30kmhcz

Poradna => Potřebuji poradit - ostatní => Téma založeno: Executed 19 Července 2017, 00:50:42

Název: Správni řád a nový zákon o odpovědnosti za přestupky
Přispěvatel: Executed 19 Července 2017, 00:50:42
V starom (už neplatnom) zákone o priestupkoch č. 200/1990 Sb. bolo v § 51: Není-li v tomto nebo jiném zákoně stanoveno jinak, vztahují se na řízení o přestupcích obecné předpisy o správním řízení t.j. Správní řád

V novom "zákone č. 250/2016 Sb. o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich" som už ale nenašiel žiadny odkaz na Správní řád, znamená to, že sa na "řízení o přestupcích" už nevzťahuje a platí výlučne zákon o priestupkoch?

//dik, takže správní řad stále platí
Název: Re:Správni řád a nový zákon o odpovědnosti za přestupky
Přispěvatel: akit 19 Července 2017, 05:26:14
To urcite tak nebude.
Podle spravniho radu jedou vsechny spravni organy, tedy i organ, projednavajici prestupky
Název: Re:Správni řád a nový zákon o odpovědnosti za přestupky
Přispěvatel: IZS 19 Července 2017, 08:51:44
Ve věcech, které speciálně upravuje zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (např. § 101 Přezkum příkazu na místě), bude platit tento a pro zbytek věcí (obecné věci typu podání) se aplikuje správní řád.

Nutné bude vyjít už z názvu Zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, který už sám o sobě naznačuje, že v něm jakási procesní úprava řízení o přestupcích bude zakotvená. Při detailnějším průzkumu zjistíte, že Část třetí skutečně o řízení o přestupcích pojednává.
Doplníme-li to § 1 odst. 2 Správního řádu, který říká, že Správní řád nebo jednotlivá jeho ustanovení se užijí, nestanoví-li zvláštní zákon jiný postup, máme jasno.
Název: Re:Správni řád a nový zákon o odpovědnosti za přestupky
Přispěvatel: hh 19 Července 2017, 09:01:11
Ano, samozřejmě se správní řád použije subsidiárně, tedy není-li v PřesZ něco upraveno speciálně, platí správní řád, především základní zásady činnosti SO a část druhá (správní řízení). Ostatně pár odkazů v textu zákona přecijen je, např. v § 93 „... kromě náležitostí podle správního řádu ...“.

Pokud by zákonoblijce chtěl pro přestupky vytvořit zcela autonomní procesní úpravu s vyloučením správního řádu, musel by to stanovit explicitně, viz např. daňový řád a jeho § 262. Navíc by taková úprava musela být samostatně funkční (tj. upravovat vše, co je potřeba k vedení řízení, např. doručování, zastoupení, úkony orgánu a účastníků, lhůty ...) což ta stávající nesplňuje, ta je na první pohled psána jako lex specialis k SprŘ.