30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: nedoručení fikcí  (Přečteno 7391 krát)

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
nedoručení fikcí
« kdy: 23 Května 2016, 09:27:38 »

Nevím, jestli mě něco neuniklo, ale místní správní orgán přestal praktikovat doručování fikcí. Klasická situace. Náš řidič dostal oznámení o uložení zásilky a byl služebně ve Španělsku. Tak jsem mu řekl, že mu bude doručeno fikcí a až přijede domů si to přečte,ať je v klidu. V pátek ho na místě trvalého pobytu naháněli dva pachové a chtěli mu zásilku předat osobně, ale pochopitelně nebyl opět doma. Tak jsem mu řekl,ať jim zavolá, proč nebylo doručeno fikcí. Úředník mu sdělil něco v tom smyslu, že už se to teď nedělá, aby se zásilka nedostala do cizích rukou.  Nemám, žádné informace o tom, že doručování fikcí skončilo.
 
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:nedoručení fikcí
« Odpověď #1 kdy: 23 Května 2016, 09:50:58 »

Já měl teď v (nedatové) schráně oznámení o úředním psaní s dodejkou, které mi prý po 10 dnech hodí vhodí. Ale 11. den nic a podle sledovače zásilek odesláno zpět. Jestli tam taky oblejzali pachové nevím.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Re:nedoručení fikcí
« Odpověď #2 kdy: 23 Května 2016, 14:16:00 »

A bylo to od úřadu nebo policie ? Papíry od policajtů stejně možno více méně ignorovat , takže no stress.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:nedoručení fikcí
« Odpověď #3 kdy: 23 Května 2016, 14:19:18 »

No je to nějaké divné mě momentálně leží také tři  modráky od správních orgánů. A já na tu fikci řešil čistě s pohodlnosti, proč bych coural na poštu, když mi to vhoděj. Proto mě to dost zaskočilo.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:nedoručení fikcí
« Odpověď #4 kdy: 23 Května 2016, 14:20:34 »

Je to předvolání k ústnímu jednání před SO.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:nedoručení fikcí
« Odpověď #5 kdy: 23 Května 2016, 14:35:29 »

Fikce je, když (© Hurvínek) dostanete výzvu s poučením do schránky, že si máte ve lhůtě 10 dní dopis vyzvednout a neuděláte to. Dopis se považuje posledním dnem lhůty za doručený, i když fakticky obvykle doručen není (proto fikce a ne např. domněnka).

Vhození do schránky v průběhu následujících dní je už jen bonus (motivovaný úvahou, že je přecijen lepší, aby se aspoň takto ta fiktivně doručená písemnost dostala adresátovi do ruky, a zřejmě také faktem, že hodit to do schránky je levnější než to vracet odesílateli). Vhození do schránky není totéž co doručení fikcí, doručení fikcí nastane bez ohledu na to, jestli je/není následně do schránky dopis vhozen.

Stav, kdy ve schránce přistane výzva+poučení, ale už ne dopis, může mít mnoho příčin. Např. pomalou poštu (ne vždy to vhodí 11. den), línou pošťačku (dopis formálně doručen je, pošta má splněno, o vhození není žádný záznam, tak ho může klidně doručit k sobě domu do kamen). Nebo taky to, že vhození vyloučil správní orgán (což by měl dělat jen výjimečně např. z důvodu, že by se tak dopis mohl dostat do ruky někomu, kdo má protichůdný zájem na řízení, ale někdy se to zneužívá).
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:nedoručení fikcí
« Odpověď #6 kdy: 23 Května 2016, 15:35:57 »

Vždy to tak fungovalo, že dopis 11 den přistál ve schránce. Na oznámení stálo po uplynutí 10 denní lhůty vložit do schránky. A já s tím víceméně počítal.  Takže to není jejich povinnost nechat vhodit. OK, dík za odpověď.
IP zaznamenána

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Re:nedoručení fikcí
« Odpověď #7 kdy: 23 Května 2016, 15:42:10 »

Fikce je, když (© Hurvínek) dostanete výzvu s poučením do schránky, že si máte ve lhůtě 10 dní dopis vyzvednout a neuděláte to. Dopis se považuje posledním dnem lhůty za doručený, i když fakticky obvykle doručen není (proto fikce a ne např. domněnka).


Tohle mi přijde nějaké divné, když mám datovku tak tohle můžou udělat a stejně doručeno nemají .
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:nedoručení fikcí
« Odpověď #8 kdy: 23 Května 2016, 16:07:11 »

Ano, když máte datovku, tak mají primárně doručovat do datovky. Pokud udělají cokoliv jiného, je to chyba, fikce doručení papírového dopisu samozřejmě nemůže nastat (pozor ale, i zásilky do DS se doručí fikcí, pokud se do DS oprávněná osoba nepřihlásí). Soudy z tohoto pravidla dovodily výjimku v tom smyslu, že pokud se adresát prokazatelně se zásilkou seznámil, nemůže se dovolávat vad v doručování (postup doručujícího úřadu byl sice chybný, ale jelikož účelu bylo dosaženo, není důvod čistě formalisticky z té vady vyvozovat nějaké důsledky).

Obrana je jednoduchá - mám-li datovku, pošťačce se vyhýbám, výzvy od státních orgánů pálím a na poštu pro ně nechodím.

Existují i hraniční případy, které nemají řešení a teprve čekají na nějaký soudní test, např. když pošťačku pošlu s dopisem od úřadu do háje s tím, že mám datovku, vše si elektronicky archivuju a eviduju, počítám s tím, papírový dopis by mi v tom udělal bordel. To ve finále může dopadnout úplně jakkoliv.
IP zaznamenána