30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva provozovateli; odepření nahlédnutí do spisu  (Přečteno 502 krát)

pepicek

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Výzva provozovateli; odepření nahlédnutí do spisu
« kdy: 14 Ledna 2024, 17:34:18 »

Provozovateli vozidla přišla výzva k uhrazení určené částky, protože jeho vozidlo bylo prý zaparkováno na Vyhrazeném parkovišti označeném značkou IP12 (modrá zóna), aniž by za něj byl zaplacen parkovací poplatek. Ve čtvrtek v cca 9:30 proto navštívil SO a žádal nahlédnutí do spisu (bez předchozí domluvy). Provozovatel vozidla byl zastaven na vrátnici, protože úřední hodiny jsou prý jen v pondělí a ve středu. Nicméně provozovatel trval na svém a tak paní vrátná zavolala na příslušný odbor dopravních přestupků a úředník sešel za provozovatelem dolů na vrátnici. Zeptal se provozovatele, copak si přeje a po žádosti o spis mu úředník nevyhověl s odkazem na to, že
  • Nejsou úřední hodiny.
  • Provozovatel nepožádal o spis předem a nedohodnul si termín.
  • Spis není vyhotoven.
Stejnou argumentaci použil na následnou žádost (dle § 38 odst 5) o vydání záznamu o odmítutí nahlížení do spisu. Naštěstí má provozovatel o všem audiovizuální záznam.

Na základě záznamu přikládám doslovnou interakci s úředníkem:

Citace
Úředník: Dobrý den, přejete si?
Provozovatel: Dobrý den, <jméno provozovatele>, já bych chtěl nahlédenout do spisu ohledně přestupku.
Úředník: A vy jste byl nějak vyrozuměn, že můžete nahlédnout do spisu?
Provozovatel: Ano, přišla mi výzva.
Úředník: K úhradě určené částky?
Provozovatel: Ano.
Úředník: To není jakoby nahlédnutí do spisu. Zaprvé, toto se řeší v úřední den, nemůžete přijít jen tak mimo úřední den,
 a zadruhý o nahlédnutí do spisu se musí požádat, to se musí stanovat termín, spis není vyhotovený, takže to se musí
 požádat a spis vyhotovit a za třetí, pokud není zahájeno správní řízení, tak do spisu se nenahlíží.

Provozovatel: na provozovatele to bylo očividně moc informací naráz, koktal, zkoušel odporovat, ale moc toho z něj nevylezlo,
 zkoušel upozorňovat na to, že nahlížení do spisu není podle správního řádu navázáno na úřední hodiny

Úředník: Pokud chcete využít právo nahlížení do spisu, tak o to požádejte.
Provozovatel: Žádám o to teď a tady, vy nejste nad zákonem, § 1 a §4 SŘ říkají, že mi máte vyjít co nejvíc vstříc, pokud můžete.
Úředník: Jasně, vyjít vstříc, to ale neznamená, že vy teď půjdete nahoru a budete čekat několik hodin, až budeme dělat spis.
My ten spis za několik hodin vyhotovíme a pak vám ho dáme. To chvíli trvá, nevím, jaké tam jsou všechny okolnosti,
třeba spis je velký.
Provozovatel: Ve chvíli, kdy mi posíláte výzvu, tak spis musí být hotový, já tam mám spisovou značku, kterou vám teď řeknu.
Úředník: Jak jsem řekl, není úřední den, takže to s váma nemůžu projednat, nemůžu to s váma sepsat. Můžete učinit podání,
jestli chcete nahlédnout do spisu, můžete o to požádat samozřejmě i ústně do protokolu, ale to musíte v úřední den.
Provozovatel: Dobře, tak já od vás chci, abyste mi to napsal.
Úředník: Ne, nic takového vám nenapíšu, není úřední den. Nejste účastník řízení, nic. Já vám nic nenapíšu.
Provozovatel: Já jsem účastník řízení, když jste mi poslali výzvu. Tady máte spisovou značku, ten spis musí v tuto chvíli existovat.
Pokud teď mi říkáte, že neexistuje, tak je řízení zatíženo vadou.
Úředník: Do teď nebylo zahájeno žádné řízení, teď je to v předprocesní fázi a tam jsou trochu jiný prává a povinnosti účastníků.
Provozovatel: To není možný.
Úředník: Je to, jak to říkám. Jestli se vám to nelíbí, tak si stěžujte.
Provozovatel: To budu, ale chci od vás teď, abyste mi to napsal.
Úředník: Já vám nic nenapíšu, je to jak to říkám. Nashledanou. V tuto chvíli se úředník otočil a odkráčel zpátky nahoru do kanceláře.

