30kmhcz
Poradna => Potřebuji poradit - doručování => Téma založeno: asmodeus 09 Února 2025, 12:19:39
-
Již léta mám datovku.
Pošťačka přinesla dopis, který nebyl do vlastních rukou a jiná osoba na adrese ho odmítla převzít.
Zatím není v kastlíku oznámení a prý se psaní má po 15 (nebo 10) dnech vrátit odesílateli.
Bude mít úřad doručeno?
Případný lístek z kastlíku vezme vítr, já nikam nepůjdu, jen mám trochu obavy, aby pošta nenapsala "adresát odmítl zásilku převzít", ale k žádnému ztotožnění při doručování nedošlo.
Je mi jasné, že kdybych ztotožněn byl a odmítl převzít, tak doručeno je, tady jde o malý úřad a evidentně jedou nestandartně.
-
Zde vidím více otázek než odpovědí, spekulovat takto obecně by se asi rozběhlo na zbytečně hodně stran...
a) Datovka a dopis jsou stejného druhu? Tedy třeba Vy jako fyzická osoba a úřad píše fyzické osobě?
b) Realita nikoho nezajímá, záleží, co můžete prokázat. Pokud pošta bude tvrdit, že bylo odmítnuto převzetí oprávněnou osobou, nebo že hodili výzvu, tak máte šanci na úspěch minimální.
c) Máte tušení, co to bylo za psaní a od koho? Pokud to nebylo do vlastních rukou, tak je to buď nějaká ptákovina, kde úřad pro dobrý pocit chce mít informaci došlo/nedošlo, nebo to je něco pro celou domácnost (energie, popelnice, televize) atd.
-
a) ano, oboje je na FO
b) samotné hození výzvy by bylo v pořádku, tu když odnese vítr, úřad nemá doručeno (mám DS). Zatím nic vhozeno nebylo
c) vím přesně, o co jde, jde o domnělý bagatelní přestupek, tipuji max 400,- Kč výpalné
Obávám se, že pošťačka (prý působila dost zmateně) právě vrátí dopis zpět s poznámkou adresát odmítl převzetí.
Při samotném odmítnutí nedošlo ke ztotožnění a dotyčnou osobu pošťačka nezná. Bohužel jak píšete je hodně neznámých, úřad postupuje nestandardně (nedoručení do DS, dopis ne do vlastních rukou) a možná udělala chybu i pošta. Takže mám problém vymyslet obranu.
Napadlo mě počkat 8 dní a na poštu dojít, ale kdyby tam dopis nebyl, tak prý odmítají vydat potvrzení, že na adresáta nic nečeká, takže to by bylo takové jalové.
-
Jestliže máte DS, doporučil bych nikam nechodit, zachovat radiový klid a počkat, co z úředního parazita vypadne.
Předpokládám, že osoba, která dopis odmítla, by byla ochotna to dosvědčit.
-
b) Realita nikoho nezajímá, záleží, co můžete prokázat. Pokud pošta bude tvrdit, že bylo odmítnuto převzetí oprávněnou osobou, nebo že hodili výzvu, tak máte šanci na úspěch minimální.
Pokud má odpovídající DS tak úřad nedoručoval dle SŘ a samotné vrácení písemností prokazuje, že nebyl seznámen.
Za mě ignorovat.
Edit: je snad úplně jedno kdo dopis odmítl. I kdyby to byl adresát, tak nemůžou mít doručeno. V judikatuře se zmiňuje prokazatelné seznámení (třeba z nahlížení do spisu), nezhojit chybu doručování SO nemůže být k tíži adresáta.
-
... nedošlo ke ztotožnění a dotyčnou osobu pošťačka nezná...
Pokud někdy v budoucnu dojde na nějaký dokazování, tak tohle Vám spíš hraje do karet. Taky bych tam nechodil.
Ale jste si opravdu jist, že zrovna odpustek by přišel poštou jiným způsobem než do vlastních rukou? Není to přece jen něco jiného?
A ještě další věc: jste malá obec, kde se všichni znají, nebo tak něco? S tou pošťačkou se nedá nějak dohodnout, až tam ponese něco jinýho, jen tak pro klid duše?
-
Ropák: zcela jistě jde o bagatelní přestupek z malé obce. Nevím, jestli jde přímo o odpustek, nebo se úřad dotazuje na řidiče jinak. To ale nehraje roli.
Pošťačka je tu každou chvíli jiná a adresáta nezná.
Hugo: myslím, že pokud adresát odmítne převzít dopis, má úřad také doručeno, i když má adresát DS, jinde se to tady řešilo
Číkus: to absolutně vylučuji, jak by dotyčný nepřebírač byl na úřadu, tak by částku zaplatil, pro tohle nemá pochopení
Uvidíme, ideální by bylo, aby byl dopis převzatý (na doručence by bylo jiné jméno), ale to už je passé.
-
Výňatek: Nejvyšší správní soud v rozsudku ze dne 7. 5. 2014, č. j. 3 As 83/2013 – 58:
„Orgán veřejné moci doručuje dokumenty do datové schránky dle § 17 odst. 1 zákona 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, pokud má příjemce zřízenu a zpřístupněnu datovou schránku k okamžiku vypravení doručované písemnosti.“
...
výňatek NSS z rozsudku ze dne 30. 11. 2016, č. j. 3 As 26/2016 – 45:
„Pokud si však adresát zřídí datovou schránku, jeho povinnost kontrolovat poštu na adrese trvalého pobytu (adrese pro doručování) zaniká, neboť je oprávněn spoléhat, že orgány veřejné moci v souladu se zákonem budou veškeré písemnosti doručovat do datové schránky. V takovém případě je tedy uplatnění fikce doručení podle příslušných procesních ustanovení (v případě správního řízení podle § 23 odst. 4 správního řádu) vyloučeno.“
....
výňatek NSS z rozsudku ze dne 29. 6. 2011, č. j. 8 As 31/2011 – 88: „Je-li účastníku řízení, který má zřízenu datovou schránku, doručováno správní rozhodnutí prostřednictvím držitele poštovní licence a účastník je skutečně převzal, bylo tím rozhodnutí oznámeno ve smyslu § 72 odst. 1 s. ř. s. i § 72 odst. 1 správního řádu z roku 2004, přestože správní orgán posléze zaslal takové rozhodnutí i prostřednictvím datové schránky.“ - zde se tedy řeší pouze otázka materiálního doručení, tedy převzetí.
výňatek NSS z rozsudku ze dne 16. 12. 2010, č. j. 1 As 90/2010 – 95 a z rozsudku ze dne 6. 3. 2009, č. j. 1 Afs 148/2008 – 73: „Řádné doručení písemností v praxi znamená, že se písemnost zašle nebo odevzdá tomu, komu je určena, a že existuje důkaz o tom, že daná osoba písemnost převzala. Důvodem existence právní úpravy doručení je jistě mimo jiné i potřeba zabezpečit, aby si doručující správní orgány či soudy mohly být jisty, že se písemnost dostala do rukou adresáta. Je-li totiž adresát s obsahem písemnosti obeznámen, potom otázka, zda bylo doručení vykonáno předepsaným způsobem, nemá význam. Nedodržení formy tedy samo o sobě neznamená, že se doručení musí zopakovat, rozhodující je, zda se daná písemnost dostala do rukou adresáta.“
Tedy si nemyslím, že odmítnutí převzetí znamená fikci doručení, pokud nebylo doručováno zákonným způsobem. Natož v případě, kdy odmítla převzít jiná osoba - např. soused.
-
Naprosto skvělé!
Prostuduji si. Kdo je připraven, nebývá překvapen.