30kmhcz

Poradna => Potřebuji poradit - vedení správního řízení => Téma založeno: Behemot 08 Srpna 2016, 12:04:35

Název: Špatné poučení v příkazu, jaká je lhůta na odpor?
Přispěvatel: Behemot 08 Srpna 2016, 12:04:35
Jak se postupuje v případě, že pošlou špatné poučení u příkazního řízení (je tam odstavec poučení o odvolání, které je možno podat do 15. dnů - asi kopypasta a přepsali to nějak divně nebo vůbec)? U odvolání proti rozhodnutí vím, že pak automaticky nastává 90denní lhůta, avšak u příkazu v zákoně žádné podobné ustanovení není. Zákon tvrdí jednoznačně, že na podání odporu proti příkazu je 8 dní, a až v dalším paragrafu, že má v příkazu být poučení. Tak nevim, ignorovat to jako nezákonné? Podat 15. den? Či co?
Název: Re:Špatné poučení v příkazu, jaká je lhůta na odpor?
Přispěvatel: plikous 08 Srpna 2016, 12:58:48
15 je u příkazu přestupku, 8 u příkazu sprdele.
Název: Re:Špatné poučení v příkazu, jaká je lhůta na odpor?
Přispěvatel: hh 08 Srpna 2016, 13:11:29
Není jednoznačně vyřešeno, záleží na tvořivosti úřadu. Minoritní názor je, že příkaz bez náležitého poučení je nulitní akt. Většinově je to považováno za pouhou nezákonnost. Můžete zkusit 15. den přesně v souladu s poučením podat „odvolání proti příkazu“. Příkaz sice mezitím nabyde právní moci (šlo-li o příkaz obecný podle SprŘ a ne přestupkový), ale logickým krokem úřadu by bylo jeho zrušení pro nezákonnost (patrně cestou autoremedurního přezkumu podle § 95(2) SprŘ, přičemž za podnět k provedení přezkumu by bylo považováno podané odvolání). V případě přestupkového příkazu by to „odvolání“ prostě materiálně vyhodnotili jako odpor.

Ale stát se může cokoliv, včetně toho, že úřad bude chybu v poučení bagatelizovat a považovat příkaz za pravomocný (se všemi důsledky).
Název: Re:Špatné poučení v příkazu, jaká je lhůta na odpor?
Přispěvatel: Behemot 08 Srpna 2016, 21:57:53
Díky za info. Prolít jsem to napoprvé jen v rychlosti než jsem šel do postele, teď to procházím celý a skutečně vydali příkaz dle přestupkového zákona, nikoli správního řádu. Nicméně opravdu tam je napsáno odvolání:

Citace
Poučení o odvolání:
Podle ustanovení §87 odst. 4 přestupkového zákona je možno proti tomuto příkazu podat písemně do 15dnů ode dne doručení odpor ke správnímu odboru magorsrátu. Včasným podáním odporu se příkaz ruší a o věci bude rozhodnuto až po ústním projednání, kdy je pokračováno v řízení, které je při splnění podmínek ust. §79 odst. 1 přestupkového zákona spojeno s náhradou nákladů řízení.

Tak by asi stálo za to poslat papír nadepsaný odvolání a pak že v souladu s poučením o odvolání v dopicu je podáván odpor. Třeba do toho budou aspoň chvíli zmateně zírat, nebo taky ne a vemou to jak to je, to je jedno. Každopádně díky za rady, určitě se to bude hodit i ostatním, kterým někdy úřad pošle vyloženě vadný příkaz…
Název: Re:Špatné poučení v příkazu, jaká je lhůta na odpor?
Přispěvatel: hh 09 Srpna 2016, 00:09:21
No ale tohle je normální řádné poučení. Slovo odvolání v rubrice sice není úplně šťastné, ale dá se to číst jako Poučení o opravném prostředku. Obecně při rozporu nadpisu či jiné marginálie se samotným textem má pochopitelně přednost text.

Když jim pošlete „odpor v souladu s poučením o odvolání“, tak není co řešit (je to prostě odpor), jak to celé nadepíšete je úplně buřt (srov. § 37(1) věta druhá SprŘ). Pokud byste jim poslal jen „odvolání“, tak by na to možná chvíli zírali, ale nakonec by to stejně vzali jako odpor, protože z toho podání je zřejmý úmysl podatele brojit proti příkazu, a jelikož jediným přípustným opravným prostředkem proti nepravomocnému příkazu je odpor, posoudilo by se to jako odpor. Nerozhodný úředník by případně mohl postupem podle § 37(3) SprŘ vysvětlit podateli, že odpor nebo nic, a vyzvat ho, ať upřesní, zda to tedy myslel jako odpor (se zachováním data doručení původního podání).

Název: Re:Špatné poučení v příkazu, jaká je lhůta na odpor?
Přispěvatel: Behemot 09 Srpna 2016, 00:12:39
Jo však říkám, až teď jsem si to pročetl pořádně celý, nebyl před tím už čas ani pozornost…