bonusů. Vychází to všude možně hrůzostrašně (8000-9000 ročně) i přes srovnávače - jasně, když není bonus, tak pšenka nepokvete - akorát u Jaro Pojištění se povedlo získat nabídku od Hasičské vzájemné pojišťovny s nápadně nižší částkou 5251 Kč ročně včetně rozšířené asistence a limitů 100M/100M - argumentují obchodní slevou 30%.

Máte s touto organizací zkušenost? Já v tom svým qerulantským zrakem furt čuju nějakou zradu typu spoluúčast nebo "důvěra" (to bývalo u Koop - platíš jako kdybys měl bonus, ale když nabouráš, tak doplácíš rozdíl pojistného), ale ani po detailním probádání obchodních podmínek mi to nepřijde nedůvěryhodné, jenže stále hlodá "nechcu slevu zadarmo" pocit, že tam někde bude nějaký skrytý zádrhel.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: ladin 22 Června 2022, 12:06:23
Nabidku, ze dostanes bonus, ale pokud bouras, tak si priplatis, jesem videl i u mnohem radoby znackovejsich pojistoven, zde ok. Mlada holka z Prahy bez historie, to je orisek. Ja bych z ciste financniho pohledu radil uzavrit pojisteni na babicku/partnera z vesnice, pokud je k dispozici. A vsem podobnym ostatnim myslet dopredu a zaregistrovat a pojistit si na sebe nejaky skutr, i kdyby skoro nejezdil, tak se to v tomto absurdnim systemu s odstupem casu na bonusech vyplati.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: dj-bobr 22 Června 2022, 12:21:44
Tak zrovna to "dostanu bonus - pokud bourám, doplatím" za zádrhel ani nepovažuju, pokud o tom vím dopředu (kdysi právě u té Koopky to agenti ze srovnávačů dávali automaticky a klienti to leckdy ani netušili).
Jen jsem si vzpomněl na dávný produkt tuším ČPP: ultralevné POV s ultradrahou spoluúčastí, něco jako 1000 Kč ročně za POV a 25000 Kč spoluúčast při plnění. Toto už považuju za big warning, jelikož výdaj 25k zničehonic může nemalou část populace finančně dost potrápit, ne-li zlikvidovat.
Proto u té levné nabídky Hasičské vzájemné pojišťovny zjišťuju zkušenosti a čuchám potenciální problémy.
Mladá holka z Prahy bez historie je velkej oříšek, to mi bylo jasné od začátku. Jiný pojistník bohužel v úvahu nepřichází. Ale nějak si ty bonusy do budoucna vyjezdit potřebuje, až bude chtít pojistit seriosní větší auto a ne 1.4i plechovku krátce po přelomu století..

Jinak jsem z více stran z mého okolí dostal info, že pojistky na jednostopé mašiny nejde v bonusech aplikovat na automobil, což by byla teda trochu podpásovka. Takže mladí po maturitě by si pak měli koupit a pojistit přívěsný vozík? :D
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: cocomoon 22 Června 2022, 12:28:24
Nevím jak je to s převodem bonusů moto na auto.
Já vlastním fichtla od 15 let a auto od 18 let. Takže jsem si bonusy vyjezdil už dávno.

Ale když jsem si před 6 roky koupil nový přívěsný vozík, tak mi na něj nedali ani % bonusu, že prej se na to počítají bonusy zvlášť.
Vzhledem k ceně 200,- Kč rok mě to nijak ani netrápilo, tak jsem to více neřešil.

Ono to možná bude záležet pojišťovna od pojišťovny. Co jsem našel nějaké starší diskuze, tak prý šli převádět bonusy mezi příbuznejma a tak podobně. Jenže to už jsou diskuze staršího data. Podmínky v tomto se strašně rychle mění.
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: swenak 22 Června 2022, 13:31:57
Ještě bych doporučil se podívat i na slevy přímo u pojištoven za sjednání online, posledne u Generali to bylo 20% a dostal jsem se na cenu lepší, než u srovnávace a to tam ješte kouzlili s tím, že budu mít POV u jedné a HAVu druhé.

Léta jsem využíval "agenta", který mi vždy dal "TOP", než se ukázalo, že si to zařídím sám obdobně a že mi nic navíc nedává a často spíše dával míň:)
Název: Re:u koho máte POVINNÉ RUČENÍ
Přispěvatel: gumidos 22 Června 2022, 16:10:38
K otázce různých fíčur typu "převedu bonus z fichtla na os. auto" nebo dokonce "převedu bonus z přípojného vozidla" lze doplnit, že je třeba opět a zase číst pojistné podmínky. Obvykle se v nich vyskytuje něco podobného tomuto: ...pojistitel stanoví bonus na základě předchozího škodního průběhu vozidel, která spadají do téže skupiny, jako pojištěné vozidlo. Skupiny jsou stanoveny následovně 1) motocykly a tříkolky 2) osobní vozidla do 3,5 t, 4) nákl. vozidla 5) přívěsy a návěsy....x) traktory. Tedy tím chci sdělit, že převod bonusu z fichtla či přívěsu opravdu nevyjde. Má-li někdo prokazatelnou zkušenost z posledních cca 10 let, kdy se mu to povedlo, rád bych to viděl.

Co se týče sjednání pojištění pomocí srovnavačů - není to triviální. U pojištění POV je situace snadnější, neboť rozsah je definován zákonem  a moc to upravovat nejde. Různé spoluúčasti apod. jsou již dávno za zenitem - byly nějaké tahanice ohledně práva poškozeného dle §9(1) uplatnit nárok proti pojistiteli, který následně musel požadovat refundaci "spoluúčasti" po pojištěném, kterým ovšem není jen pojistník, ale poměrně široká množina osob, které rozhodně neplatily s nadšením nějaké spoluúčasti. Taktéž např. při spoluúčasti 10.000 Kč si bylo možné představit, že pojistitel vcelku ochotně proplatí škodu 9.990 Kč bez přílišného zkoumání....atd. Dále srovnavač nemusel zohlednit různé nadstavby typu asistence, přímá likvidace (nehorázná kokotina, leč nabízená jako bonus).
U havarijního pojištění je to ještě více sázka do loterie, neboť lze vymyslet produkt odlišný od standardu - opět různé nadstavby, ale i jiné způsoby stanovení přiměřených nákladů apod.
Chápu, že tomu někdo dá přednost, ale nejsem-li líný a trochu uvažuji, touto cestou bych se nevydal. Dosud se mi nestalo, že bych měl cenově dražší produkt při přímém jednání s pojistiteli, než ze srovnavače, i při započtení cena-výkon.