Měl bych rovnou několik dotazů:
  • Našel jsem tady na fóru několik příspěvků ohledně odmítnutí nahlédnutí do spisu z důvodu dostavení se mimo úřadní hodiny, např toto. Zároveň jsem na internetu našel několik názorů (od právnických kanceláří), že SO by měl umožnit nahlédnutí do spisu v pracovní době. Pomohlo už někomu např v odvolání nebo stížnosti, pokud to SO odmítl? Neexistuje nějaká směrnice od ministerstva nebo judikát, který by upřesňoval, na jaké úkony se úřední hodiny vztahují (uřední, návstěvní) a na jaké ne (uplatňování práv podle zákona), aby se na nej mohl provozovatel odkázat ve stížnosti/odvolání?
  • Může SO odmítnout vydat usnesení/úřední záznam o odmítnutí nahlížení do spisu na základě toho, že nejsou úřední hodiny?
  • Může SO odmítnout nahlížení do spisu na základě toho, že "Spis není vyhotoven a musí se připravit"? Není tohle jasná vada vedení řízení? Spis přece musí existovat, když se na něj SO odvolává ve Výzvě, kterou provozovateli posílá.
  • Má opravdu provozovatel před tím, než správní řízení začne - tedy v předprocesní fázi- jiná prává?
  • Na co vše, co jsem zapomněl, případně ještě poukázat ve stížnosti/odvolání? Myslím, že stěžejní bude tato věta úředníka: "...nemůžete přijít jen tak mimo úřední den,
     a zadruhý o nahlédnutí do spisu se musí požádat, to se musí stanovat termín, spis není vyhotovený...
    "
Ohledně procesních věcí - do pátku se musím rozhodnout, zda zaplatím určenou částku, nebo budu bojovat. Pochopil jsem, že bránění se ve SprDeli má malou šanci na úspěch, a že Helmuthí strategie už fungují hůře, protože je úřady následně na SprDel stejně překlopí. Je tedy nejlepší postup nahlásit SO reálného řidiče? Myslíte, že by pomohla ve správním řízení výše uvedená interakce s úředníkem? Stává se vůbec, že správní orgány řízení po nahlášení řidiče vůbec nezačnou, nebo začnou všechny?

Jaká strategie bude mít největší šanci na úspěch? Nejde mi o zaplacení určené částky, spíše o to, zkusit si boj se státnimi parazity. Jen návšteva úřadu a následné sepisování mě na čase stála násobně víc. A to jsem v případě boje pouze na začátku.

Prosím zdejší znalé členy o přesunutí do živé sekce, pokud tak uznají za vhodné.
« Poslední změna: 14 Ledna 2024, 17:37:01 od pepicek »
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 350
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Výzva provozovateli; odepření nahlédnutí do spisu
« Odpověď #1 kdy: 14 Ledna 2024, 18:25:39 »

Správní řízení s provozovatelem se zahajuje pouze když nezaplatí určenou částku. No a protože zatím řízení neběží, nemusí ani k němu existovat spis. Případné nahlédnutí do důkazních materiálů závisí na libovůli úředníka.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 925
    • Zobrazit profil
Re:Výzva provozovateli; odepření nahlédnutí do spisu
« Odpověď #2 kdy: 14 Ledna 2024, 18:38:59 »

Arogancí bych to skoro tipl na Brno :-)

Úředník pochybil úplně ve všem.
1) Nahlédnout do spisu je možné kdykoliv během pracovní doby, jakýkoliv den. Úředníci jsou jen líné vši a tak to zkouší na neznalé.
    Nemusíte se ani nijak ohlašovat nebo předem žádat.  Není to situace jako u náhlížení do soudního spisu, kde spis může být opravdu
    v konkrétní chvíli nedostupný, jelikož jej má soudce na stole v kanceláři k prostudování a není tam přítomen. Tam je nahlášení odůvodnitelné.
2) Právo nahlédnout do spisu Vám mohl odepřít maximálně jako účastníkovi řízení dle §38 odst1 SprŘ, jelikož v dané chvíli
    ještě neběží plnotučné správní řízení, kde jsou jednoznačně definováni účastníci řízení.  Ovšem následuje možnost nahlédnutí
    do spisu dle §38 odst.2 SprŘ  - tzn, jiným osobám, kteří prokáží právní zájem.. A tím, že se to týká Vaší osoby je právní zájem
    dostatečný.
3) Úředník je povinnen Vám vystavit Usnesení o odmítnutí nahlédnutí do spisu , včetně odůvodnění. A je to proto, abyste měl
    možnost odvolání proti tomuto úkonu.   - porušil §38 odst 5 SprŘ-
4) Nesmysl o vyhotování  spisu v řádu několika hodin. V dané chvíli je to obyčejná složka,která má jen číslo jebací a v ní jsou
    dokumenty od MP nebo PČR, která oznámení o domělém přestupku předala SO. K tomu pár fotek a vystavená Výzva k zaplacení       
    určené částky + podací lístek nebo info k DS.

zde judikát, že nelze odepřít nahlížení ještě před zahájením správního řízení.
https://www.zakonyprolidi.cz/judikat/kshk/51-ca-16-2009-35

zde názor ministerstva vnitra ohledně doby nahlížení.
« Poslední změna: 14 Ledna 2024, 18:58:52 od sennheiser »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 640
    • Zobrazit profil
Re:Výzva provozovateli; odepření nahlédnutí do spisu
« Odpověď #3 kdy: 14 Ledna 2024, 19:11:16 »

Asi se měla v tu chvíli zavolat státní policie a žádat o ochranu před úřední zvůlí, nic jiného to není.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Výzva provozovateli; odepření nahlédnutí do spisu
« Odpověď #4 kdy: 14 Ledna 2024, 19:43:42 »

Bohužel, většinou se policie nic nevyřeší a postaví za úředníka, následující TO neshledá nic v rozporu se zákonem. Vlastní zkušenost se židlochovicemi… :-7
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 640
    • Zobrazit profil
Re:Výzva provozovateli; odepření nahlédnutí do spisu
« Odpověď #5 kdy: 14 Ledna 2024, 20:24:47 »

Asi jak kde, no.
IP zaznamenána